Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Ce judet sa aleg la repartitie?

GL14MTK
 Share

Question

sunt din Galati si in vara lui 2011 termin scoala si se face repartitia... eu ma gandeam sa aleg ceva gen Brasov, bineinteles, daca voi avea medie.. cineva din judetul asta sa imi spuna si mie cum sta treaba?

Edited by GL14MTK

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

De ce nu vrei să te duci tot acasă?

E destul de greu când mergi în altă zonă, unde nu cunoști pe nimeni, nu te pot ajuta părinții etc. Mai ales în aceste vremuri.

• 0

pai Brasovul ar fi prima optiune, apoi galatiul, adica la mine acasa...... am vazut ca s-au cam stricat treburile si cu Politia asta a noastra :D multi au plecat sa munceasca in afara

• 0
  • Moderator

Am înțeles că Brașovul este prima opțiune, dar dacă nu ai și alte motive decât dorința de a face o schimbare, s-ar putea să regreți mai târziu.

• 0

Mergi acasa, la Galati. Nu stii ce inseamna sa umbli cu boceluta prin gazde, si sa iti cauti gazda cand iti e lumea mai draga. Sa mai spun si cat costa gazda si, s-ar putea, ca banii de la indemnizatia de chirie sa nu iti ajunga in Brasov si sa trebuiasca sa mai completezi si din salariu. Sa mai spun ca uneori se mai intarzie cu acesti bani de chirie si ca e posibil ca in viitor sa se gaseasca metode de reducere sau abrogare a ei?

• 0

pai vreau sa spun ca m-am cam plictisit de orasul asta, vreau ceva nou si sunt genul de persoana care se adapteaza foarte bine. Am vazut ce presupune sa muncesti intr-o sectie, sunt curios sa vad la un post de politie cum decurg lucrurile.. cred ca ai mai multa liniste acolo si iti poti desfasura activitatile mai bine, poti invata ceva cu adevarat, mai ales in perioada tutelei de 6 luni

da, nu ar fi nimic iesit din comun faza cu abrogarea..... nimic nu e imposibil.. :D eu sunt de parere ca situatia isi va reveni, poate ca nu la anu' sau peste doi ani, dar va fi bine din nou

• 0
  • Moderator

Atracția aceasta pentru nou, trebuie să fii conștient că va dispărea după o perioadă. Și neajunsurile se vor acumula, iar dacă nu ai familia lângă tine să te mai ajute ... îți va fi foarte greu.

• 0

da, cred ca ai o oarecare dreptate aici... o sa ma mai gandesc la asta, oricum mai avem pana in vara ....

eu voiam sa aflu judetele in care este activitate mai multa/ mai putina, unde e populatia mai linistita sau mai violenta..... in mare parte voiam sa cunosc elemente de populatie si teritoriu specifice mai multor judete

Edited by GL14MTK

• 0

Vezi ca s-ar putea sa te usture fundul.

Banii de chirie sunt dati disparuti, iar preturile pe la Brasov s-ar putea sa fie mai mari decat la Galati.

Parerea mea este sa te indrepti catre casa sau cat mai aproape de casa.

O sa citesti pe aici CA au mai fost elevi plictisiti de orasele natale si acum nu mai stiu ce sa faca sa se intoarca acasa.

Daca te vei duce intr-un judet unde ceri, adica la cerere, va fi si mai greu sa iti aprobe raportul de mutare.

Parerea mea. :emo-yessir:

• 0

Se poate alege orasul in care sa-ti exerciti meseria? Eu credeam ca esti repartizat automat, fara a avea de ales.

Edited by Jack1

• 0
  • Moderator

Nu se poate complet automat.

Când am terminat eu, în funcție de media de absolvire intram și ne alegeam județul unde dorim să ajungem. Evident că pentru cei cu medii mai mici opțiunile erau din ce în ce mai limitate.

• 0
  • Membru

Dragu' tati, eu sunt din Bv, sau mai bine zis stau in chirie in Bv ,sunt la o sectie, mutat de la PFR din Arad, Sfatu' meu e sa stai acasuta. Daca vrei sa afli mai multe, mesaj pe privat, vorbim si te lamuresc.

• 0

Eu nu pot sa pricep de ce toti absolventii vor in alta parte decat acasa ?Credeti ca umbla cainii cu covrigi in coada in alte parti ?

