Jump to content
POLITISTI.ro

gLitcH

Academie Frecvenţă Redusă - admitere şi condiţii

Recommended Posts

gLitcH

Imi poate cineva spune daca, dupa ce absolvesti cursurile academiei de politie la frecventa redusa, primesti automat loc de ofiter...!?!

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

Nu, nu primești automat. Nici nu esti avansat automat in corpul ofiterilor.

S-a mai discutat aici pe forum, cauta cu putina rabdare si vei gasi tot ce te intereseaza.

erasmus

Ba da , primeste.De cand s-a reinfiintat FR-ul , absolventii primesc atutomat gradul de subinspector.

Apropos, stie cineva daca anul asta se mai scot locuri la FR?

Edited by stelistman

Catalin

Citește acest topic și ai să vezi că nu se primește automat nici gradul și nici postul. Este nevoie de încă un „examen local” și de asemenea mai este nevoie să existe posturi libere. Deci nu putem vorbi de ceva „automat”.

Chiar trebuie să reluăm fiecare subiect de discuție la nesfârșit?!

Căutați și voi pe forum ce vă interesează și citiți ce s-a postat deja.

erasmus

Absolventul primeste gradul de subinspector o data cu absolventii formei de invatamant ZI.Citeste art.20 pct.4 aici http://www.academiadepolitie.ro/hotarareaguv.html ca sa nu reluam fiecare subiect de discutie la nesfarsit, asa cum spui tu.

Edited by stelistman

cipri83

stelistman asculta un pic si de altii!

eu am vrut sa ma inscriu anul trecut la examenul de la Academia FR ,iar niste surse credibile din ipj si chiar din academie mi-au spus ca nu primesti automat gradul,doar in urma unui concurs organizat de vreun ipj!dar au mai zis ca la concurs pot participa la fel de bine si subofiterii cu studii superioare avand aceleasi drepturi ca tine!sursa din academie mi-a spus chiar ca aceasta asa zisa academie FR este un fel de post liceal,iar daca nu ai facultatea de drept nu poti avansa mai sus de gradul de SCMS!

erasmus

Sursele alea credibile nu cunosc legea.Ce spui tu s-a intamplat pana acum.Hotararea evidentiata mai sus a intrat in vigoare in anul 2007 si a devenit aplicabila pentru cei care au intrat la Academie FR in 2008 si care vor termina anul asta.Ai sa vezi ca absolventii de anul asta vor primi gradul de subispector.

Din 2002 si pana in 2008 nu s-a mai organizat admitere la FR din cauza acestei nebuloase pe care au reglementat-o prin hotararea care se gaseste pe siteul academiei.

gLitcH

stelistman ce spui tu am auzit si eu, oricum multumesc amandurora pentru raspunsuri

bendar

sursa din academie mi-a spus chiar ca aceasta asa zisa academie FR este un fel de post liceal,iar daca nu ai facultatea de drept nu poti avansa mai sus de gradul de SCMS!

Te asigur ca academia nu e niciun fel de scoala postliceala. Ai absolvit-o, indiferent daca la zi sau la FR, ai studii superioare, de scurta durata (adica 3 ani, adica 180 de credite), cu licenta in ordine si siguranta publica.

Daca faci masterul (2 ani, 120 de credite) se considera ca ai studii superioare de durata medie.

Daca mai faci si doctoratul care mai tine si ala 3 ani se considera ca ai studii superioare de lunga durata.

E pe sistemul de la Bolgna, 3-2-3. 3 ani facultate, 2 master, 3 doctorat.

Daca te opresti la academie/facultate si nu mai faci un master (asta daca nu ai deja unul facut) te opresti la gradul de scms.

Ca nu se mai da licenta in drept, ci in ordine si siguranta publica e alta treaba. Au facut-o sa mai scurteze anii de studii si sa nu mai fuga atatia la magistratura dupa ce termina :) dar tot facultate a ramas cu licenta de studii superioare. Difera doar domeniul.

