Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Dotare aparatura radar

Virgil93
 Share

Question

Buna ziua,

Acum cateva zile, circuland pe drumul DN73 in directia Pitesti am fost susprins de catre aparatura radar cu 70km/h si, bineinteles amendat cu 2 puncte.

Am observat masina de politie inscriptionata corespunzator Politiei Rutiere, cu numerele MAI XXXXXX  si am redus viteza pana la 45-50km/h. La aproximativ 1-2km de aceasta am accelerat putin, atingand cu adevarat 70 km/h si urmand sa fiu oprit la aproximativ 3-4 km la intrare in Pitesti, de catre un echipaj care mi-a pus statia in fata statia, comunicand viteza cu care am fost surprins.

Nelamurirea mea este urmatoarea:

In procesul verbal intocmit de catre politistul rutier , a fost trecut aparatul radar cu seria corespunzatoare , montat pe un autovehicul cu numarul AG-XX-UAM si nu pe cel cu MAI, nu mai stiu concret cifrele.

Din informatiile mele, si le-am si vazut de cateva ori, in jud AG, sau cel putin pe raza Mun. Pitesti stiu ca sunt 2 astfel de autovehicule (Dacia Logan), neinscriptionate cu "Politia Rutiera" , dar si neinmatriculate cu MAI XXXXXXX, ci cu un numar normal de Arges , AG-xx-UAS si AG-xx-UAM.

Este normal ca Politia Rutiera sa foloseasca astfel de vehicule "fantoma" , cu aparatura radar instalata, dar neinmatriculate cu MAI ?.

Am vazut curand, in Bucuresti, o razie a Politiei Rutiere cu acel Logan galben pe care era montat un radar, apoi oamenii erau opriti de un politist pe motocicleta, dar Loganul era inmatriculat cu MAI spre deosebire de cel care m-a surprins pe mine.

As vrea sa stiu, in caz ca refuzam sa semnez procesul din acest motiv, ca nu m-a surprins un radar montat pe un autovehicul al Ministerului Admininistratiei si Internelor, ci montat pe o masina normala "de civil", puteam sa am castig de cauza in instanta, sau este legal sa se foloseasca asa ceva?

Edited by Virgil93
  • Downvote 10

Recommended Posts

• 0

Da,este foarte legal.Toate masinile ca sunt inscriptionate sau nu ,apartin MAI.

Doar nu credeai ca radarul este montat pe masina personala a Politistului??? Daca o sa fi atent ai sa vezi ca la Bucuresti exista un radar cu laser pe care Politisti il tin in mana sau pe trepied.Deci nu conteaza ca este montat pe masina sau ascuns in ghena de gunoi(ca in alte tari) ,mergi tu regulamentar si nu o sa mai probleme de constinta daca este legal sau nu montat radarul.

Edited by cristm
  • Upvote 3

• 0

Domnule Virgil, cred ca este un abuz indreptat clar asupra dvs. ca simplu cetatean si platitor de taxe! Acei politisti ar trebui exclusi din sistem pt ”fantoma” cu care si-au permis sa va inregistreze pe dvs.

Cred ca la un astfel de raspuns te asteptai, altfel de ce naiba ai intra pe un site al politistilor si sa intrebi daca ce au facut ei e legal? :slapb:​  De parca banii de amenda i-ar baga vreunul din politisti in buzunar sau mersul cu ”viteza” ar trebui sa fie legal pt ca asa a propus Mircea Badea.  :doh:

• Upvote 2

• 0
  • Moderator

Virgil93 de unde ai preluat măi băiatule aberaţiile ăstea?

Cazurile şi motivele pentru care se poate anula un procesul verbal de contravenţie de către instanţa de judecată sunt prevăzute foarte clar în Ordonanţa Guvernului nr. 2 din 12 iulie 2001 privind regimul juridic al contravenţiilor.

Sancţiunile contravenţionale nu se anulează pentru aberaţiile pe care le debitezi fără nicio noimă pe aici, iar asta pentru că nu are absolut nicio legătură modul cum este echipată maşina poliţiei cu faptul că tu ai încălcat legea.

Singurul aspect ce îl interesează pe judecător este dacă aparatura radar este verificată metrologic şi atât, nimic mai mult. Nu e treaba judecătorului ce maşini are şi foloseşte poliţia ori alte aberaţii penibile pe care le invocaţi voi.

