Jump to content
POLITISTI.ro

Taio

Poliţist debutant în peroada de tutelă - Solicit ajutor!

Postare recomandată

Cristi

Aoleu, şi lasă să trăiţi-ul ăla, că mă zgârie pe creieri...:) Eşti din generaţia nouă, bună ziua will do the trick, nu mai suntem militari de ceva vreme şi trebuie să scăpăm de comportamentele milităreşti. Mâine poimâine ajungi pe la CCO şi poate dai vreun să trăiţi interlopului, să vezi distracţie.:) Oricum, mă bucur că nu mai eşti aşa supărat, cel puţin din ceea ce ai mai postat şi îţi spun încă o dată, nu ezita niciodată să ceri un sfat aici, indiferent dacă e legat de serviciu, de ce gagică îţi place sau cât să pui la Loto, sunt convins că întotdeauna vei primi un răspuns pertinent, pentru că suntem o comunitate unită şi ţinem la colegii noştri.

• Apreciez 4
  • Displace 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Albu

Normal ca nu mai e asa suparat ! Doar l-a imbarbatat toata comunitatea de pe forum. Si asa cum e el, intr-o situatie de plans, asa sunt si eu si multi dintre voi si dupa cum e vorba "lead by example" - cum au reusit altii sa treaca peste niste situatii, nu tocmai usoare, asa vom putea si noi, bobocii :)

Sa fiti iubiti !

Link către postare
CITADELA

Salut! Un sfat, printre multele pe care o sa le primesti, dar pe care l-am aplicat si m-a scos din multe incurcaturi: dialogul cu forurile ierarhice se face in scris! Dupa ce vorbesti la telefon sau intre 4 ochi, pune mana pe pix si hartie (sau PC) si scrie; comunicarea orala are cateva neajunsuri: se altereaza, se interpreteaza sau chiar se atrofiaza la momentul "adevarului" (de tipul: n-a vorbit domne´cu mine!!!). Nu stiu daca ai outlook la post (desi, dupa ce ne-ai povestit, imi este greu sa cred ca ai!) dar ajunge sa-ti "pazesti spatele" cu un simplu email.

Probabil ca o sa fiu acuzat de unii ca iti recomand sa te acoperi in hartii, insa cred ca este un reflex foarte bun pentru tine, mai ales acum, la inceput de cariera, cand esti o "prada" usoara pentru vulturii din sistem... cu timpul, cand o sa ai o rutina a lucrurilor, vei putea sa risti si pe vorbe, mai ales dupa ce ai vazut cine sunt lorzi si cine sunt jigodii!

Capul sus! Jobul asta nu este pentru oricine! Daca razbesti acolo, inseamna ca ai stofa de "caraliu" !

Modificat de CITADELA
  • Apreciez 6

Link către postare
Ben

Apropo de vulturii din sistem, ai grija pe unde-ti pui documentele, in special cele clasificate sau actele din dosarele penale aflate in lucru ca e posibil sa prinda picioare daca le ajuta un om de "buna-credinta" :D

Off-topic

Cristi, daca saluti in modul respectiv nu inseamna ca ai un comportament militaresc. Probabil ca dupa tine, daca 2 barbati se intalnesc pe strada si-si dau "sa traiti" inseamna ca sunt militari sau au un comportament militaresc? E un salut barbatesc si atata tot. Asta e motivul pt care sa nu saluti asa? Asta si faptul ca ai saluta un interlop cu sintagma asta si te deconspiri? :wacko:

Modificat de Ben

Link către postare
Cristi

Ben, indiferent ce ai spune, salutul ăsta este unul milităresc. Nu prea se întâlnesc doi bărbaţi pe stradă şi să-şi dea un salut de acest gen decât dacă sunt apvişti sau se iau la caterincă. De obicei îşi spun, salut bă, ce faci mă, ce mai faci dă-te dracu şi aşa mai departe, nu este cazul să extrapolez şi să intru în detalii. :) Da, dacă rămâi cu anumite metehne milităreşti, te poţi deconspira în faţa interlopului, fie că îţi vine să crezi, fie că nu. Nu ştiu la câte flagrante ai participat (mă refer la ţinută civilă), însă limbajul, atât al corpului cât şi cel efectiv, te pot trăda imediat. (nu vreau să îţi dau exemplu de coleg de la BAESP care s-a dus la flagrant în civil însă cu bocanci de MAI în picioare, dorind să cumpere un trofeu de cerb, de s-a făcut de crândeiul râsului).

În altă ordine de idei, acest "Să trăiţi" este cerşit cu ardoare în prezent de mulţi ofiţeri pentru a-şi satisface ego-ul obosit de atâta autosuficienţă. Cine are mintea pe umeri şi cucul în pantaloni nu are pretenţii la un "Să trăiţi", ia omul ca atare şi vede dincolo de aparenţe. 

