Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Etnobotanicele ar putea fi interzise prin lege.

Recommended Posts

Marius

Etnobotanicele ar putea fi interzise prin lege.

Deputatul PDL Mircia Giurgiu a declarat ca va depune in Parlament un proiect de lege prin care sa se interzica vanzarea produselor etnobotanice in Romania. Intre timp, tot mai multe primarii din tara dau hotarari pentru desfiintarea magazinelor de vise.

giurgiumircia.jpg

"Am hotarat sa initiem un proiect de lege prin care sa interzicem vanzarea tuturor acestor produse si inchiderea magazinelor existente. De asemenea, proiectul prevede si interzicerea comercializarii acestora pe internet sau la colt de strada, adica nicaieri sa nu mai poata fi cumparate aceste produse in Romania", a spus Mircia Giurgiu.

Ce parere aveti?

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

vladmarius

Sa le ia dracu, nu aduc nimic bun. Din punctul meu de vedere sa le inchida pe toate si sa nu le mai deschida niciodata!

cry

Nu cred ca o sa le inchida. Ar fi prima si singura treaba buna pe care ar face-o guvernul asta si nu cred ca o sa se dezminta. Etnobotanicele au distrus mai multe vieti decat a distrus heroina in ultimii 10 ani, sunt copii de scoala generala care se "combina" cate 3-4 la un plic, sunt oameni care au devenit epave in cateva luni de consum. Nu o sa le inchida pentru ca sunt cele mai mari surse de venituri in acest moment (exceptand afacerile cu statul) iar Boc si ai lui cred ca ei nu sunt afectati de cosmarul asta. Oricum sunt prea rupti de realitate ca sa perceapa adevarata dimensiune a fenomenului, asa ca nu trag nicio speranta.

Elvis

Doamne ajuta!

Catalin

Să sperăm că nu va rămâne doar la stadiul de proiect și declarații în mass-media pentru un mic câștig electoral.

serhente Garcia

Etnobotanicele AR TREBUI interzise prin lege, dar totul este facut cu oaresce cap. SUNTEM prea multi, de ce sa cheluie statul bani cu decimarea cind ne putem decima singuri? Mai tineti minte vorba aia proletariala care spunea ca CAPITALISTUL ESTE IN STARE SA-TI VINDA SI SFOARA CU CARE SA-L SPINZURI ???? :ner:

DigitalD

Interesant topicul si felicitari pentru idea deschiderii lui.

1. Nu sunt consumator dar sa il citez pe Teo ex-deko cafe : " alcoolul face mai multe ravagii decat weed"

Cate cazuri stimatii mei ati intalnit in care pe fondul consumului de alcool a violat, batut, mutila, furat, condus (s.a.m.d.) si cate cazuri "pe fondul consumului de etnobotanice....." . Sincer, una bucata drogat sta dracu' in coltu' lui de lume si isi vede de lumea lui paralele (mie imi plac halucinogenele :emo-yessir: , jos palaria).

In plus ca argument pro, alcoolul iti rupe rinichii si ficatii , iarba vindeca glaucomul :ner:

Nu m banati (inca) e doar punctul meu de vedere. Nu va suparati daca aduc un strop de culoare pe "uniforma forumului" .

Apropos...statul roman gandeste cu capul..oricum etnobotanicile sunt consumate de ce sa nu isi infinga si statul gheara si sa scoata profit din comercializarea lor legala? !

Cristi

Tocmai fiindca etnobotanicele alea numai etnobotanice nu sunt si ajung copiii teribilisti la spital, exact, cu ficatul, plamanii si nu in ultimul rand creierul rupt de porcariile alea...si vezi ca weed-ul inca este ilegal in Romania si nu se incadreaza la categoria etnobotanice. Si apropo, nu toti purtam uniforma aici... :naughty:

Edited by Kmcoio

Catalin

Dacă alcoolul face mai multe victime și e mult mai distructiv, în comparație cu etnobotanicele, NU are nici cea mai mică relevanță.

NU este un argument viabil, ci este doar o abordare specific românească, de tipul „capra vecinului”.

Există vreun beneficiu, pentru societate, în afară de cel material (pt comercianți și guvern)?

georgedi

DigitalD, ai intrat vreodata in contact cu un consumator aflat in sevraj? dar cu vreun drogat care tre sa-si ia doza insa nu are banii necesari ?

azi, bei un sprit, te duci sa te culci, a doua zi ai cel mult o durere de cap, dar la droguri e diferit ....

statul roman nu ar trebui sa urmareasca un profit de pe urma nenorocirii unor pusti inconstienti ci ar trebui sa interzica etnobotanicele...

Cristi

Uite de ce ar trebui interzise :

"La Constanta doi tineri drogati si-au omorat in bataie un coleg, pentru ca nu le-a dat mai repede o tigara.

