Jump to content
POLITISTI.ro

Horia

Suspendarea raporturilor de serviciu pentru politisti

Recommended Posts

Imperator

Buna ziua!

As vrea sa stiu in ce conditii se aproba suspendarea raportului de serviciu?

Din cate stiu, pentru un interes personal legitim politistul isi poate suspenda activitatea pentru o perioada cuprinsa intre o luna si 3 ani.

Teoretic legea pare clara, dar practic nu stiu exact la ce se refera acel interes legitim.

O mica lamurire ar fi binevenita.

Multumesc anticipat!

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Elvis

O operatie in strainante a ta ori a unui membru din familie, recuperare medicala, casatorie in alta tara etc.Tu pentru ce vrei sa iti suspenzi raportul de serviciu ?

Edited by Elvis

iav

Nici Legea nr.360/2002 și nici Ordinul M.A.I nr.140/2016, nu prevăd exact situațiile în care un polițist poate cere suspendarea, lăsând totul în „coadă de pește”.

Sache

Mai degraba la aprecierea sefilor as spune. Fiecare interpreteaza cum vrea.

iav

Așa sunt făcute legile în România. Nici albe, nici negre și fiecare vede ce culoare vrea.

MDDaniel

Si toate astea, sunt facute cu un scop.....sau mai multe..din pacate !

AdrianAdr

Dificultati financiare poate fi un interes legitim? Banuiesc ca nu ai vreo interdictie sa lucrezi in perioada de suspendare?

iav

Chestia cu dificultățile financiare nu ține. Tocmai ți s-a mărit salariul. Doamna ministru spune clar, la fiecare emisiune, că polițiștii au salarii mari. Mai lipsește să completeze că au salarii foarte mari după părerea domniei sale.

Am impresia că ești dintre cei încadrați din sursă externă și abia acum ai constatat că prin curtea Poliției Române, câinii de serviciu nu au covrigi atașați la coadă.

Ar mai fi o soluție: te înscrii într-un sindicat, ajungi într-o funcție de conducere la nivel central și atunci poți cere suspendarea pe perioada în care îndeplinești această funcție.

Edited by iav

Roby

Nu neaparat la nivel central.... Din cate stiu, si la nivel judetean (presedinte, vicepresedinte)

AdrianAdr

Sunt absolvent al academiei. Mersi pentru informatii in orice caz:)

Intelesesem ca oricum aprobarea raportului e discretionara dar eram curios cat de aberante pot fi motivele alea de interes legitim. PS(aproape, aproape 3000lei dupa 4-5ani.

iav
acum o oră, Roby a scris:

Nu neaparat la nivel central.... Din cate stiu, si la nivel judetean (presedinte, vicepresedinte)

Cei de la nivel județean nu sunt renumerați pentru activități sindicale și nu se pot suspenda pe perioada cât îndeplinesc funcții sindicale.

AdrianAdr. Mai cunosc cazul unui absolvent de academie, care și-a dat demisia, după care a dat examen pentru reâncadrare. Sincer nu știu cum de ai doar 3000 lei după 4-5 ani ca polițist. Ar cam trebui să fii inspector și cu norma de hrană și echipament, trebuie să sari de 4000 lei. Poate că te-ai întins mai mult de cât ai avut plapuma și acum este și normal ca să simți aer rece la degete.

AdrianAdr

Tocmai sa nu ajung la situatia de reincadrare(in cazul in care va mai fi contextul actual favorabil) as incerca varianta suspendarii.

De cand se da minimul pe economie tuturor, diferenta intre un debutant si unul cu vechime 5-6ani, o da doar gradatia. Anterior, diferenta intre debutanti sau agenti/ofiter era de 4-500lei+, ei fiind si principalii beneficiari ai raportarii la salariul minim. Deci 1000lei hrana, 200 haine cam 1600-1700 salariu net, antena plus mici sporuri?(de genul 5%).

Desi deja am deviat grav de la discutii, nu am nici o rata sau obligatii, motivul suspendarii era pur ipotetic. Teoretic cu 3000lei te descurci, practic o simti zilnic ca incepe sa nu merite sa lucrezi pt 3euro/ora.(ca tot ne raporteaza toate scumpirile la euro).

