Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Formatiunile de judiciar la Ministerul Justitiei

Recommended Posts

Rookie

Daca va fi asa, sincer nu va fi vreo mare pierdere. Pentru ca daca va aduceti aminte cand au plecat acei politisti la DIICOT, au fost nominalizati cei de care se dorea sa se scape de catre sefi, erau ori incomozi ori erau slabi pregatiti profesional.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Tyson

Nu stiu de ce sustineti aceasta idee? Am scris in topicul care sunt prevederile legislative.

Martorul din procesului verbal are rolul de a intari veridicitatea celor consemnate si nu e obligatorie prezenta acestuia.

Am citit topicul de care zici si nu ma refer doar la contraventii, Marius.

E posibil sa fii foarte familiar cu situatii gen sa- ti opreasca masina la cativa metri in fata, pana sa- i faci semnal de oprire.

Sau dupa ce l- ai urmarit pe cateva strazi, sa opreasca dupa un colt, tu sa vezi cine a fost la volan, iar apoi sa- l gasesti in dreapta. De cate ori ti- ai dorit sa nu fie nevoie de martori, ca stii ca faci actele degeaba? Si chiar daca e singur, la contestatie vine cu 2-3 martori, pe care tu nu- i ai. Aici zic eu ca ar trebui lucrat putin.

Am fost la procese, stiu si cum se castiga contestatiile ( mai greu decat isi imagineaza majoritatea) dar nu e vorba strict de contraventii, mai ales ca eu nu am fost mare fan al sanctiunilor contraventionale niciodata, decat atunci cand este cazul si cand consider ca intr- adevar ar avea finalitate si efect.

Marius

Deviem de la subiectul topicului, dar ce sustii nu e adevarat.

Si in cazul infractiunilor, politistul in exercitarea atributiilor de serviciu, beneficiaza de prezumtia legalitatii. Daca vrei putem dezvolta subiectul, dar pe topicul amintit anterior. ;)

copjob

Suntem tara reformelor. La noi nu se construieste nimic, doar se incepe si se lasa asa.

De ce trebuie toate schimbarile astea? Si in prezent se lucreaza sub indrumarea procurorului, de ce trebuie sa te subordonezi lui? Unde mai este obiectivitatea? La chestii din astea, ne facem "mai catolici decat Papa", gen nu exista vreo suspiciune de subiectivism aici domnule. Atunci, daca oamenii sunt asa perfecti, de ce nu are greutate cuvantul politistului, fara cuvantul unui martor ? Normal ca politistii vor fi sclavii procurorilor si uite asa se va crea un lant trofic in care judecatorii servili vor fi la dispozitia mariilor sale politicienii si deci si politia.

Apoi, OP si rutiera in subordinea primarilor. Ramanem fara Poltie,

Dupa parerea mea de cetatean al acestui stat si lucrator in politie, ar fi de ajuns ca cei care conduc politia si ministerul as fie oameni competenti, cei care ocupa posturi si functii in politie, pana cel mai mic, sa fie alesi doar prin concurs, si nu nepoti si lepre care ne fac de ras. Aia ar face Politia sa fie mai buna, adiacent cu dotare corespunzatoare si salariu care sa nu te trimita mort de foame la serviciu.

Daca lucrurile vor merge mai bine, de ce sa nu se infiinteze astfel de unitati?

Una peste alta politia, asa cum este acum, este o institutie complexa, in care serviciile nu au nici in clin nici in maneca unele cu altele.... si atunci, de ce sa ne mai luptam sa fie la gramada???

Catalin

Păi şi de unde putem şti noi că lucrurile vor merge mai bine? E doar o presupunere, nu avem o certitudine.

Ce îi împiedică pe procurori să-şi instrumenteze dosarele în mod profesionist, astfel încât să obţină condamnări în instanţă? Sau dacă vor avea acei poliţişti ca şi subordonaţi vor obţine mai multe condamnări? Să fim serioşi, faptul că obţii nişte subordonaţi nu te face deloc mai profesionist.

Numai la noi în ţară procurorul este magistrat, pentru că în această ramură încă se păstrează sistemul sovietic, în tările cu apă caldă acesta este funcţionar public. Şi e mult mai normal, întrucât în faţa instanţei el trebuie să acuze. La noi a dispărut de mult această viziune, fiecare procuror se crede un antejudecător (nu săriţi pe mine, am folosit acest termen pt o mai uşoară înţelegere). Sunt rari cei care încă îi vezi că sunt preocupaţi să caute dovezi şi să documenteze profesionist un dosar de cercetare penală, majoritatea se limitează la probele strânse de poliţişti în faza actelor premergătoare I.U.P.

