Jump to content
POLITISTI.ro

Horia

Suspendarea raporturilor de serviciu pentru politisti

Recommended Posts

iav

Aștept. Promit că ceea ce scrie acolo, acolo va râmâne.

SECŢIUNEA a 3-a

Restrângerea exerciţiului unor drepturi şi libertăţi

ART. 45 (1) Poliţistului îi este interzis:

a) să facă parte din partide, formaţiuni sau organizaţii politice ori să desfăşoare propaganda în favoarea acestora;

b) să exprime opinii sau preferinţe politice la locul de muncă sau în public;

c) să candideze pentru autorităţile administraţiei publice locale, Parlamentul României şi pentru funcţia de Preşedinte al României;

d) să exprime în public opinii contrare intereselor României;

e) să declare sau să participe la greve, precum şi la mitinguri, demonstraţii, procesiuni sau orice alte întruniri cu caracter politic;

f) să adere la secte, organizaţii religioase sau la alte organizaţii interzise de lege;

g) să efectueze, direct sau prin persoane interpuse, activităţi de comerţ ori să participe la administrarea sau conducerea unor societăţi comerciale, cu excepţia calităţii de acţionar;

h) să exercite activităţi cu scop lucrativ de natură să lezeze onoarea şi demnitatea poliţistului sau a instituţiei din care face parte;

i) să deţină orice altă funcţie publică sau privată pentru care este retribuit, cu excepţia funcţiilor didactice din cadrul instituţiilor de învăţământ, a activităţilor de cercetare ştiinţifică şi creaţie literarartistică.

Recunoști actul normativ?

Edited by iav

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Elvis

Tu vrei sa imi spui Iav ca nu sunt politisti care au un alt doi-lea loc de munca? Chiar daca nu crezi, ei exista si nu incalca prevederile statutului. Cum exista politisti care si-au luat concediu fara plata 3 ani. Ti-am trimis mesaj in privat sa iti arat contractul de munca.

iav

„Eu am fost suspendat in 2007. Sunt politisti la Dolj care sunt activi si au contracte de munca.....remunerate.

Intra pe facebook , Elvis Daniel Macesanu”, dacă la acest mesaj te referi, probabil că ai omis și să atașezi acel contract, care bănuiesc că totui este ilegal, altfel l-ai posta aici.

Nu am facebook, așa că nu pot să- ți văd acel contract.

Sunt și polițiști care au al doilea loc de muncă, dar aceștia sunt fie profesori pe la cine știe ce facultate privată, fie cântăreți și lăutari.

Nu mai continua cu aberația aceea că sunt polițiști care și-au luat concediu fără plată 3 ani pentru că iar este ilegal. Legea prevede clar că durata concediului fără plată nu poate fi mai mare de 30 de zile cumulate în timpul unui an calendaristic. Exită totuși două situații când durata unui concediu fără plată este mai mare de 30, dar nici în acele situații nu se poate depăși cumulat 90 de zile. 

Ți-am spus, că faci confuzie mare între suspendarea la cerere a raporturilor de serviciu și concediu fără salariu.

Elvis

Nu este nimic ilegal Iav, eu am fost suspendat si mi-am desfasurat activitatea in Dolj nu la nivel central. ,,Promit ca ce scrie acolo acolo ramane" .....nu esti praf esti tare neserios si un mare mincinos . Sa nu spun altfel. Repet, pune mana pe carte.

Edited by Elvis

iav

Domnule Elvis eu unul nu v-am jignit sub nicio formă. Cu ce drept spuneți că sunt mincinos. Nu am mințit cu nimic. Eu m-am referit la faptul că ce scrie în contractul respectiv va rămâne confidențial. Dacă citiți bine și nu numai ce vă convine veți constata că am arătat că suspendarea la cerere se poate face și pentru activități sindicale renumerate de către sindicatul respectiv. Dacă în sindicatul pe care-l conduceți la nivel județean(de altfel sunteți doar la nivel județean și nu aveți birouri sau filiale și în alte județe), membrii de sindicat sunt de acord să vă plătescă, nu am nimic împotrivă. De altfel conform legii , cu 15 persoane faci un sindicat. Eu am spus că cel puțin în cadrul sindicatului din care fac parte ( și unde sunt un simplu membru), președinții birourilor teritoriale și membrii acestora nu sunt renumerați și nici la alte sindicate care au organizații în toate județele, nu numai în unul singur.

AdrianAdr

Daca textul de lege spune interes legitim si atat de ce distingem noi sensuri tendentioase?

Din cate stiu, se deroga de la 360 daca nu esti incompatibil prin atributiile fisei postului, caz in care depui un raport prin care !aduci la cunostinta(nu ceri aprobarea) de faptul ca ai al doilea job.

Edited by AdrianAdr

Elvis

AdrianAdr un politist din Baia Mare a castigat in instanta invocand acest motiv. Interesul legitim nu il stabileste inspectorul sef.

Iav sa pui aici mesajele din privat arata ca tu ca om esti egal cu zero. Incearca sa ma ignori, asta o sa fac si eu.

Edited by Elvis

iav
în urmă cu 6 ore, Elvis a scris:

Incearca sa ma ignori, asta o sa fac si eu.

S-a marcat ! oricum nu puteam să am o discuție cu dumneavoastră. Prea le știți pe toate. Suntenți cel mai destept.

Bogdan1819

Buna ziua, 

Se poate considera interes legitim pentru suspendarea raportului de serviciu, faptul ca sotia politistului s-a mutat in strainatate avand un contract de munca la o institutie europeana pe perioada nedeterminata?

Motivele ar fi: stresul indus de ruptura familiala, imposibilitatea de a avea un copil impreuna dat fiind distanta etc.

Multumesc frumos.

Sache

Eu cred ca se poate considera un interes legitim acest motiv pentru suspendarea raportului de serviciu.

Bogdan1819

Multumesc pentru raspuns!

Pentru a fi mai detaliat, pe perioada desfasurarii activitatii ofiterului de politie, acesta avand o experienta de 10 ani in cadrul MAI, sotia acestuia contracteaza un loc de munca in cadrul Comisiei Europene. In aceasta situatie sotia este obligata sa se se mute din Romania, astfel incat politistul este pus in situatia de a-si suspenda activitatea intrucat din cauza separarii si a rupturii familiale, a intervenit stresul, depresia, reducerea eficientiei la locul de munca. Cu toate acestea, politistul nu are sprijinul sefilor ierarhici in gasirea unei solutii. Se poate aproba in urma unui raport motivat, suspendarea activitatii pentru acest interes legitim? Politistului i s-a transmis neoficial de catre seful serviciului Resurse Umane de la nivel local ca nu are sens sa faca raport pentru asa ceva ca nu se aproba, pur si simplu, sugerandu-i demisia.

Considerati ca politistul este obligat de imprejurare sa isi dea demisia si sa renunte definitiv la cariera?

Multumesc, Cu respect.

Sache

Îl sfătuiesc sa nu își dea demisia și sa ii transmită șefului de la resurse umane mult "respect".

Sa întocmească raport pentru suspendare și sa aștepte răspuns. De asemenea, nu ar strica sa meargă în audienta la conducerea IGPR, dacă nu găsește înțelegere la conducerea ipj-ului unde lucrează.

Bazarache

Corect ...asa trebuie procedat, (din experienta)..succes Bogdan.