Modificat de Cristi

Link către postare
Ben

În altă ordine de idei, acest "Să trăiţi" este cerşit cu ardoare în prezent de mulţi ofiţeri pentru a-şi satisface ego-ul obosit de atâta autosuficienţă. Cine are mintea pe umeri şi cucul în pantaloni nu are pretenţii la un "Să trăiţi", ia omul ca atare şi vede dincolo de aparenţe. 

Eu dau sa "traiti"  si agentilor in varsta. Care e problema? Inseamna ca am impresia despre oamenii respectivi ca vor sa-si "satisfaca ego-ul obosit de atata autosuficienta" ?!

Ce spui tu mai sus despre ofiteri sunt generalizari de-ale tale.

In fine, imi cer scuze pt off topic, dar mi se pare stupid sa crezi ca daca dai "buna ziua" in loc de "sa traiti" ai mintea pe umeri si cucul in pantaloni. :wacko:  Pe-asta n-am mai auzit-o pana acum.

Modificat de Ben
  • Apreciez 3

Link către postare
Cristi

E dreptul tău să saluţi cum doreşti. Nu am generalizat deloc, am spus "mulţi", nu toţi.:) Mă refeream la cei care au pretenţia să îi saluţi aşa, nu la cei care sunt salutaţi că aşa vrea omul. Totuşi, hai să revenim on topic.:)

Link către postare
Taio

Atunci ce mai spuneti de " Am onoarea sa va salut" cu care am fost indoctrinati inca din scoala. E drept, nici aceasta formula de salut nu este acceptata de majoritatea colegilor cu capul pe umeri insa cei care intr-adevar vor sa-si "satisfaca ego-ul obosit de atata autosuficienta" pun mare accent pe asta.

Link către postare
Cristi

Şi dacă nu ai onoarea, ce se întâmplă? :)) Sunt sictirit până la Dumnezeu de expresiile astea obosite, dacă nici asta nu arată reminescenţe militare comuniste, nu mai ştiu ce să zic. În fine. 

Ca să îţi dau un exemplu, la noi la I.P.J., la B.I.C., e un inspectoraş de poliţie, un "mare sportiv" de pe la Dinamo, cică a fost baschetbalist, acum arată de parcă ar fi înghiţit trei mingi de baschet, care a ajuns ofiţer numai el ştie cum, pentru că nu are niciun fel de studii superioare, nici măcar o facultate făcută la Spirtu Hamlet, fiind student în anul 4 acolo. (S-ar putea ca între timp să îşi fi luat licenţa). Conform eticii profesionale, un agent de poliţie când se întâlneşte cu acest "ofiţer" trebuie să-l salute. Păi e normal să "ai onoarea să saluţi" un orientat care a avut mai mult "noroc" în viaţă? E normal să "ai onoarea să saluţi" un polonicar de la jăndari care a sărit gardul în curtea poliţiei şi a ajuns mare comisar şef? 

Sunt oameni care merită tot respectul, însă nu-l cerşesc, precum şi nevertebrate care intră în sevraj în goana după un respect impus. Aici vine explicaţia la ceea ce nu ai auzit tu, Ben, legat de expresia folosită de mine. A avea cucu în pantaloni înseamnă a fi bărbat, cu tot ceea ce implică asta, adică să nu suferi de autosuficienţă, să nu ai complexe de inferioritate, să nu cerşeşti respect, să te faci respectat prin ceea ce faci nu prin ceea ce impui. În schimb, oamenii slabi, pentru a-şi compensa slăbiciunea, apelează la tot felul de tertipuri pentru a-şi satisface orgoliul bolnav, cum este acela de a impune un mod de comportament milităresc unor oameni care nu au nici în clin, nici în mânecă vreo legătură cu acest domeniu. 

E normal să respecţi o deontologie profesională, o etică profesională, să saluţi superiorii, nu indic nimănui, în special celor tineri, să îi ardă cumva necuratul să se comporte necivilizat faţă de şefii ierarhici, însă nu e normal un comportament de genul : "Alo, comisar şef de poliţie Xulescu...cu cine vorbesc? - Bună ziua, agent de poliţie Cutărescu, cu ce vă pot ajuta? - Băăăă, ce bună ziua, nu ştii cu cine vorbeşti?!?", sau "Am onoarea să raportez următoarele" în loc de "Raportez următoarele".

Modificat de Cristi

Link către postare
Marius

Iar o luaţi pe lângă subiect?

Datorită ultimelor evenimente dezbătute obsesiv la TV, începând de acum o să mă adresez colegilor cu "Împărate", "Măria ta", "Majestate", "Alteţă" sau "Alteţa Voastră Regală". O fi bine, sau e nasol? :emo-box:

• Apreciez 2

Link către postare
Cristi

Nu, îl învăţăm pe colegul nostru că poliţiştii sunt ai dracu şi încăpăţânaţi, precum şi cum să salute.:) Îţi dai seama ce amuzant ar fi să se schimbe gradele ceva de genul : Împărat şef, rege şef adjunct, subprinţesă etc.:)) Ai dreptate, să revenim on topic.