Elvis

AdrianAdr in judetul unde imi desfasor activitatea am ajuns la o intelegere cu inspectorul sef si politistii si-au luat concediu fara plata pana la 3 luni. Daca iti mai iei concediu de odihna si un concediu medical poti sa mergi pana pe la 6 luni. La Dolj o singura politista si-a luat concediu fara plata 3 ani. S-a casatorit in alta tara si a venit cu documente. Dupa 3 ani si-a dat demisia. Poti invoca probleme de ordin financiar, dar trebuie sa iti aprobe raportul inspectorul sef. Depinde de perioada.

De unde stii tu Iav ca cei de la nivel judetean nu se pot suspenda? Unde scrie? Pune textul de lege sa vedem si noi.

Edited by Elvis

iav

Cel puțin în sindicatul din care fac parte, președințiii birourilor teritoriale, nu sunt renumerați de către sindicat, așa că nu pot să ceară suspendarea pentru activități sindicale, întrucât ar rămâne fără venituri. Dacă la sindicatul al cărui lider sunteți se poate, eu nu am nimic împotrivă. Puteți să vă suspendați liniștit.

AdrianAdr

Bineinteles ar fi vorba de 1an pentru ca inteleg ca e ingrat sa blochezi un post pentru 3 ani. De obicei daca nu ti se aproba pleci cu demisie, pierde institutia un om, daca aproba tii blocat un loc, iar dupa perioada suspendarii e posibil sa pleci oricum.

In cazul in care se considera ca si problemele financiare subzista interesului legitim, banuiesc ca iti este permis sa lucrezi cu contract individual de munca in acea perioada.

iav

AdrianAdr. Suspedarea se poate aproba în situația în care tu sau un membru al familiei esta grav bolnav și trebuie să urmeze un tratament în străinătate, dacă participi la o misiune internațională în afara țării( altele decât cele desfășurate de către M.A.I), activități sindicale renumerate. Faptul că nu-ți ajung banii și că vrei să te suspenzi pentru a lucra în altă parte unde să ai un salariu mai mare, după care să te reântorci în poliție, nu constituie un motiv temeinic de suspendare a raporturilor de serviciu.

Elvis

AdrianAdr cat timp raporturile de serviciu iti sunt suspendate poti lucra unde doresti. Atata timp cat respecti legea si platesti impozite.

Iav pune textul de lege. Faptul ca eu sunt lider nu te indreptateste pe tine sa scrii tot felul de aberatii. Pune mana pe carte.

iav

Domnule Elvis! casă-mi demonstrați că liderii de sindicat locali se pot suspenda pentru activități sindicale, solicitați suspendarea dumneavoastră și postați aici crerea de suspendare și răspunsul i.p.j-ului. Și de unde știți că spun aberații, demonstrați acest fapt. Dumneavoastră în calitate de lider sindical( nu am nimic cu dumneavostră nici ca persoană și nici ca lider sindical), nu trebuie să-mi cereți mie actele normative. Dumneavoastră trebuie să le știți și să mi le arătați. Cât despre carte, eu zic că tot dumneavoastră trebuie să puneți mâna (sau burta)pe ea, pentru că dacă-mi cereți mie textele de lege, este clar că nu le cunoașteți și-mi cereți mie un simplu polițist să vă învăț. Și vreau să vă mai spun că faceți o confuzie între concediul fără plată și suspendarea raporturilor de serviciu. 

On 3/4/2018 at 18:12, Elvis a scris:

La Dolj o singura politista si-a luat concediu fara plata 3 ani.

Nu știu cum i s-a aprobat 3 ani concediu fără plată când legea prevede doar 30 de zile.

