Jump to content
POLITISTI.ro

luky

Ce parere aveti despre politiste?

Recommended Posts

Miadry

:hmmmt:

Sincer, meseria de politist nu mi se pare foarte potrivita pentru o femeie.

Eu, la mine in oras nu prea am vazut politiste pe strada sau in masinile de politie.

Le vad mai mult la sediul IPJ.

Eu, personal, nu m-as descurca in meseria asta (ma refer la munca de teren). :)

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Daniel

Oricit ar fii de frumoase si inteligente orice minte care vede lucrurile normal gindeste ca , ele nu au ce cauta pe strada in contact direct cu indivizi periculosi sau bande de tigani ori cefe late . Este absurd sa crezi ca , ar putea sa faca fata acolo unde si barbatii trebuie sa-si dea silinta si sa fie atenti . Nu as vrea sa gresesc dar poate la nivel de tara sunt si colege care intradevar au facut ceva performanta in artele violente si care arata promitator din punct de vedere fizic .Dar cred ca sunt putine . In rest sunt inteligente , frumoase dar , strada ziua si noaptea a devenit un cuib de viespii care te inteapa cind nu te astepti si este pacat ca frumusetea lor sa fie agresata , invinetita de lovituri sau mai grav intrerupta la virsta tineretii de indivizii care bintuie strada si care nu au ce pierde in gindirea lor . Sunt destule locuri asa cum sunt precizate in posturi mai anterioare , unde fetele s-ar descurca mult mai bine decit barbatii .Trebuie sa se gindeasca cineva numai la aspectul asta . Iar daca unii se intreaba ca , venirea lor in institutie a fost voluntara si munca trebuie sa fie identica cu a barbatilor , nu trebuie sa fie rautaciosi . Sunt locuri destule si pentru ele prin birouri iar , domnii care s-au invatat la umbra cind este soare si la caldura cind este frig , ar fii cazul sa mai incerce pasul prin oras sa ia contact cu natura , altfel se pot stafidii de multimea anilor in care au stat ascunsi facind intradevar o munca care trebuie si aceea dar nu este pentru ei . :emo-yessir:

Motoboom

ba nu ! toata lumea in srada inclusiv ele sau sunt platite doar pentru birou? la munca, au vrut politiste sa fie politiste.................ner.gif

ce rau sunt!

bestkyky

In mare parte sunt de acord cu voi, respectiv femeile politiste nu prea au ce sa caute la O.P sau P.R! Initial ii blamam pe cei care spuneau acest lucru, insa maseria aceasta mi-a demonstrat ca aveau dreptate! :emo-yessir:

Partea care nu mi-a placut a fost cea cu maternitatea...ce ar trebui sa facem acum, sa nu mai facem copii din cauza ca am incurca sistemul?! :unsure:

Marius

bestkyky nu-i lua in seama, sunt rautaciosi. :D

bestkyky

Crezi tu? -_-

De fapt ai dreptate, daca stau sa ma gandesc bine.... :clip:

Ideea e ca femeile au importanta lor in politie ! :D

Edited by bestkyky

moga

Ofierii operativi, gen CP sau Economic sau ce o mai fi? Acolo nu pot fi doamne politiste? Adica, acolo totusi primeaza creierul, flerul, nu muschii si acolo poate sa aiba si 1.20 si sa se uite chioras...

Asa cred eu...

Politia nu e doar Ordine publica sau ce o mai fi insemnand partea cu forta fizica?

PS> Noah, sa nu ziceti ca's misogin :clip:

Edited by moga

VIKITOS

In ultimii doi trei ani numarul politistelor a crescut simtitor in sistem , atat in randul agentilor cat si al ofiterilor.Ce parere aveti de acest lucru, pot femeile sa se descurce cu succes in aceasta meserie in conditiile societatii noastre de azi?

Astept parerile voastre.

consider ca meseria de politist nu este potrivita pentru femei. cunosc aproximativ 50 de politiste dintra care pot afirma cu convigere ca doar una dintre ele este politista adevarata(caracter, personalitate , autocontrol etc.) in rest sunt niste copile prostute ! nu vreau sa fiu magar sau misogin, dar sunt varza frate. si mai mult, majoritatea dintre ele s-au orientat catre posturi caldute. am insa trei fete care fac OS pe sectie si vreau sa spun ca nu stiu sa stea de vorba cu omul la ghiseu. sunt jalnice, dar la fel de jalnic este si cel care le tine acolo.(fost fotbalist )

Am o parere buna!

Mare parte din cele care lucreaza la ordine publica, nu sunt doar...colege cu cei cu care fac serviciul... :naughty:

Normal ca mai exista exceptii, dar regula este cea enuntata!

In rest, numai de bine! :ner:

asa a luat nastere termenul de "partener" . si inca ceva....sexul ala lociul de munca este o problema veche a societatii. ;)

In mare parte sunt de acord cu voi, respectiv femeile politiste nu prea au ce sa caute la O.P sau P.R! Initial ii blamam pe cei care spuneau acest lucru, insa maseria aceasta mi-a demonstrat ca aveau dreptate! :emo-yessir:

Partea care nu mi-a placut a fost cea cu maternitatea...ce ar trebui sa facem acum, sa nu mai facem copii din cauza ca am incurca sistemul?! :unsure:

principala problema ar fi ca ati devenit cam multe. si ar trebui pastrat un raport femeie/barbat. Ori la felul in care se sustin examenele in institutiile MAI, femeile au castig de cauza(pt ca , fiind mai perseverente, invata mai mult si iau note mai mari la examene). personal nu am nicio problema cu fetele care sunteti deja in sistem, dar cred ca ar trebui sa se termine aici cu incadrarea femeilor in politie. Am inteles ca incepand cde anul asta (2010) ar fi o chestie tacita privind examenele la Academie si la Campina ce are ca scop impiedicarea admiterii fetelor in Politie.

ghici

îmi permit să vă completez stimată colega; nu au ce căuta nici la judiciar ,nici la crimă organizată ,nici la mascați ,(sper să nu fi omis ceva ) ?!

bestkyky

In proportie de 98% sunt convinsa ca in cadrul BCCO si SIAS ajung doar elitele, the best of, superlativele absolute, etc! Nu cred ca isi permite cineva sa riste, ''sa dea cu banul'' si sa incadreze o politista oarecare la vreunul din aceste 2 servicii.

Edited by bestkyky

avam

Infratorul este cumva doar de sex masculin? Odata ce ai acceptat să lucrezi ca poliţist eşti poliţist sau poliţistă, te pregăteşti pentru asta, ai o fişă a postului realizezi activităţi într-un orar stabilit pentru care primeşti remuneraţie... aşa cum este ea. Nu sunt de acord cu cei care spun că femeile nu au ce căuta în Poliţie, (vă doriţi cumva să treceţi doar d-voastră domnilor bărbaţi poliţişti la imobilizarea infractoarelor, la controlul sumar sau chiar la percheziţia corporală a acestora?, hai să fim serioşi sugerez a se recapitula C.p.p. în vigoare! :hmmmt: ). Pentru tine stimată colegă, dacă consideri că nu poţi fi egala unui bărbat poliţist d.p.d.v. strict profesional mai este timp pentru pregătire sau te poţi retrage. De acord şi cu timpul acordat de lege mamelor indiferent de profesie pre şi post natal dar în curând se va umbla şi aici. Vedeţi vă rog perioadele acordate în statele din U.E.( cuprinse între 2 săptămâni şi şase luni). Vrei să fi poliţist ai şi privilegii dar ai şi obligaţii, vrei să întemeiezi o familie ca poliţistă trebuie să alegi între carieră şi familie. Asta e.

P.S. Pentru poliţistele care au intrat în sistem doar pentru salariu sau doar pentru că au fost "ajutate" nu are rost să se chinue degeaba, vor ieşi din sistem, este valabil şi pentru poliţişti. Sper să nu ma luaţi în furci :ner:

• Downvote 1

bestkyky

Pentru tine stimată colegă, dacă consideri că nu poţi fi egala unui bărbat poliţist d.p.d.v. strict profesional mai este timp pentru pregătire sau te poţi retrage. De acord şi cu timpul acordat de lege mamelor indiferent de profesie pre şi post natal dar în curând se va umbla şi aici. Vedeţi vă rog perioadele acordate în statele din U.E.( cuprinse între 2 săptămâni şi şase luni). Vrei să fi poliţist ai şi privilegii dar ai şi obligaţii, vrei să întemeiezi o familie ca poliţistă trebuie să alegi între carieră şi familie. Asta e.