Probabil că motivul pentru care îşi doresc să-i aibă ca subordonaţi pe poliţiştii din poliţia judiciară este că în felul acesta vor avea mai uşor pe cine să găsească ţapi ispăşitori în dosarele ce nu au finalitatea dorită în instanţă.

Apropo, am văzut un interviu al ministrului de interne şi spunea că nu susţine această iniţiativă.

Elvis

Domnule copjob, in cazul dumneavoastra nu ma mai mira nimic. In curand o sa le spuneti si brutarilor cata drojdie sa puna la franzela. :ner:

Rookie

E mai usor sa dai ordine sau dispozitii si sa faci pe seful, decat sa-ti pui mintea la contributie si sa aduci probe intr-un dosar, pentru a nu te face de ras in fata instantei.

Aici este cheia, incearca sa-si ascunda nepriceperea si lipsa profesionalismului cautand niste cobai pe care sa puna tunurile cand dau cu bata-n balta.

S-a mai spus aici pe forum ca anchetele din ultimii ani se bazeaza numai pe interceptarile telefonice. Iar domnii procurori numai asta stiu sa faca, au uitat ca o ancheta nu se rezuma numai la niste interceptari. Daca hotul nu recunoaste, ridica din umeri si stramba din nas.

O dovedesc ultimele cazuri iesite in media in ultima vreme, iar cei ce nu au idee despre fenomen vad aceste "realizari" ca fiind ceva deosebit. Absolut toate anchete rasunatoare se bazeaza pe interceptari si va dau cateva exemple: senatorul Voicu, primarul de la Craiova, patronul de la FC Arges, etc.

Cand nu au interceptari in dosar, nu stiu ce sa faca si isi dau cu stangu-n dreptu, ca in cazul de acum cateva zile cu batranul acela batut pe strada ce a murit, tot in Craiova. Au hotarat sa-l retina abia dupa ce presa i-a linsat si a facut un scandal monstru. Ba din contra a si iesit pe tv procurorul sef spunand ca infarct-ul batranului nu are legatura cu bataia ce ii fusese administrata. Cred ca vroia sa ne spuna ca a fost doar o coincidenta.

Iar astazi, surpriza, l-au prezentat la instanta si a primit mandat pentru 29 de zile, ba chiar smecherul are si cazier, fiind condamnat anul trecut pt furt la doi ani, dar cu suspendare. Deci politistii au mai avut de-a face cu el, dar nu prezenta niciun pericol pt societate.

Ma intreb daca atunci, imediat a doua zi, cand domnul procuror a hotarat sa nu-l retina, oare el a verificat cazierul cocalarului?

In ritmul asta nici nu mai e nevoie de avocati, procurorii indeplinesc si atributiile aparatorului cu succes.

copjob

Păi şi de unde putem şti noi că lucrurile vor merge mai bine? E doar o presupunere, nu avem o certitudine.

Numai la noi în ţară procurorul este magistrat, pentru că în această ramură încă se păstrează sistemul sovietic, în tările cu apă caldă acesta este funcţionar public. Şi e mult mai normal, întrucât în faţa instanţei el trebuie să acuze.Sunt rari cei care încă îi vezi că sunt preocupaţi să caute dovezi şi să documenteze profesionist un dosar de cercetare penală, majoritatea se limitează la probele strânse de poliţişti în faza actelor premergătoare I.U.P.

Probabil că motivul pentru care îşi doresc să-i aibă ca subordonaţi pe poliţiştii din poliţia judiciară este că în felul acesta vor avea mai uşor pe cine să găsească ţapi ispăşitori în dosarele ce nu au finalitatea dorită în instanţă.

Apropo, am văzut un interviu al ministrului de interne şi spunea că nu susţine această iniţiativă.

Este cert faptul că la DIICOT şi la DNA, lucrurile merg bine (asta ca să nu spun foarte bine).

Deşi în România procurorul este (încă) magistrat, în ţările cu "apă caldă" există poliţia judiciară subordonată procurorului...

Dacă poliţistul (care va face parte din poliţia judiciară) face echipă (chiar şi subordonat) cu procurorul, cum crezi că poate fi scos ţap ispăşitor într-un dosar fără "finalitatea dorită", atât timp cât poliţistul nu va face (cum nu face nici acum) nimic fără acceptul procurorului???

Părerea ministrului de interne este normală... nu vrea să îi plece oamenii din subordine, mai ales cei mai buni... :naughty:

• Downvote 2

Catalin

Este cert faptul că la DIICOT şi la DNA, lucrurile merg bine (asta ca să nu spun foarte bine).

Am putea spune că lucrurile merg bine la cele două instituţii, dacă cei ce lucrează acolo s-ar numi centralişti şi nu procurori. :ner:

Nu ai răspuns la aceea întrebare, dar pui o altă întrebare.