În plus, nu e nici treaba ta şi nu scrie în absolut nicio lege din ţara asta absurdităţile pe care le tot susţineţi voi, referitoare la faptul că radarul trebuie să fie montat pe autospeciale inscripţionate. Astfel de afirmaţii dovedesc doar că habar nu aveţi pe ce lume trăiţi, că nu aveţi nici cele mai elementare noţiuni privind legislaţia şi preluaţi toate tâmpeniile debitate de nişte idioţi.

Caută în Legea 218 din 23 aprilie 2002 privind organizarea şi funcţionarea Poliţiei Române, iar la

ART. 31

(1) În realizarea atribuţiilor ce îi revin, potrivit legii, poliţistul este investit cu exerciţiul autorităţii publice şi are următoarele drepturi şi obligaţii principale:

[...]

h) să poarte asupra sa armamentul şi muniţia necesare, indiferent dacă este în uniformă sau echipat civil, şi să folosească, pentru îndeplinirea misiunilor, autovehicule din dotare, cu sau fără însemnele distinctive ale poliţiei;

Chiar dacă nu semnai tu procesul verbal, sancţiunea tot o primeai, pentru că nu e deloc importantă şi nici necesară semnătura contravenientului pe procesul verbal, se poate întocmi şi aplica sancţiunea şi fără semnătura delicventului.

Ai greşit şi ai încălcat legea, încearcă să dai dovadă de puţină demnitate şi să suporţi consecinţele faptelor tale, fără să mai cauţi tot felul de justificări penibile.

Din cauza indivizilor ca tine mor oameni nevinoivaţi în fiecare zi pe şosele. Să nu uiţi nicio clipă acest lucru!

• Upvote 4

• 0

Din pacate este o aberatie ca autospecialele neinscriptionate ce au montat aparat radar sa aibe nr de MAI, asta tine de managementul ofiterului ce raspunde de radare. Cum sa pui radar pe masina si sa-i mai pui si numere de MAI. Revenind la intrebarile tale, este absolut normal sa existe astfel de masini si sunt absolut legale, problema e ca inca nu se folosesc la capacitate maxima si cei care au montat radarele pe mcv-uri nu s-au gandit ca ar fi fost mai ieftin sa nu le inscriptioneze si sa monteze la vedere mijloace optice si acustice specifice politiei. Daca nu semnai procesul verbal iti era afisat pe usa locuintei si tot ar fi fost dus la indeplinire. Sa nu-ti mai faci probleme privind legalitatea de actiune a politiei, uita-te la barna din ochiul tau si lasa scobitoarea din ochiul altuia.

• 0

Inscriptionat sau neinscriptionat, ai gresit platesti, sunt destule masini cu radar neinscriptionate inclusiv in Bucuresti, numai eu stiu un logan rosu si unul galben, si in valcea era la un moment dat un logan albastru cu radar pe el, si daca tin minte corect in Valcea era chiar alt model de radar, cu senzorul montat in dreptul placutei de inmatriculare, oricum limitele alea de viteza au fost puse cu un scop, deci respecta legea si nu vei mai avea de ce sa fii cu ochii dupa masinile de radar. Nu sunt sofer, nu am permis, dar cand am chef de viteza, ma interesez si ma dau pe circuit in afara tarii, sau pe pista vreunui aeroport din tara, pacat ca nu se mai organizeaza curse pe pista aeroportului Baneasa, in rest pe drumul public sunt biciclist si atat.

• 0
  • Moderator

Trebuia să-i bagi într-un control de fond acolo, să te asiguri că erau tunşi, frezaţi, dacă aveau batistuţă-n buzunar ... păi cum să te sancţioneze pe tine dacă erau nebăribieriţi sau nu aveau cămaşa călcată şi apretată. Cine ştie, poate nu sunt nici cu întreţinerea plătită la zi şi lor le arde să aplice sancţiuni şi să acţioneze cu aparatele radar în cascadă, pentru cei ce accelerează după ce trec de primul aparat. De aceea n-ar fi rău să afli unde stau şi să iei legătura cu adminstratorul blocului, să te asiguri că nu au restaţe la întreţinere. 

• Upvote 3

• 0
  • Membru

In Romania am constatat ca toata lumea stie : fotbal,politica si rutiera!

Nu cumva ca acest domn Virgil ,care ma gandesc ca se crede un cetatean onest , sa-si recunoasca vina si sa spuna :"da domnule am gresit...platesc!"

Nu! Nici vorba...tipic romanasului de rand!

