Jump to content
POLITISTI.ro
Octavian

Intrebari adresate conducerii SNPPC

Recommended Posts

pavelnicu

Atata timp cat esti in interiorul unei organizatii, fie ea sindicala sau profesionala, conform statutului sau normelor de organizare nu ai voie sa critici organizatia sau pe cei care o conduc decat in cadrul adunarilor generale,  sedintelor etc. Daca faci acest lucru in alta parte esti mancat,  te exclud. De fapt te exclud si daca spui, in interiorul organizatie, ca anumite treburi nu merg bine. De aceea persoanele vocale,  care mai vor totusi sa faca ceva, din interiorul anumitor sindicate fie sunt excluse, fie sunt nevoite sa plece singure. Astfel ca ceea ce se intampla intr-un sindicat sau altul mai aflam atunci cand o persoana este ejectata sau defecteaza.

retromotor

SACHE uite iti postez afisul attachicon.gifSNPPCnou.jpg

Ce tare, sindicat format numai din oamenii care distribuie foile de parcurs. Adevarat politisti, adevarat!

• Upvote 1
  • Downvote 1

teolucian63

De fapt nu e un sindicat nou, ci este echipa noua pe care o propune Borovina...deci alta Marie cu aceeasi palarie!

retromotor

Incep sa-l apreciez pe nea Mitica Coarna. Ala macar a fost sef de post, a vazut cum arata un hot.

• Upvote 2
  • Downvote 2

rapard

Vor asista si vor mentine diferentele intre agenti si ofiteri, ca ei sunt in proportie de peste 90% ofiteri. Si atunci de unde sa stie cum este sa treiesti cu sub 2.000 lei/luna, cand ei castiga peste 5.000 lei/luna plus ceva bani de la sindicat sau alte beneficii.

Se vor lupta pentru fiecare membru! :))

Sache, trebuia sa dai  la Academie, si castigai si tu mai mult.

Majoritatea agentilor nu sunteti in stare sa scrieti un proces verbal si mai faceti si galagie...

Daca nu vrei sa traiesti sub 2000 lei pe luna(si nu cred ca e mult sub 2000) du-te si angajeaza-te in privat si desfasoara-te acolo, daca vrei sa-ti fie recunoscute calitatile.

Sa vedem la cat te evalueaza un administrator de SC, asta in cazul in care te angajeaza.

Altii au facut niste facultati de nici n-ai auzit de ele si iau si sporul de 25%...

Si ce treaba ai tu ca unii sunt membri la 2 sindicate?

Sunt pe banii lor.

E cumva vreo infractiune treaba asta?

• Upvote 2
  • Downvote 22

RaresM

m-as preta sa-ti raspund cu aceeasi moneda..dar dupa putin timp de gandire mi-am dat seama ca am mai mult bun simt ca tine "ofitzirule"

• Upvote 7

Horia
rapard nici tu nu eşti cu nimic mai breaz faţă de ăia pe care îi blamezi. Doar atunci când te vei maturiza şi vei reuşi să analizezi mai profund chestiunea asta îţi vei da seama de ce.
  • Upvote 6

rapard

Simplul fapt ca ma jignesti denota ce caracter ai.

Referitor la academie, sunt care au facut-o si s-au descurcat doar cu solda, acolo spre deosebire de alte facultati, ai totul asigurat.

Vad ca numai gura e de tine

Ai dat mii de pv si ai constatat sute de infractiuni(dintr-alea unde ii prind agentii d epaza si va cheama cu hotul gata prins?) dar spui ca beneficiezi si de sporul de 25%(la ordine publica chiar n-am auzit sa ia 25% )

Din cate stiu trebuie intocmit referat din care sa reiasa cat de mult ca conta faptul ca ai terminat facultatea si ca se impun cei 25%, dar peste tot treaba asta e de forma.

Si sunt in stare sa pariez ca ai facut o facultate de la coltul strazii, si ai iesit doar cu diploma aia.

Si te-as sfatui sa candidezi la o functie intr-un sindicat, te pricepi la facut praf.

toate cele bune

• Upvote 1
  • Downvote 8

crix

Domnilor din conducerea snppc, priviti aici ce se intampla prin alte domenii.

In Monitorul Oficial nr. 819 din 21 decembrie 2013 a fost publicata Legea nr. 358/2013 pentru modificarea art. 196 indice 1 din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii.

In cadrul actului normativ se arata:

Asistentii medicali absolventi de studii sanitare postliceale sau superioare de scurta durata intr-o specializare de profil clinic care au dobandit gradul de principal si, ulterior, au absolvit studii superioare de asistent medical generalist ori moasa se incadreaza in functia corespunzatoare studiilor superioare absolvite, cu mentinerea gradului de principal si a gradatiei avute la data promovarii.

Se considera specializari de profil clinic urmatoarele: asistent medical generalist, asistent medical obstetrica-ginecologie, asistent medical de pediatrie, asistent medical de ocrotire.