P.S. Pentru poliţistele care au intrat în sistem doar pentru salariu sau doar pentru că au fost "ajutate" nu are rost să se chinue degeaba, vor ieşi din sistem, este valabil şi pentru poliţişti. Sper să nu ma luaţi în furci

Pentru tine si pentru cultura ta generala, o femeie nu va avea puterea fizica a unui barbat niciodata ( ma refer la aceleasi categorii :clip: )!!!

Maternitatea...nu am nicio problema in a munci, tot timpul m-am gandit ca atunci cand voi avea un copil, sa revin cat mai repede la locul de munca. Din pacate nu stiu daca imi pot permite sa platesc o bona pentru un copil de 6 luni, pentru ca la mine in oras, ca in multe alte orase, nu exista ''crese''. Din punctul dumneavoastra de vedere, femeile politiste trebuie sa aleaga intre cariera si familie ... :doh: :ner: Deci, fetelor, inainte de a intra in politie ar trebui sa va si calugariti, ca sa fie siguri domnii care gandesc ca avam ca nu va intemeiati vreodata familie! Sincer ii compatomesc pe cei din familia ta avam! :huh:

Eu am intrat in sistem dintro joaca, dar nu imi pare rau decat pentru faptul ca statul nu ne apara atat cat ar fi normal!

Edited by bestkyky

Miadry

Hai ca a devenit interesant. A inceput razboiul sexelor. :ner:

(Scuze, stiu ca sunt off topic)

bendar

vă doriţi cumva să treceţi doar d-voastră domnilor bărbaţi poliţişti la imobilizarea infractoarelor, la controlul sumar sau chiar la percheziţia corporală a acestora?, hai să fim serioşi sugerez a se recapitula C.p.p. în vigoare! :hmmmt: )

Pt un pahar de lapte nu trebuie sa iei toata vaca. Parca asa era zicala.

Intr-adevar loc si pt femei exista in politie, dar NU ASA DE MARE. Daca stati o pauza pe platoul Academiei de Politie o sa va minunati de cate pot fi, iar de anul asta, incepand cu septembrie 2010, vor fi si mai multe. Liceele militare au disparut, asa ca ghiciti cine o sa ia locul celor de acolo cu medii mari. Evident ca majoritatea vor fi fetele.

Fetele sunt o risipa de bani, timp si personal. Ocupa atatea locuri in academie, statutul cheltuie bani cu ele, ocupa locuri pe la profile gen judiciar, CCO, le scoleste pe acolo ca apoi sa se orienteze fiecare cum poate, pe la vreun birou sau dupa vreun calorifer. In loc de 50 de ofiteri CCO o sa te alegi cu 30 (ca exemplu), doar fiindca duduii i s-a parut ca suna bine cand si-a ales profilul in scoala sau ca nu a avut medie sa intre la economic.

Intr-adevar sunt linii de munca unde-si gasesc locul ca CP, criminalistica sau economic, pe langa celelalte formatiuni neoperative.

Ca exemplu:

Am un prieten politist la un post si-mi spunea ca intr-o comuna alaturata era decat seful de post cu inca 3 FETE. Nu avea ce sa faca cu ele, ba mai mult trebuia sa le aiba si de grija la inceput ca nu le stia lumea. Partea nasoala-nu avea ce sa mai faca, schema organizatorica era deja plina. A ramas cu ele pe cap, nu stiu ce s-a mai intamplat intre timp.

Elvis

Dragi colegi si colege,fetele pot lucra unde vor ele in politie, dar nu la ordine publica

Iar in toate tarile civilizate proportia este de 10% femei din efectiv.

Asta nu va spune nimic?

Miadry

Ne spune ca noi nu suntem civilizati. Dar o stiam deja. :ner:

Motoboom
emo-yessir.gif

Daniel

Trebuie sa vedeti obiectiv si operativ problema . Nu prin spiritul sentimentelor care va pot costa foarte mult . Fetele nu sunt refuzate in institutie dar , o minte logica si pertinenta trebuie sa le canalizeze spre completarea celor care actioneaza direct si nu pentru a incurca ceva ce trebuie sa functioneze . Cred ca nu gresesc . :hmmmt:

bestkyky

Bine punctat! :good:

Numai ca sunt atatea lucruri prost gandite in ministerul acesta incat chiar nu trebuie sa ne mai surprinda nimic. :(

