Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
Ac3Meister

Interesat de un pistol neletal.

Question

Ac3Meister

Am cercetat forumul  dar nu sunt lamurit in totalitate.Vreau sa fac o achizitie foarte buna pe care sa nu o regret mai tarziu.Nu ma feresc sa cheltuiesc mult.Pistoalele despre care discut  vor fi desigur testate personal in urma discutiilor de pe forum pentru a vedea daca "mi se potrivesc" cum spun unii.Ma intereseaza:

1)  Daca pistolul Grand Power T12M   este cel mai puternic pistol care poate fi achizitionat din tara si daca  exista ceva mai puternic(nu  neaparat mai  bun) care poate fi adus de peste hotare care sa se incadreze in categoria arma neletala.Cunosc faptul ca termenul "puternic" depinde de multe lucruri (calibru ,viteza ,frecare cu aer)  In cazul de fata ma refer la energia cinetica care se disperseaza la impact.

2)E adevarat ca  munitia cea mai puternica  special facuta pt el e rara,adica  o pot gasi in tara  indiferent daca o fi  in  sibiu constanta  sau bucuresti ,sau  trebuie comandata din alta tara. ?

3) Nu am prea vazut discutii despre Fort 18   .Am vazut  foarte des discutii despre fort12 si fort 14 daca nu ma insel. Stie cineva  ceva spectaculos  despre el  pe langa detaliile tehnice gasite pe net.(in ce privinta e mai bun).

4) daca  exista ceva mai bun si nu stiu eu  va rog sa precizati.

Recommended Posts

• 0
dcrist

GP T12M are cu munitia lui AKBC de 10x28mm cea mai mare putere de stopare, este urmat indeaproape de Fort in cal.45 Munitie pentru ele gasesti la magazinele care le comercializeaza,  a fost un lot de munitie de 10x28 ceva mai ,,puternica" avea cativa zeci de m/s in plus fata de cea actuala asta fiind ~10-15% mai mult. Ambele variante, GP si Fortul ofera destula putere de stopare. Mai mult sa fi preocupat de antrenamentul cu el, ca daca doar il cumperi si il tii in cutie, vei risca sa fi ,,rezolvat" cu propria arma in caz de agresiune, Bafta!

• 0
Ac3Meister

Poti fi mai detaliat in privinta acelui lot de munitie? Cand?Unde? Ce firma?

• 0
dcrist

Acel lot s-a terminat in aproximativ 1 an (2011) era tot AKBC, sunt singuri producatori de munitie neletala in cal.10x28, acum exista un lot care se apropie destul de mult cu primul, poti face teste daca vrei (gasesti un posesor de T12 si te intelegi cu el) daca esti din Bucuresti, poate te pot ajuta.

• 0
Kayne

ca sa nu mai trolez si eu cu un topic nou aiurea... daca tot mergem la Smeura, am vazut pe pagina lor niste arme neletale... voua cam ce v-ar face cu ochiul... pro si contra..? merci anticipat! :)  :emo-yessir:

• 0
bozo

De acolo sunt numai gunoaie. Sunt si unele bune, dar si pretul este pe masura.

Grand Power si Fort sunt singurele cu care poti sa opresti pe cineva. Cu restul ai sanse sa mananci bataie...

• 0
Ac3Meister

GrandPower t12  ramane cea mai buna varianta.Am cercetat  si forumurile de la arrow.10x28 AKBC e mai puternic cu 20-30%  in teste efectuate fata de competitorul sau Fort17 cu munitia .45  rubber.Mai ramane sa fie testat contra lui Fort18 care suporta doar 9x22.

Edited by Ac3Meister

• 0
alex91

Doresc sa achizitionez un pistol neletal cu cauciuc si am tot studiat forumurile in ultima vreme. Dupa vizionarea acestui filmulet am insa mari indoilei si cred ca am sanse mai mari sa-mi apar proprietatea mult mai eficient cu o bata de baseball

Se poate achizitiona legal in romania o arma neletala care sa nu faca doar ceea ce se vede in filmuletul de mai sus, adica sa trezeasca jumatate de cartier si sa lase o rana de 2-3 cm. Exista ceva care sa opreasca la modul real un agresor (presupunand ca nu se sperie de ideea de a fi impuscat si este foarte motivat)?

