Jump to content
POLITISTI.ro

Rookie

Riscurile si pericolele la care se expun politistii romani.

Recommended Posts

Rusy

Dupa cum am mai spus, lipsa procedurilor clare pentru modul de actiune.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

arcan

Eu sunt curios de ce nu a fost ala incatusat in conditiile in care era beat si agresiv...

Catalin

Din reportajul de mai sus nu reiese, dar la o altă televiziune am văzut că după ce a devenit recalcitrant a fost încătușat. După care, cel mai probabil că la spital i-au fost scoase pentru a i se putea recolta sânge.

patriotul

2 vechi dosare penale pentru conducere sub influenta alcoolului, cu asta sunt 3 dosare penale pentru conducere sub influenta alcoolului si inca un dosar ptr. conducere unui autoturism cu permisul suspendat, plus un dosar de ultraj fiindca a lovit doi politisti... in total sunt minim 5 infractiuni, iar nenorocitul este cercatat in libertate si culmea toti tac, nu spune nimeni nimic, nu comenteaza nimeni decizia judecatorului.

Rog administratorul acestui site sa analizeze daca se poate deschide un topic in care sa postam decizile absurde ale judecatorilor fiindca sunt foarte multi judecatori in tara asta, care pur si simplu isi bat joc de munca politistilor si nimeni nu le spune nimic, inclusiv si presa tace cand vine momentul de a comenta o sentinta judecatoreasca.

La vecinii nostri sarbi sau bulgari acest nenorocit era de mult timp dupa gratii si nu mai apuca sa loveasca acei politisti! dar uite ca in romania se poate sa fie cercetat in libertate cu toate ca a lovit 2 politisti si este cercetat pentru minim 5 fapte penale...sunt curios cine va fi de vina in momentul in care un asemenea individ care datorita sentintelor judecatoresti foarte blande ajunge sa sfideze in totalitate legea, pocneste prin surpindere doi politisti, le ia armamentul din dotare si impusca vreo doi judecatori! cine va fi atunci de vina? politistul, fiindca a fost lovit de nenorocit si dezarmat?sau judecatorii fiindca datorita sentintelor lor blande a dat curaj si putere unui nenorocit ! Judecatorul trebuie sa ia atitudine si sa sanctioneze foarte dur ULTRAJUL! infractorul trebuie sa aibe frica de politist! dar cum politistul nu are voie sa loveasca infractorii ci doar sa-i prezinte in fata judecatorului, atunci judecatorul trebuie sa le aplice sanctiuni usturatoare!

Edited by patriotul

Catalin

Există un astfel de topic aici pe forum, respectiv acesta:

marins22

Personal mi-am pierdut orice speranță privind protecția juridică sau de alt fel a polițistului... Principalele categorii de persoane cu care noi interacționăm (în principal infractorii) operează cu alte valori umane decât cele acceptate și promovate într-o societate civilizată! Poate sunt eu mai radical, dar cred că fiecare dintre noi trebuie să își poarte de grijă singur... și am ajuns la acestă concluzie după ce acum vreo 6 ani, pe când lucram la O.P. și aveam vreo 3 luni de poliție, pe fondul neatenției, oboselii și al lipsei de experiență am fost lovit (bine!) de un bețiv... De atunci prefer să fiu eu cercetat conform art. 250 C.pen. , decât să ajung victima infacțiunii de ”ultraj”. A nu se înțelege că încalc drepturile cetățenilor, doar că dacă aceștia nu se supun solicitărilor legale pe care eu le fac îmi permit să folosesc forța într-o manieră extrem de fermă :angry: . Și în mod paradoxal și trist în același timp am observat că o atitudine fermă sau dură la limita legii este de regulă mai eficientă și impune mai mult respect decât o abordare asertivă. Și că tot am menționat art. 250 C.pen.- în ultimii șase ani am fost de două ori cercetat pentru ”purtare abuzivă” și de fiecare dată soluția a fost n.u.p. (ART. 10, ALIN. 1, lit. ”A” din C.proc. pen).

