Jump to content
POLITISTI.ro

catalinpol76

Politistii au voie sa-si faca PFA?

Recommended Posts

catalinpol76

Stimati colegi,

Avem dreptul conform art. 96 din Legea nr. 285/2010 de a desfasura alte activitati si a ne face PFA?

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra.

Edited by Kmcoio
Nu mai scrieti cu majuscule.Se intelege ca tipati la interlocutori. Putin respect nu strica. Cu stima.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Elvis

Rapunsul Inspectorului general a fost ceva de genul:

,,Politistii primesc spor de dispozitiv sa lucreze 24 din 24.

Dupa terminarea acestui program pot desfasura si alte activitati"

Tu ai putea sa ai mai desfasori si alte activitati dupa program in conditiile actuale?

LORD

Este o adevarata polemica juridica : conform statutului politistului si legii de organizare si functionare a politiei nu ai voie sa efectuezi alte activitati decat cele didactice sau de cercetare insa conform Legii 285/2010 ai voie sa desfasori activitati care sa nu aiba legatura directa sau indirecta cu serviciul. Astfel se ridica mai multe discutii, avem doua legi care se contrazic, ce inseamna activitati care nu au legaturi directe sau indirecte. Oricum va trebui ca ministrul de interne sa dea un ordin care sa reglementeze aceste aspecte. Oricum trendul actual este pentru liberalizarea activitatii extraprofesionale a politistului, desi am mari dubii in ceea ce priveste ce poate sa mai fac un politist intr-o economie falimentara . Banuiesc ca acel viitor ordin MAI va cuprinde printre altele si va impune (si chiar sfatuiesc doritorii, pentru a se acoperi legal ) sa faca un raport catre seful unitatii (spre aprobare ) in care sa anunte efectuarea activitatii respective, eventual sa dea detalii cu privire la activitate, sa argumenteze ca nu implica institutia politiei, ca nu va folosi calitatea sa sau informatiile dobandite in decursiul serviciului, deasemeni sa se angajeze ca va respecta programul de politist si activitatea va fi efectuata doar in timpul liber sau sarbatorile legale declarate libere, concediu de odihna, etc. .In cazul societatilor comerciale este bine sa precizati si asociatii , eventual cotele-parti sau actiunile(pentru S.C. mare atentie nu va cuplati cu persoane dubioase, cu cazier judiciar, care va pot implica in diverse scandaluri de presa sau mai rau in savarsirea de infractiuni economice sau de alta natura ) Daca raportul in cauza este respins/nu este aprobat poate fi atacat in contencios administrativ si cu siguranta vom avea castig de cauza intrucat cadrul legislativ exista, este problema legiuitorului ca nu a adaptat acest cadru, putem invoca inclusiv principiul legii mai favorabile.Aici ar trebui sa insiste si sindicatele /CNP-ul sa se urgenteze armonizarea cadrului legislativ.

• Upvote 1

Elvis

Lord ti-a dat o idee.

Fa un raport si cere aprobarea sefului de inspectorat.

catalinpol76

Am discutat deja acest lucru iar cei de la juridic au spus ca nu pot sa-si puna punctul de vedere ,dar numai in Romania se poate intampla asa ceva o lege iti da dreptul iar alta ti-l ingradeste.

Am deschis acest topic ptr. a ma lamuri daca in cazul in care imi fac PFA ptr. accesarea de fonduri europene sunt in incompatibilitate cu functia pe care o detin.Dupa parerea mea nu incalc cu absolut nimic legea dar cum la noi legea se interpreteaza nu stiu ce sa fac.

Am mai auzit ca s-ar lucra la schimbarea statutului in primul trimestru al acestui an,stie cineva ceva despre acest lucru?

Oricum ca sa vad si opinia sefului inspectoratului am sa fac un raport detaliat cu privire la acest lucru.

Va multumesc

Edited by catalinpol76

LORD

Sa inteleg ca vrei sa iti faci un P.F.A pentru a accesa fonduri europene ?Daca domeniul nu are legatura cu activitatea politiei nu vad ce te impiedica? Fa raportul cum ti-am spus. Apropo vezi ca la fonduri europene trebuie sa vii si cu partea ta de cofinantare, depinde la ce masura euopeana vrei sa aplici, dar in general sunt foarte putine domenii in care finantarea nerambursabila este integrala, in cel mai bun caz iti solicita 10 % din valoarea proiectului. La mine in zona de exemplu pe agricultura ( zootehnie) este o adevarata isterie, la 10 capete de vite se acorda finantare (subventie) gratuita de 2.500 euro cu conditia sa ai PFA. Vreau sa iti mai spun ca la unele proiecte, pentru a fi eligibile iti solicita unele conditii precum sa fii calificat cu diploma in domeniul respectiv sau sa angajezi un anumit nr. de oameni ori sa mentii afacerea un anumit numar de ani ( de obicei intre 3-5 ani). Apoi trebuie sa te astepti la multe controale privind modul de cheltuire/derulare a activitatii precum si sa ai tot timpul documente justificative acceptate, inclusiv pentru tehnologie europenii accepta numai utilaje noi autorizate. Un sfat : Pentru intocmirea proiectului iti recomand sa contactezi o societate specializata de consultanta. In acest caz verifica ce proiecte au mai facut dar mai ales cate au fost acceptate. In ceea ce priveste plata acestei firme in general este intre 5-10 % din valoarea proiectului, dar cum totul este negociabil, nu ezita sa faci acest lucru. Succes in ceea ce ti-ai pus in gand !

