Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
IONUT1984

Permis de conducere retinut in Germania

Question

IONUT1984

Buna ziua.Am si eu o nelamurire daca ma puteti ajuta va rog.Acum doua saptamani  am plecat din spania  spre romania.In germania pe autostrada  o masina civila mi-a facut senm sa opresc.Binenteles ca nu am oprit si dupa o urmarire de cativa km s-a alaturat si o masina de politie facand semn sa opresc.dupa ce am oprit din masina civila au coborat doua persoane an civili si au vanit la masina mea si mi-au spart parbrizul si am fost arestat  spunandu-mi ca nu am oprit la semnalul politiei.tin sa precizez ca nu s-au legitimat.dupa un control amanuntit vazand ca nu am nimic de ascuns mi-au dat  drumu  luand 1500e din banii pe care ai aveam in masina  si permisu .mi-au dat o hartie si mi-au spus ca nu pot sa mai circul pe teritoriul germaniei dar nu scrie pe cat timp.acum intrebarea;eu pot sa circul in romania cu aceea hartie ,cum aflu pe cat timp mi-a fost suspendat permisul ,si cum pot recupera permisul.Permisul este eliberat de Spania si eu sunt in Romania.ce ma sfatuiti sa fac/daca e nevoie o sa atasez o poza cu dovada tradusa in romaneste.multumesc

vreau sa precizez ca banii erau pentru amenda .dar nu stiu de ce mi-au luat ei  din masina .

Edited by IONUT1984

Recommended Posts

• 0
bundesgrenzschutz

Wow! Mare ti-e gradina...

Iti recomand sa nu conduci. Din ce vad eu acolo ai dosar penal, nu doar permisul retinut.  

• 0
Marius

Din ce scrie acolo se înţelege că eşti cercetat pentru o faptă PENALĂ de autorităţile germane. În concluzie, îţi recomand să nu mai conduci deloc dacă vrei să nu-ţi agravezi situaţia.

• 0
Catalin

Acolo nemtii spun că ti-au confiscat două permise de conducere. Se găsesc la magazin si ai cumpărat unul de rezervă sau care e treaba?

• 0
IONUT1984

Doar unul nu stiu de ce au scris doua .Dar la politie in germania a venit un translator si mI-a spus ca e suspendat doar pe germania.nu inteleg de ce  dosar penal / eu nu am stiut ca sunt politisti prima data  si de ce mi-au spart pazbrizul dupa ce am oprit .sau sumtem in codru ?.Ei nici macar nu s-au legitimat.ma gandeam sa fac o pliangere dar nu stiu unde .Si de unde stiu pe ce perioada  e luat.

multumesc

AM VORBIT CU UN AVOCAT IN GERMANIA  CARE VORBESTE ROMANESTE SI  A  SPUS CA PERMISUL POATE SA-L OBTINA  DAR BANII NU .BINENTELES 600E .NU STIU CE SA CRED .DIN ROMANIA NU POATE FACE CEVA UN AVOCAT  SAU DOAR IN GERMANIA.?

Edited by IONUT1984
  • Downvote 2

• 0
Marius

Cum adică "suntem în codru"? Nici vorbă de codru, e vorba de Europa Occidentală, unde cetăţeanul are obligaţii şi trebuie să respecte legea. Din moment ce ai refuzat să opreşti, automat ai devenit suspect, iar împotriva persoanelor suspecte peste tot în lumea civilizată se aplică asemenea măsuri. Nu e nimic deosebit, să fii mulţumit că nu au tras cu arma. Acolo nu merge absolut deloc cu poveşti şi minciuni ca în România, nu merge să te duci la OTV şi să plângi că ai fost abuzat de autorităţile statului şi toate ifosele pe care le debitează cetăţeanul român plin de drepturi dar fără nicio obligaţie când are de a face cu poliţia.

PS: Încearcă să scrii normal şi să nu mai foloseşti majuscule. Scrierea cu majuscule semnifică faptul că ţipi la interlocutori, ori sunt percepute ca strigăte, iar aici nu e cazul.

• Upvote 4

• 0
IONUT1984

Scuze pentru majuscule.Si totusi ce  trebuie sa fac?sa astept?dupa parerea mea trebuiau sa se legitimeze  si nu stiu daca aveau dreptul da-mi sustraga fara voia mea banii din masina si sa spuna ca sunt pentru amenda.Recunosc ca am gresit ca nu am oprit, dar la fel orice persoana  cu masina neinscriptionata poate sa faca senm cu un baston .De unde sa stiu ca era politia si nu vreun hot.?

• 0
Marius

Trebuie urgent să-ţi angajezi un avocat din Germania, dacă vrei să beneficiezi de clemenţă, altfel rişti să te pomeneşti într-o dimineaţă pe la 6 şi un pic întins pe burtică cu faţa la pâmânt şi cu nişte cătuşe nichelate la mânuţe, iar după o plimbare cu avionul să ajungi într-o închisoare germană. De când România a intrat în UE şi am devenit europeni, se eliberează şi vin mandatele europene de arestare pe bandă rulantă. Nu e de glumă, vezi că nemţii nu prea stau la discuţii iar legislaţia lor e mult mai severă ca a noastră.

