Jump to content
POLITISTI.ro

luky

Ce parere aveti despre politiste?

Recommended Posts

Ben

Tot timpul am sustinut insa ca numarul locurilor in institutiile de invatamant trebuie limitat undeva la 8-10% din nr total asa cum spun normele europene si cum se intampla in tarile civilizate.

In Academiile si scolile MApN-ului si SRI-ului asa a fost dintotdeauna. Numai la noi s-a rupt barajul.

Cat despre politiste, eu am avut colege in Academie care nu erau in stare sa-si bage cartusele in incarcator. Asa ca putem fi noi oricat de tenace, inteligente + alte calitati feminine, daca nici atat nu poti sa faci .....

• Upvote 3
  • Downvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Mateuta

Stai putin, tu esti fata sau baiat ? :huh:

Ben

Cand ziceam "putem fi noi oricat de tenace, inteligente + alte calitati feminine, daca nici atat nu poti sa faci ..... " ma refeream la femei, la modul general, nu la mine.

Deci, sunt baiat cu alte cuvinte.

Edited by ben

Sacalul

Apropo de parerile femeilor politiste,in urma cu cateva zile o cucoana de la judet a spus ca ar fi cazul in a doua transa de diponibilizari din politie sa fie dati afara si politisti din strada ca din birouri au fost dati destui :blink: .........waaaaau,ce multe stie aceasta cucoana de la JUDET,au fost disponibilizati politisti din birouri? :ner:

• Upvote 1
  • Downvote 1

Neroli

Ma deranjeaza Neroli ca spre exemplu unele colege din operativ nu pot trage de manson la tragerile din poligon sa poata incarca pistolul pentru ca nu au forta fizica despre care vorbeai sau din cauza unghiutelor prea mari.

:D

Ok, încep să vă înţeleg.

Dar atitudinea voastră vis-a-vis de astfel de situaţii, care este? Uneori critica e bună, mai ales dacă e constructivă.

Elvis

Atitudinea noastra?

Pai cand zambesti frumos crezi ca nu se gaseste un coleg saritor care sa-ti incarce pistolul?

Politisti din birouri disponibilizati?

Doamna aia isi bate joc de gluma, Sacalule.

• Downvote 1

Neroli

Atitudinea noastra?

Pai cand zambesti frumos crezi ca nu se gaseste un coleg saritor care sa-ti incarce pistolul?

:ner:

Scuze, nu m-am putut abţine.

Şi, bărbaţii sunt toţi bine pregătiţi?

Elvis

Exista si exceptiile care confirma regula.

Padure fara uscaturi nu exista.

Dar noi politistii preferam sa ne facem singuri curatenie prin curte.

Insa ministrul Igas spune ca 30000 sunt pilosi ,iar restul de 15000 betivani si nenorociti conform spuselor domnului chestorul Popa despre ce sa mai vorbim?

Te asigur ca majoritatea sunt amabili in astfel de situatii. :lol:

anamaria1292
Atitudinea noastra?

E adevarat ca sunteti mai buni in multe domenii,dar arta manipularii noi o detinem..

Elvis

Anamaria1292 tocmai ca fetele nu prea stau la ,,manipulare", cum ajung in curtea inspectoratelor se intereseaza pe unde sunt birourile.

Cat priveste ,,manipularea " despre care vorbesti tu , te asigur ca avem mult prea multi manipulatori barbati, care baga de cateva ori cardul in bancomat sa poata sa-si scoata salariul..

Din pacate pentru noi au foarte multe ,,stele", sunt ,,stelari" cum spunea cineva pe aici.

Cu munca este mai greu. Din birou draga de ea, munca , este foarte frumoasa.

anamaria1292

In privinta asta asa este,ai dreptate..

Dar asta e general valabil si pt barbati si pt femei..Bineinteles voi stiti mai bine manevrele care se fac in politie, dar totusi nu femeile reprezinta marea problema in Politia Romana..

Elvis

Crede-ma ca in ultima perioada a devenit una majora.

Si ca sa iti dau un exemplu, aici astept comentariile feministelor, pana acum probele sportive au fost diferite iar candidatii care reuseau la institutiile de invatamant ale politiei recrutati de judetul meu erau in proportie de aproximativ 40% fete si 60% baieti. Trebuie sa fac precizarea ca baietii in ultima perioada atat ,,suptofiteri" cat si ofiteri prindeau foarte greu Doljul.Fetele invata mai mult.

Anul acesta ,cand probele sportive au fost la fel, din 63 de candidati admisi din cei recrutati de judetul Dolj la scolile de ,,suptofiteri" decat 9(noua) sunt fete.

Sa fie o intamplare?

Sper sa se revina la tractiuni si flotari , probe sportive pe care eu le-am dat.E un vis al meu.

Edited by Elvis

Soap

Și eu mi-aș dori flotări, în locul aruncării mingii.

