Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Inmatriculare auto strain cu documente pierdute - furate

Postare recomandată

gdfl1981

Domnilor 25tess si Marius va multumesc pentru raspunsuri ! Nu stiu de ce nu mi-a dat placutele si nu mai am nicio datorie la vanzator.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Marius

Pe viitor încearcă să te ferești de asemenea încurcături. Baftă la înmatriculare!

Link către postare
DorinHDA

Buna ziua , am si eu o problema , cred ... . Treaba sta in felul urmator : Acum o saptamana am cumparat o masina cu numere de Germania cu Tuv-ul si asigurarea valabile pana in 11.11.2014 intrebarea mea este : Pot sa circul cu numere astea pana in data cand imi expira Tuv-ul si asigurarea ? Multumesc. 

Link către postare
Levinta

Buna seara aceeasi problema am intampinato si eu avand in vedere ca am cumparat si pentru prima data o masina. In momentul in care am cumparato talonul masinii era inexistent deasemeni proprietarul mi a motivate ca acesta s a pierdut la vama in momentul in care s a facut rovinieta sau ceva de genul asta si are niste documente facute la notar cum ca talonul e pierdut in conditii necunoscute a masinii marca Peugeot cu seria sasiu .......credeti ca acele acte pot tine locul acelui talon am vreo 2 declaratii in original cu chestia asta. Deci as putea sa o inmatriculez asa?????

Link către postare
Catalin

Modul de operare este clasic şi arhicunoscut. Acele taloane sunt "pierdute" în mod intenţionat pentru că în ele apare numele samsarului. Şi ca printr-o minune, după aceast "ghinion", samsarul îl convinge pe cumpărător să facă un contract de vânzare-cumpărare direct cu neamţul, adică un fals, că cică ar fi mai bine, că cică se evită complicaţiile, bla, bla, bla

Pentru un răspuns exact trebuie să întrebaţi la ghişeul de înmatriculări, doar cei de acolo vă pot da un răspuns exact după ce analizează actele pe care le aveţi.

Link către postare
roxana13

buna ziua,

am si eu o problema :de curand am achizitionat o masina ,i-am facut RAR ,am primit actele de la RAR ,dar intre timp i-am pierdut brief-ul.....am fost si-am depus si actele la finante pt plata taxei de timbru ......am inteles ca apoi trebuiesc depuse actele la politie pt inmatriculare dar trebuie trimis dosarul la bucuresti si intre timp poti sa-ti scoti mai multe randuri de nr rosii ....stie cineva cat dureaza examinarea dosarului la bucuresti ???? varog frumos am nevoie de un rasp ....multumesc 

Link către postare
25tess

Actele pentru inmatriculare nu se depun la politie ci la Serviciul Inmatriculari Auto care tine de institutia prefectului si nu are nicio treaba cu politia.

Efectuarea verificarilor poate dura cateva luni(aprox 3- 4) depinde cat de repede raspund nemtii la solicitarea noastra. Cu aprobarile necesare poti scoate mai multe seturi de nr. rosii dar la un moment dat nu o sa iti mai convina nici tie sa faci acest lucru din motive financiare.

Modificat de 25tess
  • Apreciez 2

Link către postare
gettflow21

Acum se pot lua mai mult de 3 randuri numere rosii ?

Link către postare
roxana13

multumesc frumos pt raspuns !! sper sa se rezolve cat mai repede situatia si sa nu dureze mai mult de 3 luni totul......se pare ca neatentia mea o platesc !!!

mai am o intrebare totusi legata de acest subiect ...din moment ce i-am facutmasinii  RAR inseamna ca am avut brieful ...nu ???atunci de ce mai trebuie intrebate autoritatile nemtesti ???institutiile statului nu au incredere una in alta ??plus ca la RAR exista o copie a briefului ......

Link către postare
Catalin

Brief-ul acela în mod normal rămâne la dosarul de înmatriculare în orginal, nu merge cu fotocopii sau alte asemenea documente ce pot fi foarte uşor contrafăcute. În cazul tău o să rămână comunicarea/documentul oficial trimis de străini. El dovedeşte că maşina a fost înmatriculată anterior şi că provine din UE. Şi rămâne acolo la dosarul de înmatriculare al maşinii de la Seviciul de înmatriculări.

Dar ca să fii mulţumită, uite un răspuns cum ai primi de la populiştii ipocriţi: da dom'le n-au încredere unii în alţii, se bănuiesc unii pe alţii în caz de ceva, nişte hoţi, şpăgari şi nenorociţi ... ce s-o mai dăm de gard, nişte ... bugetari al căror scop în viaţă este să asuprească viaţa cetăţeanului.

Link către postare
25tess

Se fac aceste verificari suplimentare intrucat la dosarul de inmatriculare trebuie sa prezinti documentele autoturismului in original.

Link către postare
bgdmarius

Buna seara, sunt in UK si am pierdut absolut toate actele masinii (inmatricuata RO).Trebuie sa ma intorc urgent acasa si nu pot lasa masina aici.Ce pot sa fac ? Exista vreo posibilitate sa ma pot intoarce in tara fara CIV , talon, asigurarea si toate actele ? URGENT va rog

Link către postare
lulea

va salut cu respect sunt nou pe forum si nu stiu daca aici trebuia sa postez sau nu.Am cumparat si eu o masina adusa din germania are toate actele pentru inmatriculare am platit si taxa de mediu singurul lucru este ca am pierdut numerele galbene si talonul roz emise de autoritatile germene valabile 5 zile din cate stiu eu.Cum credeti ca voi putea inmatricula masina fara acele numere galbene si talonul roz

Link către postare
scorpiodorin

Buna ziua,

Am si eu o problema cu cartea mica pe bulgaria.