• 0

Legal sau nu, nu este "fairplay" sau deontologic sa pui o statie in fata unui sofer (sa-l iei de fraier - ca poate nu exista nici un radar), la care spune unu ceva (74km/h). Macar masina de radar sa o vada fraierul. Eu am crezut ca s-a terminat cu fraiereala asta. Ca nici politia nu mai are voie sa asculte in si la telefoanele soferilor date la "sus-pusi", cand sunt opriti. Eu ce as face in cazul asta spun ca nu se aude nimic din statia aia ..... ca nu se intelege, sau ca v-ati inteles intre voi. Din acest  motiv nu mai sunt ca pe vremuri masini albe pe margine, dupa care te oprea unul la km h, totul pentru a fi probe "solide" in instanta. Vremea comunista a abuzurilor a trecut de mult. Nu scrie "politie" pe ia la revedere, asta spune codul rutier de masini de politie - inscriptionate. Am vazut la stiri si am patit si eu, ca stau civili cu camere proprii sa vanaze greseli in trafic ca securistii pe vremuri nemultumiri si bancuri politice. Domnilor nu tot ce nu e interzis sau restrictionat este voie sau e normal. In viitor poate o sa urmariti vitezomanii cu salvari, sau masini de pompieri, sau de gunoi ca poate au numar de MAI pe ele (ce conteaza numarul ca nici de ala nu scrie in codul rutier). De aceea va ia lumea la intrebari de tot felul de documente, legitimatii, ordine de serviciu, omologari si certificari metrologice (la echipamentul radar) etc. ca sa nu fie luati de prosti.

Chestia cu "am gresit platesc", (ca voi nu gresiti niciodata) daca am luat o amenda de 400lei / 48ore daca nu dublu iti imaginezi ce gaura imi faci si ce greu fac banii aia (la 80-90 punctul amenda de cele mai multe ori pentru un fleac. Pentru politisti e simplu am taiat proces verbal si e gata - am luat banii la fraier, dar amaratul care isi duce zilele capiat de munca pentru 10-1500lei/luna nu va ganditi? Dar nu-i nimic amenzile o sa fie si mai mari si e bine. 

Edited by markus
  • Downvote 13

• 0
  • Moderator

Unde în codul rutier ai citit tu asemenea aberaţii? Citeşte legea, pentru că nu o cunoşti şi te informezi doar de la televiziunile tabloide. Nu te mai lăsa manipulat!

• 0
@markus

Persisti intr-o prostie crunta!

Nu e treaba politistului sa se gandeasca la cum iti castigi tu banii. Cand apesi prea tare acceleratia, nu te gandesti cat trebuie sa muncesti pentru amenda? Daca tu nu te gandesti la problemele tale, de ce dracu' ar face-o altcineva pentru tine?

Esti culmea nesimtirii!

• 0

In televiziunile tabloide va arata filmati (filmati nu povesti) de femeia aia care v-a intrebat de certificatul metrologic a radarului si politistul a dat din colt in colt ca era expirat si "nu putea" sa treaca asta in procesul verbal.

Iar la paragraful "unde am gresit platesc" nu ai dat nici o replica. Asta a facut si Hitler din nemtii lui a ucis mai intai compasiunea din ei

• Downvote 8

• 0
  • Moderator

Certificatul metrologic nu se prezintă şoferilor în stradă. De exemplu în cazul tău sunt ferm convins că şi dacă ai vedea un astfel de certificat, te vei uita la el ca râma la bordură, pentru că oricum nu vei înţelege nimic. Certificatul metrologic doar instanţa îl poate solicita.

• Upvote 2

• 0

Eu nu am insultat pe nimeni in afirmatii, cel mult am zis de cei amendati ca sunt fraieri. Expresii ca "prostie crunta" sau "culmea nesimtii" nu cred ca va caracterizeaza (domnule DOD). Parca scrie in regulamentul site-ului despre limbaj si exprimari. Oricine discuta in contradictoriu e "prost". sau intrebarea e: acuzatul mai are dreptul la aparare sau e direct condamnat?

Personal am scris si alte postari ca apreciez politia pentru pastrarea sigurantei noastre din principalul motiv ca eu nu mi-as risca viata pentru nimeni iar asta cere meseria asta.

Totusi cu stima,

pentru efortul depus

• Downvote 5

• 0

Crede-ma ca inteleg foarte multe, ca am foarte multa "scoala", de aceea pot sa imi permit sa va dau un sfat ("ca rama la bordura"): nu subapreciati niciodata pe cel cu care stati de vorba, mai ales daca nu-l cunoasteti. Oamenii nu vor tine minte nimic din ce ai facut sau nu pentru ei (bine sau rau) dar nu vor uita niciodata cum i-ai facut sa se simta.