• Upvote 1

catalinpol76

Exact,ptr. a putea accesa fonduri europene este obligatoriu ca dupa ce se aproba dosarul in termen de 30 zile sa-ti faci PFA .

Le recomand tuturor colegilor interesati sa intre pe site-ul www.apdrp.ro si sa vada masura 112 la care se pot accesa pana la 25.000 euro nerambusabili si la care nu trebuie sa vii cu cofinantare,80%UE si 20% Guvernul.

Edited by catalinpol76
  • Upvote 1

Marius PROLEX

Buna ziua,
Este vorba de Legea cadru privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice nr. 284/2010

Art. 40.- La data intrării în vigoare a prezentei legi, Legea nr. 161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenţei în exercitarea demnităţilor publice, a funcţiilor publice şi în mediul de afaceri, prevenirea şi sancţionarea corupţiei, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 279 din 21 aprilie 2003, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:
1. La articolul 94, alineatul (21) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"(21) Nu se află în situaţie de incompatibilitate, în sensul prevederilor alin. (2) lit. a) şi c), funcţionarul public care:
a) este desemnat printr-un act administrativ, emis în condiţiile legii, să reprezinte interesele statului în legătură cu activităţile desfăşurate de operatorii economici cu capital ori patrimoniu integral sau majoritar de stat, în condiţiile rezultate din actele normative în vigoare;
b) este desemnat printr-un act administrativ, emis în condiţiile legii, să participe în calitate de reprezentant al autorităţii ori instituţiei publice în cadrul unor organisme sau organe colective de conducere constituite în temeiul actelor normative în vigoare;
c) exercită un mandat de reprezentare, pe baza desemnării de către o autoritate sau instituţie publică, în condiţiile expres prevăzute de actele normative în vigoare."
2. La articolul 94, după alineatul (21) se introduce un nou alineat, alineatul (22), cu următorul cuprins:
"(22) Nu se află în situaţie de incompatibilitate, în sensul prevederilor alin. (2), funcţionarul public care este desemnat prin act administrativ pentru a face parte din echipa de proiect finanţat din fonduri comunitare nerambursabile postaderare, precum şi din împrumuturi externe contractate sau garantate de stat rambursabile sau nerambursabile, cu excepţia funcţionarilor publici care exercită atribuţii ca auditor sau atribuţii de control asupra activităţii derulate în cadrul acesteia şi a funcţionarilor publici care fac parte din echipa de proiect, dar pentru care activitatea desfăşurată în cadrul respectivei echipe generează o situaţie de conflict de interese cu funcţia publică pe care o ocupă."
3. La articolul 96, alineatul (1) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"Art. 96. - (1) Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii sau activităţi în domeniul didactic, al cercetării ştiinţifice, al creaţiei literar-artistice. Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public, funcţionar public parlamentar sau funcţionar public cu statut special, potrivit fişei postului."

Buna seara,
Este vorba de Legea cadru privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice nr. 284/2010

Art. 40. - La data intrării în vigoare a prezentei legi, Legea nr. 161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenţei în exercitarea demnităţilor publice, a funcţiilor publice şi în mediul de afaceri, prevenirea şi sancţionarea corupţiei, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 279 din 21 aprilie 2003, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:
1. La articolul 94, alineatul (21) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"(21) Nu se află în situaţie de incompatibilitate, în sensul prevederilor alin. (2) lit. a) şi c), funcţionarul public care:
a) este desemnat printr-un act administrativ, emis în condiţiile legii, să reprezinte interesele statului în legătură cu activităţile desfăşurate de operatorii economici cu capital ori patrimoniu integral sau majoritar de stat, în condiţiile rezultate din actele normative în vigoare;
b) este desemnat printr-un act administrativ, emis în condiţiile legii, să participe în calitate de reprezentant al autorităţii ori instituţiei publice în cadrul unor organisme sau organe colective de conducere constituite în temeiul actelor normative în vigoare;
c) exercită un mandat de reprezentare, pe baza desemnării de către o autoritate sau instituţie publică, în condiţiile expres prevăzute de actele normative în vigoare."
2. La articolul 94, după alineatul (21) se introduce un nou alineat, alineatul (22), cu următorul cuprins:
"(22) Nu se află în situaţie de incompatibilitate, în sensul prevederilor alin. (2), funcţionarul public care este desemnat prin act administrativ pentru a face parte din echipa de proiect finanţat din fonduri comunitare nerambursabile postaderare, precum şi din împrumuturi externe contractate sau garantate de stat rambursabile sau nerambursabile, cu excepţia funcţionarilor publici care exercită atribuţii ca auditor sau atribuţii de control asupra activităţii derulate în cadrul acesteia şi a funcţionarilor publici care fac parte din echipa de proiect, dar pentru care activitatea desfăşurată în cadrul respectivei echipe generează o situaţie de conflict de interese cu funcţia publică pe care o ocupă."
3. La articolul 96, alineatul (1) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"Art. 96. - (1) Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii sau activităţi în domeniul didactic, al cercetării ştiinţifice, al creaţiei literar-artistice. Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public, funcţionar public parlamentar sau funcţionar public cu statut special, potrivit fişei postului."

