Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Inmatriculare auto strain cu documente pierdute - furate

Postare recomandată

Marius99

Salutare, am o mica problema/nedumerire poate ma poate ajuta cineva, as fi foarte recunascator.
Problema sta in felul urmator, am cumparat si eu o masina acum cateva luni de la un ' samsar ' masina a fost adusa de el cu platforma. Masina pe care am cumparat-o a fost adusa fara numere de inmatriculare de germania, tot ce am facut cu ' samsar-ul ' si tot ce am prmit a fost actu de vanzare cumparare brif mare/mic, problema mea este ca acum dupa ce mi-au expirat numerele am nevoie de o copie dupa talonul la platforma, am luat legatura cu ' samsar-ul ' si mi-a spus ca imi trimite o poza cu talonul platformei pe e-mail, este buna aceasta dovada ( poza ), daca eu trag la xerox acea ' poza ' cu talonul ?
De facut se poate face o declaratie la notar pe propie raspundere ca am adus masina pe platforma cu nr lui?
Inca ceva, am tradus actele dar ' tanti ' de la birou mi-a zis ca nu mai trebuie acte legalizate la politie, iar eu am actele traduse cu autorizate de traducator sau ceva de genu+ stampila.

Cu stima, Multumesc !
Imi cer scuze daca am postat gresit.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin
Poliţia n-are nicio treabă cu înmatriculările  de autovehicule. 
Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor este o instituţie separată, ce nu mai are nicio legătură cu poliţia, a fost descentralizată, iar acum este sub directa coordonare a autorităţilor locale, mai precis a instituţiei prefectului.

Link către postare
Marius99

Si totusi nu ma poate ajuta nimeni cu niste raspunsuri ?

Link către postare
Sache

Ba da!

Mergi la serviciul public comunitar regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor din judetul tau si vei primi raspunsurile.

Asa cum a spus si Catalin, acest serviciu se ocupa de inmatriculari.

Link către postare
alexscuty

Salut, la mine nu este vorba de un autoturism ci de un scuter pe care il detin de ceva timp si il am de la un prieten din Italia. Cand mi l-a dat nu avea actele la el si dupa eu nu m-am mai intalnit cu el sa iau actele pentru ca m-am intors in tara. Acum dupa ce am pus scuterul la punct vreau sa il inmatriculez. Intrebarea mea este daca se poate inmatricula un scuter (care nu este furat sau ceva) fara acte sau talon? Daca da, care sunt procedurile pentru a-l putea inscrie.

Link către postare
adichis

va salut
am cateva intrebari si apreciez daca ma poate ajuta cineva
am cumparat o masina  cu numere vechi , masina nu a fost radiata de proprietar( el a platit pana in prezent impozit) dar am inteles ca in anii 2000 cand sa u schimbat numerele masinile la care nu au solicitat proprietarii acest lucru am inteles ca au fost radiate automat de autoritati
ca acte am : documentul cu care a fost cumparata masina din germania in anul 1974, ceva chitana , ceva de la vama,  actele cerute la vremea respectiva...in documente sunt trecute serii si date despre masina 
mai am contractul de vanzare cumparare dintre fostul proprietar si eu
inainte de anii 2000, cand erau numerele vechi am inteles ca act era talonul masini care fostul proprietar nu il mai gaseste, acuma...
imi sunt suficiente actele pt. a inmatricula masina ? sau de ce am nevoie sau ce pot sa fac sa inmatriculez aceasta masina? fiind o masina veche as vrea sa o restaurez si sa o fac vehicul istoric dar nu as vrea sa ma apuc de treaba pana nu stiu cum rezolv cu actele

multumesc

Link către postare
gabrielva

am si eu o problema daca ma poate ajuta cineva am fost la un birou de acte auto sa fac un dosar pentru numere provizorii  si doamna de la acte mi-a bagat in dosar factura originala. acum i-mi trebuie factura originala. cum o recuperez din dosarul de la politie???

Link către postare
Marius

Nu poliţia înmatriculează maşinile în România şi nici nu eliberează numere provizorii.

Trebuie să mergi la DRPCIV - serviciul judeţean din cadrul prefecturii şi depui o solicitare/cerere pentru restituirea documentului original.