Asistentii medicali cu profil paraclinic, farmacie, medicina dentara, balneofizioterapie, incadrati in sistemul public in baza diplomei/certificatului de studii sanitare postliceale sau superioare de scurta durata de specialitate, care au absolvit studii superioare in profilul acestora, se incadreaza in functia corespunzatoare studiilor superioare absolvite, cu mentinerea gradului de principal si a gradatiei avute la data promovarii.

Asistentii medicali incadrati in sistemul public in baza diplomei/certificatului de studii sanitare postliceale sau superioare de scurta durata de specialitate, care au absolvit studii superioare in profilul acestora si, ulterior, obtin gradul de principal in profilul studiilor superioare absolvite, beneficiaza de incadrarea in functia de asistent medical principal corespunzatoare studiilor superioare absolvite, cu mentinerea gradatiei avute la data promovarii.

La noi ar fi posibil un astfel de demers, mai ales ca exista un precedent acum in domeniul sanatatii?

Ce ar fi daca va zbateti putin pentru a obtine un demers asemanator pentru agentii de politie, ce constituie marea masa a cotizantilor pentru salariile si privilegiile dvs.?

Nu trebuie sa inventati roata, ci doar sa adaptati putin.

Edited by crix
  • Upvote 4

barancris

Coarna este platit pentru aparitiile la TV?

• Upvote 1

Elvis

Tu ce crezi?

• Upvote 1

floru77

Cum este posibil dominilor din sindicat,lucrez de doi ani la un post de politie la 120 km distanta de familie care este compusa din 2 copii minori,timp in care am facut mai multe rapoarte prin care am solicitat sa pot fi mutat mai aproape de familie,iar un coleg care a venit de 6 luni din scoala,incadrat la postul unde-mi desfasor si eu activitatea sa poata sa plece catre casa inaintea mea,el avand varsta de 20 ani,necasatorit,fara nici o obligatie?????????????Unde este corectitudinea in tarisoara asta,unde sa ma mai adresesz ca sa-mi fie ascultate si rezolvate problemele?????????

• Upvote 1

MTK

E musai sa-l intrebi pe fostul tau coleg ce usi a deschis dar mai ales cu ce. Poate ajuta!!

• Upvote 1

fiord

Cum e posibil sa intrebi sindicatul? Sindicat, care in anii trecuti (de trista amintire...) prin jmecherie isi salvau asa zisi membrii, de la disponibilizare? Era unul prin zona care umbla sa imprumute bani sa-si salveze pielea! Eu nu am nimic (doar cotizatii!) cu aceste organizatii, pentru ca nici ei nu au avut NIMIC! pentru noi...

floru77...sunt naiv daca cred ca pana la urma tot vei reusi. Insista!

alecs2008

Intrebare pentru sindicatul SNPPC:

Din ce motiv sunt blocate promovarile pe functiile de executie la nivelul DGPMB si cat va dura aceasta masura?

metalu

doar la dgpmb,in tara nu.stat in stat

• Upvote 2
  • Downvote 1

metalu

cate raspunsuri de la cei platiti din cotizatiile noastre...mai bine dau cotizatia de pomana la un nevoias.

• Upvote 2

alecs2008

Nu este de pomana...primesti o agenda si un calendar. O colega a avut un deces in familie si in cazuri de genul se da un mic ajutor, dar cu o conditie...sa semnezi pe inca 2 ani cu ei.

Rusine!!!

• Upvote 3

pavelnicu

Cum este posibil dominilor din sindicat,lucrez de doi ani la un post de politie la 120 km distanta de familie care este compusa din 2 copii minori,timp in care am facut mai multe rapoarte prin care am solicitat sa pot fi mutat mai aproape de familie,iar un coleg care a venit de 6 luni din scoala,incadrat la postul unde-mi desfasor si eu activitatea sa poata sa plece catre casa inaintea mea,el avand varsta de 20 ani,necasatorit,fara nici o obligatie?????????????Unde este corectitudinea in tarisoara asta,unde sa ma mai adresesz ca sa-mi fie ascultate si rezolvate problemele?????????

Fa o solicitare scrisa catre presedintele organizatiei sindicale din care faci parte, prin care soliciti ca in numele tau si pentru tine, in calitate  de membru cotizant, soliciti sa fi sprijinit in demersul tau si sa-ti comunice in scris ce demersuri a facut in acest sens si rezultatul acestora. in cazul in care esti nemultumit adreseaza inca o solicitare catre BEC al sindicatului. O sa fi surprins sa vezi ca lucrurile o sa se puna in miscare. Daca tu nu soliciti ajutorul nimeni nu o sa vina sa ti-l ofere.

• Upvote 1

iav

De unde a fost luat proiectul de lege privind pensiile militare care a fost postat pe intranet și cine a postat acest proiect, pentru că este mai prost ca actuala lege unică de pensionare?