Edited by arcan

• 0

dar sa stii ca nu toti vor in alta parte, ba din contra, majoritatea se roaga sa prinda judetul de resedinta.... eu vreau la Brasov pentru ca am o parere putin mai buna despre orasul ala, atat despre populatie cat si amplasarea lui.... e in mijlocul distractiei, cred eu. foarte aproape de valea prahovei, nici pana la galati nu fac foarte mult cu masina.... eu ma gandesc sa ma mut cu iubita mea si din 2 salarii cred ca am reusi sa traim cat de cat normal..

deci nu e vorba de nici un caine si de nici un covrig :))

Cata, tu ai terminat tot la Campina? acum pe unde muncesti?

Vezi ca s-ar putea sa te usture fundul.

Banii de chirie sunt dati disparuti, iar preturile pe la Brasov s-ar putea sa fie mai mari decat la Galati.

Parerea mea este sa te indrepti catre casa sau cat mai aproape de casa.

O sa citesti pe aici CA au mai fost elevi plictisiti de orasele natale si acum nu mai stiu ce sa faca sa se intoarca acasa.

Daca te vei duce intr-un judet unde ceri, adica la cerere, va fi si mai greu sa iti aprobe raportul de mutare.

Parerea mea. :emo-yessir:

Da Elvis, merci frumos pentru ca ti-ai exprimat opinia si sper ca din toate cate aud pe aici sa "culeg" ce m-ar putea ajuta sa iau o decizie cat mai buna pentru viitorul meu loc de munca

:emo-yessir:

• 0

Mergi acasa, nu face tampenia pe care au facut-o multi dintre noi, visand la fel ca tine! Nu o sa iti ajunga 2 salarii never in Brasov, avand in vedere ca, asa cum spui tu, Brasovul e in mijlocul distractiei. Iti spun din experienta proprie ca 2 salarii iti vor ajunge sa iti platesti chiria, intretinerea, telefoanele, mancarea si transportul la munca, nimic mai mult! Eu traiesc intrun orasel micut de la poalele muntelui, unde nu prea ai pe ce sa cheltui banii si tot nu imi ajung 2 salarii. Gendeste-te bine!

• Upvote 1

• 0

Caz concret. La mine la PP au venit in dec. 2009 2 colegi din scoala: unul din Bz si unul din VS. Cel din Bz a venit ca nu a prins judetul si singura varianta era Buc de unde nu stia ca nu va scapa usor. Cel din Vs era plictisit de jud lui si i s-a parut ca la Nt e mai bine. Dupa 6 luni cel din Vs a facut tot posbilul si a plecat dandu-si seama ca nicaieri nu-i ca acasa. Dupa inca o luna, imediat dupa ce s-au blocat mutarile, cu mari interventii si drumuri facute pe ipj-uri si igpr a reusit sa plece si celalalt.

Nush de ce vrei tu sa pleci de langa familie. Nu stii cat de greu e intre straini. Sin in plus de ce ai tu siguranta ca vei prinde in oras? Decat sa mergi la cine stie ce comuna prin alt judet.............

• 0

Mergi acasa, nu face tampenia pe care au facut-o multi dintre noi, visand la fel ca tine! Nu o sa iti ajunga 2 salarii never in Brasov, avand in vedere ca, asa cum spui tu, Brasovul e in mijlocul distractiei. Iti spun din experienta proprie ca 2 salarii iti vor ajunge sa iti platesti chiria, intretinerea, telefoanele, mancarea si transportul la munca, nimic mai mult! Eu traiesc intrun orasel micut de la poalele muntelui, unde nu prea ai pe ce sa cheltui banii si tot nu imi ajung 2 salarii. Gendeste-te bine!