Link către postare
horia16bv2005

Buna seara, 

Am o problema similara: am cumparat o masina adusa din Belgia, iar la inmatriculare am constatat ca nu am partea a II-a a briefului masinii. Am lasat dosarul la verificare, dupa trei luni am primit raspuns ca masina nu se poate inmatricula fara brieful complet sau fara o dovada ca brieful a fost declarat pierdut la autoritatile belgiene. Domnul de ghiseu mi-a spus ca cea mai simpla varianta este sa merg sa scot un duplicat al acestui brief din Belgia. 

Intrebarea mea este cine poate cere acest duplicat si in baza la ce acte? Le pot demonstra cu doua contracte de mana (intre belgian si X si intre X si mine) ca masina e a mea? 

Multumesc

Link către postare
Marius

Unde ai lăsat dosarul pentru verificare?

Link către postare
horia16bv2005

Am depus actele la SERVICIUL PUBLIC COMUNITAR REGIM PERMISE DE CONDUCERE SI INMATRICULARE A VEHICULELOR BRASOV. La ghiseul de inmatriculari...

Link către postare
Mihail1

Buna seara

Va rog sa ma ajutati cu ceva raspunsuri in legatura la problema mea.Am cumparat un Opel astra G,cu primul rand de nr rosii ,am scos cel de-al 2 rand eu,am facut toate actele necesare:RAR ,autentificarea,am platit ANAF,taxele,am brif mare si cel mic,nu am avut nici o problema.Azi am fost la inmatricularea definitiva cu toate actele necesare ,am platit nr preferentiale,si aici surpriza ,domnul de la ghiseu mi a spus ca masina are o problema cu nr din germania sau ceva de genu ca nu poate fi inmatriculata pana nu se verifica .Mi-a spus sa am rabdare 1 ,2 sau 3 luni pana se solutioneaza problema,mi -a venit rau.Eu acum cat voi astepta si de ce asa ,sa platesc nr rosii ,dupa toate demersurile facute,bani si timp si toate cele in ultima faza de final.Va multumesc si astept ceva informatii care sa ma ajute in rezolvarea problemei

Link către postare
lelu68vio

Buna seara la toata lumea!

Am si eu o foarte mare problema.Un nepot din Germania,a cumparat o masina de la un handller cu scopul sa o inmatriculeze pe numele lui.Pana la urma a renuntat la masina si am cumparat-o eu de la el,cu scopul sa o inmatriculez eu.El a scos pt 30 de zile numere provizorii,iar dupa ce am cumparat-o de la el,am scos si eu un rand de numere provizorii.Problema este ca el nu a verificat actele sa se asigure ca sunt ale masinii pe care a cumparat-o si nici eu cand am cumparat-o de la el,pana azi,cand m-am uitat pe la motor si am vazut placuta de sub capota,am confruntat seriile intre ele si nu corespund,la numarul de identificare a masinii!!Pur si simplu,actele sunt de la alta masina de acelasi fel.Stiu ca se verifica obligatoriu actele sa fie a masinii respective,dar eu am mers pe incredere ca doar nepotul a adus masina pe roti,a circulat cu nr rosii o luna.

Ce se mai poate face in cazul asta(unic cred)sa pot inmatricula masina.Am zis nepotu-lui sa ia legatura cu vanzatorul de Germania sa-i dea actele de la masina adusa,dar este posibil ca handller-ul sa fi vandut deja,o alta masina cu actele de la masina mea!Nepotul a cumparat-o in Octombrie,deci este cam mult timp de atunci!

Sunt sigur ca fara actele masinii,nu se poate inmatricula,dar am zis,totusi sa intreb daca se pote face ceva,in caz ca nu se mai gasesc actele maisinii pe care o am.

Am parcat-o si niciun metru nu mai circul cu ea,ca m-a prins frica si cred ca ajunge la dezmembrari,dar ar fi pacat de ea.Cred ca nu ati mai auzit de un caz asemanator!

Multumesc frumos si o seara buna!

Link către postare
Marius

Ai plătit maşina?

