Jump to content
POLITISTI.ro

Vesta antiglont

cry

Recommended Posts

Inteleg ca sunt colegi care si-au cumparat singuri vestele antiglont. Am reusit sa aflu ca unii au gasit niste veste SH de la politia germana aduse de cineva din Craiova cu 100 E/bucata. As vrea si eu una, asa ca daca ma poate ajuta cineva cu un numar de contact, i-as fi recunoscator.

Avind in vedere ca "m-am jucat" cu asa ceva, da-mi voie sa am MARI reticente in ceeace priveste securitatea oferita de vestele antiglont SH.

Avind in vedere ca ne aflam in aria publica si datele respective nu pot aparea aici, iti stau la dispozitie pe pm.

si eu ma numar printre cei care au cumparat o vesta sh din germania ,nivelul de protectie este 3A si sincer sunt multumit de ea,daca nu vedeam testul pe o vesta cu ochii mei nu imi luam ,de la 10 metri din patru gloante calibru 9x19 parabellum trase cu glock 17 nu a trecut nici unul,la serviciul nostru suntem 26 de oameni si statul roman ne-a dotat cu 8 veste deci cine apuca apuca cine nu se ducea cu pieptul gol

sunt de aceeasi parere cu colegul de mai sus, mai bine dai un ban in plus (nu ca as fi de acord sa le cumparam din banii nostri) dar sa te afli in siguranta uite aici ceva care poate te ajuta site-ul este din SUA si am cumparat de la ei au numai marfa clasa nr.I succes!!

http://www.copsplus.com/bodyarmor.php

Spune-ne te rog mai exact cum ai cumpărat de pe http://www.copsplus.com/bodyarmor.php, modalitate de plată, transport şi taxe Vamale?

Edited by cristiand20
  • Moderator

Stiu ca suntem incantati de pretul mic al unei veste antiglont second-hand, dar:

- kevlarul, dupa aproximativ 5 ani, intra intr-un proces de degenerare, asa ca inclusiv vestele de "rezerva" care au stat in magazie, nu mai sunt la calitatile tehnice din momentul fabricarii

- cu atat mai profund este procesul de degenerare la actiunea sarurilor din transpiratia umana, asa ca daca au fost purtate, cu atat mai mult nu recomand utilizarea

- chiar daca vesta a fost "testata", cu siguranta nu o purta vreunul dintre voi... ci a fost pusa pe post de tinta, fapt ce ii schimba caracteristicile, adica pare ca este inca rezistenta (vesta este gandita sa protejeze un om, nu o tinta)

- vesta protejeaza sub doua aspecte: dinamic si penetrant; degeaba nu intra glontul, daca vesta nu mai are capacitatea de disipare a fortei dinamice a proiectilului si te alegi cu un plaman fisurat etc.

Sunt de acord ca o vesta second hand este mai buna decat nimic, dar nu cred ca viata dvs. poate valora 2-300 euro, cat economisiti. Calitatea costa !

• Upvote 1

- kevlarul, dupa aproximativ 5 ani, intra intr-un proces de degenerare, asa ca inclusiv vestele de "rezerva" care au stat in magazie, nu mai sunt la calitatile tehnice din momentul fabricarii

... Si la un numar ceva mai mare de ani, se caseaza, tocmai datorita acestui proces de imbatrinire.

Bag de seama ca exista o frenezie in procurarea unor echipamente pe care "serviciul" nu le poate pune la dispozitie. Concomitent cu aceasta se observa ca orice echipament "de acasa" folosit in timpul lucrului si care a facilitat o paguba materiala, face ca aceasta paguba sa fie aruncata pe umerii "procuratorului".

Mai stiu ca la nivelul structurilor de interventie rapida s-a cautat sa se asigure o cit mai buna si cit mai completa dotare (cel putin la cei pe care ii am "in grija", stiu ca dotarea se apropie de 100% pe linia materialelor de interventie).

Mai stiu ca la nivelul structurilor de interventie rapida s-a cautat sa se asigure o cit mai buna si cit mai completa dotare (cel putin la cei pe care ii am "in grija", stiu ca dotarea se apropie de 100% pe linia materialelor de interventie).

Te inseli . :emo-yessir:

• Moderator

In cel mai rau caz le trimiti o copie dupa legitimatie, desi nu cred ca o sa ceara asa ceva, ca habar nu au cum arata actele noastre. De obicei, reglementarea asta se aplica pentru cazul in care bunurile sunt trimise catre o adresa din SUA. Am cumparat, de pe alte siteuri, care aveau astfel de restrictii, dar nu mi/au cerut nimic. Spre exemplu http://www.lapolicegear.com/

trebuie sa ai card agreat de ei (vezi pe site) si trebuie sa ai cont in valuta musai in rest dureaza cam doua trei saptamani pana iti vine comanda

Şi taxe vamale ai plătit? Sau alte taxe made în Romania?

• Moderator

Regimul vamal spune ca pt produse cumparate din afara UE tr sa platesti TVA (in functie de suma declarata de expeditor in declaratia vamala intocmita la trimiterea coletului sau in factura care insoteste pachetul) si accize (atunci cand se aplica, conform nomenclatorului vamal). Daca faci cumparaturile pe ebay sau te intelegi sa-ti treaca magazinul online pe declaratia vamala ca produsele sunt cadou sau mostre (gift/sample), adica fara valoare comerciala, este posibil sa nu mai platesti nimic, dar asta este pe riscul tau.

• Moderator

Din curiozitate, am cautat azi pe ebay, veste antiglont. Si am avut supriza sa gasec o sumedenie de oferte, noi, second hand sau reconditionate, la preturi cuprinse intre 50 si 600 euro, incluzand transportul, iar unele firme ofereau si garantie.

Succes la achizitionare !

Edited by CITADELA
  • 4 weeks later...
  • Moderator

Pentru cine nu a gasit pe internet sau pe alte cai:

Vand vesta antiglont personala, nivel IIIA, marimea LARGE, valabilitate inclusiv 2011 (despre folosirea ei ulterioara, vezi posturile anterioare), formata din urmatoarele panouri:

spate cu acoperirea zonei laterale

fata

trauma plate

2X minipanouri pentru umeri.

Husa este in stare buna, desi se vede clar ca a fost purtata ceva vreme, cu panouri velcro (arici) pe fata si spate pentru ecusoane, embleme etc. Nu este ciuruita :naughty: si sper ca si viitorul proprietar sa aiba acelasi noroc

Si eu am cumparat-o second-hand, in urma cu aprox. 3 ani. Acum o sa-mi iau una noua.

Pretul informativ este de 600 RON (detalii si negocieri pe PM)

post-1064-058706700 1291988961_thumb.jpg post-1064-071725800 1291988978_thumb.jpg post-1064-023413600 1291989009_thumb.jpg post-1064-098508900 1291989025_thumb.jpg

• 2 weeks later...
  • 1 year later...

Sunt Reporter si vreau sa fac un material despre lipsa vestelor antiglont din dotarea politistilor. As vrea sa fiu contactat daca exista probleme acum si daca politistii, in special cei de la SIAS sunt nevoiti sa isi cumpere singuri vestele antiglont. Este un subiect delicat si as dori mai multe informatii. VA multumesc. Las aici contactele mele si astept sa discutam. bogdanmuzgoci@yahoo.com,