Catalin

Prevederile acestei legi cadru privind salarizarea bugetarilor abrogă celelalte prevederi ce ne interziceau desfășurarea altor activități?

catalinpol76 vezi că pentru a putea deschide un PFA este necesar să ai calificare sau studii de specialitate în domeniul de activitate respectiv.

S-a discutat ceva asemănător și aici:

Baftă!

catalinpol76

Va multumesc ptr.sfaturi.

alin2770

din cate stiu putem infiinta un pfa, pt ca asta nu inseamna neaparat ca devenim persoane juridice. este indicat sa faceti acest pfa daca produceti ceva, adica isi gaseste aplicabilitatea in agricultura, legumicultura, apicultura etc. am cunoscut un mapn-ist care a facut asta

Elvis

Politist ai cunoscut?

serhente Garcia

Am un coleg care a avut PFA, totul pina cind l-a "cintat" un coleg binevoitor la furourile superioare si desi era in perfecta legalitate cu toate taxele si impozitele platite la secunda i s-a sugerat ca ar fi mai bine sa renunte. Domeniul de activitate = scoala auto ....

Elvis

Cu ani in urma nu prea multi ,un coleg filma la nunti, nunti de prieteni si practica si niste preturi de bun simt, pana au aflat cei interesati.

Eu nu am cunoscut decat politisti care au actiuni la anumite firme care nu sunt pe numele lor.

alin2770

politist nu am cunoscut, dar dpdv legal ma gandesc ca atat timp cat mapn-istii pot, putem si noi

drAGO5

Cunosc si eu multi colegi politisti care sunt instructori auto si mi se pare totul OK. Consider ca nu se incalca legea, asimilandu-se domeniului didactic. Ei practic sunt un fel de "profesori de legislatie rutiera".

Rusy

Cunosc si eu multi colegi politisti care sunt instructori auto si mi se pare totul OK. Consider ca nu se incalca legea, asimilandu-se domeniului didactic. Ei practic sunt un fel de "profesori de legislatie rutiera".

Spune-ne si noua cum au facut ca eu ma strofoc de ceva ani sa fac asta dar nu reusesc.

Sony

@Rusy, trebuie urmat ceva curs la ARR, plus examen. Mai multe detalii o sa am dupa ce vorbesc cu ei.

Rusy

De acel curs stiu si eu. Ma refer la calea legala sa nu incepa sa ma cerceteze astia de la dga, ca abia asteapta.

Catalin

Sony ce spui tu este necesar pentru a obține acel atestat de instructor auto, adică documentul care atestă că ai calificarea necesară pentru a presta o astfel de activitate. Numai că după ce l-ai obținut, nu e clar dacă te poți angaja la o școală de șoferi sau dacă îți poți înființa un PFA. Aici e problema.

Sony

Dar ce prevede legea in acest sens? Personal, recunosc ca nu m-am interesat exact, stiu acestea de la tatal meu, si el functionar public cu statut special, care doreste sa urmeze cursuri pentru atestare ca si instructor auto.

johnsiatat

Pt. catalinpol76 - o rugaminte. Daca ai facut raport catre seful inspectoratului, te rog sa-mi spui cand ai timp care a fost raspunsul... sau daca nu ai facut, de ce? Te-a sfatuit cineva sa nu faci raport, sau au fost alte cauze. Ma intereseaza in mod direct pt ca la fel ca si tine vreau sa accesez fonduri europene pe mas 112. sper ca iti vei gasi timp sa raspunzi. salut.

Ecou

Conform Legii nr. 284 si punctului de vedere formulat de Agentia Nationala de Integritate, politistii pot desfasura orice fel de activitate lucrativa suplimentara cu indeplinirea urmatoarelor conditii:

1. Sa nu fie in legatura directa cu atributiile de serviciu, conform fisei postului;

2. Sa nu afecteze programul de lucru obisnuit;

3. Sa indeplinesti formalitatile legale pentru declararea venitului;

4. Sa notifici printr-un raport seful de subunitate si ordonatorul de credite pentru ca acesta sa aiba cunostinta (nu sa aprobe) despre activitatile ce le vei desfasura.

Exemplu: ofiter de politie judiciara - arbitru/observator in div. C

Mai asteptati putin. Este in lucru un proiect de ordin MAI in acest sens.

Bafta si spor la treaba !

Edited by Ecou

BGeorge

Credeti ca daca mi-as face PFA pentru a accesa fonduri europene in agricultura ar reprezenta un impediment pentru admiterea intr-o scoala de politie?

Marius

Apicultor?