Link către postare
lelu68vio

Da,am platit-o,am tradus actele,impozit am platit pe tot anul.Va dati seama,ca eu am demers cativa pasi pt o alta masina?Era sa-mi fac programare la R.A.R azi,dar suna telefonul ocupat si nu am mai sunat pe urma!Acum discut cu ei sa mearga la neamtu ala sa vada daca are actele masinii mele si in caz ca masina mea,la propriu,este inca inmatriculata in germania,sa o radieze cumva.Chiar nu ma pricep nici eu deloc!Luni,as merge la R.A.R sa vedem ce se poate face,in caz ca nu mai dau de actele masinii mele.Si la fel se intampla si daca neamtu-l vinde alta masina cu actele mele!!Pe contractul de v/c cu neamtu,nu este nr de telefon..deci trebuie sa mearga cineva pana in Balingen DE.Nepotu are cea mai mare vina,dar si eu.Imi pare rau pt masina ca este super ok.

Daca aveti idei cum as putea face,raman recunoscator!Valoarea nu este mare a masini!Atat ca imi pare rau sa o dezmembrez.Nepotul abia in 10 feb pleaca in Germania,pt ca acolo locuieste,dar poate o fi tarziu deja.

Eu va multumesc si raman cu ochii pe forum.

Link către postare
lelu68vio

Am gasit handler-ul din D si maine suna sora-mea sa vada de acte si astea ce le am,le trimit omului ca si pe el il incurca.Unii verifica nu ca nepotu si eu.

Link către postare
Mihail1

Dupa 1 luna si jumatate a sosit raspunsul din Germania,cetateanul respectiv a avut pierduta o tablita de inmatriculare pe parcursul cat a avut o in posesie,acest lucru ducand la blocarea inmatricularii in Romania pana la clarificare.Azi am luat actele si placutele definitive :)

Link către postare
Lex30

Buna dimineata. Anul trecut am primit o motocicleta de la un prieten înmatriculată in Anglia, datorită faptului ca nu am avut permis de conducere pentru categ A nu am înmatriculat-o. Între timp mi-am dobândit la PC categ A insa nu mai am actele motorului( inclusiv actul de vânzare cumpărare). Întrebarea este: se poate înmatricula in RO fără acte? Precizez ca nu sunt proprietar in actele de Anglia

Link către postare
JustinM

Buna seara,

Am o problema cu o masina pe care am cumparat-o de curand, fara documentele de inmatriculare (carte+talon), de documente vamale nici nu mai vorbesc, masina fiind inmatriculata in Canada - SUA. Din ce am citit prin postarile anterioare ale acestui topic, s-a mai discutat despre masini inmatriculate in UE fara documente/cu ele pierdute/furate, si anume  in urma unei interogari interinstitutionale cu privire la vehicul, urmeaza a se inmatricula dupa finalizarea acestei proceduri de "identificare" a vehiculului, daca pot sa ii spun asa.

Acum, problema mea se contureaza astfel:

1. Masina nu este inmatriculata in UE;

2. Nu detin acte vamale sau altea asemenea;

3. Masina participa la evenimente motorsport si ar urma sa fie inmatriculata ca atare (nu va circula pe drumurile publice, motivul inmatricularii fiind acela de a circula liber in spatiul intern si international fara a intampina dificultati la vama).

Precizez ca detin totusi o copie a unui proces verbal de constatare a pierderii documentelor de catre fostul proprietar, cheia autoturismului si bineinteles contract de vanzare.

Va multumesc,

Justin M.

Modificat de JustinM

Link către postare
Marius

Şi care e întrebarea?

Link către postare
zoican

Buna seara,

Necazul m-a lovit grav rau de tot si anume am cumparat o masina acum un an din urziceni si am tinut-o si am bagat o poala de bani in ea.

Fiind un motor destul de mare am optat sa o inmatriculez la BG dar sa aflu cu stupoare ca are talonul fals.Mi s-a zis ca nu este furata ca altfel mio opreau doar ca are talonul fals si nu imi inmatriculeaza masina....eu pierzand 900 de euro acolo pe nimic.

Mi-au trimis masina in tara inapoi si nu stiu ce sa fac sa o pot inamtricula....pana la urma o inmatriculez si pe Romania.Am fost cumparator de buna credinta am achizitionat masina necrezand ca voi pati asa ceva vreodata,problema este ca am pierdut copia de buletin a aluia care mi-a vandut-o si numai dau de el....are si telefonul inchis.

Spuneti-mi va rog ce este de facut ca sunt disperat

Link către postare
Nim3n1

Buna ziua! 

O rezolvare destul de simpla daca pot spune asa pentru cei care asteapta in zadar raspuns de la serviciul inmatriculari care la randul sau asteapta raspuns din statul X (Germania, Anglia, Italia etc) este sa consultati un avocat. 