Nu prea am vazut discutii despre revolvere, nu ar trebui teoretic sa dezvolte o forta mai mare, sau asta e valabil doar la cele pe glont?

Edited by Marius
Eliminare clip video
  • Downvote 1

• 0
alex91

Se pare ca am primit deja un vot negativ, probabil de la un comerciant de arme si munitii. Nu doresc sa fac antireclama prin postarea mea de mai sus dar eu consider ca, prin natura job-ului, am nevoie de o sursa de protectie reala. Repet, intrebarea nu era pusa pentru a convinge lumea sa nu mai dea banii pe arme cu cauciuc ci pur si simplu vreau sa aflu daca exista pe piata romanesca ceva care sa opreasca fizic un agresor nu doar psihologic (ideea ca ai vazut o arma sau ca ai fost impuscat te poate bloca si nu mai vrei sa continui atacul, pentru ca nu functioneaza mereu).

Edited by alex91

• 0
Catalin

Dacă agresorul e determinat, chiar dacă nu-ţi vine a crede, chiar şi în cazul unui 9x19 letal nu există certitudinea că îl va opri.

• 0
alex91

Asa este, au exista numeroase cazuri in care cineva impsucat cu o arma reala (chiar si de calibru mai mare de 9X19) a continuat atacul, dar ceea ce se vede in filmulet este absolut jenant. In primul caz, din cate se vede foloseste probabil munitie de 9mm (cu care nu face decat o vanataie) iar in partea a doua cred ca trage cu un 10X28. Omul, avand o gaura in abdomen vine linistit si chiar face glume pe seama acestui fapt, nici vorba de tavlit pe jos de durere sau stare de soc. Asta in conditiilie in care nu purta geaca groasa ci doar un trening.

Citisem pe un forum ca in Franta armele pe care le putem cumpara noi nu se vand pentru autoaparare fiind considerate incapabile de catre francezi sa opreasca la modul real un infractor (la ei se vand alte calibre mai mari si mult mai puternice).

Edited by alex91

• 0
bozo

Pai tu te iei dupa filmulete de pe youtube cand iti cumperi un pistol? Parerea mea e ca nu au nici o relevanta.

• 0
alex91

In ce sens nu are nici o relevanta filmuletul de mai sus, credeti ca este trucat? Traumele fizice provocate de gloantele de cauciuc sunt in general mult mai mari decat se poate observa aici? Din experienta dvs persoanele care au fost impsucate cu gloante de cauciuc au fost incapacitate si fizic (in ciuda vointei nu au mai putut continua atacul), nu doar psihologic (cum am scris mai sus, socul provocat de ideea de a fi impsucat)?

Eu nu am nici un fel de experienta cu armele reale, posed doar replici de airsoft (care sunt jucarii) si de aceea imi vine greu sa inteleg cum functioneza o arma neletala, se bazeaza in special pe partea psihologica sau are si capacitatea reala de stopa un atacator (organismul lui este prea slabit pentru a putea continua). Eu am practicat ocazional si sporturi de contact si stiu ca o lovitura de pumn in zona capului te poate incapacita indiferent cata vointa si determinare ai sa-ti continui atacul, pur si simplu te prabusesti. Functioneaza la fel si armele traumatice sau au un alt principiu (ma refer strict la cele comercializate in Romania)?

Edited by alex91

• 0
bozo

Pai in primul rand nu trebuie sa pui baza in youtube si in forumuri in care posteaza cei care vand armele astea, pentru ca fiecare isi urmareste scopul, si anume sa isi vanda produsul lor si sa demonstreze ca cel vandut de concurenta nu e bun.

Am vazut persoane impuscate cu bile de cauciuc in stare destul de grava si persoane care nu aveau mai nimic. 

Despre oprirea agresorului nu poti sa iti dai seama cum reactioneaza fiecare persoana. Sunt persoane impuscate cu pistoale letale care isi continua atacul sub efectul adrenalinei.

• 0
alex91

Am inteles, multumesc pentru explicatii. Am discutat zilele astea cu un prieten care s-a oferit sa-mi vand pistolul sau Walther P22T 10X22, din cate am citit nu este un pistol de top dar il vinde ieftin. O sa trag cu el la poligon cateva focuri sa vad cum functioneaza.

Este vreo diferenta intre P22T si P22 sau este acelasi pistol?

• 0
bozo

Ambele sunt foarte proaste.

Cauta ceva cu calibrul 10x28 sau 45. 

• 0
alex91

Atat ca precizie cat si ca forta de oprire si fiabilitate? In magazine pretul unui asemenea pistol este destul de mare- 350 Euro.

Edited by alex91

• 0
alex91

Am citit lucruri bune in schimb despre Fort-urile ucrainenilor atat variantele 10X28/.45 si Grand Power T12 10X28 ambele fiind scumpe, dar , dupa spusele forumistilor, printre putinele care produc traume mai serioase.

Edited by alex91

• 0
alex91

Recent am aflat ca unele dintre firmele de paza din Romania folosesc o arma frantuzeasca SAPL GC 54, de calibru 12/50 (18 mm). Este considerata o arma cu putere de oprire foarte ridicata. Din pacate are doar 2 cartuse. Tot din spusele forumistilor este utilizata pe scara larga in cateva zeci de tari de catre fortele de interventie ale politiei.

Problema este ca nu prea seamana deloc cu un pistol, risti sa te intrebe agresorul daca vrei sa-l impusti cu rachete de semnalizare :))

Edited by Marius
Eliminare clip video

• 0
Tevez

Se găseşte la UTI, arată o orice altceva decât o armă iar despre "putere de oprire" la neletale nu se poate vorbi.

Au fost proiectate pentru "riot control" dar şi acolo sunt inferioare clasicei lise cu muniţie din asta

• 0
Catalin

Nici în cazul clasicelor lise cal.12 cu muniţie neletală, puterea de oprire nu este ceva sigur.

Priveşte aici cum stă brazilianul ăsta vânjos şi încasează cu stoicism fără probleme bile de cauciuc trase de un poliţist din BOPE.

http://youtu.be/RKQxTzhxfK8

• Upvote 1

• 0
LascaracheDan

Buna seara si bine v-am gasit.Sunt pasionat de arme si tot citesc pe aici pe forum.

Pana la urma T12M este cel mai bun pistol de autoaparare ?
Am disponibil o suma destul de frumusica pentru achizitionare...

Specific ca vreau cel mai puternic pistol din gama autoaparare.Nu vreau sa iau bataie cu tot cu pistol cum se spune 

Va rog sa ma ajutati.Va multumesc 

Edited by LascaracheDan

• 0
gunfighter

Buna ziua. Este pentru prima oara cand postez pe un forum si cum am concediu si chef de scris, am zis sa fac un bine altora ca mine ca stiu ce dificil a fost in cazul meu sa incerc sa ma elucidez pe forumuri asupra diferentelor intre cele mai disputate doua pistoale neletale cu bila de cauciuc, pe care un cetatean de rand le poate detine si folosi. Vorbesc aici de calitatii, eficienta, defecte si alte aspecta care sa te indrume spre alegerea potrivita. Daca pentru marea majoritate a produselor gasesti pareri evidente despre produse, in cazul pistoalelor cu bile ramai un pic in ceata si din ce a gasit pana acum, parca nimeni nu vrea sa vorbeasca intradevar despre pistolul pe care il detine si ce diferente sunt fata de altele. Daca vi se pare povestea lunga puteti sari direct la final unde sunt concluziile :)) Asadar am ajuns sa am in permis doua pistoale. Un Fort 12RM cal.45 si un Grand Power T12M cal.10x28. Primul pistol a fost Fortul 12RM cal 45 si eram tare mandru de el. Citisem ca are mare putere de stop ca e cal 45 si ca e full otel. Partea proasta a venit ulterior cand am dat la o cafea, intr-un poligon din Bucuresti de un domn, destul de informat in domeniu care, nu ca m-a facut sa imi para rau de alegere, dar mi-a deschis ochii si pana la urma consider cu mana pe inima ca mi-a facut un mare bine. A avut rabdare si amabilitate sa imi arate la ce sa ma uit inainte de a cumpara un pistol. Respectivul lucreaza la o companie de paza celebra, care tine mult la imagine si la brand si de regula cumpara produsele cele mai bune, dar doar dupa ce le testeaza si sunt convinsi ca produsul ii reprezinta si se pot baza pe el. Asa a fost si in cazul pistoalelor. Castigatorul a fost detasat unul singur. Compania a cumparat initial pentru angajati si ulterior a venit randul si directorul cu tot familion sa isi cumpere si ei acelasi produs. Curiozitatea ma măcina si normal ca am intrebat care si de ce. Raspunsul a fost clar - GRAND POWER T12M calibrul 10x28, de departe cel mai bun pistol neletal de pe piata romaneasca dar si de pe piata rusa, unde este de departe cel mai vandut pistol, completeaza respectivul. A venit urmatoarea intrebare: De ce? Nu a stat mult pe ganduri si mi-a scos in evidenta ce trebuie sa urmaresc de la inceput.

In primul rand termenul de garantie este un element care spune atat de multe despre calitatea produselor dar si fiabilitatea lor.

Si avem asa: Fort - 2 ani, Grand Power - 5 ani (daca moderatorii sunt de acord am pus la modelul armei si sursa direct la paginile importatorilor ca sa nu fie discutii, unde fiecare scrie clar cat are produsul garantie. Dar cineva trebuie sa mai si citeasca ca sa aibe ce sa si compare - ca in cazul meu:shock:).

Un alt aspect care pe mine m-a lasat masca si mi-am dat seama câtă dreptate are domnul, a fost raspunsul la intrebarea directa: hotul daca intra peste tine in casa crezi ca te va intreaba daca ai mâna dreapta in ghips?! Categoric NU, Si atunci de ce sa iau o arma care nu pot sa o folosesc decat cu dreapta ?! O arma de autoaparare o cumpari odata, si atunci alegi una perfect acoperitoare in absolut toate situatiile, nu o arma pe jumatate acoperitoare.

Fortul nu e ambidextru, adica NU are toate butoanele accesibile pentru mana stanga. La Grand Power se schimba situatia. Daca dreapta este in ghips sau degetul aratator este un pic indisponibil, nu este o problema, folosesti stanga. Ai absolut toate butoanele accesibile atat cu mana dreapta dar si cu mana stanga. Avand in vedere ca nenorocirile se intampla exact, dar exact cand nu trebuie sa se intample, trebuie sa luam in calcul la momentul achizitiei ca pistolul sa fie AMBIDEXTRU. Pentru mine a fost IMPOSIBIL la Fort, cu stanga, sa pot sa fac vreuna din manevre necesare utilizarii. Oricat am incercat, de dezasigurat, de eliberat magazie si eliberat manson cand cu mai ai cartuse, a fost deadreptul imposibil. Incercati si voi, poate va iese :) La capitolul acesta din punctul meu de vedere Fort 17 RM este o arma incompleta, te acopera doar pe jumate. Ca nu poti sa excluzi din ecuatie si o astfel de posibilitate. Dreapta in ghips. Deja pana aici mi-am dat seama ca nu am facut cea mai buna alegere cu Fortul si deja eram trist si un pic furios pe mine si pe alegerea facuta. Dar asta nu a fost tot, cu toate ca doar cele doua elemente de mai sus sunt sufieciente sa iei o hotarare inteleapta. Omul nu s-a oprit, a continuat.

Fort-ul Full otel - asa si ?! cu ce ma ajuta? ce Glock-ul care e cel mai vandut si mai cunoscut pistol din lume e full otel? NU, e polimer de cad s-a inventat. In zilele noastre nu mai e un element de lauda ca arma e full otel, din contra, e un element de non evolutie, tehnologia a evoluat iar polimerul este mult mai dur, mai ergonomic si ce e mai esential - e MULT MAI USOR CA OTELUL. Ultimul model de Beretta CX4 Storm, e tot din Polimer cu otel, HK-urile sunt tot din polimer cu otel. Si totusi ca greutate Fort si Grand Power sunt apropiate: FORT 17 RM - 830g, Grand Power T12M -  820g. Dar unde e diferenta? Ea e evidenta, doar trebuie sa te uiti si sa sti unde sa te uiti. Va scriu mai jos concluziile trase:

1 - Grosimea tevii. Fortul are teava aproape de 3 ori mai subtire ca Grand Power-ul. Au pus producatorii la Grand Power, Teava mai groasa ca la pistoalele pe glont. Un element importanta cand te gandesti ca am mai tot vazut filmulete cu arme la care se sparg tevile in tipul tragerilor. Cu teava de la Grand Power, acum nu imi e rusine.

2 - Grosimea peretilor de la manson, unde iarasi Grand Power-ul este net superior. Cred ca undeva de doua ori mai gros in pereti la manson ca Fortul.

3 - Siguranta in utilizare - aici ma refer la muchiile pe care culiseaza si care asigura mansonul in timpul functionarii sa nu iese de pe frame sau insert si avem asa: Fort - 2 puncte de sprijin si 6 - la Grand Power.

4 - Tot siguranta in utilizare -  de data asta ma refer la partea constructiva adica la sistemul de fixare a tevii. La Fort atat teava cat si lingura sunt asamblate ca piese separate). Lingura e piesa pe care urca cartusul din incarcator in camera cartusului. Partea proasta este ca producatorul Fort s-a gandit sa fixeze cele doua piese cu o blatbanda si sa rezume sistemul de prindere a tevii si lingurii la fix 10% din lungimea totala a tevii. Din astia 10% undeva la 5% este alocat fixarii tevii. Faptul ca sunt doua piese care se imbina fix in camera cartusului, adica fix unde este explozia cea mai puternica nu poate sa nu imi puna mari semne de intrebare asupra rezistentei in timp. La Grand Power sistemul de prindere a tevii reprezinta peste 30% din suprafata totala a tevii, deci de 3 ori mai mult decat la Fort si este strict suprafata de contact a tevii de insert, fara sa mai fie impartita cu o alta piesa, iar fixarea a fost facuta la cald in sistem coada de randunica dublat de doua nituri. Inteleg ca si daca nu ar fi niturile, teava nu ar avea o problema de fixare, avand in vedere ca imbinarea sa facut la cald, adica insertul a fost usor incalzit pentru dilatare, iar teava usor racita pentru contractare, ulterior aducandu-se la temperatura normala. Au gandit altfel, mult mai ingenios pana si lingura care este formata din buza tevii la intrare si o parte insert prin prelucrare. Deci nu mai este expus presiunilor din camera cartusului, avem o teava dintr-o bucata si nu mai impartim suprata de contact a tevii de corpul pistoluli, reducandui astfel priza.

