Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

In legatura cu un dosar trimis la procuratura!

Plesabogdan
 Share

Question

Buna ziua!

Dupa ce mi.a venit dosarul de la Bucuresti la sectia de politia unde mi s.a intocmit,a fost trimis la procuratura pentru a confirma ca rezultatele sunt bune.Au trecut 3 saptamani si inca nu am primit nimic.Cat poate sa dureze,pentru ca eu am inteles ca dureaza o saptamana. Si cum e procedura? Vine dosarul inapoi la sectie si e datoria politistului sa ma anunte?

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Depinde de soluţia adoptată de procuror. Spune-ne mai multe detalii, pentru ce faptă a fost întocmit, ce fel de rezultate, etc?

• 0

Am fost oprit in trafic si depistat cu o alcoolemie de 0.48 in aerul expirat respectiv 1.05 in sange..dupa vreo 5 luni de stat la Bucuresti s.a intors la sectie si rimis la procuratura si aici se pare ca stacneaza din nou..

• 0
  • Moderator

E greu şi aproape imposibil să îţi putem da un răspuns exact dacă nu cunoaştem situaţia concretă a dosarului: soluţia propusă, ce documente se afla în doasar şi aşa mai departe, iar exemplele de acest gen pot continua.

Aşa să ne dăm cu părerea şi să încercăm să anticipăm e simplu, dar nu te ajută cu nimic.

• 0
  • Moderator

Oricum, comunicarea privind soluţia adoptată de procuror în dosar o să-ţi vină de la Parchet, asta în cazul în care procurorul nu consideră că mai trebuie completate cercetările şi trimite înapoi dosarul poliţiei. Deci dacă se soluţionează dosarul, Parchetul o să-ţi comunice, nu Poliţia sau poliţistul. 

• 0

ai putea  incerca intre timp.... sa nu mai bei si pormo sa conduci auto ....

doar o parere...

Edited by gelum

• 0

Singurul motiv intemeiat este ca prin simplul fapt ca te-ai urcat baut la volan esti un posibil criminal care poate accidenta sau ucide o persoana complet nevinovata.

Tot respectul pentru politistii care te-au depistat.

• 0

dupa 3 beri,chiar eram un criminal..si da,mi.au castigat respectul,o sa le dau o bere cand am ocazia (cand sunt in uniforma,evident)

am deschis acest topic cu gandul ca mai sunt persoane in caz si o sa primesc un raspuns...gen cat a durat cel mai mult pana a venit?..ma intereseaza pt ca am nevoie de el si am de perdut pe toate partile fara abecedarul asta...stiu ca am gresit si sunt constient de asta,nu mai vreau teorie ca am primit destula pana acu

• Downvote 2

• 0

dupa 3 beri,chiar eram un criminal..si da,mi.au castigat respectul,o sa le dau o bere cand am ocazia (cand sunt in uniforma,evident)

am deschis acest topic cu gandul ca mai sunt persoane in caz si o sa primesc un raspuns...gen cat a durat cel mai mult pana a venit?..ma intereseaza pt ca am nevoie de el si am de perdut pe toate partile fara abecedarul asta...stiu ca am gresit si sunt constient de asta,nu mai vreau teorie ca am primit destula pana acu

Poate ai gresit forumul...si vezi cum faci cu berea aia, fiindca am o banuiala ca nu-ti ajunge un singur dosar..mai vrei unul si pentru altceva...

• Upvote 1

• 0

Bogdane ce respect sa iti mai ofere lumea atata timp cat tu ca si politist te-ai urcat baut la volan? Ar fi trebuit sa fii un exemplu,reprezinti autoritatea care pe mine ma sanctioneaza sau imi facea dosar penal daca as fi savarsit fapta ta.

.Rusine sa iti fie!!!

• Downvote 3

• 0
  • Moderator

DanAlexandru nu te grăbi cu afirmaţiile bazate pe presupuneri. Cum ai ajuns la concluzia că omul este poliţist? Să nu-mi spui că datorită afirmaţiei ce face referire la uniformă, pentru că nu doar poliţiştii poartă uniformă în ţara asta. Mai mult decât atât, cam greu o să găseşti un poliţist care să nu cunoască circuitul unui dosar penal, cine trimite comunicarea soluţiei unui dosar şi aşa mai departe. Aşa că sfatul meu este să nu te mai grăbeşti în a-ţi folosi abilităţile de detectiv.

• Upvote 3

• 0

inca o intrebare si nu va mai deranjez..

Daca este 'binevoitor' politistul poate face o fapta 'buna' si sa faca in asa fel incat sa.mi tina dosarul mai mult acolo?

• 0

Buna ziua!

Dupa ce mi.a venit dosarul de la Bucuresti la sectia de politia unde mi s.a intocmit,a fost trimis la procuratura pentru a confirma ca rezultatele sunt bune.Au trecut 3 saptamani si inca nu am primit nimic.Cat poate sa dureze,pentru ca eu am inteles ca dureaza o saptamana. Si cum e procedura? Vine dosarul inapoi la sectie si e datoria politistului sa ma anunte?

a fost trimis pentru ce?

pentru confirmarea inceperii urmaririi penale?

ti-a fost intocmit un proces verbal de aducere la cunostinta a invinuirii si ti s-a inmanat o copie dupa rezolutia de confirmare a procurorului de incepere a urmaririi penale?

ai fost audiat pe formular tip( de ala care are in dreapta sus o serie si un numar) sau doar pe o coala alba?

ai fost sa ti se prezinte materialul de urmarire penala?

• 0

ti-a fost intocmit un proces verbal de aducere la cunostinta a invinuirii si ti s-a inmanat o copie dupa rezolutia de confirmare a procurorului de incepere a urmaririi penale?

Tu asa procedezi in prezent, sau dupa intrarea in vigoare a noilor coduri? As fii curios cati politisti procedeaza in acest mod?Ma refer la inmanarea unei copii a rezolutiei de confirmare a IUP de catre procuror si baza legala. 

• 0

nu,pur si simplu s.a intors dosarul cu rezultatele bune (sub 0.80 in sange) ..si am fost chemat la sectie sa dau declaratie si sa iau la cunostinta rezultatele..in cele din urma fiind trimis la parchet pt confirmarea lor

• 0

Tu asa procedezi in prezent, sau dupa intrarea in vigoare a noilor coduri? As fii curios cati politisti procedeaza in acest mod?Ma refer la inmanarea unei copii a rezolutiei de confirmare a IUP de catre procuror si baza legala. 

stai calm ca  nu-i dau invinuitului copie dupa rezolutia procurorului. spuneam si eu cum este legal. la noi asa sunt tipizatele.

• 0
  • Moderator

Prietene, dacă îmi arăţi unde scrie în Codul de Procedură Penală că înmânezi o copie după rezoluţia procurorului învinuitului, eu mănânc cartea aia şi restul care le mai găsesc în bibliotecă. 

• 0

Prietene, dacă îmi arăţi unde scrie în Codul de Procedură Penală că înmânezi o copie după rezoluţia procurorului învinuitului, eu mănânc cartea aia şi restul care le mai găsesc în bibliotecă. 

eu am zis ca asa e tipizatu pe care l-am primit de la procuror. NU AM ZIS CA-I DAU :emo-yessir: