Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Remorca pentru categoria B

oviboy
 Share

Question

Buna ziua,

Detin un autoturism cu masa maxim autorizata 1800 kg (masa proprie a masinii este 1345kg). E o masina mica, cu 5 locuri (normala, necesita cat. B)

In cartea masinii la sectiunea tractare scrie:

• remorca cu sistem de franare: 1500kg
  • fara sistem de franare 645 kg

Intrebarea mea este:

Pot trage o remorca fara sistem franare, o singura osie, cu masa maxim autorizata de 750kg (conform codului rutier pentru cat. B) daca nu o incarc decat la maxim 645 kg ?

Intreb pentru ca am nevoie de remorca respectiva, datorita dimensiunilor (min 2 m lungime), dar nu vreau sa o tractez ilegal.

Multumesc anticipat.

5 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Categoria B

1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

• 0
  • Moderator

oviboy sper că ai observat faptul că legea face referire la "masa totală maximă autorizată", deci comiterea acestei infracţiuni nu este deloc condiţionată de încărcătura transportată. Dacă aduni masele autorizate din actele maşinii şi a remorcii, iar suma lor depăşeşte limita prevăzută  de lege, atunci în cazul în care conduci un astfel de ansamblu, comiţi infracţiunea indiferent dacă remorca este goală sau încărcată. Pentru constatarea acestei infracţiuni poliţistul nu trebuie să cântărească ansamblul de vehicule.

• 0

Merci pentru raspuns.

In concluzie nu depasesc cei 3500 kg (masa max autorizata a masinii + remorca), deci pot circula legal.

• 0

nu, in concluzie

ambele conditii

masa autorizata (autoturism categoriaB + remorca) < 4,250kg

SI

masa autorizata remorca < 750kg

trebuiesc satisfacute

• 0

Cand spune legea ca ai voia sa conduci cu categoria B o remorca care sa nu depaseasca 750.

Remorca are de ex 140 de kg,iar tu ma ai voie sa incarci 610 kg ? 

De exemplu daca eu vreau sa tractez o remorca de maxim 750kg cu Loganul meu care are 1300 de kg..cat balast pot incarca in remorca ? cate kg? 

Edited by Marius
Eliminarea formatării textului