5 -  Capacitate magazie Fort 8+1, Grand Power 15+1

6 - Putere de stopare si acoperire. E si aici a fost nasol, caci ce credeam eu din auzite si din citite era fix pe dos. Cum sa ai putere de stopare daca nu ai energie la momentul impactului?! Si cum sa ai energie la momentul impactului daca nu ai masa?! Corect, e doar de o fizica elementara. Greutatea proiectilului de la 10x28 este de 1,8 grame iar la Fort avem doar 1,4 grame. Nu pare mare diferenta dar este. La testarile facute de diversi, inteleg ca 10x28 de la AKBC se pastreaza pe traiectorie 20-22 metrii iar 45 de la Fort dupa primii 10 metrii incepe sa coboare. Coborarea si pastrarea pe traiectorie este data fix de masa proiectilului, de calitatea pulberi si frecarea proiectilului cu aerul in timpul deplasarii, la 45 diametrul bilei este mai mare cu aproximativ 1 mm fata de 10x28, deci o frecare cu aerul mai mare ca la 10x28. Ca sa exemplific cum mi- a fost exemplificat si mie. Imaginativa un tun care este incarcat cu aceeasi cantitate de pulbere si de aceesi calitate. Prima data punem o bila de biliard in tun iar a doua oara punem o bila de hartie, zapada artificiala sau din burete. Este evident ca bila de biliard se va deplasa mult mai mult decat celelalte bile, avand totusi aproape aceeasi dimensiune si aceeasi energie transpusa de explozie.De ce?E simplu: cu cat un obiect are greutatea mai mare cu atat are capacitatea mai mare de a asimila energia transpusa de explozie. Astfel ajunge sa se deplaseze cu tot cu energie mai mult sau mai putin. Deci cum pot avea putere de stop mai mare daca eu am un proiectil mai usor cu aproape 30%?! Si totul de la 10 la 20 de metrii cat e diferenta intre punctele de coborare la 45 si fort e o diferenta de 50%. Corect, restul de 20% reiese din calitatea pulberi, din frecarea cu aerul si din timpul pe care il petrece proiectilul pe teava. Teava de la Fort e mai scurta ca la Grand Power, nu cu mult, aproape un cm.

7 - Ergonomie si customizare - SUNTEM CU TOŢII DIFERIŢI. DIN FERICIRE. DIn 10 oameni, nu cred ca 2 avem mainile la fel, motiv pentru care e destul de complicat sa produci un pistol care sa se aseze bine, ca sa nu spun perfect, in mana tragatorului. Atunci, marii producatori de arme (Glock, HK, Beretta) s-au gandit sa produca arme cu posibilitatea de a schimba una, doua sau mai multe piese pentru ca pistolul sa cada cat mai bine in mana tragatorului. La fel si la Grand Power, unde sunt disponibile 4 modele de gripuri interschimbabile. E greu sa nu se nimereasca vreunul sa nu iti cada bine in mana. La Fort nu prea ai ce face. Asa cum vine din fabrica asa ramane ca nu prea mai ai ce ii face.

8 - Pretul - Fort 17 RM cal 45 - 2.849,00 lei, Grand Power T12 cal. 10x28 - 3000 lei. Dupa cele enumerate mai sus o sa spuneti, pai da, avand atâtea minusuri fata de Grand Power, era normal sa fie mai ieftin. Eu spun acum si poate si dumneavoastra sunteti deacord cu mine, nu ca e anormar ca e doar atat de mica diferenta de pret, dar in realitatea Fort-ul este mai scump fata de Grand Power, iar pe asta cred ca o pot inacadra la altceva, nu la comert cinstit. Si va explic si de ce. Cautati dumneavoastra pe toate siturile marilor producatori sau in filmulete pe youtube cu review-uri sau Unboxing-uri facute la pistoale si o sa vedeti ca absolut toate pistoalele SE LIVREAZA DE CATRE FABRICANT CU 2 (DOUA) INCARCATOARE. Imi este foarte greu sa cred ca de la fabrica Fort din Ucraina pistoalele pleaca doar cu un singur incarcator. Spun asta pentru ca Fort-ul la vanzare, si nu sunt un caz izolat, acelasi lucru mi-a fost confirmat de mai multe persoane care poseda Fort, ca el se livreaza cu, atentie - 1(un) singur incarcator. Normal ca am vrut sa am si unul de rezerva, cum au practic toate pistoalele. Nu am mai stat la discutii cu domnii de la Fort pe tema incarcatorului ca eram prea hotarat atunci pe Fort si uite asa, pretul, la un Fort ajunge la 3014 lei, adica paradoxal, cu 14 lei mai mult decat un Grand Power, care la momentul achizitiei mi-a fost livrat cum era si normal, cu doua incarcatoare.  