Ca o completare aș mai preciza și că am ”avantajul” de a interacționa în proporție de 90 % cu infractori... De altfel cei doi care m-au reclamat erau contravenienți și ca o coincidență ambii copii de bani-gata și cu părinți având funcții prin instituții publice...

• Upvote 3

marian1

e din ce in ce mai greu cu betivii si tupeistii in trafic.atata timp cat procurorii stau linistiti pe salarii adevarate si nu se implica la asa ceva trebuie sa ne tot asteptam.

Catalin

Un poliţist de la rutieră a fost lovit în trafic de o maşină al cărei şofer a refuzat să oprească la semnalul său.

Un poliţist bucureştean de la Circulaţie a fost lovit vineri seara de o maşină pe care încerca să o oprească în trafic. Mai precis, în jurul orei 18.15, în cartierul Militari, doi agenţi ai Brigăzii Rutiere Bucureşti, aflaţi în misiune, au observat un autoturism BMW, în care se aflau două persoane.

Autoturismul a trecut pe culoarea roşie a semaforului şi a intrat pe Strada Valea Cascadelor. Agenţii de poliţie i-au făcut semn şoferului să tragă pe dreapta, acesta a încetinit, iar când a ajuns în dreptul agentului P.B., a accelerat şi l-a lovit pe acesta, trântindu-l la pământ, după care a fugit pe strada Preciziei, se arată într-un comunicat de presă al Poliţiei Capitalei.

Poliţiştii au plecat în urmărirea maşinii, aceasta fiind găsită parcată în spatele unui bloc de pe strada Preciziei, iar cei doi ocupanţi ai autoturismului au fost depistaţi ascunzându-se pe terasa blocului în spatele căruia fusese abandonat autoturismul. La faţa locului s-au deplasat luptătorii S.S.I.R. care i-au imobilizat pe cei doi, ambii din Bucureşti. A rezultat că şoferul maşinii nu avea permis de conducere.

Poliţistul a fost trasportat cu o ambulanţă la o unitate medicală, unde s-a constatat că prezintă leziuni la nivelul braţului şi piciorului drept, şi mai multe excoriaţii şi echimoze, multiple plăgi provocate de cioburi.

Cercetările sunt continuate de Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti şi Serviciul Omoruri – Poliţia Capitalei sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de tentativă la omor calificat şi deosebit de grav şi conducerea unui autoturism pe drumurile publice fără a deţine permis de conducere, cu S.R. în stare de reţinere, urmând a fi prezentat Tribunalului Bucureşti cu propunere de arestare preventivă.

sursa: realitatea.net - Tentativă de omor asupra unui polițist ce a încercat să oprească un șofer în trafic

vladionut

sunt intru totul de acord cu opinia lui marins22 <De atunci prefer să fiu eu cercetat conform art. 250 C.pen. , decât să ajung victima infacțiunii de ”ultraj”>. Am inceput timid primele luni de politie insa am fost pus in fata unor situatii pe care nu mi le imaginam.am strans din dinti si cu fiori reci pe sira spinarii mi-am impus regula "totul sau nimic"....am vazut colegi agresati si accidente produse intentionat de asa zisii cetateni pentru intimidarea acestora astfel incat am luat decizia sa nu dau niciodata inapoi si accept eventualele consecinte decat sa ajung acasa sifonat si cu frica.

zona in care "mi-am format mana" nu mi-a dat de ales decat sa ripostez la cea mai mica tentativa astfel incat sa nu se ajunga la ceva mai de amploare.nu e o lauda si nu ma defineste comportamentul agresiv in relatia cu cetatenii insa in sase ani de zile n.u.p-urile mele s-au diversificat.hartiile facute la timp, spiritul de observatie si de orientare si sangele rece au contat in favoarea mea si a altor colegi pe care i-am ajutat dar ce-i drept o plangere penala ajunsa pe biroul unui procuror pune semne de intrebare de fiecare data.multi sunt reticenti insa s-au schimbat foarte mult datele problemei deoarece majoritatea procurorilor sunt si ei tineri si nu mai tolereaza personajele obscure care denigreaza politisti.

concluzia: cu legea in mana, respectul se impune cu pumnul strans....