La Bucuresti, in schimb, o prostituata era cat pe ce sa rada un cartier intreg de pe fata pamantului, dupa ce si-a dat foc intr-o bezinarie. Daca ea este incoerenta si nu poate sa se apere, in primul caz avocatul asasinilor arunca toata vina pe ierburile cu efect halucinogen.

Pentru acesti tineri, unul de 21, altul de 29 de ani, totul s-a schimbat in rau de cand au inceput sa ia etnobotanice. Se drogau de cateva ori pe saptamana, povestesc cei din jurul lor.

"Incearca senzatii din ce in ce mai tari. Nu mai simt durere, nu mai simt mila", spune Liviu Chesnoiu, expert criminalist.

Exact asta s-a intamplat in clipa in care au ramas fara tigari. Si-au trezit din somn un camarad, dar pentru ca omul, buimac, nu le-a intins suficient de repede pachetul, au inceput sa-l loveasca pana n-a mai miscat. Detaliile l-au socat pana si pe avocatul care incearca sa ii apere.

Barbatul zdrobit in bataie avea doar 33 de ani. Si-a dat sufletul la spital. Sotia lui este atat de inspaimantata incat nu mai scoate un sunet. A ramas singura cu o fetita pe care o botezasera saptamana trecuta.

Cei care l-au bagat in groapa nu isi neaga fapta, dar pun totul pe influenta nefasta a halucinogenelor. Asta nu ii scapa insa de pedeapsa care poate sa ajunga pana la 20 de ani de puscarie" - articol preluat de pe stirileprotv.ro.

EneaGabriel

In statul asta pe care unii il considera democrat ...cred ca ar fi SINGURUL LUCRU care ar mai avea valoare sa inchida magazinele astea :) s-a ajuns rau de tot...cred ca pentru unii pur si simplu le salveaza viata ca au inceput sa doarma si pe strada din cauza ca au furat de acasa :)

Deci cum spuneam ... "SPERAM LA MAI BINE " :emo-yessir:

Phinto

Sa nu le interzica.Sunt de parere ca cine e atat de prost incat sa-si distruga viata,go for it.Fie ca o distruge cu un bmw luat de tasu' sau cu etno tot aia e,mai ca,cu bmw'u mai distruge si alte vieti nevinovate.

georgedi

drogatii mai nenorocesc si pe altii nu-si distrug doar vietile lor

dcrist

Eu le-as da cite o doza de heroina pura sa fie fericiti vesnic. :naughty:

xuser

"inchide-ti etnobotanicele!, inchide etnobotanicele!" , bine si a doua zi unde ajungem? vindem din nou droguri in strada ca pe vremea lui Constantinescu ? Sau ne apucam de weed din nou prin discoteci?

:ner: mai bine isi cumpara tinerii droguri legale, decat cele ilegale de prin discoteci ... :naughty:

parerea mea...

in plus de asta atatia consumatori unde vor ajunge cand se vor inchide "magazinele astea de ierburi" !? Vor beai ceai de canabis a doua zi :ner: :ner: :ner:

Edited by xuser
  • Downvote 6

LORD

Xuser, consider postarea ta o gluma proasta la un fenomen distructiv al societatii noastre ! Producerea,comertul si consumul de produse etnobotanice, daca nu stii distruge vietii, ale consumatorilor care trebuiesc consiliati, ale familiilor acestora care trebuiesc ajutate, dar si tie iti poate fi afectata viata la intalnirea pe strada cu un astfel de consumator. Sunt curios ,daca ai mai face astfel de comentarii de doi bani, daca un consumator de genul asta ar fi copilul tau sau fratele tau ??? Nu trebuie sa iei postarea ca un afront si nici nu doresc o polemica cu tine, dar prin randurile tale zeflemitoare, desconsideri si marginalizezi un fenomen ce trebuie daca nu eradicat, cel putin limitat la minimum si chiar as putea sa le consider un indemn la consumul de substante psihotrope. Iti recomand mai multa responsabilitate in afirmatii .

• Upvote 1

xuser

Nu ma intelegi ...

legalizarea drogurile si a prostituie = Oricine isi poate deschide un business in aceasta industrie, dispar cartelurile, interlopii care abuzeaza,etc.

Droguri oricum se vor consuma. Preferi ca tinerii sa consume heroina si iarba in loc de etno botanice?

Preferi ca tinerii sa se duca pe strada la una mica, in loc sa mearga la un bordel OK, cu tipe OK,etc?