Ii multumesc celui care m-a sfatuit cum sa rezolv problema buletinului, si sunt constient ca limita legii este foarte fina (si poti usor sa treci de partea cealalta), de aceea am considerat ca ar putea fi lamurite niste neclaritati chiar daca rezulta polemici - asta e democratia sau ce a mai ramas din ea, insultele nu-si au locul.

Din nou cu stima

• Downvote 5

• 0
  • Moderator

Majoritatea simţiţi nevoia să subliniaţi că "aveţi multă şcoală", pentru a vă satisface complexul de superioritate în faţa poliţiştilor. Vă place să vă minţiţi singuri etalându-vă complexele prin promovarea legendelor urbane conform cărora "toţi miliţenii e proşti". Nu, poliţiştii nu sunt nişte genii, nu au pretenţii că ar fi academicieni sau cine ştie ce intelectuali, dar deoacamdată şcolile ălea multe pe care le ai tu şi toţi ceilalţi ce trăiţi cu impresia că le sunteţi superiori poliţiştilor, sunt doar nişte fabrici de diplome, producătoare de maculatură. Realitatea o demonstrează. În timp ce la academie şi şcolile de poliţie se intră în urma unor examene, ce nu sunt la îndemâna oricui, lucru demonstrat de concurenţa din fiecare an, la majoritatea "şcolilor multe" se intră mulţumită concursului de dosare fabricate cu ajutorul chetelor pentru protocol şi alte asemenea practici împământenite la români. Aşa că renunţă să ne mai poveşteşti despre şcoala ta multă. În acest domeniu al aplicării legii poliţiştii se pricep mult mai bine, spre deosebire de tine sau alţii din alte domenii, ce doar au impresia că se pricep în urma manipulării tv.

• Upvote 6

• 0
  • Membru

Personal am scris si alte postari ca apreciez politia pentru pastrarea sigurantei noastre din principalul motiv ca eu nu mi-as risca viata pentru nimeni iar asta cere meseria asta.

Oricum cu toate cele de mai sus sa stiti ca eu va respect si va admir pentru ca nu m-as fi facut politist niciodata. In filme e frumos si palpitant dar in realitate e altfel. Pregatit sa o iei in gura, sau sa-ti lasi oasele, sau sa dardai in intersectie si sa sughiti seara de injuraturi si blesteme; precis sunt presiuni cu numar de amenzi la norma. Un lucru e sigur, verificat daca il intrebi ceva pe un politist nu o sa iti intoarca spatele.

Ma, da` tu chiar asa ne iei de prosti? Ai scris ca ne admiri ca induram cu stoicism laturile si injuraturile  de la tot felul de frustrati, nu ca te simti tu in siguranta datorita noua si acum vii pe aici si incerci sa ne prostesti cu laturile debitate, dupa ce scoti felul de prostii pe gura si ne compari cu" pietarii" de pe marginea soselei.

Mai si invoci regulamentul forumului ca sunt atacuri la persoana, dar tu ce faci cu apropourile tale de 2 bani?

Tu cunosti termenul de "abuzat"? Asta ca tot te lauzi ca ai multa scoala, desi in realitate cu astfel de laude arati cata minte ai.

Citeste DEX-ul si art. 246 din Codul Penal si poate atunci tu, eruditule, ai intelege ce inseamna abuz si sa fii abuzat, nu ca circula Politia cu masini neinscriptionate.

A fi abuzat inseamna in linii mari o depasire a atributiilor politistilor si tu sa fii prejudiciat din aceasta cauza. A fi amendat nu inseamna a fi prejudiciat. E o sanctiune pe care tu, cu toata scoala ta cu care te lauzi ca o ai, nu poti sa o intelegi ca atare.

Dar, ma rog. Unii au sechele din copilarie, daca tot invoca abuzuri.

Faptul ca nu ai reusit tu sa fentezi politistii si nu ti se pare "fairplay" (de parca ar fi o confruntare directa) nu inseamna ca e un abuz. SIngurul tau drept e sa contesti in instanta daca ai banuiala ca: politistul greseste, radarul nu e omologat, viteza nu e cea corecta, etc etc. Nu te apuci tu sa-l controlezi pe politist in strada ca n-ai nici un drept.

Polemici constructive exista cand vii cu argumente logice. Nu balarii izvorate din frustrari.

