Jump to content
POLITISTI.ro
Marius

Formatiunile de judiciar la Ministerul Justitiei

Recommended Posts

Marius

In cadrul bilantului Politiei Romane, Laura Codruta Kovesi, procurorul general al Romaniei a facut public faptul ca lucreaza la un proiect de lege prin care politistii de la judiciar sa treaca de la MAI la Ministerul Justitiei.

Ce parere aveti?

Catalin

Oare nu va creste "pupincurismul" fata de procurori odata ce politistii vor fi direct subordonati acestora? Probabil ca obiectivitatea in aprecierea unor spete nu va mai fi aceeasi, din moment ce indicatorii de analiza a activitatii vor fi la fel.

luky

De o gramada de ani aud ca lucratorii de politie judiciara vor trece de Ministerul Justitiei, unii aclamand acest lucru ca fiind o mare realizare.Este posibil,dar tin sa va reamintesc ca si acum dosarele direct sub supravegherea procurorilor, ca facem propunerile dupa consultarile prealabile cu ei, iar sefii ierarhici nu mai pot avea "pareri " cu privire la solutiile propuse, adica nu mai pot influenta anchetele ca pe vremuri.

Marius

In concluzie, cum ti se pare aceasta idee? Consideri ca ar fi mai bine sau mai rau?

luky

Cred ca mai rau nu se poate, si apoi eu mai sper inca ca va fi mai bine, desi dupa atatia ani in sistem incepi sa iti pierzi sperantele.

simpl3s

Mi se pare cea mai mare prostie la fel ca ideea de a apartine de primarie OP si Rutiera.

red

intr-un viitor destul de apropiat dar nu mai devreme de 5 ani acest lucru se va intampla

si e normal sa se intample asa - dar nu la noi in tara!

se intampla prea repede si noi mai avem pasi de facut

chestia cu op si rutiera e peste tot in america

dar acolo e infiintata de primari nu nu mutata de la politia nationala la locala

fiecare e cu bucatica lui

ca si la judiciar politia locala are lege de functionare dar de functionat tot dupa vreo 5 ani...

Marius

Sunt sigur ca o astfel de masura o sa faca numai rau.

O sa dispara independenta relativa si foarte precara pe care o are politistul fata de procuror in prezent.

Politistul de la judiciar o sa devina un argat, o sluga a procurorului din moment ce salarizarea, primele ori recompensele sale vor depinde direct de procuror.

alinatorus

In cadrul bilantului Politiei Romane, Laura Codruta Kovesi, procurorul general al Romaniei a facut public faptul ca lucreaza la un proiect de lege prin care politistii de la judiciar sa treaca de la MAI la Ministerul Justitiei.

Ce parere aveti?

Fraţilor cu asemenea raspunsuri poate că ne merităm soarta. Fără supărare. Să lucrezi direct cu procurorul ar fi cea mai mare realizare a unui poliţist judiciarist dupa revoluţie încoace. Puneţi în balanţă toate cele. EEEEEEEEEEEEEEEEEE????

Marius

Poti enumera cateva aspecte pozitive?

Catalin

E diferenta intre a lucra direct cu procurorul si a te subordona lui. ;)

Marius

Să lucrezi direct cu procurorul ar fi cea mai mare realizare a unui poliţist judiciarist dupa revoluţie încoace.

Asta se face si in prezent. Procurorul coordoneaza cercetarea penala.

Cu ce ar fi mai util sa te subordonezi acestuia?

Puneţi în balanţă toate cele. EEEEEEEEEEEEEEEEEE????

Concluzia e ca procurorii isi doresc cativa angajati care sa preia dosarele aflate in prezent in lucru. In prezent procurorul are in lucru dosarele si implicit poarta responsabilitatea solutionarii acestora.

Nu ar fi mai bine pt procuror sa aiba in subordine cativa politisti si care sa poarte raspunderea lucrarilor? ;)

Eu cred ca da.