• Apreciez 5

Link către postare
valiandries

Salutare Taio.
Sunt din aceeași promoție cu tine, am și eu tot două luni în sistem, doar că am absolvit Școala de la Câmpina.
Sunt la IPJ Neamț iar iubita mea, tot din promoția noastră a prins la București. Am reușit să găsesc un coleg de la secție de la mine care vrea să plece la București și am început demersurile unui trasfer. De la Neamț avem undă verde. Schimb pe schimb se aprobă însă au spus că fără om la schimb nu mai aprobă rapoarte.
Acum să văd ce hotărăsc și cei de la București.
Deci practic.... SE POATE

SUCCES

Aici sunt de acord cu Ben. Chiar nu văd ce e rău în a spune Să trăiți. Pur și simplu e o formă de respect. Ar fi culmea să ne luăm la salutări de ghetou între noi indiferent de grad sau vârstă

• Apreciez 1

Link către postare
Taio

Salut colegul.

Multumesc frumos de informatie !

Mult succes si tie!

Modificat de Taio

Link către postare
Bogdanel

Am inteles, sa traiti ! Oricum cred ca mai sunt cativa pe forum din zona Moldovei. Poate chiar din  Iasi. Ramane sa ne auzim, sa primesc sfaturi ca nu ma supar. :)

Vezi că eşti în acelaşi oraş cu mine, să mă contactezi de ai nevoie de ceva. :good:

Link către postare
Taio

Sigur,ms, doar ca eu sunt la PP Plugari, S9 P.R. Harlau. :) Mai aproape de Bt decat de Is. :)

Link către postare
Bogdanel

Sigur,ms, doar ca eu sunt la PP Plugari, S9 P.R. Harlau. :) Mai aproape de Bt decat de Is. :)

Fratele meu e la P.P. Gropniţa, aparţineţi de aceeşi secţie.

Link către postare
Taio

In subordine la domnul Pamfil. :) Numele de fam.?

Link către postare
Taio

O intrebare pentru colegi.

Daca cunoaste cineva va rog sa imi spuneti si mie care este dispozitia sau ordinul acela prin care in tutela nu ai voie sa mergi singur la 112? Azi doresc sa fac acel raport fiindca azi trebuia sa vina colegul din concediu medical insa e a doua oara cand si l-a prelungit iar sef de post nu se anunta prea curand.

Eventual daca nu cer prea mult cine doreste sa imi trimita pe privat sau aici o schita sau chiar model cum ar trebui sa fie scris acest raport de incunostiintare as aprecia tare mult. Nu vreau sa scriu ceva prostii sa mi se urce seful de sectie in cap, parca vad ca si cand va primi acest raport nu o sa ii convina. Of liberele mele cum se duc si nu mi le mai da nimeni sau daca imi va da candva de pe luna august si septembrie din 16 libere o sa imi dea vreo 6. Si ce dor mi-e de casa..:)

Link către postare
Elvis

O.M.A.I. nr. 665/2008 de la art 43 pana la art 60.

Atentie la art 45 si 50.

Link către postare
Taio

Multumesc frumos ! Totusi sa nu ma credeti chiar asa prost insa nu se specifica exact aici cum ca nu ai voie sa intervii de unul singur dar se subintelege din ideea de a "fii tutelat" si de a  avea tutore, nu-i asa?

Modificat de Taio

Link către postare
Ecou

Vezi ca exista niste proceduri privind modul de interventie la evenimente si o dispozitie IGPR nr. 643/2005.

Sunt in CO dar promit ca maine incerc sa fac ceva pentru tine.

...cu toate ca seful tau de SOP a abandonat corabia si s-a detasat la politia locala 1 an...

• Apreciez 2

Link către postare
Catalin

...cu toate ca seful tau de SOP a abandonat corabia si s-a detasat la politia locala 1 an...

Să rămână acolo şi să se întoarcă când l-oi chema eu. Poate aşa mai scăpăm de pupăcioşii pasionaţi de dosurile politicienilor ... 

Link către postare
Taio

Asta cu seful nu am inteles-o. :D

Link către postare
Bogdanel

De Grumeza zice Ecou.

Link către postare
retromotor

Asta cu seful nu am inteles-o. :D

Grumeza a plecat la Locala si se pare ca nu se mai intoarce la SOP. E desemnat sef ofiterul de pe paza, Istrati sau ceva de genul.

Pintilii e in concediu.

Mai ai rabdare un pic, o sa reg(u)lam situatia cat de repede putem, incercam sa detasam un politist pe o perioada mai mare de timp la postul tau.

• Apreciez 1

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.