• Upvote 3

teolucian63

Cred ca principiul cel mai sanatos in conditiile actuale este "Decat sa planga mama, mai bine..."

vladionut

ideal ar fi sa nu planga nici o mama...dar cu unii nu au nici mama ni tata cand e vorba de faradelegi atunci sa-si planga singuri de mila. Am zis! :emo-box:

LORD

Poliţist cu artera secționată într-un scandal conjugal. Va trăi, dar va rămâne infirm

preluare din adevarul.ro din 11 aug.2012

Un agent de poliție din Cumpăna a fost la un pas să moară în încercarea de a aplana un scandal iscat în familia unor localnici.

Poliţiştii din cadrul Secţiei 1 Rurală Constanţa au fost sesizaţi vineri, 10 august, la ora 12.00, de către o femeie, în vârstă de 38 ani din Cumpăna, cu privire la faptul că soţul său în vârstă de 34 de ani a agresat-o fizic şi verbal. De frică, femeia a fost nevoită să părăsească locuinţa comună, împreună cu cei doi copii minori ai cuplului.

Patrula mixtă de poliţie formată dintr-un poliţist al Secţiei 1 Rurală Constanţa şi un poliţist local s-a deplasat la adresa indicată pentru a aplana conflictul. Bărbatul scandalagiu se afla sub influenţa băuturilor alcoolice şi se manifesta violent inclusiv la adresa poliţiştilor. Îi înjura și profera ameninţări, aruncând totodată diverse obiecte către aceştia.

Echipajul de intervenție a solicitat sprijinul unui al treilea poliţist, din Postul de Poliţie Cumpăna. Dar nici la venirea acestuia, bărbatul nu s-a calmat. A continuat să fie agresiv, ameninţând-o cu moartea pe soţia sa pentru că a solicitat intervenţia Poliției. Oamenii s-au văzut nevoiți să-l imobilizeze.

Întrucât scandalagiul se încuiase în casă şi stătea în dreptul unei ferestre deschise, poliţistul venit în sprijinul colegilor a încercat să îl imobilizeze, moment în care suspectul a trântit cu putere fereastra, care s-a spart.

Cioburile i-au provocat subofiţerului leziuni grave la nivelul braţului şi antebraţului drept, ce au necesitat transportarea sa la Spitalul Clinic Județean de Urgență Constanţa, unde a fost supus unei intervenţii chirurgicale de urgenţă.

Ulterior, omul legii a fost transportat la Spitalul de Urgenţă Floreasca din Capitală, pentru investigaţii amănunţite, unde a rămas internat.

În urma examinării medico-legale, s-a stabilit poliţistul „prezintă leziuni de violenţă care au putut fi produse prin lovire cu sau de corp tăietor, posibil sticlă, ce necesită pentru vindecare 50-55 zile de îngrijiri medicale dacă nu survin complicaţii şi care i-au pus viaţa în primejdie prin hemoragia externă gravă, ca urmare a secţionării complete a arterei brahiale drepte. Totodată, s-a stabilit că este necesară reexaminarea medico-legală a acestuia sub aspectul unei posibile infirmităţi, în urma agresiunii fiind secţionat complet şi nervul median al braţului drept."

În urma cercetărilor efectuate de către lucrători Secţiei 1 Poliţe Rurală Constanţa şi cei ai Serviciului de Investigaţii Criminale, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanţa, faţă de suspect a fost luată măsura reţinerii pentru 24 de ore, pentru săvârşirea infracţiunii de ultraj, loviri sau alte violenţe. El va fi prezentat sâmbătă, 11 august, instanţei de judecată cu propunere de arestare preventivă.

• Upvote 1

Catalin

Îi doresc multă sănătate colegului nostru și să se recupereze complet.

