Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
Axel

Gratare la bloc - legea picnicului

Question

Axel

Buna seara,

Pana la urma, mult trambitata lege a picnicului a fost votata sau nu ?

Are voie nea' Cutare de la 1 sa faca gratar din doua in doua zile sub geamurile

noastre (nici macar in gradina) si sa afume jumatate de cartier ? De manele nu

mai zic nimic ...

Va multumesc.

Recommended Posts

• 0
Elvis

Sunati la 112 .In tara asta nu face fiecare ce vrea, inca,....

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Catalin

Elvis mai sunt pe la sectii si "berbeci" care sanctioneaza pe cel ce a sunat pentru ca li se pare lor ca nu era "o stare de urgenta". :angry:

Cunosc un caz concret.

Dar din cate stiu inca nu a intarat in viguare aceea "lege a picnicului", de fapt nici nu a trecut de parlament. Au alte treburi oamenii aia pe acolo, se cearta pe scaune ...

• 0
Elvis

Atunci sa sune la sectie cu nr normal si sa relateze despre ce este vorba. Am si eu niste baieti care fac gratare la bloc dar le fac la ei in gradina. In balcon chiar ca este premiera..........Romania film prezinta.

Edited by Elvis

• 0
Axel

Macar in gradina...

Intro seara ies din casa si observ pe holul blocului fum + miros de ceva facut la gratar. Ma gandeam ca poate vreun vecin si-a ars " ustensila " si a deschis usa de la intrare sa se mai aeriseasca putin.

Ehhh, fumul devenea din ce in ce mai des la etajele inferioare, iar cand am iesit din scara... surpriza : era sa dau peste gratarul vecinilor mei :blink:

Haideti...inca putin si se ajunge ca aici :

Edited by Axel

• 0
Elvis

Daca as gasi un gratar la usa apartamentului chiar ca as fi deosebit de bucuros :ner: Ca romanul este inventiv stiam, dar asta le cam depaseste pe toate :ner: Cred ca doamna a apelat la alpinisti industriali pentru amplasarea gratarului :ner:

• 0
Miadry

Oh my God! WTF! :blink:

Am lesinat de ras cand am vazut asta. :ner: :ner: :ner:

• 0
scorillo

Oh my God! WTF! :blink:

Am lesinat de ras cand am vazut asta. :ner: :ner: :ner:

Ce inseamna WTF? Oare este vorba romanului: "O'ata fac" :D ?

• 0
Miadry

What The Fuck!

De obicei imi autocenzurez limbajul, de aceea cand scriu asta folosesc doar initialele. :)

• 0
scorillo

Deci tot aia este pana la urma :lol: .

Offtopic: Ce urat vorbesti pt o doamna :ner: :ner: :ner: . Glumesc, mii de scuze. Nb.

• 0
Elvis

Adica dute dra....? Am dreptate Miadry?

• 0
Miadry

Nu chiar. Nu pot da traducerea literara aici. E prea vulgar.

• 0
moga

Cum drequ ne-ai primit astia in Europa? E asa important un teren "neutru" intre Europa si Rusia? Ce sa cerem alta soarta cand si noi (persoanele de fata se exclud) gandim la fel.

Pana vom avea noi spatii amenajate mai dureaza... Fiecare face ce vrea pe tarlaua lui, are impresia ca poate tine si uraniu la bloc in apartamentul lui, "doar e a lui Domnule, nu ii zice nimeni ce sa faca...". :huh:

• 0
dorus

Cum drequ ne-ai primit astia in Europa? E asa important un teren "neutru" intre Europa si Rusia? Ce sa cerem alta soarta cand si noi (persoanele de fata se exclud) gandim la fel.

Pana vom avea noi spatii amenajate mai dureaza... Fiecare face ce vrea pe tarlaua lui, are impresia ca poate tine si uraniu la bloc in apartamentul lui, "doar e a lui Domnule, nu ii zice nimeni ce sa faca...". :huh:

No, mai usor cu rasul... In Paris am vazut frecvent facand gratare pe balcon, si asta in cartierul zgarie norilor, La Defance. E drept ca balconul era de 15 mp, dar acuma fiecare cu ce are...