On 3/4/2018 at 18:12, Elvis a scris:

in judetul unde imi desfasor activitatea am ajuns la o intelegere cu inspectorul sef si politistii si-au luat concediu fara plata pana la 3 luni

De asemenea nu știu cum de inspectorul șef a aprobat până la 3 luni de fără plată când legea prevede doar 30 de zile.

iav

Dacă tot mi-a spus domnul Elvis sa pun mâna pe carte și întrucât prin biblioteca mea nu am găsit cărți cu asemenea subiect, am apelat la prietenul „ goagăl” și -am pus întrebarea, întrebătoare în legătură cu suspendarea la cerere a polițiștilor. Prin 2010, un polițist a pus o întrebare asemănătoare, în sensul că omul avea probleme financiare ( în acea perioadă aproape toți aveam probleme financiare) și dorea să suspende la cerere raporturile de serviciu întrucât găsise un loc de muncă mai bine plătit, dar nu dorea să-și dea demisia. Răspunsul din partea conducerii a fost că singura soluție este demisia. Au fost mai multe date de asemenea mai multe păreri, dintre care una mi s-a prut foarte bună și la obiect și anume:

Art. 78 (1) / Legea 360/2002 - Dispozitiile prezentei legi se completeaza cu prevederile Legii nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici, cu modificarile si completarile ulterioare, si ale altor acte normative in vigoare aplicabile functionarului public, in situatia in care domeniile respective nu sunt reglementate in legislatia specifica politistului. 
Art. 95(2) / Legea nr. 188/1999 Raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivata a functionarului public, pentru un interes personal legitim, in alte cazuri decat cele prevazute la alin. (1) si la art. 94 alin. (1), pe o perioada cuprinsa intre o luna si 3 ani
Așadar, politistii pot solicita suspendarea raporturilor de serviciu si li se poate si aproba solicitarea dar NUMAI in conditiile in care interesul legitim nu consta in prestarea unor activitati remunerate deoarece, pe timpul suspendarii, politistii nu isi pierd statutul si, potrivit art. 45 lit. i) / Legea 360/2002, Politistilor le este interzis "sa detina orice alta functie publica sau privata pentru care este retribuit, cu exceptia functiilor didactice din cadrul institutiilor de invatamant, a activitatilor de cercetare stiintifica si creatie literar-artistica"

Elvis

Si daca iti postez aici contractul meu de munca cand am fost suspendat o sa recunosti ca esti praf? 

Daca nu stiai, prevederile Legii nr. 188/1999 se aplica Legii nr. 360/2002. Si asta eu am obtinut in instanta in anul 2007. 

Raspunsul conducerii este ilegal si dat de nestiutori de carte. Adica de niste juristi prosti ca noaptea! Iar inspectorul sef care a semnat acel raspuns este mai prost ca ei.

Daca iti pun contractul meu de munca recunosti?

Ps. Vezi ca te cam contrazici, liderii la nivel central pot desfasura activitati sindicale remunerate. Asta ne-ai spus tu. Te-ai razgandit? 

Edited by Elvis

iav

Ia bagă contractul să vedem. 

iav

Art. 34. - (1) Membrii aleşi în organele de conducere ale organizaţiilor sindicale, personalul de specialitate şi administrativ din aparatul acestora pot fi salarizaţi din fondurile organizaţiei sindicale sau în conformitate cu prevederile contractului colectiv de muncă.

(2) În funcţiile de specialitate care necesită o calificare superioară pot fi angajaţi şi salariaţi ai altor unităţi, urmând ca aceştia să îşi desfăşoare activitatea în afara programului de muncă, precum şi pensionari.

(3) Persoanele încadrate potrivit alin. (2) pot cumula, în condiţiile prevăzute de lege, salariul şi, după caz, pensia cu veniturile obţinute din activitatea prestată la organizaţia sindicală.

Elvis

Uite vezi, nu am invatat nimic de la cei care erau tot timpul de acord cu mine.

O sa iti pun contractul aici si pe urma il sterg. Esti atent? Si sa fii atent la anul in care a fost facut.

Eu mi-am desfasurat activitatea la nivelul unui judet.

L-ai vazut? Pai ce faci Iav, ai disparut?

Edited by Elvis

iav

Păi te crezi o persoană foarte importantă ca să te urmăresc numai pe tine? Poți să-l trimiți și pe privat. Dar dacă nu este nimic nelegal, nu văd de ce nu l-ai lăsa și aici.

Edited by iav

Elvis

Chiar daca nu crezi Iav, pe mine chiar ma urmaresc. Dar nu ma intereseaza. O sa ti-l trimit in privat.