Şi îţi mai spun un secret, mandatul european de arestare înlocuieşte procedurile lungi de extrădare dintre statele membre ale UE printr-o procedură judiciară simplificată de predare în scopul urmăririi sau executării unei pedepse privative de libertate sau a unei măsuri de siguranţă privativă de libertate. Un MEA emis de autorităţile judiciare ale unui stat membru este valabil pe ansamblul teritoriului Uniunii Europene.

• Upvote 4

• 0
bundesgrenzschutz

nu stiu daca aveau dreptul da-mi sustraga fara voia mea banii”

Tu nu stii prea multe, iar vointa ta e clar singura care te-a bagat in situatia asta. Restul povestilor o sa le spui la D-nul Judecator Gunther.

• 0
Bogdanel

Scuze, dar nu mă pot abţine.  :))  :))  :))

• Upvote 2

• 0
Horia

Barosane, cum era maşina poliţiştilor germani care ţi-au făcut semn cu bastonul să opreşti?

• Upvote 1

• 0
IONUT1984

ERA UN PEUGEOT .Multumesc de misto .omul e la necaz dintr-o prostie  a politiei germane care ma confundat cu vreum lord al mafiei si m-a  tratat ca pe un gunoi doar pentru ca nu sunt neamt si unii fac misto .Daca uni dinte voi cred ca este  normal si corect sa circuli cu masina cu acte in regula si circuland fara sa incalc vreo lege de circulatie sa vina unu sa-mi sparga parbrizul  si sa-mi ia banii din masina doar pentru ca nu mi-am dat eu seama ca e de la politie find inbracat in civil cu un peugeot neinscriptionat atunci nu stiu ce sa mai cred.

multumesc lui marius pentru sfat .am vorbit cu un avocat neamt . sa vad ce poate face findca  am obligatii dar si drepturi .

• Downvote 3

• 0
Marius

Trebuie să fii conştient că tu acolo eşti cercetat pentru comiterea unei fapte penale (infracţiune).

Infracţiunea este o faptă care prezintă un grad ridicat de pericol social, este săvârşită cu vinovăţie şi este prevăzută de legea penală, în special de Codul Penal, iar majoritatea sancţiunilor aplicate pentru astfel de fapte sunt cele privative de libertate (închisoarea). Aceste fapte penale nu trebuie confundate cu faptele contravenţionale, pentru că nu orice faptă contrară legii este infracţiune, iar o faptă antisocială care nu este prevazută într-o lege penală este de o mai mică gravitate şi se numeşte contravenţie care are ca sancţiune specifică amenda.

• 0
Catalin

Mama lor de nemţi ... ce măgari! Păi ei cu autostrăzile lor "fără limită de viteză" să "abuzeze" în aşa hal de cetăţeanul româno-european! Ce nemernici!

Unde o fi mitul ăla cu occidentul, autostrăzile căcălău şi fără limite, unde poliţiştii slugăresc şi pupă-n dos contribuabilul european pentru a se simţi "respectat" şi tratat "cum se cuvine"?

Omul avea doar un permis şi ei consemnează acolo că i-au găsit două, cu serie şi categorii. Abuz, abuz ... grosolan şi făţiş!!! Oare Dan Diaconescu o să mai poată dormi liniştit după ce va afla că un concetăţean de-al lui din popor a fost "abuzat" de nemţii ăia răi şi perverşi?

• Upvote 1

• 0
Cristi

Ma, intreb si eu, ca nu vad...individul care a deschis acest topic a postat cumva vreun link la care faceti voi referire cand vorbiti de cele doua permise de conducere, ca vad ca a editat postarea?

In alta ordine de idei, domnule abuzat de europeni care esti tu abuzat, tu cu gurita ta ai spus ca dupa ce nu ai oprit la masina civila, a venit o masina de politie. Sigur ai facut tarantele si la baietii aia, uitand probabil ca nu esti in Romania, te-ai incuiat in masina si ai facut pe desteptul, motiv pentru care au intervenit in forta. Stii tu vorba aia, Polizei 1 - Cocalarus penibilus - 0. 

• Upvote 3

• 0
danpin

A postat traducerea legalizata a documentului intocmit de Politia germana, insa apoi cand a vazut ca e luat la impins-vagoane pe aici a sters-o. Posibil ca individul avea originalul si un duplicat, fiindca ambele aveau aceeasi serie.

• 0
IONUT1984

Multumesc tuturor  pentru comenturi. A m vorbit cu un avocat din germania si se pare ca o sa-mi recuperez permisul an scurt timp dar nu o sa mai am voie sa conduc pe teritoriul germaniei o perioada .inca nu stiu pe cat timp pana saptamana  viitoare.multumesc.