Atunci dacă se va lucra ca şi în prezent, tot aşa "în echipă", de ce ar mai fi nevoie de această schimbare? Ce beneficii ar aduce?

Marius

copjob cu siguranta nu este politist si isi da cu parerea, fara sa cunoasca multe din detaliile muncii de politie, mai pe intelesul tuturor din postura de habarnist.

copjob

Am putea spune că lucrurile merg bine la cele două instituţii, dacă cei ce lucrează acolo s-ar numi centralişti şi nu procurori. :ner:

Nu ai răspuns la aceea întrebare, dar pui o altă întrebare.

Atunci dacă se va lucra ca şi în prezent, tot aşa "în echipă", de ce ar mai fi nevoie de această schimbare? Ce beneficii ar aduce?

Termenul de echipă, în accepţiunea DEX-ului presupune "grup de oameni, care, sub conducerea unui şef, îndeplinesc în acelaşi timp o muncă sau o acţiune comună"

Ca să continui cu explicaţiile, este necesară existenţa unui singur şef şi a unei acţiuni comune.

Beneficiul cel mai important este cel au unei munci în echipă....

În prezent procurorul dă dispoziţie poliţistului care o execută sub conducerea şefului poliţiei.... personal nu o văd ca pe o muncă în echipă ...

Cel mai bine ar fi ca, cei care mă tot combat, să expună clar motivele care îi fac să fie contra înfiinţării poliţiei judiciare în această formă!

copjob cu siguranta nu este politist si isi da cu parerea, fara sa cunoasca multe din detaliile muncii de politie, mai pe intelesul tuturor din postura de habarnist.

Are importanţă ocupaţia sau meseria mea?

Dacă da, atunci îţi las plăcerea să continui să-ţi dai cu părerea! :hmmmt:

Catalin

Am spus-o inca de la inceputul acestui topic ca doar acesta este singura intentie. Vor si procurorii sa fie sefi peste politisti. Un argument serios nu exista.

Personal mi se pare o prostie, pentru ca in felul acesta, politistul va pierde si aceea mica umbra de demnitate, nu isi va mai putea spune parerea privind pasii unei anchete. Pentru ca din moment ce nu va fi un "yes sir" in fata procurorului, acesta il va tine minte, iar cariera lui va avea de suferit. Vom deveni niste pupincuristi, iar daca vor sa aiba o cariera normala, nu isi vor spune parerea privind solutia sau pasii ce urmeaza a fi facuti intr-o ancheta, daca aceasta va diferi de cea a procurorului.

Chiar si in prezent sunt putini cei care poarta un dialog in adevaratul sens al cuvantului cu procurorul.

Asta pentru ca sunt din ce in ce mai rari politistii cu personalitate si siguri pe ei, dar si pentru ca majoritatea procurorilor sunt doar niste ingamfati ce ii trateaza ca pe niste slugi, iar daca politistul are cumva si "tupeul" sa-si spuna o parere diferita este catalogat ca fiind impertinent.

Sa fim seriosi, nu are cu ce sa imunatateasca spiritul de echipa, dependenta pe linie administrativa a carierei politistului, ba din contra, daca exista acesta o sa dispara definitiv.

buhaivictor

domnilor am auzit si eu de acest lucru dar nu cunosc mai multe aspecte decat am citit aici. am insa o intrebare: este vorba sa treaca judiciaristi sau politisti judiciari(cep-ist, criminalist, circulist, judiciarist)?

Catalin

Politia judiciara se considera ca este formata din formatiunile de judiciar si investigare a fraudelor. Dar aici e mai mult de discutat, pentru ca strict dupa litera legii toti politistii care au calitate de OCP intra in aceasta categorie.

Marius

Nu este posibila si nici nu se doreste trecerea tuturor politistilor din formatiunile de judiciar si investigare a fraudelor. Din cate am citit in presa, se doreste transferul unui numar redus de politisti, ceva similar cum a fost cu cei de la DIICOT.

livu

care politisti au fost trecuti la diicot?

crima organizata lucreaza sub directa indrumare a procurorilor, activitatile de urmarire penala efectuandu-se in baza ordonantei de delegare, dar aceasta nu inseamna ca au fost trecuri la diicot.

buzu

Buna seara tuturor, politisti sau orice alta meserie imbratisati!