Elvis

Doamna/domnisoara Alina sunteti marea castigatoare a unei amenzi consistente pentru tergiversarea cercetatilor in dosarul x. Suna frumos. Mi-a placut si aia cu ordinea publica din USA............visul american. Noi nu avem bani sa trecem strada si uni colegi deja incep sa viseze. Ura, grabiti-va spre plantatia procurorilor, au nevoie de sclavi care sa le recolteze bumbacul si daca cumva nu este de un alb imaculat sa poata sa dea vina pe trepadusi. Va doresc calatorie placuta.

Edited by Elvis

Horia

Sunt sigur ca alinatorus, daca e politista, nu a instrumentat niciodata un dosar penal si nu a vazut la culoare un procuror. :lol:

copjob

Problema este ca, atat timp cat in codul de procedura penala se prevad clar atributiile si obligatiile procurorului si ale organului de cercetare penala, asta nu înseamnă altceva decât că procurorii sunt un fel de şefi ai poliţiştilor.

Dacă se va înfiinţa până la urmă poliţia judiciară în subordinea parchetelor, nu vâd dezavantaje... din mai multe considerente!

Dar această măsură nu se va putea pune în practică decât dacă reforma poliţiei va fi radicală şi anume:

- ordinea publică şi circulaţia să treacă în subordinea autorităţilor locale, aşa cum deja a trecut evidenţa populaţiei,

- economicul sa plece la garda financiară,

- politia judiciara sa ramana formata din criminalistic, judiciar şi cercetari penale...... formatiuni care pot sa treaca efectiv la ministerul public.

Rookie

Cu alte cuvinte ne spui ca trebuie sa se desfinteze politia nationala, nu?

Marius

Problema este ca, atat timp cat in codul de procedura penala se prevad clar atributiile si obligatiile procurorului si ale organului de cercetare penala, asta nu înseamnă altceva decât că procurorii sunt un fel de şefi ai poliţiştilor.

Daca te poate sanctiona contraventional pt tergiversarea lucrarilor, tu il percepi ca sef?

Dacă se va înfiinţa până la urmă poliţia judiciară în subordinea parchetelor, nu vâd dezavantaje... din mai multe considerente!

Dar avantajele care sunt?

- politia judiciara sa ramana formata din criminalistic, judiciar şi cercetari penale...... formatiuni care pot sa treaca efectiv la ministerul public.

Care cercetari penale? Formatiunile care s-au desfintat recent?

Elvis

Interesanta perspectiva ................si despre care politie o sa mai vorbim, domnule copjob??? Ia stati de vorba cu politistii de la circulatie , ordine publica , economic sa vedeti cat de incantati sunt. Daca nu sunt indiscret si nici prea indraznet dumneavoastra ati vrea sa treceti la primarie ,garda financiara sau te miri pe unde le mai vine vreo idee domnilor guvernanti? Sa inteleg ca este o reforma pentru dumneavoastra?

luky

Ne certam degeaba pe subiectul asta. Nu conteaza daca te repartizeaza la garda financiara, la primarie sau la ministerul justitiei. Principal este sa ne bucuram de autoritatea pe care o aveam pe vremuri, nu demult, acum 10-15 ani. Din pacate mai mult decat pierderile drepturilor si diminuarea salariilor , toate formatiunile am pierdut autoritatea necesara desfasurarii activitatilor si cu aceasta satisfactia muncii, satisfactia reusitelor profesionale.Ma uit la caolegii care lucreaza acum in strada si ii vad tot timpul descoperiti, neprotejati in primul rand de lege, apoi de sfii ierarhici. Ma intreb cum mai reusec sa isi mai desfazoare activitatile!!

Elvis

Domnule Luki , dupa cum vorbesti si privesti de la etajul 10 imi dau seama ca nu prea ai treaba cu strada. Nu conteaza daca trecem la primarie sau la garda financiara ? AUTORITATE ? Vezi ca la supermarchet cand cumperi lapte praf nu te intreaba de autoritate , razi frumos le spui ca esti politist si negociezi pretul. La ultima intrebare o sa iti raspunzi cand vei cobori in iarba sa vezi cum este. Ce vremuri , ce moravuri .................