Pregatit sa o iei in gura (dupa cum te exprimi mai sus) sa fii tu si sa casti gura cat mai mare la cate as fi vrut sa-ti scriu pe aici, dar daca tot exista un regulament pe care tu cu MAXIMA IPOCRIZIE il invoci dupa ce ne jignesti incerc sa-l respect.

Edited by Ben
  • Upvote 5

• 0

Cand am folosit expersia “pregatit sa o iei in gura” m-am gandit la violenta fizica nu la ceva pervers si oricum intreaga fraza era apreciativa si constructiva – am considerat ca acesta este limbajul strazii cu care va loviti. Iar sa crezi ca nu stiu sa citesc un document, (certificat metrologic), te inseli amarnic.

Certificatul metrologic nu se prezintă şoferilor în stradă. De exemplu în cazul tău sunt ferm convins că şi dacă ai vedea un astfel de certificat, te vei uita la el ca râma la bordură, pentru că oricum nu vei înţelege nimic. Certificatul metrologic doar instanţa îl poate solicita.

Apropo ce ati sarit in sus cand am pomenit de scoala, asa tare va deranjeaza? Imi aduc aminte cand eram in armata cand, ofiterii (inferiori) considerau licelul si scoala de ofiteri facultate, total = 7ani de facultate > 5 la restul, si spuneau “soldatul romanesc”.

Am vazut ca si pe celelalte forumuri (din acest site) cum are unul ceva imporiva, mai ales pe teme rutiere, este tratat in deradere sau cu condescendenta.

In Romania am constatat ca toata lumea stie : fotbal,politica si rutiera!

Nu cumva ca acest domn Virgil ,care ma gandesc ca se crede un cetatean onest , sa-si recunoasca vina si sa spuna :"da domnule am gresit...platesc!"

Nu! Nici vorba...tipic romanasului de rand!

• “tipic romanasului de rand!”, dar voi ce sunteti? Semizei? Lorzi englezi?

Nu este normal ca oricine i se ia banii sau drepturile (justificat sau nu) sa protesteze? Ce o fi el: roman, englez, mongol, etc. Afirmatia asta denota dispret la adresa cetateanului, ala care face plus valoare, din care traim cu totii.

Nu e normal domnilor sa judeci o colectivitate (soferii) numai luand in calcul pe unul care greseste. Ce ar fi daca toti romanii v-ar compara cu acela care a strigat: “Javra ordinara” – ca era un protest al politistilor, sau cu Cioaca, sau cu alte exemple negative. Sunt convins ca orice padure are si uscaturi, dar adevarul este ca media este spre bine asa trebuie considerat.

Din experienta, am vazut ca altceva in afara sa taiati amenzi nu prea va pricepeti.

Mi-a zgariat unul masina de la un cap la altul, am chemat politia, au venit au vazut, au dat din umeri si au plecat. Bineinteles ca nu se pune problema recuperarii unui prejudiciu. Mi-a amenintat unul sotia ca-i da foc, pe mobil cu numar si probe (SMS-uri)(acum 2 ani), pana acum 0(zero) si mai cunosc si alte exemple.

Nu faceti ca guvernul care ne trateaza ca pe o sluga, in loc sa fie invers. Ca oameni fara guvern se poate (sunt enclave si comunitati tribale etc.) dar invers nu. Soferi fara politie rutiera si fara drumuri (mai ales fara drumuri) se poate. Drumuri si politie rutiera fara soferi nu-si au rostul.

In loc sa luati in seama ce v-am indemnat, si aprecierile pozitive, vedeti numai partea goala a paharului. Am crezut ca politistii sunt altfel dar daca e sa mai iau dupa voi m-am inselat.

• Downvote 13

• 0
  • Moderator

Experinţa ta nu are nicio legătură cu realitatea şi e generată doar de nişte frustrări penibile şi o mentalitate bolnavă. 

Puşcăriile sunt neîncăpătoare în ţara asta, iar acest lucru se datorează poliţiştilor, asta în condiţiile în care în ultimii ani judecătorii din ţara asta au devenit probabil cei mai indulgenţi din lumea-ntreagă. Suntem ţara în care cei ce omoară trei oameni pe şosea sunt condamnaţi cu suspendare, lucru ce se întâmplă chiar şi în cazul traficanţilor de droguri care doar la noi în ţară nu prezintă pericol social şi primesc pedepse cu suspendare. Dar tu cetăţeanule nu vrei să vezi aceste detalii. De fiecare dată când tu ieşi din casă şi te plimbi pe stradă fără să fii buzunărit, tăiat sau împuşcat, acest lucru se datorează tot poliţiştilor ăstora, ce aproape în fiecare zi "taie amenzi", destructurează grupări infracţionale şi prind infractori adevăraţi, nu fătălai ce trimit sms-uri femeilor. Pricepi care e diferenţa? Fiecare noapte pe care tu o dormi liniştit în patul tău alături de familia ta, fără ca nişte coloraţi să intre peste voi în casă, să te jefuiască şi să-ţi violeze soţia, se datorează şi proştilor ăstora de miliţieni, aşa nepricepuţi cum îi consideri tu. 