Un simplu cetatean ca mine a fost patit la fel ca multi altii, am incercat sa inmatriculez o motocicleta iar actele mototcicletei au fost retinute de catre autoritatile din Anglia pentru radiere iar in schimb am primit un certificat de export in original stampilat semnat de cei din Anglia + o copie a originalului. Am reusit cu actele acestea sa fac restul de acte (identificare,rar etc) apoi ajuns cu dosarul complet la ghiseu la inmatriculari mi se spune ca deoarece lipsesc actele originale ale motocicletei trebuie sa las dosarul si sa astept sa fiu sunat dupa ce primesc dansii raspuns. Zis si facut. Dupa 45 de zile am mers sperand ca au pierdut numarul de telefon si poate procedurile sunt incheiate dar degeaba.

Fiind vara nu mi-am permis sa astept iarna ca sa ma plimb cu motocicleta pe zapada asa ca am consultat un avocat in ideea de a-mi spune care ar fi timpul maxim pentru verificare sa stiu daca imi iau gandul anul acesta sau nu de la motocicleta, spre surprinderea mea domnul avocat mi-a spus ca se revolva totul in maxim 2 zile lucratoare. Nu ma intrebati ce a facut mai exact domnul avocat ca nu am nicio idee, am fost atat de incantat ca se rezolva incat am platit drepturile dansului si am asteptat raspuns. Exact cum mi-a promis dansul a fost la serviciul de inamtriculari cu un document iar cei de acolo in cateva ore m-au sunat suparati ca am apelat la un avocat si ca nu are nicio influenta dar totusi sa merg sa ridic numerele. 

CONCLUZIA: SE POATE CU UN AVOCAT BUN CARE STIE CE FACE. Lasati actele la verificat la ghiseu la inmatriculari si dupa 30 de zile daca nu primiti raspuns si nu mai vreti sa asteptati mergeti la un avocat povestitii cele intamplate si daca dansul stie ce sa faca va rezolva problema in cateva ore nu zile (depinde cand are timp sa se deplaseze la serviciul de inmatriculari).

ACEST RASPUNS ESTE VALABIL IN CAZUL IN CARE DVS AVETI TOATE ACTELE CE DEPIND DE DVS. SI LEGILE SE SUPRAPUN (2 STATE VOR ACELASI ORIGINAL UNIC).

PT PIERDERE, FURT ETC NU AM IDEE CUM SE PROCEDEAZA.

Link către postare
misha30

Buna seara,am cumparat o masina adusa din germania,iar persoana de la care am cumparat-o a pierdut brif-ul mare.Am depus actele ptr inmatriculare si mi s-a spus sa astept ptr verificari.Astazi am primit o notificare in care mi se spune ca nu a fost obtinuta confirmarea din partea autoritatilor germane si ca reinmatricularea se poate face doar cu certificatul de inmatriculare partea a 2a in original.Sunt chemata la politie ptr restituirea documentelor si mi se cere sa fac o cerere olograf.Cum se formuleaza o astfel de cerere?Banuiesc ca cererea se face in vederea eliberarii documentelor.

Link către postare
Sache
On 23.02.2016 at 19:18, misha30 a scris:

Sunt chemata la politie ptr restituirea documentelor

GREŞIT! Nu eşti chemată la poliţie, ci la serviciul de înmatriculări a vehiculelor! Acest serviciu este în subordinea prefecturii judeţului tău şi care nu are nicio legătură cu Poliţia Română! Angajaţii acestui serviciu nu sunt poliţişti. Aceştia îţi vor spune cum să formulezi acea cerere olografă.

• Apreciez 1

Link către postare
VladAlex

Buna

Am cumparat o masina de la un om din Sibiu. Masina a fost adusa din Austria. Am luat toate actele de la om, brief mare, mic datenblat etc. Dupa ce am scos 2 randuri de numere rosii am avut ghinionul sa pierd brieful mic. Am facut declaratie notariala, am facut RAR etc. Acum aflu ca nu pot sa inmatriculez masina ca nu exista protocol cu Austria de verificare. De proprietarul original sansele sunt foarte mici sa dau. Momentan am toate actele afara de brieful mic (care e in dublu exemplar) copie la politia brasov.

Ce pot sa fac ?

Multumesc

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.