Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Inmatriculare auto strain cu documente pierdute - furate

Postare recomandată

AdrianMarius63

Am cumparat si eu o masina acum un an initial pentru a o folosi ca proiect de restaurare  .Masina a fost cumparata de la o firma din Spania.

Acum problema: Cand am cumparat masina am primit factura cu stampila firmei (firma de pe stampila apare si in acte),actele masinii si numerele.Pana aici tot ok doar ca am avut nevoie de copie la factura si cumva am pierdut factura originala probabil pentru ca factura originala a fost scrisa toata in negru si a semanat cu aceasta copie.

Si intrebarea: Pot sa o inregistrez pe baza la copia asta de factura /invoice? Are trecut pe ea seria ,data si stampila de pe talon ,se poate verifica tot in legatura cu masina (pe romaneste ca nu e furata).Restul de acte (talon ,civ spaniol) sunt originale.Se poate face ceva pentru a rezolva situatia ...este o masina americana mai rara in Romania deci nu e ceva chiar de aruncat.

Multumesc anticipat .

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

gyurika99

Am cumparat o masina de la germania am facut rar ok am mers la polita si acolo a spus ca numere furate cat mai dureaza ??

Link către postare
szabmanu

Buna ziua, 

ma numesc Manuel. Am o problema cu o masina adusa din Anglia. Am contract vanzare-cumparare, certification of permanent export (certificat de export permanent), si "new keepers details"(o parte din talon). Talonul de care as avea nevoie a fost trimis de fostul proprietar englez la DVLA. Ei mi-au trimis o scrisoare in care spunea ca sa platesc taxa de drum din anglia. Eu i-am contactat si le-am spus ca masina e dusa din anglia. Ei mi-au trimis certificatul de export permanent. Am fost la politie cu acest certificat dar nu au vrut sa-mi dea numere rosii. Ei m-au trimis la RAR. Cei de la RAR au spus ca nu accepta nimica inafara de talonul masinii. Cei de la DVLA anglia mi-au mai trimis un fel de imputernicire pentru certificatul de export. Ei mi-au spus ca nu creaza taloane pentru masini exportate si ca statul roman ar trebui sa accepte certificatul de export permanent. Masina sta la mine in curte din aprilie; de atunci ma lupt cu problema asta. Ce sa fac in cazul acesta? Multumesc pentru ajutor!

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.