Vedeți că prolex-ul  a postat un alt proiect mult mai bun (70-72 și 74% din ultimul salariu,în funcție de condițiile de muncă,oprează scăderile din vârsta de pensionare în funcție de condițiile de muncă)

Ce a-ți postat e varză rău. 

iav

Vedeți aici:

www.huhurez.com/2013/11/proiectul-legii-pensiilor-militare-asa.html

A fost trimis la M.A.I încă din 11.11.2013 și are nr.de înregistrare 171312 S1/MA,luați legătura cu cei de la Direcția Generală Juridică a M.A.I pentru că ei l-au trimis la toate structurile pentru consultare,iar răspunsul trebuia dat până la 20.11.2013.

Dumneavoastră ce a-ți făcut până acum?

Leonidas67

Doinel Malcoci, șeful SNPPC Timiș, a criticat DUR la PRESSALERT LIVE implicarea politicului în poliție: ”Șefii știu problemele, dar nu se face nimic”
Marius Popescu 20/05/2014. Ştiri, Știri locale, Știri Timiș

Invitat la emsiunea PRESSALERT LIVE, Doinel Malcoci, președintele Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contractual Timiș, a criticat vehement numirile cu tentă politică care se fac inclusiv la un nivel inferior în poliție. Șeful sindical al polițiștilor din județ a subliniat că toate problemele stringente din instituție sunt cunoscute la nivel înalt, dar nu se acționează.

”Sus se știu problemele, dar nu se face nimic. Șefii poliției din țară, pentru a-și păstra scaunele, spun că totul este în regulă, nu vorbesc despre problemele cu care se confruntă. Clar, poate fi politizată instituția asta. Suntem de acord: ministru și secretar de stat, dar mai jos să fie oameni serioși, să punem profesioniști, dar nu până la nu știu ce nivel să împânzești instituția: să-l schimbăm pentru că nu e verde și e roșu… să lăsăm oamenii să-și facă treaba alături de subordonații pe care-i respectă. Sunt tot felul de oameni care nu merită să fie unde sunt. Se merge pe formă și nu pe fond. Cum am declarat într-un ziar când domnul Palade era șef de inspectorat și am intrat într-un conflict cu el: în statele civilizate poliția există dar nu se vede, la noi se vede, dar nu există. L-a deranjat enorm. Barometrul nu trebuie să fie un șef, cetățeanul e singurul în măsură să spună dacă poliția își face treaba”, a declarat Doinel Malcoci la PRESSALERT LIVE.

”Să se schimbe fundamental”

Întrebat despre cum s-ar simți ca să aibă un astfel de superior numit pe criterii politice, adjunctul Poliției Municipiului Timișoara, comisarul-șef Daniel Langă, a făcut un exercițiu de imaginație. ”E drept că nu m-aș simți bine pentru că cei care au o muncă asiduă de teren, nu e normal să vină unul care stă pe un scaun și vorbește de ce se întâmplă în teren. Aceste situații nu ai cum să le cunoști decât dacă ai fost în mijlocul lor vreodată”, a spus Langă. Legat de ce ar trebui schimbat în poliție, acesta a amintit la PRESSALERT LIVE de un vechi proiect de lege: ”Ar trebui să se schimbe fundamental. În anul 2.000 a fost un proiect, să se înființeze Poliția Națională, ordinea publică și o poliția rutieră să vină poliției locale, doar atunci ar fi o poliție de calitate, să rămână strict pe problemele de criminalitate”.

Hmmm ...partea aceasta ma nedumireste putin :hmmmt:

http://www.pressalert.ro/2014/05/doinel-malcoci-seful-snppc-timis-criticat-dur-la-pressalert-live-implicarea-politicului-politie-se-stiu-problemele-dar-nu-se-face-nimic/?fb_action_ids=700205033377021&fb_action_types=og.likes

Ben

ordinea publică și o poliția rutieră să vină poliției locale, doar atunci ar fi o poliție de calitate, să rămână strict pe problemele de criminalitate”.

Dupa mintea seaca a unora OP si rutiera nu prezinta probleme de criminalitate.  :doh: Cata minte sa ai? De unde apar astia, fratilor? Ma uimesc pe zi ce trece.

De-aia nu exista politie de calitate, ca nu am bagat comunitarii in sistemul de siguranta nationala care sa preia rutiera si OP. Pana acuma a fost jale fara ei. Cat de degradant sa fii in gandire sa spui asa ceva? Sa te desconsideri in asemenea in hal spunand ca nu se poate "cu calitate" fara divizarea asta a politiei si trecerea la primarie?  :slapb: Si mai vine si din gura unui mare comandant de muncipiu. Pai sa-si dea demisia, ca inseamna ca sta degeaba acolo. Mai intelegeam daca venea din partea unui simplu lucrator, dar e ca si cum ministrul sanatatii se plange si nu e multumit de sistemul sanitar in Romania si atat.

Edited by Ben