Jump to content
POLITISTI.ro
Andrei27

Întrebari despre admitere 2014

Recommended Posts

sorinpuscarciuc

Uite aici ce ?

chelooxxl

Astept raspuns la intrebarea mea de mai sus

BGeorge

Prima intrebare:pe tabelul nominal care l-am primit de la ipj nu este specificat dupa nume si prenume CNP-ul,trebuie sa il scriu daca nu este specificat? la fel si cu seria si numarul de la gradul de rudenie. 

A doua intrebare:ce trebuie sa completez la ocupatie respectiv la locul de munca la candidat?

1. La mine in subsolul paginii scrie: Se completeaza obligatoriu si CNP. Legat de serie si numar nu scrie nimic. Eu nu le-am scris.

2. Completezi ce ocupatie ai: elev, student, mecanic etc. iar daca muncesti scrii societatea la care esti angajat cu adresa si numar de telefon.

ignatel71

Pe tabelul cu rude cnp-ul este obligatoriu de trecut, probabil ai primit un model mai vechi. Toate tipizatele le primesti de la structura de resurse umane. Daca esti absolvent de liceu, promotia 2014, treci absolvent liceu la ocupatie. Fisa medicala, dupa ce s-au efectuat toate vizitele medicale, se depune la Centrul Medical Judetean care concluzioneaza daca esti apt sau nu pt. scolile de agenti de politie, ei fiind cei care inainteaza structurii de resurse umane respectiva fisa. 

BogdanAlx

Bafta tuturor la eliminatorii. Mai este cineva in grupa 29?

Edited by bogdancrrn

DeeaLix

Buna eu ma numesc Deea si am terminat de curand primul an de scoala la Vasile Lascar Cimpina.In timp ce urmaream discutiile voastre ma gandeam sa va dau un sfat prietenesc deoarece am fost si eu ca voi si stiu cat e de greu sa speri si sa nu stii cum va fi defapt....In primul rand va sfatuiesc sa alegeti scoala de agenti de la Campina daca va doriti intradevar o calitate a invatamantului...nu zic ca la Cluj nu ar fi dar am avut ocazia sa fiu in trecere pe acolo la un concurs...si pot afirma fara nici o problema ca elevii de la Cimpina sunt mult mai pregatiti atat fizic cat si la invatatura.Ei bine cat despre admitere nu e chiar usor...dar daca ai vointa nu e imposibil in conditia in care eu am inceput cu sportul de la 0 abia in luna Martie singura fara profesor,si aici mentionez faptul ca rezistanta mi s-a parut cea mai grea:PDaca va este de ajutor va pot spune programul meu de antrenament care l-am conceput singura si chiar a dat roade pe o persoana ca mine(care nu a prea avut tangente cu sportul) deci astept intrebari:Pva pup si va stau la dispozitie cu orice curiozitati aveti in legatura cu admiterea si cu scoala!

• Upvote 1
  • Downvote 1

tyq

Deea spune-ne cum te-ai pregătit la.scris

Edited by tyq
  • Upvote 1

DeeaLix

Buna tyq in ceea ce priveste scrisul va pot da un pont care sa va ajute;)Eu am invatat baza gramaticii in special din cartiile de gramatica clasele 5-8 editura humanitas:P unde este explicata foarte bine gramatica e o carte verde.Am aprofundat fiecare capitol in parte de la lexic pana la sintaxa frazei si a propozitiei:Pinvatam un capitol...faceam teste(teste de la o profesoara cu care faceam meditatie)facute de ea:)puneti accent pe subordonate,morfosintaxa si pe vocabular cel putin la admiterea 2013:P au predominat.Toata chestia e sa faci multe teste conteaza testele ex:faci un test,ai terminat si te-ai si corectat sa vezi unde ai gresit!Eu am facut toate testele posibile de pe siteul scoliilor de politie:oradea,campina,scoala de sub jandarmi falticeni,dragasani conteaza orice test care il faci pt ca inveti;)Poti incerca si de la academie....eu asa m-am pregatit....si am luat 52 la romana si 26 la engleza(astea le-am facut din ce stiam de pe la liceu si dupa auz)nu mi-am permis atatea meditatii;)

Roby

Draga DeeaLix... Si tacuisses, philosophus mansisses.

Incearca sa fii mai retinuta in afirmatii, deoarece cu cat spui mai multe despre tine si cu cat vorbesti mai mult despre faptul ca tu ai facut teste si ai invatat si nu stiu ce.... cu atat mai mult ne faci sa iti urmarim cu atentie exprimarea si sa iti mai observam din micile greseli, chiar gramatiale (adica la ce te-ai pregatit tu) :P

1 - punctuatie - slab

2 - se scrie "scolilor " nu "scoliilor"

3 - "orice test PE CARE il faci", nu "orice test CARE il faci"

Spor la invatat si multa bafta la examene  :emo-yessir:

• Upvote 4

drAGO5

"cartiile", "siteul", etc. :))

• Upvote 3

Roby

Pe alea nu le-am observat.... :) deci se poate si mai......