Horia

Elvis, eu nu inteleg ce vrei sa spui. Poti sa scrii mai direct, fara astfel de comparatii si metafore?

Exprimarea scrisa este mai complexa decat cea orala si cred ca ar fi mult mai usor pentru noi ceilalti, daca posturile ar fi mai simple, fara tot felul de perdelute si alte artificii.

Elvis

Draga Horia , imi spui ca vorbesc prea greu. Uite o sa fiu foarte scurt. Politizarea actului de justitie si a politiei a inceput de mult. Cu aceste treceri la primarii garda , justitie etc isi vor definitiva opera. Am fost destul de clar. Nu ma incanta deloc sa imi fie sefi primarii gen gigi spagatore. Vezi articolele din presa gen Gutau ,Solomon etc...... :angry:

Edited by Elvis

Horia

Nu am spus ca vorbesti mai greu, doar am spus ca eu nu am inteles postul tau si te-am rugat sa scrii mai direct.

Since iti spun, nu am inteles care e lagatura dintre autoritatea politistului si cumpararea laptelui. Probabil sunt mai greu de cap si nu inteleg metaforele folosite de tine si din cauza asta.

Multumesc pentru explicatie.

Elvis

Draga Horia , domnul Luki spune , anterior, ca nu conteza pierderile salariale si a anumitor drepturi. Pai tocmai din asta rezulta scaderea autoritatii politistului. In loc sa te gandesti la serviciu , iti sta mintea ca nu ai cu ce sa platesti chiria , nu ai bani de lapte praf sau pampersi la copil. Cand esti mort de foame mandria si onoarea sunt decat niste vorbe goale. Instictul de supravietuire este mult mai puternic decat cuvitele frumoase pe care ni le spun domnii politicieni. Uite o sa iti dau un exemplu: intrun judet din tara un politist a fost reclamat de proprietar ca are restante la chirie. Sti tu datorii neonorate, atingere onoarei de politist , cercetare prealabila etc. Sti care a fost masura luata impotriva politistului? Domnii comandanti s-au gandit sa ii reduca salariul pe trei luni cu 20%. De parca nu avea si asa destule probleme financiare. Intelegi Horia , pretentiile societatii sunt de SUA iar salariile de romanica. Atata timp cat vom pierde drepturile si anumite sa le spunem compensatii pe care le avem ca politisti despre ce sa mai vorbim. Esti tanar si nu sti cum este sa ai doi copii , sa stai cu chirie, sotia sa nu lucreze si Doamne fereste sa mai aiba si probleme de sanatate. Iar acum ti-am descris conditia politistului cinstit care trage ca magarul la caruta politiei.Sa auzim numai de bine.

luky

Domnule Elvis intradevar de cativa ani nu mai lucrez in strada, si fiind o fire mai impulsiva mi-ar fi foarte greu ( daca nu imposibil ) sa ma adaptez acum la rigorile din strada pentru ca nu sunt tipul care se intoarce cu curu la scandal si isi leaga sireturile sau se face ca ploua.Ii admir pe cei care lucreaza in strada mai ales pentru stapanirea lor de sine si pentru faptul ca se pot descurca cand de fapt practic toata lumea este impotriva lor.Cat priveste autoritatea crede-ma stiu cum se castiga si impune, dar este mai greu de realizat cand nu ai cadrul leggal strict stabilit.

Nu am spus ca salariiul nu conteaza , Elvis intelegi numai ce vrei tu si cat vrei tu sa intelegi.Normal ca nu imi ajunge salariul, normal ca ne chinuim sa ne descurcam cum putem, dar putem sa vorbim si de alceva in afara de salariu.Ai ramas blocat doar pe ideea asta, largesteti orizonturile.