Jump to content
POLITISTI.ro
predator1994

Informatii cu privire la Scoala de Agenti de Politie Campina

Recommended Posts

BGeorge

Dupa terminarea tutelei, adica 6 luni, poti sa faci raport de mutare. Raportul de mutare trebuie si aprobat, deci nu va fi foarte usor.

ragnar86

salutari am vazut pe internet niste informatii ca se aproba 8100 si cv de posturi pt 3 sesiuni de admitere 2017-2018 una fiind deja data acum in septembrie este adevarat ca se va face din nou la anu si daca da decand daca stie cine va rog raspunde-ti ca vreau sa ma pregatesc si deaia intreb multumesc anticipat

Sache

Dupa felul in care te exprimi, ai mult de munca! Foarte mult!

Mai bine ai incerca la primarie, la gardienii locali. Ai toate sansele sa devii gardian local!

• Upvote 1

Vllad

Se pot face tatuaje pe perioada scolii? Fara sa fie vizibile in tinuta de vara, bineinteles

iav

Vezi regulamentul școlii.

Edited by iav

Mircea1996

Salutari, tuturor! 

Dupa cum probabil stiti, pentru prima data, o sa se organizeze o sesiune de admitere in luna ianuarie . Ar fi pentru prima data (stiu, ma repet) cand as incerca sa dau admitere in politie si, inainte sa incep "demersul" , am cateva intrebari, in speranta ca o sa ma puteti ajuta:

1. Dupa cum am spus mai sus .. n-am mai incercat pana acum si asta ar fi prima sesiune de admitere la care as lua parte. Care sunt etapele de alcatuire a dosarului?

2. Fisa medicala trebuie facuta neaparat la institutiile din cadrul MAI sau poate fi intocmita la orice policlinica? Pot face o analiza la o anumita policlinica, alta la o policlinica diferita..?

3.Din auzite, pretul fisei medicale este unul destul de mare, cum pot sa fac toate analizele alea "mai ieftin"? Cu trimitere de la medicul de familie sau..?

4.In cadrul fisei medicale am inteles ca trebuie intocmite si analize de sange, dar si o ecografie abdominala. Analize pe care eu le-am facut chiar acum cateva zile la o policlinica privata . Pot sa folosesc rezultatele acelor analize in alcatuirea fisei sau sunt obligat sa fac altele?

5.Ce se intampla daca, la fisa medicala, iti gaseste o anumita problema?Am fost la un control la plamani si dr. m-a intrebat daca am fost racit..nu stiu ce i s-a parut, nu mi-a zis altceva nimic. Daca o sa apara probleme si medicul de acolo o sa ma declare "inapt", voi putea da din nou admitere dupa rezolvarea acestora, nu?

6. Cat de greu este examenul psihologic? Ma puteti ajuta cu materiale ajutatoare, sa am cat de cat idee despre ce presupune acesta?

Imi cer scuze daca v-am stresat si sper ca am selectat "ok" aria pentru postarea acestui mesaj. Astept raspunsurile dumneavoastra. 

Cu respect,

iav

1. Când vor  înceape selecția te duci la I.P.J-ul de domiciliu și spui că vrei să candidezi. Cei de la resurse umane te vor îndruma în vederea întocmirii dosarului.

2, 3,4 și 5 lămurrile le vei primi la centrul medical, dacă-i vei întreba.

6. Pentru cei care trec examenul este ușor, dar pentu cei respinși ori a fost greu, ori s-au făcut „măgării”. Cât despre materiale ajutătoare, nu cred că se pot face meditații în acest caz. Nici măcar răspunsurile corecte la testele pentru permisul auto nu le poți ține minte pe toate.

O parte din răspunsurile pe care le vrei le găsești doar la un clic distanță și anume aici:

https://www.politiaromana.ro/ro/cariera/admitere-2018

și aici

https://www.politiaromana.ro/ro/stiri-si-media/comunicate/este-sansa-ta-sa-devii-politist

Edited by iav

Mircea1996

Multumesc pentru raspuns!

Legat de psihologic, nu ma interesa sa tin minte intrebari sau chestii de genul asta, ci ma interesa un anumit model, sa stiu la ce ma astept. In fine, o sa vad acolo.