DeeaLix

:))ok am vrut doar sa va dau un sfat dar daca nici la aceste lucruri nu sunteti receptivi ...no problem...dar vreau sa iti amintesc ca singura diferenta intre noi domnule rober:)) este ca eu am intrat si sunt acolo...in timp ce altii ca tine....mai spera;)si ca sa stii de la mine....am vrut doar sa va dau un sfat....dar daca tu te legi de chestii care cu siguranta nu te fac mai important sau special daca le afirmi atunci ai o problema:))oricum sa nu uiti;) chiar si ''perfectii'' ca tine mai fac greseli;) dar cum am spus si mai sus:))mai ai de mancat cateva franzele pana intri deci ai face bine sa iti corectezi greselile tale nu sa stai sa cauti greselile altora;)Bafta la examen....asta daca treci de.....psiholologic

Aaaa si sa nu uiti :A critica o persoană nu arată cum este persoana respectivă, arată cum eşti tu de fapt! 

Edited by DeeaLix
  • Upvote 1
  • Downvote 7

Cristi

Domnișoară, înainte de a face pe deșteapta pe aici, poate observi că Rober7 și drAGO5 au câteun plus roșu în dreptul numelui. Știi ce înseamnă asta? Înseamnă că sunt deja polițiști și membri respectați pe acest forum. Deci, repet, înainte de a face pe deșteapta, vezi că unii dintre cei cu care vorbești pe aici și cărora le spui că le dai sfaturi sunt polițiști de pe vremea când tu te încălțai cu fesul. Mai ușor cu atitudinea asta de atotștiutoare că pici în ridicol.

• Upvote 6

DeeaLix

Vad ca se intelege gresit;) eu vroiam doar sa dau un sfat celor care inca nu au intrat;) dar vad ca altii sunt mai plini de ei;)si sar repede cu criticile! stai linistit ca nu m-am incaltat cu fesul;)daca asta iti este grija;) Am vrut doar sa ofer niste carti celor care isi doresc sa intre;) nu sa ma cert cu cineva;)pt ca stiu foarte bine cum e sa faci schimb de pareri si sa afli ceva nou;)asa ca mai lasati aroganta asta deoparte dragi politisti scolati;) ca si voi ati gresit vreodata ca doar nu sunteti perfecti!Si nu asta ar trebui sa fie atitudinea voastra ca ati fost si voi ca ei....crezi ca daca esti politist te face superior sau mai destept?nu draga destept esti cand dai dovada de respect;) Nu cred ca ar trebui sa ne criticam unii pe altii la urma urmei am vrut doar sa ajut n-am dat in cap la nimeni;)

• Downvote 4

Catalin

Dragă viitoare colegă DeeaLix dacă doresti să-i ajuti pe cei ce vor să intre la scoală sau academie e foarte bine, chiar lăudabil gestul tău. Te asigur că ai nimerit unde trebuie, pe acest principiu a luat nastere acest forum. Principalul său scop este de a ne ajuta între noi cu sfaturi, informatii sau chiar si numai o vorbă bună. Nu te mai grăbi să-i pui la punct pe membrii mai vechi ai forumului si pentru început familiarizează-te cu forumul. Vezi că sunt colegi de-ai tăi ce au acces si în sectiunea privată, membrii cu un plus albastru sunt elevi sau studenti. Nu te grăbeste nimeni să postezi, e un forum nu un chat. După ce te vei familiariza cu forumul si membrii de aici, te vei convinge că există un motiv întemeiat pentru care colegii mei te-au tras de mânecă.

• Upvote 4

Cristi

Vad ca se intelege gresit;) eu vroiam doar sa dau un sfat celor care inca nu au intrat;) dar vad ca altii sunt mai plini de ei;)si sar repede cu criticile! stai linistit ca nu m-am incaltat cu fesul;)daca asta iti este grija;) Am vrut doar sa ofer niste carti celor care isi doresc sa intre;) nu sa ma cert cu cineva;)pt ca stiu foarte bine cum e sa faci schimb de pareri si sa afli ceva nou;)asa ca mai lasati aroganta asta deoparte dragi politisti scolati;) ca si voi ati gresit vreodata ca doar nu sunteti perfecti!Si nu asta ar trebui sa fie atitudinea voastra ca ati fost si voi ca ei....crezi ca daca esti politist te face superior sau mai destept?nu draga destept esti cand dai dovada de respect;) Nu cred ca ar trebui sa ne criticam unii pe altii la urma urmei am vrut doar sa ajut n-am dat in cap la nimeni;)