Cat priveste avansarea celor de la FR, ramane de vazut ce vor face cei care termina acum in vara pt ca vor fi prima promotie de cand a intrat in vigoare HG ul ala, desi nu mi-as pune baza in asta. Mai stii la ce sa te astepti de la dobitocii astia....

Edited by bendar
  • Upvote 2

zzeus23

nu se mai aude nimic cu locurile de admitere la FR pe 2011 :(((

Elvis

Stelistman poti ca un exemplu cu nume si prenume, judet si numar de telefon sa il sunam si noi pe cel care a terminat Academia la FR si a primit gradul de subinspector fara examen?

Tu stii ca exista politisti care au terminat Academia la FR si au iesit la pensie subinspectori?

Si ca inca mai sunt politisti care au terminat la FR si sunt inca ,,suptofiteri"?

Ca sunt ofiteri care au terminat Academia inainte de 2002, asa cum spune legea, si nu li s-a dat gradul in functie de vechime?

Eu zic sa nu crezi tot ce ti se spune, pana acum la Dolj cel putin s-a dat examen pentru trecerea in corpul ofiterilor si pentru cei cu academia de politie la FR si pentru cei care au absolvit cu diploma de licenta alte facultati. Este adevarat ca dau separat dar dau examen.

Cel putin pana la ora cand vorbim.Mai departe vom vedea ce o sa mai fie. :emo-yessir:

Edited by Elvis

erasmus

Elvis, anul acesta termina prima promotie care a urmat cursurile academiei dupa noua organizare.Asteapta-i pana in august

Tu ai dreptate in ceea ce spui dar eu vorbesc despre cei care urmeaza academia incepand cu admiterea din 2008..

Edited by stelistman
  • Upvote 1

runya

Pentru Politie cursuri de zi sunt tot atatea locuri ca anul trecut, asta inseamna ca pentru FR sunt tot 30 de locuri.

rahoul

din ce am citit reiese ca e un regulament aprobat doar de academie si nu s-a dat inca nr de locuri. altfel frazele de mai jos nu si-ar mai fi avut rostul

Completarea locurilor pentru specializarea Poliţie se face începând cu primele

___ de locuri repartizate pentru specializarea Drept cu cei care au optat pentru

varianta DREPT ori DREPT sau ORDINE ŞI SIGURANŢĂ PUBLICĂ (anexa

nr. 5 – model de Cerere pentru înscriere), în ordinea mediilor obţinute.

Completarea celor ____ de locuri de la specializarea Ordine şi Siguranţă

Publică, specialitatea Poliţie, se face cu cei care au optat pentru varianta DREPT

sau ORDINE ŞI SIGURANŢĂ PUBLICĂ ori ORDINE ŞI SIGURANŢĂ

PUBLICĂ (anexa nr. 5 – model de Cerere pentru înscriere), în ordinea mediilor

obţinute.

mai aveti rabdare pana pun cifre in locul acelor linii.

runya

Eu am rabdare, si-asa nu reusesc sa aflu de ce nu pot candida la academie fr daca fac parte din aparatul central (initial unitatea mea a fost subordonata ipj -ului, apoi s-a trecut la aparatul central) . Problema este ca initial regulamentul de pe site-ul academiei continea si niste cifre, care acum nu mai exista. Asta inseamna ca vor interveni modificari . Majore!

• Upvote 1

Catalin

Într-un interviu pe la tv și ministru Igaș a anunțat că la Academie vor fi schimbări majore.

adydaniel

da,se primeste automat loc si gradul respectiv......intra pe sitte-ul academiei si acolo gasesti regulamentul in vigoare!!!! :emo-yessir:

Todoran Ioan

Am citit cu atentie, sunt cele publicate de anul trecut, au numit anul 2011, deoarece anul scolar a fost 2010-2011. Si eu astept cu sufletul la gura, afisarea locurilor pentru anul scolar 2011-2012, sunt prea multe zvonuri rele.

pernutealex

Stelistman poti ca un exemplu cu nume si prenume, judet si numar de telefon sa il sunam si noi pe cel care a terminat Academia la FR si a primit gradul de subinspector fara examen?

