Jump to content
POLITISTI.ro

pinkull

Detectarea noilor radare ale politiei rutiere

Recommended Posts

Motoboom

Eu v-am zis, cine a inteles a inteles "nu creati neplaceri colegilor", la noile radare nu se poate face nimic.

adica ce nu se poate face? nu se poate sa fiu sanctionat cu avertisment si masura coplementara, care trebuie..... trebuie neaparat sa platesc si amenda?

dinita e un ratardat, il cunosc cat sa pot sa-i spun asa, e un prost, pupincurist, director al DPR fara sa cunosti OUG 195 si regulamnetul, ce sa mai zic de OG2/2001 si sunt multi pe la rutiera care nu stiu ce e ala cod rutier, incep sa regret ca am plecat si am facut loc la unul din clanul dinita, eu merg pe ideea sub 100km/h in localitate sa nu raman fara PC, restul am sa aflu... feriti-va de rutierii de la bals si in general olt, sunt multi si fricosi si ......., stiu eu bineemo-yessir.gif

Edited by eti79ety

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Rusy

adica ce nu se poate face? nu se poate sa fiu sanctionat cu avertisment si masura coplementara, care trebuie..... trebuie neaparat sa platesc si amenda?

dinita e un ratardat, il cunosc cat sa pot sa-i spun asa, e un prost, pupincurist, director al DPR fara sa cunosti OUG 195 si regulamnetul, ce sa mai zic de OG2/2001 si sunt multi pe la rutiera care nu stiu ce e ala cod rutier, incep sa regret ca am plecat si am facut loc la unul din clanul dinita, eu merg pe ideea sub 100km/h in localitate sa nu raman fara PC, restul am sa aflu... feriti-va de rutierii de la bals si in general olt, sunt multi si fricosi si ......., stiu eu bineemo-yessir.gif

A venit nota telefonica de la dinita, la art.108 sa nu se mai aplice avertismentul. Dar voi nu stiti ca o dispozitie e mai tare ca o lege. S-a zis clar ca acei politisti care vor mai aplica avertismentul vor fi sanctionati.

mau65

Am citit tot felul de pareri. Cel mai simplu mod de a nu avea probleme este sa mergi cu viteza legala mai ales in localitati. Si daca esti politist, pui in situiatie penibila pe colegul care este operator radar. Puneti-va in situatia lui, cand ai inregistrare pe radar cu depasire de viteza si vezi ca persoana este colegul tau. Daca il sanctionezi, te inmjura colegii. daca nu, cand iti vine controlul de la comenduire, ti-o trag ei. Eu zic, cel mai bine ar fi sa ne respectam unul altuia munca. In afara subiectului, legat de comportamentul unor colegi, va spun ca anul trecut, am avut in zona mari manifestari culturale, care sunt in fiecare an, iar un asa zis coleg, s-a trezit ca vine de la resedinta de judet sa inchirieze ATV-uri. Degeaba l-am rugat sa nu inchirieze in zona unde este o aglomerare de circa 3000 de persoane, ci putea sa mearga mai incolo spre padure, nu ? Si coleg,cum era, nu avea intentia de a ceda din dreptul lui de a inchiria ATV-uri si eu l-am amenintat ca il sanctionez la Lg 61 pentru nerespectarea masurilor de ordine cu ocazia manifestarilor cultural sportive, pentru ca pe acel tronson circulatia era inchisa,si comunic asta si sefilor mei. Aia ne trebuia ? ATV uri in multime de la un coleg ? Cred ca ar trebui sa ne respectam mai mult unii pe altii.

Rusy

@mau65: ai pus punctul pe "i"

Motoboom

A venit nota telefonica de la dinita, la art.108 sa nu se mai aplice avertismentul. Dar voi nu stiti ca o dispozitie e mai tare ca o lege. S-a zis clar ca acei politisti care vor mai aplica avertismentul vor fi sanctionati.

unde a venit acea nota telefonica de la dinita? la olt nu a ajuns asa ceva, in ce baza circulistul e sanctionat da imi aplica un avertisment ca am depasit viteza legala?emo-yessir.gif

Rusy

unde a venit acea nota telefonica de la dinita? la olt nu a ajuns asa ceva, in ce baza circulistul e sanctionat da imi aplica un avertisment ca am depasit viteza legala?emo-yessir.gif

In baza dispozitiei. Mai nou a venit si acea dispozitie privind normarea muncii de politie, minim 5 procese verbale. Sa vedem daca va sta in picioare. Un coleg ofiter a fost la schimb de experienta in Germania si zice si acolo este norma de amenzi stabilita clar la inceput de an. Sa vedem ce va fi.

maxu08

ca si potential contravenient, nu norma de amenzi este cea care ma deranjeaza ci modul cum ar putea fi facuta. nu vreau sa cred ca s-ar putea ajunge - cu scopul de a face norma zilnica in timp util, fara sa se stea peste program - ca soferii sa fie opriti ptr ca lipseste aspirina din trusa medicala, sau mai stiu eu ce chestii absolut minore. de fapt asta cred ca este spaima tuturor cind se discuta de norma amenzilor.

Colegul tau care a fost in Germania ne poate spune si cum se facea norma? era ok ptr o zi de lucru sau trebuia sa faca overtime si sa pindeasca dupa colt.

Edited by maxu08

dunelu

In baza dispozitiei. Mai nou a venit si acea dispozitie privind normarea muncii de politie, minim 5 procese verbale. Sa vedem daca va sta in picioare. Un coleg ofiter a fost la schimb de experienta in Germania si zice si acolo este norma de amenzi stabilita clar la inceput de an. Sa vedem ce va fi.

Politia Romana a retras, vineri, 25 iunie 2010, din dispozitia inspectorului general Petre Toba, proiectul de normare a activitatii politistilor rutieri in functie de numarul amenzilor date pentru contraventii in trafic, a declarat Raluca Seucan, purtatorul de cuvant al IGPR.

Rusy

Poate cineva sa ne zica si noua ce s-a discutat la intrunirea de la Mures?

SkyTiger

coosstti

Mergeti mai incet prin toata tara! :naughty:

Dan

Nu este niciun secret. Sunt doua radare de acest tip. Unul pe A1 si unul pe A2. Aparatele radar noi nu apartin Politiei Romane. Au fost inchiriate de o firma privata. Iti recomand sa pastrezi viteza in limitele legalitatii chiar daca crezi ca poti scapa de celelalte aparate radar. S-ar putea sa ai mari surprize. :clip:

Edited by copman

Marius