Păcat că nu avem dreptul la grevă, cum se întâmplă prin alte ţări mai dezvoltate, că atunci poate realiza şi cetăţeanul ăsta producător de plus valoare, cam cum ar fi viaţa lui fără serviciile "inutile" ale poliţiştilor din ţara asta, după ce va simţi pe pielea lui, puţin aşa, ce presupune anarhia, să iese din casă pentru a merge la supermarket şi să-l alerge câţiva "nevinovaţi" coloraţi, doar pentru că le-au plăcut încălţările lui sau să-l văd dacă-şi mai lasă copilul să meargă singur la şcoală şi să traverseze câteva bulevarde pe care circulă şoferii ăia indispensabili, după propriile lor reguli generate de mentalitatea de buric al pământului ce s-a împământenit în ţara asta.

• Upvote 6

• 0
  • Membru

Mda...iarasi un frustrat sanctionat sau cercetat de politie care intra sa-si spuna tampeniile ,iar in mentalitatea lui  normal ca noi suntem cretinii si prostii iar el ca toti ceilalti ca el de altfel au dreptate sau niciodata nu gresesc!

Mi-a zgariat unul masina de la un cap la altul, am chemat politia, au venit au vazut, au dat din umeri si au plecat. Bineinteles ca nu se pune problema recuperarii unui prejudiciu

Vrei sa spui Markus ca tu esti mama omida si le stii pe toate...vezi trecutul si viitorul in globuri de cristal?M-am convins cat esti de citit si de destept chiar prin aceasta afirmatie a ta...tu te astepti ca politistul care vine la fata locului sa stie deja cine este faptuitorul sau unde sunt bunurile...insa tu esti doar un simplu fan al tampitelor de filme americane gen CSI!

Dar daca ai veni sa vezi ce dotare de doi lei avem pe langa alte politii din alte tari te-ai intreba cum dracu mai gasesc astia hotii,talharii,etc...pentru iti spun cu voce tare ...POLITIA ROMANA este o politie care isi face datoria in mod profesionist desi functioneaza in sistem de avarie in ceea ce priveste dotarea si personalul!

A si inca un lucru ,cu privire la deranjul tau ca politia actioneaza  in trafic cu auto neiscrisptionate...am sa te rog sa intri aici si sa te documentezi: http://www.politistul.ro/despre-statul-la-panda-al-politiei-rutiere/

Si sa stii ca atat timp cat conducatorii auto din Romania nu respecta regulile de circulatie este benefica aceasta supraveghere a traficului, mai ales ca se practica la scara larga in tarile civilizate unde cetatenii chiar respecta regulile nu ca la noi unde peste tot gasesti bizoni in trafic!

Edited by cipri83
  • Upvote 1

• 0
  • Moderator

Pierdeţi timpul degeaba cu acest individ markus. Omul e fan devotat al OTV-ului şi are impresia că el e buricul pământului, că instituţiile statului complotează permanent împotriva lui, că e abuzat şi nedreptăţit de toată lumea, exact ca idolul său DD.

• Upvote 1

• 0

Nu este normal ca oricine i se ia banii sau drepturile (justificat sau nu) sa protesteze? Ce o fi el: roman, englez, mongol, etc. Afirmatia asta denota dispret la adresa cetateanului, ala care face plus valoare, din care traim cu totii.

Nu e normal domnilor sa judeci o colectivitate (soferii) numai luand in calcul pe unul care greseste. Ce ar fi daca toti romanii v-ar compara cu acela care a strigat: “Javra ordinara” – ca era un protest al politistilor, sau cu Cioaca, sau cu alte exemple negative. Sunt convins ca orice padure are si uscaturi, dar adevarul este ca media este spre bine asa trebuie considerat.