Astfel de întâmplări, în care colegii noștri își riscă viața pentru necunoscuți trec neobservate pentru contribuabilii ăștia ce ne bălăcăresc zi de zi. Dar nu știu câți dintre cei ce sunt cu gura mare și slobodă la adresa polițiștilor ar fi în stare să-și riște integritatea lor corporală pentru a ajuta un străin, pentru a încerca atât cât pot ei și cât depinde de ei, să facă o fărâmă de dreptate.

Dan

Individul care a provocat scandalul a fost arestat 29 de zile. Din păcate sunt vești proaste în privința colegului nostru. Sunt șanse minime ca acestuia să îi fie salvat brațul. Să îi dea Dumnezeu sănătate, pentru că este un polițist foarte bun. Îl cunosc personal.

Dan

sursa cugetliber.ro

Poliţiştii constănţeni donează sânge pentru colegul care riscă să rămână infirm

Un poliţist care-şi face meseria cu conştiinciozitate şi un familist convins. Astfel îl descriu colegii pe agentul principal Alim Tanior, aflat în prezent pe un pat de spital, în pericol de a rămâne infirm, după ce a fost rănit în momentul în care încerca să aplaneze un scandal domestic. Agentul principal Alim Tanior, în vârstă de 31 de ani, s-a remarcat ca fiind un profesionist. De anul trecut, de când a fost reorganizată structura Poliţiei Rurale, el a rămas responsabil peste Postul de Poliţie Cumpăna. Lucrând la proximitate, îi cunoştea pe toţi din localitate şi toţi îl ştiau pe el, aşa că era persoana cea mai indicată, spun colegii lui.

Lăudat de superiori şi cei cu care a lucrat

De altfel, cei care au lucrat cu el au numai cuvinte de laudă. Comisarul Ion Chiru, şeful Secţiei Rurale 1 Constanţa şi superiorul subofiţerului rănit, ne-a declarat: „E unul dintre cei mai buni poliţişti, un tânăr cu perspective foarte bune, cu un caracter puternic şi rezultate excepţionale”. La rândul ei, primăriţa comunei Cumpăna, Mariana Gâju, a apreciat activitatea depusă de-a lungul anilor de poliţistul aflat în prezent pe un pat de spital pentru că şi-a făcut datoria. „Este un tânăr foarte bun, serios, familist. Alături de soţia lui, educatoare la grădiniţa din localitate, a organizat numeroase campanii de prevenire, desfăşurate în comună şi în unitatea de învăţământ. Sunt profund dezamăgită de elementele negative de la noi din comună şi de modul greşit în care a fost înţeleasă democraţia. Alim Tanior este un exemplu de poliţist de care are nevoie orice localitate şi cu acest om la conducerea Poliţiei Cumpăna, colaborarea dintre Poliţia Naţională şi autoritatea locală a fost productivă. Ştie să respecte oamenii, dar şi profesia”, ne-a spus primarul comunei Cumpăna. De altfel, pentru a-i veni în ajutor, având în vedere că rănile suferite sunt extrem de grave, colegii vor merge în cursul acestei săptămâni să doneze sânge, în cadrul Centrului Regional de Transfuzii Sanguine, pentru agentul de poliţie aflat, în prezent, în Spitalul Floreasca din Bucureşti. Menţionăm că poliţistul Alim Tanior lucrează de aproximativ zece ani în Poliţia Constanţa, este căsătorit şi are o fetiţă de trei ani.

I-au fost retezate artera şi nervul de la braţul drept

Reamintim că, la sfârşitul săptămânii trecute, doi poliţişti din cadrul Secţiei 1 Rurală au intervenit într-un scandal domestic din Cumpăna. O femeie sunase la 112, solicitând ajutorul, după ce soţul ei, Dorin Căileanu, de 34 de ani, a bătut-o sub privirile îngrozite ale celor doi copii. Patrula ajunsă la adresa indicată l-a găsit pe suspect sub influenţa băuturilor alcoolice şi pentru că nu a reuşit să se înţeleagă cu el, l-a chemat în ajutor şi pe Alim Tanior, poliţist de proximitate. Nici în trei, poliţiştii nu au reuşit să-l calmeze pe bărbatul scandalagiu, drept pentru care au încercat să-l imobilizeze. În acel moment, suspectul a trântit fereastra, al cărui geam s-a spart, iar cioburile i-au provocat răni grave poliţistului Alim Tanior.