• 0
moga

Am fost de doua ori la Defance si nu am vazut gratare sfaraind. Insa nu neg ca nu s-ar putea, insa "balconul" lor e mai mare decat bucataria romaniilor. Ma rog, inseamna ca m-am inselat eu :doh:

• 0
Catalin

După cum am mai spus-o pe aici pe forum, francezii nu trebuie să fie un model pentru noi românii. Așa că exemplele care fac trimitere către francezi sunt doar un mod prin care ne furăm singuri căciula. Caracterul francezilor nu este cu nimic superior față de al nostru, ba chiar este mult mai infect după părerea mea.

• 0
dorus

Am fost de doua ori la Defance si nu am vazut gratare sfaraind. Insa nu neg ca nu s-ar putea, insa "balconul" lor e mai mare decat bucataria romaniilor. Ma rog, inseamna ca m-am inselat eu :doh:

Scuze, nu m-am exprimat bine. "Frecvent" se refera la "frecvent in weekend" :), si da, se poate

• 0
mau65

Libertatea fiecaruia se termina acolo unde incep drepturile celorlalti....A face gratare pe balcon sau a asculta manele la maxim atunci cand cineva se simte deranjat, ar putea fi interpretate ca o tulburare a ordinii publice, cum era candva in legea 61. E normal ca in lege sa se invedereze faptele de tulburare a bunului mers al lucrurilor, atata timp cat cineva face ceva iestit din normal si deranjeaza. Nu poate nimeni sa oblige pe altcineva sa asculte ceva fara sa vrea, sa miroase ceva fara sa vrea.

• 0
Miadry

După cum am mai spus-o pe aici pe forum, francezii nu trebuie să fie un model pentru noi românii. Așa că exemplele care fac trimitere către francezi sunt doar un mod prin care ne furăm singuri căciula. Caracterul francezilor nu este cu nimic superior față de al nostru, ba chiar este mult mai infect după părerea mea.

Din pacate, noi romanii nu am urmat niciodata o directie a noastra. Intotdeauna a trebuit sa ne luam dupa cineva. Ori dupa francezi, ori dupa rusi, ori dupa americani. :doh:

• 0
scorillo

Plagiatul in forma bruta este o mare prostie. Daca tot vrei sa copiezi ceva/pe cineva trebuie sa faci o ajustare, o adaptare ca sa se muleze pe tiparul pe care il ai la dispozitie. De exemplu (parerea mea):

- de la francezi am copiat moravurile foooooarte libertine;

- de la rusi am luat vodca consumata inaintea & in timpul & dupa serviciu;

- de la americani avem coruptia si mita la toate nivelurile.

Alternative:

- Francezi: bonomia caracteristica lor; cultura - arta (ca model, caci fiecare popor are cultura sa proprie);

- Rusi: Simplu, dar rezistent ?

- Americani: american dreams; open doors pentru idei revolutionare, novatoare si inovatoare.

• 0
Tyson

Plagiatul in forma bruta este o mare prostie. Daca tot vrei sa copiezi ceva/pe cineva trebuie sa faci o ajustare, o adaptare ca sa se muleze pe tiparul pe care il ai la dispozitie. De exemplu (parerea mea):

- de la francezi am copiat moravurile foooooarte libertine;

- de la rusi am luat vodca consumata inaintea & in timpul & dupa serviciu;

- de la americani avem coruptia si mita la toate nivelurile.

Alternative:

- Francezi: bonomia caracteristica lor; cultura - arta (ca model, caci fiecare popor are cultura sa proprie);

- Rusi: Simplu, dar rezistent ?

- Americani: american dreams; open doors pentru idei revolutionare, novatoare si inovatoare.

Mita poate pe rusi ... sa i caracterizeze. Pe americani... nu stiu ce sa zic... La americani e de rau cu libertatea prea mare. Insa de corecti, ii stiu corecti.