Nu este normal ca cel caruia i se iau banii sau drepturile (justificat sau nu) sa protesteze? Ce o fi el: roman, englez, mongol, etc. Afirmatia asta denota dispret la aresa cetateanului, ala care face.........(nu inteleg noima propozitiei)

Nu e normal, domnilor, sa judecati o colectivitate (soferii) doar luand in calcul pe cel care greseste. Ce ar fi daca toti romanii v-ar compara cu aceia care au strigat: ”Javra ordinara” - ca era un protest al politistilor, sau cu Cioaca, sau cu alte exemple negative. Sunt convins ca orice padure are si uscaturi, dar adevarul este ca media este spre bine si asa trebuie considerat.

Mi-am permis sa iti corectez gramatica (sumar, sunt prea multe greseli si nu am timp) pentru a pleca in aceasta ”polemica” de la premiza ca nu le stii pe toate, si uneori poti avea ceva de invatat chiar de la o persoana pe care o desconsideri fara sa o cunosti.

Si ca sa iti raspund: Daca primesti o amenda, nu o primesti pt ca te consiera politistul fraier, si nici nu este un abuz. (e cel putin stupid sa crezi asta). Daca esti amendat se intampla pt ca ai gresit ceva, si e un semnal pt tine ca acel ceva iti poate dauna la un moment dat. Daca te superi pe politisti si le adresezi injurii voalate, nu inseamna decat ca esti frustrat de amenda luata, si vrei sa ai o replica. O amenda primita nu inseamna un ban luat, sau un drept incalcat!

ala care face plus valoare, din care traim cu totii.” afla tu stimabile ca politistii muncesc si ei, poate mai mult ca altii. De-asta se si intampla sa fii deranjat de amenzi, pt ca este prima atributie a politistului: sa te amendeze. Indiferent de scuza ta, de parerea ta despre viata, sau de vehementa cu care respingi autoritatea politistului. 

Tatal meu mi-a zis o treaba cand eram copil, si cred ca trebuie sa o afli si tu: ”Eu am fost ca tine, tu inca nu ai ajuns ca mine”. Noi, stimabile, suntem si cetateni, dar si politisti, si vedem viata din ambele perspective. Tu o vezi doar din pozitia celui suparat pe amenda, incapabil sa recunoasca greseala, si care in loc sa faca eforturi sa devina un om mai bun, arunca vinovatia sa pe umerii altora. 

Edited by bundesgrenzschutz
  • Upvote 1

• 0

Inainte sa te dai profesor si sa corectezi pe cineva sa te asiguri ca a gresit (gramatical vorbind).

Nu este normal ca oricine i se ia banii sau drepturile (justificat sau nu) sa protesteze? – ar fi fost mai corect: “oricaruia i se iau banii” sau “oricine cand i se ia banii” si ma refeream la dreptul de a sofa.

Afirmatia asta denota dispret la adresa cetateanului, ala care face plus valoare, din care traim cu totii. – are noima in contextul cu romanasul de rand. Toti muncesc in tara asta: profesori, doctori, politisti, dar nu toti produc bunuri si hrana cu care traim, asta e noima.

Nu e normal domnilor sa judeci o colectivitate (soferii) numai luand in calcul pe unul care greseste. – M-am referit “sa judeci” ca principiu general. Fii sigur ca e corecta. E drept poate am uitat o virgula sau am “mancat”, vreo litera, dar textele colegilor le-ai verificat? N-am stiut ca am nimerit la Cronica Carcotasilor

Ce ar fi daca toti romanii v-ar compara cu acela care a strigat: “Javra ordinara” – ca era un protest al politistilor, sau cu Cioaca, sau cu alte exemple negative. – Eu am crezut ca in multimea aceea atunci a fost doar unul care a strigat asa si a aruncat cu sapca, daca au fost mai multi inseamna ca e mai rau. Dar totusi unul a fost primul – logic nu?

De remarcat ca din toate categoriile profesionale defavorizate care au iesit in strada: doctori, profesori (acestia o duc mult mai rau ca voi), nimeni nu l-a mai facut pe presedintele tarii ... Dar voi aplicati legea ... Cu toate astea nu pot sa consider ca sunteti toti la fel. Cum a spus si colegul e foarte mult de lucru, nu e timp pentru fleacuri (amenintari, zgariat masina). Pentru a nu va ocupa prea mult unii oameni nici nu mai depun plangeri, sau le retrag, asa cum nu mai merg la doctor, se trateaza singuri. Cum ai si recunoscut: “pt ca este prima atributie a politistului: sa te amendeze”, restul sunt secundare pentru ca asta e cea mai profitabila.