Medicii legişti care l-au examinat au concluzionat că subofiţerul „prezintă leziuni de violenţă care au putut fi produse prin lovire cu sau de corp tăietor, posibil sticlă, ce necesită pentru vindecare 50-55 zile de îngrijiri medicale dacă nu survin complicaţii şi care i-au pus viaţa în primejdie prin hemoragia externă gravă, ca urmare a secţionării complete a arterei brahiale drepte. Totodată, s-a stabilit că este necesară reexaminarea medico-legală a acestuia sub aspectul unei posibile infirmităţi, în urma agresiunii fiind secţionat complet şi nervul median al braţului drept”. De altfel, poliţistul afirma, în momentul aducerii la spital, că nu-şi mai simte braţul drept.

După ce a fost supus unei intervenţii chirurgicale în Spitalul Judeţean Constanţa, poliţistul a fost transferat la Bucureşti, unde a rămas sub supraveghere. Agresorul lui, Dorin Căileanu, a fost arestat preventiv pentru 29 de zile, fiind acuzat de ultraj.

pitbul

Fac pariu cu cine vrea ca agresorul primeste maxim 2 ani cu suspendare .Cam asta e jurisprudenta cand lovesti cu intentie un politist .Cat priveste colegul sunt sigur ca nu va primii ajutor decat de la colegi iar in viitor, un mare sut in fund de la MAI si o pensie de mizerie [si aia primita cu intarziere dupa 1 -2 ani].Pana atunci va traii cu stevie.Pacat ca meseria de politist a ajuns o bataie de joc.

Edited by pitbul

Cristi

Eu nu as fi atat de pesimist. Cunosc un caz in care doi politisti au fost loviti cu intentie de un grup de persoane, unul avand doua-trei zile de ingrijiri medicale, iar celalalt 3-4, iar agresorii au primit unul trei ani cu executare iar celalalt 2 ani jumatate, asta dupa ce au recunoscut faptele si li s-a acordat reducerea de o treime. Nu cred ca va scapa asa usor, nu trebuie sa gandim negativ.

Ce e cu adevarat tragic in toata povestea asta este ca pe colegul nostru sau pe familia acestuia nu-i incalzeste cu nimic faptul ca merg aia la puscarie, daca si-a pierdut sanatatea si integritatea fizica, ramanand, doamne fereste, infirm pentru restul vietii. Sper ca medicii sa poata sa ii salveze bratul colegului nostru, iar jigodia care l-a adus in starea asta sa infunde puscaria cat mai mult.

Edited by Cristi
  • Upvote 2

Catalin

Vești bune despre colegul nostru.

Citez dintr-un articol găsit pe replicaonline.com

Poliţistul rănit la Cumpăna este bine. Conform conducerii Inspectoratului Judeţean de Poliţie Constanţa, poliţistul cu mâna secţionată de un geam îşi poate mişca braţul, operaţia efectuată pe data de 10 august, la Spitalul Judeţean, fiind un succes.

Valentin Burlacu, şeful IPJ Constanţa, ţine să le mulţumească echipei de medici şi conducerii Spitalului Clinic de Urgenţe Constanţa pentru eforturile depuse şi pentru faptul că operaţia a reuşit: Le mulţumesc, poliţistul a fost dus la Spitalul Floreasca din Capitală pentru liniştea familiei, însă s-a constatat că medicii de la Constanţa au intervenit impecabil, operaţia a reuşit, îşi poate mişca toate degetele.

• Upvote 2

Eduard

Ii dorim insanatosire grabnica !