Daca fiecare, femeie/barbat, ar lucra pe un post demn de capacitatea sa atunci lucrurile ar merge mult mai bine, dar asa... :doh:

Motoboom

azi mi-am schimbat parerea despre politiste, au ce cauta in politie! am o eleva in practica si ea m-a ajutat sa-mi schimb parerea.....ner.gif si cu zice kyky, daca ne-am face treaba fiecare acolo unde suntem ar fi ok....emo-yessir.gif

avam

@ bestkyky : După cum am mai spus pe acest forum am două fete domnişoară, emigrate legal în Spania care sunt avocate şi împreună cu alţi colegi de breaslă reprezintă interesele a peste 30.000 de români în Provincia Castellon. Aşa că nu îmi compătimi tu mie familia că nu o să câştigi tu pecuniar nici în 20 de luni cat câţtigă ele într-o lună. (Fiica mea cea mare, este mai în vârstă ca tine cu 6 ani.).Şi dacă trebuie să venerez pe cineva din familia mea, această persoană este soţia mea care a avut grijă de toate când eu eram musafir pe acasă datorită serviciului. Şi da călugăriţele sunt şi ele cetăţeni de sex feminin, care au renunţat la multe şi au ales castitatea pentru un crez, tu ce crez ai?. Cat priveşte cultura generală iţi mai trebuiesc ani de viaţă,destui, să ajungi la nivelul meu, şi sincer m-aş bucura să îl şi depăşeşti!. Argumentez: te-am urmărit pe acest forum dar şi pe celălalt şi iţi spun sincer că ai o atitudine mai degrabă de jurnalist decît de poliţist, eşti un fel de "Gică Contra", şi afirmi că ai ajuns în poliţie din joacă, pai nu ar fi mai bine să mergi la joacă până te mai maturizezi? :ner: :ner: Nu mai filosofa atat şi mai promovează şi tu în cariera de poliţist, cum rămâne cu egalitatea de şanse?, cu discriminarea şi cu egalitatea dintre sexe, cu " la muncă egală remuneraţie legală"?. Timpul va da dreptate cuiva iar eu am curajul să iţi spun direct că dacă nu îţi schimbi mentalitatea, în parte, şi nu te integrezi cu trup şi suflet în acest sistem vei pleca prin uşa din spate. Să dea dumnezeu să nu fie aşa! :hmmmt: . Şi o ultimă sugestie: Nu lua viaţa ca pe o joacă, într-o zi ai să rămâi fără jucării şi sincer nu aş vrea să te văd atunci în ce stare te afli. Frustrare. Probabil că dacă ai fi lucrat în oraşul şi în mediul în care lucrează colegele mele poliţiste de la Constanţa ori ai fi făcut carieră ori ai fi fost demult angajată pe la vreo firmă privată. Eu te respect şi ar fi bine să faci şi tu la fel şi să laşi atacurile indirecte, (gen famile s.a.). hai să discutăm doar între noi. "Croitorul deştept pune aţa scută şi măsoară materialul de mai multe ori înainte de a-l tăia". Să ai o zi bună!

bestkyky

Nenea avam, sper din suflet ca inca mai vedeti destul de bine incat sa cititi care este subiectul acestui topic, daca nu va spun eu ca ati gresit! Pentru matrimoniale, le puteti spune ficelor dumneavoastra sa se adreseze, personal, publicatiilor care se ocupa cu asta, iar daca ati vrut sa fiti bine intentionat, va spun din nou ca pe acest forum nu exista inca topicul matrimoniale! Pentru mine cam asa a sunat expunerea dumneavoastra referitoare la fiicele dumneavoastra! Daca gresesc imi cer scuze, dar tin sa va spun ca nu cred ca intereseata pe nimeni cu ce se ocupa membrii familiei dumneavoastra.

Referitor la veniturile mele, ar fi bine sa nu faceti aprecieri in necunostiinta de cauza pentru ca s-ar putea sa va inselati! :naughty:

Nu e treaba matale ce crez am eu, asta ma priveste.

Logic ca nu pot avea cultura matale, sunt zeci de ani diferenta intre noi! Mai am de invatat.

E posibil sa am atitudine de jurnalist pentru ca asta mi-am dorit dintodeauna sa profesez, numai ca destinul mi-a oferit altceva.

Personal sper sa ma pot juca pana la moarte, nu consider ca e o dovada de imaturitate, ci doar o cale de iesire din grijile cotidiene. Despre maturitatea mea... mai bine ai face mata abat.