• 0
maxu08

mita se da la americani la greu insa modalitatea este mult mai evoluata decit la noi. Au trecut de faza cu plicul pus pe birou. In plus, sunt la faza de serviciu contra serviciu, banii nu mai au trecere deoarece un serviciu facut la timpul potrivit nu are valoare materiala. eu asa prefer - favoare contra favoare. Imposibilde dovedit de catre DNA :D

• 0
Marius

Presedintele Basescu a promulgat, azi, Legea privind desfasurarea activitatii de picnic, care stabileste amenzi de pana la 5.000 de lei pentru iesirile la iarba verde in alte zone decat cele special amenajate.

Legea a fost adoptata pe 21 februarie de Camera Deputatilor, principala prevedere fiind aceea ca este interzisa organizarea picnicurilor in alte zone decat cele special amenajate in acest scop, dotate cu facilitati si utilitati.

Potrivit legii, vor fi special amenajate pentru picnic, pe domeniul public sau privat al statului sau al unitatilor administrativ-teritoriale, zone care vor fi dotate cu utilitati si facilitati pentru aceasta activitate si in care aprinderea focului este permisa. Aceste zone vor fi indicate in parcuri si in zonele limitrofe ale padurilor situate in intravilanul localitatilor.

Persoanele care vor merge la picnic nu vor avea voie sa spele obiectele folosite la aceasta activitate in apele din vecinatatea zonei speciale amenajate, nu vor avea voie sa hraneasca animalele salbatice, sa distruga plantele, sa posteze semne sau mesaje. Acestia vor trebui sa pastreze linistea si sa nu deranjeze comunitatile locale, sa arunce deseurile doar in locurile special amenajate, sa aprinda focul doar in locurile special amenajate si sa-l supravegheze permanent, sa lase locul curat si nealterat, sa nu arunce tigari sau chibrituri aprinse in alte locuri decat cele special amenajate, sa respecte bunele moravuri.

Nerespectarea prevederilor acestei legi se va pedepsi cu amenzi cuprinse intre 100 si 5.000 de lei.

Proiectul defineste picnicul ca "orice activitate de recreere desfasurata in zone de afluenta publica consacrate pe domeniul public sau privat al statului si/sau al unitatilor administrativ- teritoriale de una sau mai multe persoane si care presupune consumul de bauturi si/sau alimente precum si dupa caz aprinderea sau nu a focului".

• 0
Insanity66

Cu amenzi in halul asta de mari, nu o sa aplice nici naiba legea.

Pe bune, ca politist poti sa te duci la unul care iese cu familia la iarba verde (unde nu e permis), cu sotia si cele 2 fetite, de exemplu, si sa ii zici "trebuie sa platesti echivalentul a 6 salarii. have a nice day :)". SAu poti sa il reclami pe unul si sa pateasca asa ceva?

• 0
Catalin

De reclamat, să fii convins că se vor găsi oameni „de bine” care să reclame. Nu uita că trăim într-o țară unde grija față de capra vecinului sau invidia este percepută ca fiind ceva firesc și normal. Nici nu ai idee cam câți reclamangii de profesie sau procesomani există.

• 0
Kayne

de abia acum am citit mai cu atentie despre minunata lege ( personal daca doresc sa fac un gratar, dau o fuga pana la tara si fac in curtea mea, mi se pare mai linistitor decat sa ma inghesui cu toti manelistii pe o poienita). am vazut ca se spune asa: Proiectul defineste picnicul ca "orice activitate de recreere desfasurata in zone de afluenta publica consacrate pe domeniul public sau privat al statului si/sau al unitatilor administrativ- teritoriale de una sau mai multe persoane si care presupune consumul de bauturi si/sau alimente precum si dupa caz aprinderea sau nu a focului".

adica daca eu ma duc cu prietenii cu rolele in parc ( una sau mai multe persoane, domeniul public) si facem o pauza sa bem un suc si sa mancam o napolitana ( consum de bauturi si alimente).... sunt pasibil de a fi amendat pentru legea picnicului?!

• Upvote 1
  • Downvote 1