Citește ceea ce ți-am subliniat și apoi recitește ce ai scris mai sus, în postarea anterioară. Ia vezi cine a dat dovadă de lipsă de respect? Văd că mai nou a fi elev la Câmpina te face superior și mai deștept, pentru că tu, stimabilă domnișoară, ai fost cea care, fără să știe că discută cu un polițist, îi explicai cât de deșteaptă și înfloritoare ești tu că ai intrat la Câmpina unde el doar visează și nici măcar nu ar trece de psihologic. Cum e cu respectul ăsta, se cumpără la kilogram? Eu zic să îți revizuiești cât mai ai timp atitudinea asta fandosită, pentru că vei avea parte de un șoc incredibil când vei fii luată la trei-păzește în operativ dacă vei face pe deșteapta cum ai încercat aici. Și văd că ai tendința foarte mare de a crede că lumea e îngrijorată de soarta ta. Newsflash : Nu ești atât de importantă cât te crezi, iar lucrul esențial în această meserie este să înveți că faci parte dintr-un tot unitar, dintr-o echipă în care trebuie să te integrezi și să îți faci treaba corespunzător, fără a te crede miezul din Fanta și axa de rotație a pământului. Dacă nu vei învăța aceste lucruri elementare, nu te văd bine deloc în această profesie. Ia ceea ce ți-am spus ca pe un sfat și încearcă să renunți la obsesia ta de a avea ultimul cuvânt. Ceea ce faci tu denotă multă nesiguranță, infatuare și insolență, specifice unei persoane cu psihic slab, marcată de ceva evenimente triste în copilărie, care simte nevoia să epateze orice reușită, chiar dacă e comună, pentru a-și ascunde slăbiciunea interioară. Tu nu ai intrat aici ca să ajuți, ai intrat ca să îți satisfaci orgoliul. În fine. Ia de citește Regulamentul acestei comunități, cere-ți scuze colegilor noștri și bine ai venit printre noi, dacă chiar ești viitoare polițistă.

Edited by Cristi
  • Upvote 3

Roby

Lasati-o, ca e si ea la inceput...  offf, ce draga-mi e...  :pfft: 
Cat despre diferenta dintre noi, draga Andreea... tin sa te anunt ca nu e singura diferenta faptul ca tu ai intrat, iar eu nu am intrat odata cu tine, ci in 2009 ;)
si te asigur ca mai sunt si altele.
Insa sa revenim la ale noastre 'ca vad ca nu te potolesti  :emo-box: 
1. Nicio schimbare la capitolul punctuatie

2. Nu este vroiam, ci iti alegi dintre "vream" sau "voiam"

3. n-am dat in cap "NIMANUI", nu "la nimeni"

4. vezi ca nu prea ai scris bine cuvantul ala care are legatura cu examenul pe care tu l-ai luat din greseala... sa nu-mi spui ca ai scris-o la "oha", sa vezi daca ne prindem noi  :))

Au revoir, ma cherie  :emo-yessir: 

DeeaLix

ok;)am inteles;)hai sa nu ne suparam;)sorry daca v-am jignit si chiar nu-mi place sa ma cert ....vreau doar sa ajut;)deci fara resentimente am eu o fire mai vulcanica;)mersi de intelegere si sc inca odata.Cat despre treaba cu copilaria domnu' cristi nu ai nimerit-o;) da e ok asa sorry hai sa ne gandim ink odata pt ce suntem aici;)Mersi de sfaturi si scz inca o data:)noapte buna:P

• Upvote 2
  • Downvote 2

Roxanak95

Fara rautate, cred ca fata aceasta nu isi vede lungul nasului...trebuie sa aiba simtul umorului, nu al mandriei...Se pare ca ea chiar daca a intrat la Campina, nu mai este nimeni ca ea...se considera superioara fata de noi...poate nici ei nu i-ar fi convenit sa ii zica cineva ca nici nu va trece de psihologic etc., etc...cum a facut ea cu domnul acela...nu trebuie sa fim asa ironici, rautaciosi, Deea daca ne-am vazut intrati in acest sistem...pacat ca mai exista si astfel de persoane in acest domeniu...altadata sa fii mai atenta ceea ce vorbesti de altii..mai intai uita-te la tine ;) ce fel de persoana esti. nu degeaba ti-au sarit toti in cap pe acest forum, draga mea, Deea...

Catalin

Cred că a înţeles ideea şi nu mai e nevoie ca toţi cei ce frecventează acest forum să-i atragă atenţia sau să-şi dea cu părerea despre ce fel de persoană este. 

• Upvote 1

Roby

Pentru cei care si-au depus dosarele... care sunt datele pt: 
psihologic 

inscriere

vizita medicala

probe sportive

probe teoretice ?

BGeorge

In Bihor inca nu se stie data exacta pentru psihologic. Pe sfarsitul saptamanii viitoare vom afla exact cand va fi.

La Cluj pe data de 6 septembrie trebuie sa fii la scoala pentru inscriere, in 8-10 septembrie contravizita medicala + probele sportive si in 11 septembrie proba teoretica. Cred ca e la fel si pentru Campina.

Edyztu

Bună ziua , am si eu nevoie de un sfat dacă se poate . 

In prezent , la probele fizice am o problema la mingea medicinala ( dau decat 6,90 spre rușinea mea ) , menționez ca la celelalte probe nu am treabă , adică scot foarte bine si la 50 de metrii , si la 1000...din păcate am probleme la ceea ce credeam ca e mai ușor :(

Un sfat ? 

Cum pot sa imi imbunatațesc tehnica ?