O zi faina!

iav

Păi tocmai ăsta este „farmecul” examenului psihologic, să răspunzi la întrebări la care nu te aștepți. Dacă o să devii polițist, ai să fii pus de foarte ulte ori în situații la care nu te aștepți, pentru care nu ai modele și va trebui să te descurci.

Mircea1996

Multam pentru ajutor, @iav! 

De mai am ceva nelamuriri, poate o sa mai "apelez " aici. 

Mihaelamaria

Buna seara! Am si eu o intrebare. Pot fi acceptate si persoane cu amenda administrativa? Am auzit si de cazuri in care dupa o luna de curs la Campina au fost exmatriculati pentru ca s-a descoperit ca aveau amenda administrativa (cazier curat) cu ani in urma. Multumesc!

DanielSimion100

Buna ziua. As avea și eu câteva întrebări despre această școală:

1) Nu vreau sa para ciudat dar as dori sa știu ce fel de polițist pot deveni daca fac aceasta școală (adică polițist care da amenzi, patrulează, ghidează ceilalți participanți la trafic, etc.....cum am mai zis scuze de aceasta întrebare).
2) As dori sa știu cât timp durează școala.. de la admitere și până când vor fi gata cursurile.

3) Cam care ar fi costul școlarizării.

4) După ce este gata școala ți se asigură și loc de muncă?

Pun aceste întrebări pentru că anul acesta termin clasa a 11 a si as dori sa mă informez.

Mulțumesc!!!

chesterb

1) În ultimii ani, toate promoţiile au ieşit pe specializarea Ordine Publică(patrulare pe stradă, intervenţii 112, etc/sau post de poliţie)

2) Cei care intră anul ăsta, fac un an de şcoală.

3) Dacă intri, este gratis. Dacă renunţi la şcoală, ţi se calculează tot ce ai consumat(mâncare, căldură, haine, tuns, croitorie, etc.)

4) Da.

DanielSimion100

Dar dacă faci scoala, și la final nu promovezi examenele? Trebuie sa plătești?

chesterb

Da. Foarte greu să nu promovezi. Cât timp ești în școală, o să înveți "de nevoie".

iav
On 5/21/2018 at 23:06, DanielSimion100 a scris:

1) Nu vreau sa para ciudat dar as dori sa știu ce fel de polițist pot deveni daca fac aceasta școală

Nu poți deveni decât un polițist adevărat și nu „făcătură” ca cei de la locală.

DanielSimion100

Și....daca la inceput te baga la ordine publică exista posibilitatea sa avansezi?...sa ajungi la rutieră, etc?

Sache

Faptul de a te muta de la o structura la alta nu se considera avansare. Toate structurile sunt importante și au rolul lor bine definit în funcționarea și organizarea Politiei Romane.

Structura de ordine publica, fie din mediul urban, fie din mediul rural, este una dintre cele mai importante, dar și una dintre cele mai expuse riscurilor.

• Upvote 1

Anyta

Salutari!

Stie cineva daca la Campina sau la Cluj este si program de master? Am terminat licenta in Stiinte economice- Management si cum a trecut ceva timp si inca nu mi-am gasit de munca,  vreau sa  ma reprofilez.

iav

La Câmpina și Cluj sunt școli postliceale și nu au programe de master. Poți încerca la Academia de Poliție A.I Cuza, dar mai bine informează-te la ei .

BGeorge

Masterul la Academia de Politie nu-l ajuta sa ajunga politist. Daca vrea sa fie politist trebuie sa urmeze programul de studii universitare de licenta al facultatii de politie din cadrul Academiei de Politie.

BogdanPaul

Buna, as dori sa va pun cateva intrebari in legatura cu admiterea.

1. Daca esti discromat poti sustine admiterea?

2. Semnele vizibile pe o mana (cicatrici) sunt permise, se vad la soare.

3. S-a eliminat inaltimea obligatorie?

Multumesc anticipat!

Adrianfota

Se percepe vreo taxă de hrană sau este gratuită , același lucru și cu cazarea pe termenul studiului

BGeorge

@BogdanPaul daca esti discromat vei fi declarat inapt la vizita medicala.

@Adrianfota Faci o afirmatie sau adresezi o intrebare?

FloreaCristian

Buna ziua, vreau sa stiu daca dupa ce intru la scoala de politie Campina la sesiunea din ianuarie, mai pot sa ma inscriu la Academia de Politie inacelasi an.
Adica intr-un fel sa renunt la campina daca intru la Academie.