Jump to content
POLITISTI.ro
Andrei27

Întrebari despre admitere 2014

Recommended Posts

copilu

ce capitole au scos? mie mi se pare ca sunt aceleasi :-?

Edited by copilu

Antoniev

Pune regulamentele din 2013 si 2014 side-by-side si o sa vezi. Nu am cartea in fata acum ca sa detaliez.

BogdanAlx

Si eu sunt de parere cu copilu.Nu mi se pare ca au scos vreun capitol.

Chestia cu gradul de dificultate e relativa.Chiar am intalnit un an incare s-a dat mai greu la Campina  :clip: ,nu mai stiu exact in care,incerc sa imi amintesc si va arat 

Edited by bogdancrrn
  • Downvote 1

yonig

testul psihologic nu mai e proba eliminatorie la Facultatea de Politie?cel putin asa spune art.42

Mada, as vrea sa vb in privat despre anumite chestiuni care ne intereseaza pe amandoua.ce spui?

Edited by yonig

MariusAcademy

Bogdane , zi-mi tu anul cand s-a dat mai greu la Campina decat la Academie . Chiar sunt curios . Cand ma pregateam pentru academie , am lucrat cam tot ce s-a dat atat la Campina , cat si la academie si , sincer sa fiu , sunt de nivel inferior. :)

Edited by MariusAcademy
  • Upvote 2
  • Downvote 6

copilu

@yonig : nu apare acolo ca fiind proba eliminatorie , insa , art.13 stipuleaza faptul ca doar dosarele candidatilor declarati "APT" din punct de vedere psihologic vor fi trimise la sediul Academiei. 

BogdanAlx

Ti-am spus ca nu imi amintesc exact.Nu vreau sa vorbesc in necunostiinta de cauza ,nu erau cumva ani la agenti cand se dadeau 60 grile pe materie?Nu de alta' dar am o varianta de mai demult si crede-ma in alea 60 de grile e numai gramatica si sintaxa ,prea putine despartiri in silabe respectiv neologisme,arhaisme etc.Nu am stat sa le compar cap la cap.Poate imi poti spune tu daca ce am eu cu 60 romana ,60 engleza chiar s-a dat mai demult sau e o alta varianta :hmmmt:

Edited by bogdancrrn
  • Downvote 1

MariusAcademy

Daca sunt 60 , asta nu inseamna ca nivelul lor de dificultate e superior celui de la academie si chiar nu  e. :)

• Downvote 5

Antoniev

Intr-adevar, legat de capitolele din tematica istorie, am gresit eu; e aceeasi tematica.

• Upvote 1

BogdanAlx

Depinde ce intelegi prin greu.Probabil ca mai am de lucrat la anumite parti care tin de morofologie,nu neg.Se prea poate sa fi fost putin subiectiv.Au fost si ani in care subiectele la romana la Academie mi s-au parut de-a dreptul banale ,cum ar fi in 2013.

• Upvote 1
  • Downvote 1

yonig

Da. Merci, am recitit!

Buna seara! Stie cineva daca limtele de inaltime sunt valabile si pentru candidatii la frecventa redusa? Multumesc

Mada, as vrea sa vb in privat despre anumite chestiuni care ne intereseaza pe amandoua.ce spui?

MariusAcademy

Eu nu inteleg care imi da minusuri . Cum poti compara examenul de admitere de la o facultate precum Academia de Politie cu unul de la o postliceala ?

Edited by MariusAcademy
  • Upvote 1
  • Downvote 8

Antoniev

Marius, lasa supozitiile jignitoare, ca altfel vor pune o pata pe plusul ala din dreptul statului de membru. Ce conteaza cine-ti da minusuri? Te afecteaza cu ceva?

Eu sunt curios de o chestiune: cam cati sunt intr-o sala de examen, la admitere? 

• Upvote 1

MariusAcademy

Depinde si de cati candidati sunt . In 2013 in sala in care am fost eu , au fost aproximativ 60-80.

Edited by MariusAcademy

Panter

Ti-am spus ca nu imi amintesc exact.Nu vreau sa vorbesc in necunostiinta de cauza ,nu erau cumva ani la agenti cand se dadeau 60 grile pe materie?Nu de alta' dar am o varianta de mai demult si crede-ma in alea 60 de grile e numai gramatica si sintaxa ,prea putine despartiri in silabe respectiv neologisme,arhaisme etc.Nu am stat sa le compar cap la cap.Poate imi poti spune tu daca ce am eu cu 60 romana ,60 engleza chiar s-a dat mai demult sau e o alta varianta :hmmmt:

In 2009.

• Upvote 1

BogdanAlx

Marius eu iti sugerez sa te calmezi.Vad ca esti foarte afectat cand primesti "-".Ar trebui sa realizezi ca atitudinea e de vina pentru toate minusurile alea.Desi nu sunt in masura sa iti cer asa ceva,te-as ruga frumos sa opresti toate postarile in afara subiectului,postari in care iti exprimi revoltarea fata de faptul ca unii membri nu sunt de aceeasi parere cu tine.Ar fi chiar aiurea sa se inchida si topicul acesta.

Multumesc Panter!Intr-adevar acela era.

Edited by bogdancrrn
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Antoniev

Am un prieten care e in primul an la o facultate (buget), si doreste sa admita la academia de politie. Poate candida, daca achita contravaloarea semestrului studiat la respectiva facultate? Nu prea am inteles din regulament, de aceea intreb aici.

Stiu ca in cadrul Academiei nu exista locuri cu taxa, el doreste sa achite contravaloarea catre facultatea unde se afla acum.

Edited by Antoniev

MariusAcademy

Nu poate candida.

Antoniev

Am inteles. In cazul asta, ramane doar optiunea scolilor de subofiteri.

yonig

Nu poate candida.

Ai citit regulamentul pe 2014? Ultima liniuta de la art 11 alin 1 la cine se refera?

@yonig : nu apare acolo ca fiind proba eliminatorie , insa , art.13 stipuleaza faptul ca doar dosarele candidatilor declarati "APT" din punct de vedere psihologic vor fi trimise la sediul Academiei. 

Asa e.Multumesc.

Edited by yonig

Constantin24

Am inteles. In cazul asta, ramane doar optiunea scolilor de subofiteri.

*Agenti. :)

• Upvote 4

Madalina1985

Ok, yonig. 

Edited by Madalina1985

Paul90

Ai citit regulamentul pe 2014? Ultima liniuta de la art 11 alin 1 la cine se refera?

Da, la el se referă. Dar zice expres ,,candidaţii care au urmat/urmează sau au finalizat, după caz, un program de studii universitare de licenţă, indiferent de forma de organizare a acestuia, au obligaţia depunerii unei adeverinţe eliberate de instituţia de învăţământ organizatoare din care să rezulte regimul de finanţare al programului de studii universitare de licenţă în cauză;"

Dacă în adeverință va preciza că urmează Facultatea X la regim fără taxă, coroborat cu prevederile art. 142, alin. (6) din Legea Educației Naționale 1/2011, nu îi va trimite dosarul întrucât se va crea premisa unei duble finanțări. Dacă nu crezi, citește comunicatul de anul trecut la ultima postare.

NoSF

Cand se publica  numarul de locuri ?

Probele sportive sunt aceleasi de anul trecut? Atat la Academie cat si la Scoli ?