Am achizitionat o masina din bulgaria, am mers cu actele pe bulgaria 1 an de zile(am avut absolut tot la ea, procura, contract, carte etc totul legal), apoi m-am hotarat sa inmatriculez masina pe romania. Am mers am parcurs tot pasi la rar,itp, asigurare politie si la tribunal pt scutire taxa auto. Am luat 2 randuri de nr rosi si apoi am asteptat pana a venit decizia de la tribunal. Dupa venirea deciziei de la tribunal am facut din nou "certificatul de identificare" la rar si am parcurs pasi pana la depunerea dosarului. Problema: cand am ajuns la politie sa depun dosarul nu mai gaseam cartea mica pe bulgaria, originalul, aveam copie legalizata si copie tradusa legalizata. Am depus dosarul mai putin cartea mica iar domnul de la ghiseu mi-a explicat ca ramane dosarul la ei pana primesc o foaie, decizie de la autoritatile bulgare, iar pana imi vine aceasta decizie pot circula cu numere rosii care le scot luna de luna. A trecut 2 luni si 2 sapt si nu am primit nici un raspuns de la autoritati, eu am mai sunat la birou de 2 ori in toata perioada aceasta si nimik.

Acel certificat de identificare stiu ca este valabil 90 zile (acum pe 16.04 imi expira), daca nu se rezolva problema trebuie sa scot altul sau ramane acela valabil?

Cum pot rezolva mai repede cu acea carte mica. Am mai citi pe forum si am gasit cum ca daca vreau sa scot duplicat la bulgari numai cartea mica ma costa 200euro plus cheltuieli aditionale.

Link către postare
andreislk

buna seara! am si eu o problema

am achizitionat o masina de la un cetatean roman care aduce masini din germania

si am pierdut brieful mare

ce pot face in situatia asta?

Multumesc anticipat

Link către postare
Catalin

Pentru început citeste acest topic.

Link către postare
Valentin43

Buna ziua am cumparat o masina cu numere rosii,am toate actele necesare pentru a inmatricula masina dar nu am numerele originale din tara respectiva din care a fost adusa, ce pot face in privinta asta?

Link către postare
Marius

În cazul absenţei documentelor de înmatriculare eliberate de autorităţile străine, în original, Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor competent va înmatricula un vehicul care provine dintr-un stat membru al Uniunii Europene numai după obţinerea confirmării de la acest stat a faptului că solicitantul este îndreptăţit să reînmatriculeze vehiculul în România.

Link către postare
cipribv17

salut baieti  , am si eu o problema cu inmatricularea unui VW polo .. am facut tot dosaru pt politie cu acte , platit toate taxele, rca, rar, itp tot ce trebe pentru a-mi da numerele definitive .. am fost la politie joi cu tata el fiind proprietaru, a verificat domnu de la ghiseu toate actele si la sfarsit cand credeam ca zice ca e ok, aud ca e o problema cu numerele de germania fiind date furate sau disparute in germania si pt asta mi-a oprit actele la politie si mi-a zis ca tre sa astept un raspuns favorabil sau nu de la iei .. ca sa ia legatura cu germania.  eu am luat masina cu numerele rosii . dupa ce mi-a dat vestea cu numerele la pus pe tata sa scrie pe o cerere . "DECLAR CA NU STIU PRIN CE MIJLOACE A FOST ADUSA MASINA IN TARA" . ce e de facut in cazul asta ? astept un raspuns Multumesc anticipat

Link către postare
25tess

Astepti pana vor raspunde autoritatile din Germania la solicitarea noastra.

Link către postare
changerix

Buna ziua, cu o problema deranjez, am achizitionat o masina de la o firma de leasing ,cand m-am dus sa ridic actele firma de leasing nu mi-a dat talonul masinii ,problema este ca eu nu pot inmatricula masina in bulgaria fara talon,mentionez ca masina a avut nr de leasing vechi compuse din numere si data de expirare, cum pot scoate un talon sau cum sa pot inmatricula masina in bulgaria pentru ca in romanaia costa vreo 3000 de euro taxa care este destul de aberanta ,va multumesc si astept indrumarile dvs

Link către postare
Catalin

De ce nu ţi-au dat şi talonul? 

Link către postare
changerix

au spus ca a ramas la cel care a avut masina in leasing ,iar eu am aflat dupa ce am platit masina,ce este de facut va multumesc

Link către postare
Geac

Buna seara,

Am si eu o problema similara. Am cumparat o masina inmatriculata in Italia de la proprietar roman, in Romania. Am primit toate actele insa cand m-am dus la cineva sa se uite peste ele am pierdut cartea masinii. Am stat asa cateva luni ca am avut alte probleme apoi am aflat de la cineva de la inmatriculari ca se poate face o declaratie la notar.

Am facut acea declaratie. Am inteles ca pot sa fac RAR-ul, sa platesc timbrul si sa depun actele, sa primesc numere provizorii pana verifica actele (nu doar 3 luni).

Intrebarea mea este cine verifica actele si in ce scop? Am emotii avand in vedere ca eu mai intai platesc ~1500e pe taxe si timbru apoi sa imi spuna ca ceva nu este in regula.

Link către postare
Marius

Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor trimite o solicitare către autorităţile străine, unde a fost înmatriculată maşina.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.