LORD

Răzbunarea pregătită de tatăl unui arestat pentru poliţistul considerat vinovat

sursa : adevarul.info din 31 ian 2013

Un bărbat din judeţul Călăraşi care intenţiona să detoneze o butelie cu gaz în scara blocului unde locuieşte un poliţist, pe care îl considera vinovat de arestarea fiului său, a fost arestat preventiv de Curtea de Apel Bucureşti pentru terorism şi ultraj.

Poliţiştii de la combaterea crimei organizate Călăraşi şi procurorii DIICOT au percheziţionat marţi locuinţa bărbatului, din comuna Roseţi, judeţul Călăraşi, de unde au ridicat înscrisuri din care rezultă intenţia acestuia de a detona o butelie cu gaz în scara blocului unde locuieşte un poliţist, pe care îl considera vinovat de arestarea fiului său, arată, joi, Poliţia Română într-un comunicat de presă.

Bărbatul, Alexandru V., în vârstă de 55 de ani, a fost reţinut marţi de procurorii DIICOT - Biroul Teritorial Călăraşi, care îl acuză de terorism şi ultraj. O zi mai târziu, Curtea de Apel Bucureşti a dispus arestarea preventivă pentru 29 de zile a bărbatului, acesta fiind dus în arestul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Călăraşi.

La percheziţia făcută la locuinţa bărbatului au participat poliţiştii Serviciului de Combatere a Criminalităţii Organizate Călăraşi şi procurori de la DIICOT - Biroul Teritorial Călăraşi. Anchetatorii au fost sprijiniţi de Departamentul de Informaţii şi Protecţie Internă şi Serviciul Român de Informaţii.

Edited by LORD

Dr4cus0r

Aleluia. Baietii cu ochi albastrii au inteles semnificatia celor 2 litere de la urma. "P.I." ca pana acum pareau ca nici nu stiu de existenta lor :)

• Upvote 1
  • Downvote 1

vinetu

Iata un alt exemplu care arata faptul ca pe noi nu ne apara nimeni. Dupa ce Radu Giura a fost arestat, anul trecut în urma unei operaţiuni a DIICOT , acuzat că este liderul unei grupări specializate în contrabandă cu ţigări, ulterior a fost eliberat. Ancheta a fost finalizată, Giura şi ceilalţi membrii ai grupării urmând să fie trimişi în judecată pentru contrabandă şi grup infracţional organizat. Intre timp, daca tot sunt liberi, multumita legilor, procurorilor si judecatorilor, precum si datorita drepturilor pe care le au toti infractorii, mai putin noi, in seara de 10 februarie a.c., au batut cu pumnii si picioarele doi politisti din cadrul IPJ Timis.

Aici este si filmarea din club http://www.pressalert.ro/2013/03/subcomisar-de-la-dga-batut-si-calcat-pe-cap-de-bodyguarzi-vezi-cine-este-celalalt-politist-batut-de-gorile-video/

BGeorge

Cei care i-au lasat liberi pe acesti maimutoi ar trebui sa plateasca cu functia.

Catalin

Doi bărbaţi reţinuţi şi unul căutat, după un scandal în care au lovit o maşină a Poliţiei cu furca

Doi suceveni au fost reţinuţi pentru ultraj şi distrugere, iar un al treilea este căutat de poliţişti, după ce au fost implicaţi într-un scandal, unul dintre ei lovind o autospecială a Poliţiei cu o furcă, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit Poliţiei Judeţene Suceava, doi poliţişti de la Secţia 8 Poliţie Rurală Adâncata s-au deplasat, joi seară, cu o autospecială, în comuna suceveană Mitocu Dragomirnei, în urma unui apel la 112 prin care era semnalat un scandal în faţa locuinţei unei femei.

Ajunşi la faţa locului, poliţiştii au fost ameninţaţi de mai multe persoane, iar un bărbat care ţinea în mână o furcă a lovit autospeciala Poliţiei.

Astfel, oamenii legii au solicitat sprijinul Serviciului pentru acţiuni speciale din cadrul Poliţiei Judeţene Suceava pentru aplanarea conflictului şi identificarea persoanelor implicate în incident.