Și asta nu pentru că ar fi mai dificil pentru fete. îmi plac mai mult insă. (Și mi se par chiar mai ușoare)

Edited by Soap

anamaria1292

Din punct de vedere al sportului,e clar ca barbatii sunt mai rapizi si mai puternici ,motiv pentru care nu sunt de acord ca femeile sa lucreze la S.I.R sau la OP,in strada.Dar cum ai spus si tu ele invata mai bine decat barbatii(sunt mai muncitoare) si cred ca se descurca destul de bine..

P.S:Sper sa-ti indeplinesti visul......dar peste 2 ani.. :D

:emo-yessir:

Mateuta

pai ori sunt politiste ori nu? foarte bine se poate angaja personal civil pentru muncile feminine de "intretinere"...

Elvis

Ps tau m-a facut sa zambesc. :P

Macar recunosti ca femeile sunt bune la hartogarie.

Daca tu esti in fotografie, ai mare grija s-ar putea sa te ranesti. :clip:

anamaria1292

:ner: Nu m-am ranit,am tras chiar bine.. :emo-box: ..pe mine una intotdeauna m-au atras activitatile facute de barbati,pe unele punandu-le si in practica si cred ca daca voi reusi sa intru la Politie ma voi descurca foarte bine..nu numai la hartogarie..

Si nu mai fiti asa de rai cu fetele pt ca sunt si barbati in strada care nu prea au ce cauta(ma refer la cei cu foarte multe kg in plus).. :naughty: ..

• Upvote 1

Madalin

Anul acesta ,cand probele sportive au fost la fel, din 63 de candidati admisi din cei recrutati de judetul Dolj la scolile de ,,suptofiteri" decat 9(noua) sunt fete.

Cum adica au fost la fel?

Ben

Dar cum ai spus si tu ele invata mai bine decat barbatii(sunt mai muncitoare) si cred ca se descurca destul de bine..

Da, la Politie am auzit ca o conditie e sa reciti Codul Penal pe de rost.

Edited by ben

anamaria1292

@Madalin cred ca se referea la aruncarea mingii...In anii trecuti la baieti erau tractiuni iar la fete flotari.

@Ben eu am zis pe general ca fetele invata mai bine si asta nu are nicio legatura cu tocitul si daca nu ma insel notele luate in Academie sau Scolile de politie repartizeaza elevii. :naughty:

Ben

Aluzia era "Cu ce te face asta un politist mai bun?"

Ben

Mai exact. Argumentul tau pro femei politiste este faptul ca invata mai bine si ca in functie de note primesc o repartitie mai buna? Nu e un argument prea convingator, sincer.

Nicoleta

Femei -politist....nu politiste .

Exista femei sensibile ,firave care nu pot face fata interactiunii cu contravenienti,infractori.......dar exista si foarte multi barbati carora le e teama sa actioneze in situatii limita si isi abandoneaza colegul de patrula in cazul unui scandal sau situatie delicata ....

Edited by Nicoleta
  • Upvote 2
  • Downvote 2

arcan

Asta o zici din auzite sau din experienta ta?

Nicoleta

Nu vreau sa ma dau ceva ce nu sunt,insa pot spune ca pe toata perioada stagiilor de practica am intalnit destul de multi barbati carora le e frica sa ia o decizie,sa intervina prompt atunci cand trebuie....sau care nu stiu sa fie fermi atat in atitudine,voce,luarea deciziilor....Mie nu mi-a fost frica niciodata sa intervin la nici un eveniment ...am facut practica la o.p....poate e de vina emotia si adrenalina de inceput...dorinta de a invata cat mai multe....ideea k poti schimba multe prin propriile forte....sau poate sunt eu o fire mai puternica si baietoasa....

Ideea e ca ar trebui sa ne sprijinim si sa ne invatam unii pe altii.....daca as fi slaba de inger....as prefera de mii de ori sa am langa mine in patrula un coleg care sa ma certe si sa incerce sa ma invete sa actionz mai dur....decat unul care sa ma ignore si sa se planga in stanga si dreapta ca face serviciul cu o femeie....(din fericire nu sunt )

Este adevarat ca barbatii sunt mai puternici (nu toti) si eu personal nu contest nici un moment ca forta unei femei nu se compara niciodata cu forta unui barbat....dar in teren nu este vorba numai de asta....

Desigur va dau dreptate la toti cei care ati intalnit femei ce nu au nici o treaba cu aceasta meserie...si va inteleg supararile....si teama de a interveni la o speta convins fiind ca nu aveti nici un sprijin real lucrand cu o femeie....insa si mie mi s-a intamplat sa fiu sigura pe mine si sa stiu ce ar trebui facut ...dar vorba aceea "sa nu am cu cine ".

Trebuie sa invatam sa ne acceptam si respectam reciproc.

• Upvote 2
  • Downvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.