Tu stii ca exista politisti care au terminat Academia la FR si au iesit la pensie subinspectori?

Si ca inca mai sunt politisti care au terminat la FR si sunt inca ,,suptofiteri"?

Ca sunt ofiteri care au terminat Academia inainte de 2002, asa cum spune legea, si nu li s-a dat gradul in functie de vechime?

Eu zic sa nu crezi tot ce ti se spune, pana acum la Dolj cel putin s-a dat examen pentru trecerea in corpul ofiterilor si pentru cei cu academia de politie la FR si pentru cei care au absolvit cu diploma de licenta alte facultati. Este adevarat ca dau separat dar dau examen.

Cel putin pana la ora cand vorbim.Mai departe vom vedea ce o sa mai fie. :emo-yessir:

Se poate rezolva in instanta cu recunoasterea stagiului minim in grad de la data sutinerii examenului de licenta. Exista jurisprudenta pe tema aceasta. Ma refer la agentii care au absolvit Academia de Politie la forma de invatamant FR. Pentru interesati, rog PM!

Ex lite gratia inita fit formosior.

Privilegiul dobândit pe calea legii îţi dă mai multă satisfacţie.

Edited by pernutealex

erasmus

Am citit cu atentie, sunt cele publicate de anul trecut, au numit anul 2011, deoarece anul scolar a fost 2010-2011. Si eu astept cu sufletul la gura, afisarea locurilor pentru anul scolar 2011-2012, sunt prea multe zvonuri rele.

De ce ar fi o tragedie daca nu se scot locuri la FR anul asta?

rahoul

daca se reduc locurile de la zi in mod logic s-ar putea chiar sa creasca locurile de la fr, precum si pe cele de la masterate. explicatia e simpla si consta in normele profesorilor care trebuie mentinute, macar pentru cei care vor mai ramane acolo.

este extrem de posibil ca sa nu se organizeze examen de admitere pentru locurile la zi, date fiind disponibilizarile si constrangerile bugetare. oricum, intr-o luna vom sti exact, restul sunt speculatii.

erasmus

Eu am auzit ca se vor scoate doar 50 de locuri la zi.Repet, doar am auzit.Nu pot sustine cu nimic zvonul asta.

Elvis

Se poate rezolva in instanta cu recunoasterea stagiului minim in grad de la data sutinerii examenului de licenta. Exista jurisprudenta pe tema aceasta. Ma refer la agentii care au absolvit Academia de Politie la forma de invatamant FR. Pentru interesati, rog PM!

Pernutealex as putea fi de acord cu tine daca am traii in USA.

Unii au castigat foarte putini, iar foarte multi au pierdut aceste procese.

Cel putin la Dolj , din 10 nu a castigat niciunul chiar daca exista jurisprudenta.

Cu respect. :emo-yessir:

PS . Ti-as putea da nume dar nu stiu daca respectivii sunt de acord.

pernutealex

Eu personal am castigat, fara a-mi angaja niciun avocat, acest proces la Inalta Curte De Casatie si Justitie in iunie 2010, mi s-au calculat si acordat diferente la salariu. Am castigat acest proces si pentru un coleg de la Vaslui. De la Dolj, cunosc pe un coleg (Cristuinea Mihai parca se numeste....)care a pierdut acest proces din cauza faptului ca, intre timp il facuse ofiter, iar el dorea recunoasterea stagiului minim in grad. Trebuie avut in vedere si termenul de prescriptie in acest caz!

Ex lite gratia inita fit formosior.

Privilegiul dobândit pe calea legii îţi dă mai multă satisfacţie.