N-ai sa traiesti mata vremea cand voi pleca eu pe usa din spate, mereu am plecat pe usa din fata si am lasat respect in urma, asa ca aici ai gresit, nea' avam!

Tratez viata cum vreau pentru ca am acest drept, asa ca nu va mai osteniti cu sfaturi babesti.

Poate am lucrat in medii si mai grele decat colegele matale, nici asta nu ai de unde sa stii si prinzi fluturi din nou.

Daca v-ati simtit atacata familia, sorry, era doar o simpla compatimire pe care, datorita mentalitatii matale, mi-o mentin!

Poate ar fi bine sa revenim la subiectul topicului ca sa nu plictisim. Numai bine!

Edited by bestkyky

SandoKhan

@ bestkyky : Ai pierdut un bun prilej de a tace... Avam are dreptate: inca copilaresti, si nu ai nicio tangenta cu sistemul si munca de politie. O sa te trezesti tu.... depinde de care prag vei da cu capul.

moga

Sunteti colegi pentru Dumnezeu, scuzati de pseudomoderare dar poate revenim la analiza/combaterea de idei, si nu cea de persoane. Deja cand o dam in famili si altele, numai model pentru altii nu este...

@ontopic: si eu sunt de acord cu ideea: egalitate intre sexe implica si responsabilitati egale. Altfel, munci diferite, renumerate in functie de importanta lor. Asta nu inseamna ca nu pot exista functii si pentru sexul frumos, dar mai mult pe partea cerebrala decat pe cea unde uneori trebuie sa te impui si prin forta fizica. Acolo, partenera de munca (in 90%) din situatii o vad ca pe o povara pe care colegul trebuie sa o apere uneori in loc sa se bazeze pe sprijinul ei. Asta nu inseamna ca nu exista locuri pentru ele, insa nu oriunde. Sper ca nu m-am repetat de prea multe ori..

bestkyky

Este parerea ta Sandokhan si o respect, dar nu inseamna ca este si adevaratata! Presupuneri si elucubratii despre tine, sau oricare alta persoana de aici, pot sa emit si eu, numai ca am suficienta coloana vertebrala incat sa nu cataloghez oamenii dupa studii, sex, handicap, categoria sociala din care provin etc. Se pare insa ca aici trebuie sa te repeti la infinit ca sa poata intelege unele persoane care iti este opinia. Nu stiu ce este atat de greu sa realizam ca in POLITIA ROMANA exista activitati care pot fi desfasurate exclusiv de politiste si activitati care pot fi desfasurate exclusiv de politisti?!

De copilarit...recunosc, nu imi este rusine si nu vad nimic rau in asta! Tangentele si competentele mele in munca de politie nu ai cum sa mi le evaluezi tu din fata calculatorului. Daca esti vreo Mafalda si nu stim noi, iti spun ca te afli intro grava eroare si asta o pot demonstra calificativele mele de la inceputul activitatii si pana acum.

Poate ar trebui sa te trezesti tu, sa lasi gradele si aerele de superioritate ca aici nu suntem la munca! Aici suntem toti egali si , chiar daca discutam uneori in contradictoriu, putem fi buni interlocutori.

@ontopic: si eu sunt de acord cu ideea: egalitate intre sexe implica si responsabilitati egale. Altfel, munci diferite, renumerate in functie de importanta lor. Asta nu inseamna ca nu pot exista functii si pentru sexul frumos, dar mai mult pe partea cerebrala decat pe cea unde uneori trebuie sa te impui si prin forta fizica. Acolo, partenera de munca (in 90%) din situatii o vad ca pe o povara pe care colegul trebuie sa o apere uneori in loc sa se bazeze pe sprijinul ei. Asta nu inseamna ca nu exista locuri pentru ele, insa nu oriunde. Sper ca nu m-am repetat de prea multe ori.

Subscriu la cele spuse mai sus. Mi se pare absolut normal ca activitatile sa fie remunerate gradual, in functie de importanta lor, numai ca in sistemul nostru este foarte greu sa se aplice asta, avand in vedere salarizarea actuala.

Este adevarat, si numai cine nu vrea, nu recunoaste, ca politistele, oricat de fortoase ar fi, nu pot substitui putearea unui barbat.

Edited by bestkyky

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.