9 - Accesorizare - La Fort lucurile stau simplu, cat se poate de simplu. Inafara de un toc care nici ala nu e dedicat pentru pistol, care mi-a fost imposibil sa il montez cumva sa nu imi iese in evidenta si care in plus de asta la condus este extrem de incomod cu pad-ul acela in pantaloni. Produsul este un Fobus din polimer care merge si la Fort si costa, in varianta cea mai ieftina 100 lei, In rest alte alternative de transport arma nu mai ai. La Grand Power, din nou povestile stau altfel, defapt poate cum ar trebui sa stea. Daca ajungi la magazinul din Mogosoaia, caci acolo au locatia importatorii Grand Power, te surprind. Si o fac placut. Mult mai amabili si mai interesati de client si de nevoile acestuia fata de concurenta. Stau cu tine, iti prezinta si explica de te plictisesti. In plus la accesorii stau foarte bine. fara sa exagerez au disponibile pentru Grand Power undeva la 10 modele de tocuri, toate DEDICATE pentru acest pistol. Scrie mare pe ele GRAND POWER. De la hamuri, gentute, borsetute, absolut tot ce iti trebuie in absolut toate situatiile. Ca vorba lor: daca nu ai curea la pantaloni si vrei sa mergi in pantaloni sport, unde ti pistolul? si iti ofera cu amabilitate variante: geanti speciale pentru port pistol, hamuri in vreo doua variante, burtiera elastica pentru port pistol si incarcatoare (dementiala din punctul meu de vedere). In plus la Grand Power ai posibilitatea de a opta pentru sisteme de ochire cu fibra optica adica inaltator si catare si acelea sunt in doua variante de culoare.

Concluzie. Din cele 9 puncte enumerate mai sus care reprezinta intradevar elementele necesar obligatorii pe care trebuie sa le indeplineasca un pistol pentru a te putea proteja, abia dupa ce am cumparat ambele produse si am povestit cu respectivul domn care chiar stia cu ce se mananca, am putut sa realizez ca la puncte exista un singur castigator. Alegerea va apartine.

Sper sa nu fi suparat pe nimeni, tot ce am scris mai sus sunt lucruri evidente, sincere care pot fi verificate de oricine, mai ales acum ca stim unde sa ne uitam si mai ales la ce sa ne uitam atunci cand dorim sa cumparam o arma de autoapare. Subliniez acest lucru avand in vedere si ca suntem limitati in posibilitati de a ne apara viata doar cu arme din categoria neletale. Multumesc pe aceasta cale respectivului domn, care poate o sa citeasca aceasta postare, al carui nume nu am reusit sa il retin. Ii multumesc pentru ca mi-a arata si m-a convins intradevar ca atunci cand iti este pusa in pericol viata ta si a femiliei, nu iti permiti sa faci sa faci compromisuri.

Cu stima!

Edited by Marius
Eliminare link-uri către site-urile magazinelor de arme.

• 0
dorutheos

Buna ziua,

Gunfighter , imi poti spune ce energie dezvolta Grand Power T12? In J. Multumesc.

Edited by dorutheos

• 0
Raducanu420

Salut , azi m-am decis sa imi achizitionez un Pistol Neletal  inteebarile sunt 

1 Chiar se merita ? Am auzit ca sunt jucarii si nu fac decat mici vanatai

2 Ce ar trebui sa fac sa ajung in posesia unui permis de port arma pentru acest pistol ?

3 Exista si alte pistoale mai puternice decat  Grand Power T12 ?

• 0
viobra

Noi suntem polițiști nu experți în arme. Noi impunem respectarea legii, iar legea spune că armele pot fi letale sau neletale. Mai multe poți afla la un magazin de arme și, daca vrei permis, la cursul pe linie de arme.

Pentru permis te prezinți la ghișeul de la I.P.J. unde locuiești și vei afla exact ce condiții și documente ai nevoie. Până atunci poți accesa și site-ul Politiei Române, respectiv www.politiaromana.ro, și vei găsi informații la structura D.A.E.S.P.

P.S. Verbul este a merita și nu reflexivul a se merita. In concluzie, la prima ta întrebare, ar fi trebuit: "chiar merită?"

• Upvote 1