LORD

Este normal sa nu te inteleg,vorbesti de fenomene diferite prostitutia si drogurile ( nu confunda merele cu perele). Pericolul social al acestora este diferit,in opinia mea primul nu are gravitatea si impactul major conferit flagelului drogurilor.Daca citeai postarea mea cu atentie, ai fi vazut ca nutream daca nu eradicarea,cel putin limitarea consumului, nu sunt un idealist sa cred ca nu se vor mai consuma, dar acest lucru nu ma determina sa cred in legalizarea drogurilor usoare( nu impartasesc opinia mezinei presedintelui) . ,,De ce un tanar trebuie sa consume neaparat substante psihotrope ?, pleaca de la acesta premisa si nu de la cea diametral opusa(decat sa consume cocaina mai degraba ierburi) . Apropo unde ai auzit tu de cartelurile din Romania, te crezi la Medelin (Columbia) ? Se poate vorbi de clanuri , de grupari de crima organizata cel mult, dar acestea sunt inferioare . Din argumentatia ta si apologia drogurilor, ma faci sa cred ca le-ai incercat, in acest caz este dificil sa te conving contrariul si mai ales ca meseria mea de politist, ma face mai putin calificat sa iti acord consilierea/tratamentul adecvat.Este doar o suspiciune ?

• Upvote 1

xuser

Da, este doar o suspiciune: nu am consumat niciodata etnobotanice, sau heroina sau din astea.

Nici macar nu fumez (aici ma refer la tigari simple), si nu ii inteleg pe cei care fumeaza.

Am 25 de ani, si vreau sa zic ca in urma cu 3-4 ani tinerii din orasul meu consumau in mod masiv cannabis/marihuana (sau cum naiba s-or mai scrie). Acuma de cand e cu etnobotanicele, nu prea mai aud pe nimeni laudandu-se ca e dealer de canabis,etc, toti iau etnobotanice. inainte mai auzeam (mai ales de la fete) chestii gen: nu te lega de ala ca vinde droguri, fostu prieten era dealer,etc.. :ner: :ner: :ner: (pasarici nu?!) . insa acuma cu etnobotanicele.. daca cineva vrea sa incerce merge la magazin, nu baga banii in buzunarul unor "grupari infractionale organizate" care fac ceea ce fac si stau mereu cu topurul in portbagaj iar daca le faci necazuri vin cu sabia de ninja peste tine in casa. intelegi? Patronii de etnobotanice nu fac atatea probleme cat poate face 2 "clanuri" rivale prin oras...

E ca si faza cu tigarile netrimbate. Atata vreme cat se gasesc mai ieftine prin Moldova , Serbia si Ukraina, infractorii le aduc de acolo... si apoi sa vezi tu ce placere e cand iti da o bota in cap (ca doar e smecher nu?!), si politia iti recomanda sa-ti retragi plangerea, sau de frica se intalnesc prin paduri sa iti ia declaratii (vezi: cazul lui Soric)

Din aceasta cauza eu sunt pentru legalizarea tuturor "pacatelor": prostitutie, droguri, orice.

Edited by xuser
  • Downvote 3

Elvis

Te-ai facut remarcat xuser ,mai ai ceva sa ne spui?

Vezi ca aici nu este locul ala cu nisip, topagane, tiribombe, leagane.......

Dupa cum vorbesti s-ar putea sa ai nasucul alb sau venele varza.

Si daca nu ai consumat niciodata de unde sti tu ca este un lucru bun aparitia acestor stabilimente ?

Cunosti atat de bine si patronii de magazine care vand etnobotanice.Ce suflete alese, ce acte de caritate fac, dupa mintea ta chiar ne fac un favor ca le tin deschise.

Sunt printre ultimii sanmariteni, ultimii sfinti pe pamant.

Ma, tu nu cumva ai intrat aici sa iti faci reclama? B)

Marius

Nu Elvis, el isi sustine cauza. ;)

xuser

Oriunde in lume exista "legal herbs" chiar si in Statele Unite.

Sa nu mai vorbim ca in USA,California pe baza unei retete de la doctor poti consuma heroina...

Daca nu vor fi legale, atunci vor fi ilegale si mult mai greu de controlat. Macar acuma se pot interzice anumite produse deosebit de periculoase, care pot creea depedenta,etc. Dar cand se vor vinde doar la colt de strada, cui sa-i mai zici "Nu mai vinde mai Spice, ce doar Spice II , clar? " la dealer? :ner:

Macar acuma statul are un anumit control. Ti-am zis, bucura-te ca nu fumeaza astia "micii" canabis si heroina, si nu baga banii in buzunar la Al-Qaida (ca majoritatea drogurilor sunt aduse din Afganistan prin Rusia si Ucraina, nu?)

• Downvote 2

popell

Care este baza legala pentru a închide activitatea unei societăţî ce oferă spre vânzare îngrăşăminte pentru flori ??

Vă adresez această întrebare întrucât acele "magazine de vise" asta oferă spre vînzare şi posedă toată documentaţia necesară.