In incheiere, nu va mai chinuiti sa dati replici suburbane ca nu le mai citesc, as fi vrut sa recunoasteti ca este, poate nu ilegal, dar imoral sa urmaresti oameni ca securitatea. Poate iti urmariti si mai departe cand se duc la curve. Sunt convins ca aveti un succes  teribil,mai ceva ca aia care prind caini. Si de aceea, daca toti aveti dreptul legal de a filma din echipament “civil”, va propun ca sa fiti si mai productivi, mai angajati si rude, si prieteni sa faca asta, poate chiar si cersetori de colt de strada, sau parcangii cu tablete 8Mpixeli - rezolutie super. Va dati seama ca un avocat priceput va desfinteaza tot dreptul vostru legal, ca intrati in dreptul constitutional la intimitate si ma repet ca, securistii. Fraza ca asa e in alte tari, a fost totdeauna scuza celor care vor sa mai ia bani, dar facilitatile de acolo nu le-au subliniat niciodata.

Am constiinta ca nu am insultat pe nimeni, fata de limbajul vostru.

Ramaneti voi intre voi ca asta va doriti, voi face precum bancul cu militianul si gardul: cel mai destept cedeaza.

Nu este normal ca oricine i se ia banii sau drepturile (justificat sau nu) sa protesteze? – ar fi fost mai corect: “oricaruia i se iau banii” sau “oricine cand i se ia banii” si ma refeream la dreptul de a sofa.

Afirmatia asta denota dispret la adresa cetateanului, ala care face plus valoare, din care traim cu totii. – are noima in contextul cu romanasul de rand. Toti muncesc in tara asta: profesori, doctori, politisti, dar nu toti produc bunuri si hrana cu care traim, asta e noima.

Nu e normal domnilor sa judeci o colectivitate (soferii) numai luand in calcul pe unul care greseste. – M-am referit “sa judeci” ca principiu general. Fii sigur ca e corecta. E drept poate am uitat o virgula sau am “mancat”, vreo litera, dar textele colegilor le-ai verificat? N-am stiut ca am nimerit la Cronica Carcotasilor

Ce ar fi daca toti romanii v-ar compara cu acela care a strigat: “Javra ordinara” – ca era un protest al politistilor, sau cu Cioaca, sau cu alte exemple negative. – Eu am crezut ca in multimea aceea atunci a fost doar unul care a strigat asa si a aruncat cu sapca, daca au fost mai multi inseamna ca e mai rau. Dar totusi unul a fost primul – logic nu?

De remarcat ca din toate categoriile profesionale defavorizate care au iesit in strada: doctori, profesori (acestia o duc mult mai rau ca voi), nimeni nu l-a mai facut pe presedintele tarii ... Dar voi aplicati legea ... Cu toate astea nu pot sa consider ca sunteti toti la fel. Cum a spus si colegul e foarte mult de lucru, nu e timp pentru fleacuri (amenintari, zgariat masina). Pentru a nu va ocupa prea mult unii oameni nici nu mai depun plangeri, sau le retrag, asa cum nu mai merg la doctor, se trateaza singuri. Cum ai si recunoscut: “pt ca este prima atributie a politistului: sa te amendeze”, restul sunt secundare pentru ca asta e cea mai profitabila.

In incheiere, nu va mai chinuiti sa dati replici suburbane ca nu le mai citesc, as fi vrut sa recunoasteti ca este, poate nu ilegal, dar imoral sa urmaresti oameni ca securitatea. Poate iti urmariti si mai departe cand se duc la curve. Sunt convins ca aveti un succes  teribil,mai ceva ca aia care prind caini. Si de aceea, daca toti aveti dreptul legal de a filma din echipament “civil”, va propun ca sa fiti si mai productivi, mai angajati si rude, si prieteni sa faca asta, poate chiar si cersetori de colt de strada, sau parcangii cu tablete 8Mpixeli - rezolutie super. Va dati seama ca un avocat priceput va desfinteaza tot dreptul vostru legal, ca intrati in dreptul constitutional la intimitate si ma repet ca, securistii. Fraza ca asa e in alte tari, a fost totdeauna scuza celor care vor sa mai ia bani, dar facilitatile de acolo nu le-au subliniat niciodata.

Am constiinta ca nu am insultat pe nimeni, fata de limbajul vostru.

Ramaneti voi intre voi ca asta va doriti, voi face precum bancul cu militianul si gardul: cel mai destept cedeaza.

• Downvote 10

• 0
  • Membru

Dupa cum a spus si Marius: OTV-ul n-a murit...continua sa transmita live prin astfel de oameni!Chiar nu mai iau in seama replicile acestui mafalda!Medicamente...