Edited by IONUT1984

• 0
Mesterelul

Salut baieti,am si eu o intrebare,daca nu va este cu suparare.Am fost oprit in germania de politie,am avut alcoolemie in respiratie de 0.62.Mi-au luat sange(va iesi dublu probabil,depinde de organism),acum astept.Probabil va fi o amenda mare si imi iau permisul de 90 zile in sus,din cate am citit.In Romania care vor fi consecintele?continuarea pedepsei din Germania sau dosar penal cum este legislatia in Romania?sau ce se intampla in germania are efect doar in germania?Multumesc frumos pt raspuns!!

• 0
Marius

Care este situaţia ta? Permisul este eliberat de autorităţile române sau germane?

• 0
Mesterelul

Salut,mersi pt raspuns,permisul este romanesc.muncesc si locuiesc in germania pana la sfarsitul lunii decembrie.

• 0
Marius

Teoretic autorităţile germane vor comunica în România decizia instanţei nemţeşti, iar conform acordurilor europene, autorităţile române trebuie să aplice corespondentul sancţiunii prevăzute pentru fapta respectivă în legislaţia românească. Oricum pe teritoriul Germaniei vei fi supus sancţiunilor aplicate de ei. E greu să-ţi dăm un răspuns exact pentru că nu cunoaştem legislaţia germană, fapta pentru care eşti cercetat şi aşa mai departe.

• 0
Mesterelul

ok,mersi pentru raspuns!!o zi buna!

• 0
Mesterelul

Salutari din nou,revin cu o intrebare...permisul a fost retras pe o perioada de 9 luni,asta inseamna ca si in romania va fi retras tot pt 9 luni?dupa sfarsitul perioadei ce va trebui sa fac?Multumesc pentru raspuns!

• 0
Tozzi91

Salut! Am si eu aceiași problemă, acu' vre-o 3 săptămâni mi-a fost reținut permisul de autoritățile germane pentru că am condus sub influența alcoolului, cum ai aflat pe cât timp ți s-a suspendat dreptul de a conduce? Ti-a fost suspendat dreptul de a conduce si pe teritoriul României?  Ai fost și în România sanctionat? Ce s-a întâmplat cu permisul tău? Te rog ajută-mă... Mulțumesc anticipat!

Edited by Tozzi91

• 0
Apostolmihaita

Am o mica mare dilema . Am avut permis in Germania am fost prins cu o alcolemie de 2.19 si mi s.a suspendat permisu pe loc am primit 11 luni de a nu conduce nici un fel de autovehicol . Acceste 11 luni au trecut ceva gen de suspendare sa ii spunem  . Dar ca sa primesc inapoi permisu trebuie sa fac un test MPU este un test phsihologic care este foarte grwu si foarte scump. Intrebare: am voie sa cer sa mi se anuleze cel din germania si sa fac o noua scoala in Romania?? Astept raspunsuri . Va multumesc

• 0
scurtu

salut baieti , ma poate ajuta cineva  cu cateva raspunsuri sau indrumari cu referire la permiul auto categoria B . am avut o alcolemie in sange de 1,97 plus accident fara victime ..am primit 8 luni suspendare plus o amenda de 1200 euro ..fapta comisa in octombrie 2016 pe teritoriul germaniei ..pe 01.02.2017 am primit amenda  si suspendarea  acum recent am primit si instintare precum ca permisul meu e trimis  in romania ...dupa cum bine  stiti in germania ce trece de 1,60 in sange se face un test MPU ...asta  depinde  de  mine  daca  reusesc  sa  obtin un test pozitiv pt a  putea condunce in continuare pe teritoriul germaniei ..cceea  ce  nu stiu exact ...suspenndarea incepe din momentul de  cand m-i s-a  luat permisul sau de  cand am primit plicul cu instintarea de suspendare si amenda ...mentionez faptul ca permisul a fost retinut pe loc de catre politiea  cand s-a intamplat accest nefericit eveniment ppe 08.10.2016 ..oare  in romania  la  ce  sa  ma astept  ??  la  o anulare  de  permis ,  dosar penal , aceasi suspendare  care  am primit-o de la nemti   sau vreo redobandire ceva ??  ..de la primul avocat am inteles ca susupendarea incepe de cand mi-a luat permisul ..si de  la  un alt avocat specializat pentru MPU a zis ca suspendare incepe de cand am primit instintarea cu 2 saptamani de la primirea instintarii incepe si suspendarea ..plicul l-am primit la data  de 01.02 2017  si cum ar veni dupa 2 saptamani adica de pe data de 15.02.2017 sa inceapa si suspendarea ..complicata situatie .....in germania  clarific situatia  cu mpu si amenda si etc  ..dar in romania  nu stiu la cce sa ma astept ...

Edited by scurtu
corectare