Din primele verificări a reieşit că maşina Poliţiei a fost lovită de un bărbat în vârstă de 26 de ani, din comuna suceveană Arbore. De asemenea, oamenii legii au stabilit că în conflict au fost implicaţi alţi doi tineri de 19 şi 22 de ani, unul din Mitocu Dragomirnei, iar altul din Cajvana.

Cei trei bărbaţi sunt cercetaţi pentru ultraj şi distrugere, doi fiind reţinuţi, iar al treilea fiind căutat de poliţişti.

sursa gandul.info

Sunt curios să văd cam ce decizie vor lua procurorii şi judecătorii?

Oare ăştia prezintă pericol social sau dacă e vorba de poliţişti şi poliţie, nu e bai chiar dacă flutură şi se plimbă pe stradă cu furca.

Catalin

Un polițist a fost nenorocit pe viață de doi tâlhari pe care i-a anchetat. Cum îl poți ajuta pe omul legii 

Un polițist din Hunedoara, tânăr, tată de tripleți, care a pus mai presus de sine și familie uniforma, dreptatea și aplicarea legii, riscă să își petreacă restul vieții în scaun cu rotile, după ce a avut parte de răzbunarea unor infractori pe care i-a anchetat. Agresat pe 8 februarie, dimineața la ora 4,00, în ceea ce inițial s-a catalogat drept un incident rutier minor, ca apoi să se stabilească infracțiunea de ultraj.

Paul Nelu Obreja, șeful de post din comuna Breaza ( Hunedoara), 32 de ani, se întorcea de la un caz de furt, unde intervenise alături de Poliția TF. Pe drum a fost “interceptat” de Ioan Neag (20 de ani – pe care îl cercetase recent pentru infracţiuni de furt şi lovire) şi Sergiu Ardelean (30 de ani – căruia îi întocmise un dosar penal pentru conducere sub influenţa alcoolului). Cei doi, aflaţi într-un VW Polo au început să-l şicaneze pe polițist în trafic, iar într-o curbă autoturismul acestora a lovit mașina  poliţistului, un Opel Agila, în spate, ambele autoturisme ieșind în decor serios avariate. După impact, cei doi au dispărut de la locul accidentului, iar mama lui Neag (care se afla la volanul Volskwagen-ului) a apărut în zonă declarând că ea a condus. Înainte de impact însă , Paul Obreja reuşise să-şi anunţe colegii că este urmărit. În continuare ancheta este derulată de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Alba.

Prognostic cutremurător: s-ar putea să meargă după luni bune sau niciodată

În urma impactului, polițistul a ajuns la Spitalul Județean de Urgente Deva, a fost operat, dar un RMN făcut la câteva zile după accident a arătat că avea probleme mari la coloană, dar şi un plămân perforat. Săptămâna trecută bărbatul a fost operat la Spitalul Județean din Timișoara. I-au fost montate șuruburi și plăci, iar medicii refuză momentan să se pronunțe cu privire la evoluția stării lui. ”În astfel de intervenții, primele trei săptămâni postoperatorii sunt critice, spune medicul Dan Ilincariu. Pot apărea complicații”. Chiar dacă evoluția lui va fi perfectă, polițistul va petrece următorul an în recuperare. Va avea nevoie de luni de fizio-kineto-terapie. Este motivul pentru care colegii lui s-au mobilizat  și au strâns bani ca să îi vină în ajutor. Polițiștii hunedoreni au strâns peste 10.000 de lei. Suma a fost completată cu 2.500 de lei oferiţi de Corpul Naţional al Poliţiştilor. “Nu ne-a cerut nimeni să facem asta, dar Paul va avea nevoie de medicamente scumpe şi sesiuni de recuperare intense. În plus este şi tată de tripleţi (trei băieţei în vârstă de 7 luni şi jumătate – n.red.)”, spune unul dintre colegii lui. Cei care vor să îl ajute, pot dona bani în contul deschis la BRD pe numele lui Paul Nelu Obreja, RO87BRDE220SV27966592200.

sursa: pressalert.ro