Cand a aparut "Legea Politiei Judiare" am fost foarte incantat, am crezut ca in dosarele penale voi discuta DOAR cu procurorul, dar mi s-a adus repede aminte ca esti "sluga" celui care te plateste... Daca seful direct iti cere un dosar in studiu trebuie sa il dai. Daca in acel dosar primesti cateva sugestii subtile esti liber sa tii sau nu cont de ele. Dar nu uitati ca vine sfarsitul anului, calificativul, pana mai zilele trecute un salariu de merit... Si cine iti da toate acestea? Procurorul sau seful tau? Si fiindca tot sunt la prima postare, pot sa va spun despre mine ca am 15 ani de judiciar... Si situatia descrisa mai sus este evident ipotetica, dar cred ca ridica totusi cateva semne de intrebare. Parerea mea este ca in acest moment politistii judiciaristi au o dubla subordonare, sa nu uitam ca noi functionam cu avizul Procurorului General, cel putin asa scrie in lege, deci? Intr-adevar, n-as vrea sa fiu "sclavul" unui procuror, dar nici sa nu stiu cum sa ma "orientez" (cuvant tare drag :P unora) nu-mi convine. Poate ca unii imi vor spune ca daca un sef ar incerca sa se bage in dosarele mele am dreptul sa ma dresez "organelor superioare" Dar am invatat o vorba: "Pana la Dumnezeu, te mananca sfintii"....

Astept opinii si va doresc o seara placuta!

• Downvote 1

Catalin

Tocmai că acum nu ești subordonat procurorului. E o diferență mare între a fi subordonat și a lucra sub îndrumarea lui.

buzu

Diferenta a vad si eu si tocmai aceasta "diferenta" ma deranjeaza. Pana anii trecuti era o prevedere in C.P.P. ca organul de cercetare penala poate face plangere impotriva unei decizii a procurorului la seful acestuia. Acum si aceasta prevedere s-a scos din procedura. Daca un procuror da o rezolutie intr-o cauza eu sunt OBLIGAT sa o aduc la indeplinire chiar daca sunt constient ca nu e corecta. Sau, mai rau, daca merg la procurorul care intrumenteaza cauza cu o propunere motivata ( de exemplu sa cer o autorizatie de perchezitie, iar acel procuror n-are chef sa mearga la judecator si spune NU, asa ramane) ce mai pot face? Ideea este ca nu titulatura sau ministerul din care faci parte rezolva problemele ci anumite "chichite" procedurale si, la urma urmei, competenta si bunacredinta a oamenilor. Am lucrat cu multi procurori, marea majoritate sunt profesionisti si devotati profesiei si in fata acestora nu m-am simtit niciodata "sluga" sau "sclav pe plantatie". Dar din pacate am avut si cateva experiente care m-au lasat mut!!! Poate ca vreodata am sa le povestesc aici...

Catalin

Păi tocmai ai punctat foarte bine care sunt impedimentele unei îmbunătățiri în acest domeniu.

Nu desfacerea și împărțirea unei instituții vor duce la o eficiență mai mare, ci tocmai o legiferare prin care să poată și polițistul să-și spună opinia, nu să fie un simplu executant. Și automat aceasta va duce și la o responsabilizare mai mare a sa în munca pe care o face.

Senzația mea este că în ultimii ani toată lumea încearcă să minimalizeze rolul și meritele polițiștilor, dar mai toate instituțiile vor să obțină controlul asupra unei părți din poliție.

erasmus

Eu salut si sustin initiativa asta.De ce politia nationala este sub aceeasi umbrela cu primariile in MAI?Sunt sigur ca simtiti cu totii dezavantajele.

In Ungaria, politia si procurorii sunt in acelasi minister care se numeste JAI( justitie si afaceri interne).

Sunt de acord ca atributiile pe linie de O.P si circulatie ( retineti: ATRIBUTIILE) sa revina Politiei Locale subordonate primariei iar politia judiciara sa fie subordonata procurorilor.

Nu-mi convine ca judiciarist sa raspund comenzilor primarului care vrea masuri de ordine la datul ajutorului social la primarie, la masuri de ordine pentru competitii sportive sau chiolhanuri in pietele publice.

CAPONE

Citesc afirmatiile voastre si ma minunez cu cata usurinta puteti vorbi de nestiinta procurorilor. Credeti-ma ca politistii nu au nici macar 1% din cunostiintele juridice ale unui procuror. Judiciaristii sunt nemultumiti ca ii trateaza cu superioritate procurorii pt ca nu au nici macar cele mai elementare notiuni de procedura penala. si pe cale de consecinta nu au ce discuta cu ei daramite sa se mai contrazica.

Si oricum dispozitiile procurorului sunt obligatorii ,asa ca nu vad de ce ar fi politistul vinovat pt instrumentarea defectuoasa a unui dosar. Eu zic sa ne facem noi treaba si dupa sa ii criticam pe altii ca vedeti de ce oligofreni suntem inconjurati.

• Downvote 2

Marius

In unele tari procurorul nu este magistrat, este functionar public.

CAPONE

Procurorul este atasat unei instante judecatoresti,cum sa nu fie magistrat ?

• Downvote 1

Elvis

Dar de ce nu ar trece toata Politia Romana in subordinea Ministerului Justitiei?

Intrebam si eu..............