:) off.. merci kyky.... :* stii, inainte de a ajunge aici, citeam tot asa pe forum-uri ca viata de politist e foarte naspa, faci pande in frig si ploaie, faci sarbatorile la serviciu.....si nu credeam mai nimic din toate astea.... faza e ca am inceput sa ma conving :D nu e chiar ceea ce speram sa fie.... aviz amatorilor care vor sa candideze la viitoarele concursuri de admitere....ce nu credeam eu e pe bune.. daca sunteti invatati sa traiti in puf, nu e de voi.. :))

la ce clasa esti colegu' ? te astept la iasi , eventual te cazez la mine :ner:

:D salut! fosta 142...stau in B 14, la parter. Am inteles ca la iasi vor sa faca o sectie noua cu agenti din promotia noastra...te-ai scos

Caz concret. La mine la PP au venit in dec. 2009 2 colegi din scoala: unul din Bz si unul din VS. Cel din Bz a venit ca nu a prins judetul si singura varianta era Buc de unde nu stia ca nu va scapa usor. Cel din Vs era plictisit de jud lui si i s-a parut ca la Nt e mai bine. Dupa 6 luni cel din Vs a facut tot posbilul si a plecat dandu-si seama ca nicaieri nu-i ca acasa. Dupa inca o luna, imediat dupa ce s-au blocat mutarile, cu mari interventii si drumuri facute pe ipj-uri si igpr a reusit sa plece si celalalt.

Nush de ce vrei tu sa pleci de langa familie. Nu stii cat de greu e intre straini. Sin in plus de ce ai tu siguranta ca vei prinde in oras? Decat sa mergi la cine stie ce comuna prin alt judet.............

hai ca usor usor incepe sa imi iasa din minte Brasovul .......gandul imi zboara departe, dincolo de cele 6 luni de tutela, si vad ca sunt cam singur, fara amici, fara familie, doar cu iubita... nu suna prea bine

• 0
  • Membru

Doua salarii in cazul in care prietena o sa gaseasca serviciu. A mea nevasta, care a lasat la Ar un serviciu super bun si bine platit, a stat 9 luni pe tusa si a fost doar la 3 interviuri unde se oferea minimul pe economie+praful de pe toba. Bv e un oras cu figuri si pretentii care de fapt este muritor de foame si nu ofera nimic. Dintr-un oras super industrializat a ajuns un oras turistic. Si din turism un oras doar se chinuie. In concluzie, eu dupa 2 ani de BV i-mi blestem clipa de nebunie pe care am avut-o, cu toate ca mai aveam la activ cativa ani de Bv din urma cu vreo 8 ani :doh:

• 0

Desi nu-mi pot explica, iti inteleg "chemarea". Ma incercau ganduri asemanatoare la absolvire, mi-as fi dorit sa raman la Oradea, acolo am absolvit , la frontiera. Mi-as fi dorit si atat. Nu a depins de mine, ca nu aveam medie in primii trei din promotie. Si asa am venit acasa. Si bine mi-a parut.

Orice judet are aspecte bune si rele, si oricat de bune ar fi cele bune, ar conta doar vreo 6 luni, hai 12. Si apoi tot acasa o sa vrei. Scoate-ti prostiile astea din cap! Pana la urma si la coada, pe langa pasiunea pentru meserie (dupa parerea mea obligatorie), muncim ca sa traim, nu traim ca sa muncim. Vreau sa zic ca pe primul plan va trebui sa fie familia si nu meseria.

• 0

Nu pierde timpul in alta parte...si cand ai sa constati lucrul asta, o sa fie prea tarziu !!...si nu o sa mai ai posibilitatea sa revii asa usor pe plaiurile natale...munca de politie o poti face oriunde in tara asta ...e la fel peste tot....si eu mi-am blestemat zilele cand am fost repartizat in alta localitate decat cea de domiciliu...am suportat ptr. ca eram tanar...cand mi-aduc aminte....asculta sfaturile unor colegi trecuti prin ciur si sita..Nu este mai bine nicaieri decat ACASA !!!

• 0

mitica.....nici aici nu scapam de tine?...stai la tine in batatura in galati ca e mai bine pentru toti..in cazul in care nu prinzi loc in galati...gandeste-te la alta optiune...te saluta colegul tau tot din clasa 142.....ne vedem pe 2 la scoala:))

• 0
  • Administrator

De ce ti-ai dori sa scapi de el?

Apropo, daca tu esti inca elev si vad ca ai acces in aria politistilor, de ce nu ii ajuti si pe ceilalti colegi ai tai ce au solicitat acces acolo?

• 0
  • Membru

De ce ti-ai dori sa scapi de el?

Apropo, daca tu esti inca elev si vad ca ai acces in aria politistilor, de ce nu ii ajuti si pe ceilalti colegi ai tai ce au solicitat acces acolo?

pai doresc si eu acces daca el e acolo deja.. eu sunt la cls 140 la scms. Balaban ! :emo-yessir: