Jump to content
POLITISTI.ro
Catalin

Legalitatea foliei aplicata pe geamuri la autovehicule

Recommended Posts

Marius

:huh: intr-adevar nu este legal conform legii sa ai aplicate folii pe geamuri neomologate, dar atata timp cat sunt legale nu vad ce incurca la buna circulatie pe drumurile publice!!!

Pai hotaraste-te! Ori sunt legale ori sunt ilegale?

Faptul ca tu ai montat pe geamurile de la masina personala folie dovedeste ca opinia ta e subiectiva. In plus nu esti hotarat, cand e legala cand e ilegala. Mai bine, pune mana, citeste cu atentie legea si respecta ce scrie acolo.

CristiXP

Cu alte cuvinte, pentru a îndeplini condițiile legale, nicio mașină nu poate avea aplicată folie de culoare închisă pe parbriz și pe geamurile de la portierele din față. Nu există omologare pentru foliile vizibile aplicate pe geamurile laterale față (legea spune că se pot aplica și pe geamurile din față, dar gradul de transparență admis este foarte mare, astfel încât la o folie care să respecte condițiile legale, este aproape invizibilă diferența față de un geam normal)

am si eu o intrebare, cum ati ajuns la concluzia asta referitor la cei 70% ?

Intr-adevar sunt masini care au geamuri colorate din fabrica, dar la fel sunt si folii cu o transparenta de 85-87% cu tot cu timbru lipit pe geamul din fata , de ce nu ar fi legale alea chiar daca geamul e colorat din fabrica ?Ala cand monteza folia si pune timbrele pe geam verifica inainte transparenta geamului cu un aparat, la fel si dupa daca se incadreaza in limitele legale,deci daca totul se incadreaza in aia 70% ,repet , de ce nu ar fi legale ? De asta nu mi se pare normal ca sa ti se retina certificatul de inmatriculare fara un reprezentant RAR de fata cu aparatul respectiv,sau aparatul respectiv sa fie in dotarea politistului.Ce vina are soferul care a pus folia intr-un atelier autorizat,a primit o omologare,o hartie,abtibilde care atesta opacitatea,o stampila de la o firma ce are lunar audit cu RARul ca politistului i se pare ca sunt pic intunecate geamurile, sau mai intunecate decat trebuie ?

Totusi o transparenta de 70% e usor vizibila,mai ales noaptea pe intuneric,adica par destul de intunecate.

Cat despre contestat , n-ai ce contesta , aia ar insemna ca dupa 1 luna cand depui tu contestatia sau te cheama la tribulan si ti-ai ras deja foliile de pe geamuri , recuperat talonul dupa ce aia ti-au zis ca esti in regula, ce contesti ? ce sa zici ?le arati masina ca e in regula ?Si ca tu de fapt ai fost in regula si ti s-a luat asa talonul , pe nedrept ?Asta mi se pare o situatie in care n-ai ce contesta si nici castiga nimic chiar daca ai dreptate.

Edited by CristiXP

Catalin

Foliile „legale” de pe față, adică cele ce nu depășesc limita de opacitate, sunt atât de colorate sau dacă vrei, au o opacitate aproape invizibilă. Deci dacă cineva își pune pe geamurile din față o folie care să respecte gradul de opacitate impus de lege, atunci acele geamuri vor arăta exact ca majoritatea celorlalte și nu vor atrage atenția nimănui. Pur și simplu nu se observă că există folie aplicată. Înțelegi?

Dacă un polițist poate observa ușor că pe geamurile din față este aplicată folie, deci sunt mai închise la culoare, atunci automat înseamnă că aceea folie nu respectă gradul maxim de opacitate admis.

Că mușteriul a aplicat o folie ce respectă acea limită, înainte de a fi montată și cumulată cu opacitatea din fabrică a geamului, acest ansamblu depășește limita de opacitate, nu are nicio importanță și nici nu-l absolvă de responsabilitate. Tocmai pentru că măsurarea opacității se face la final, după ce folia a fost aplicată și care în combinație cu opacitatea geamului nu trebuie să depășească acea limită.

Aceste lucruri mi-au fost explicate de un inginer de la RAR. Omul mi-a explicat foarte simplu, o folie pentru geamurile față care să respecte specificațiile este atât de transparentă încât nici nu îți dai seama că geamul o are aplicată. Înțelegi?

• Upvote 1

CristiXP

uite niste exemple cu masina din diferite pozitii ,zile diferite,altfel lumineaza soarele pe ea.

In prima se vede clar ca folia e deschisa , iar in 2 ,3 pare mult mai inchisa,dar e vorba de aceeasi masina ,aceeasi folie,zile diferite,iar pe abtibild din cate imi amintesc eu , scrie 84-87%, din cate stiu echiparea ambition la logan are geamurile un pic colorate din fabrica.Asadar pe timp de noapte, se poate face foarte usor confuzie la cat e de inchisa folia de pe geamuri si fara aparat de masurat se pot face usor confuzii.Cand il simti pe unu ca a baut ,ii iei direct permisul ,sau ii dai fiola sa sufle sa vezi exact alcoolemia ?

post-89-0-39398000-1331304422_thumb.jpg post-89-0-23596600-1331304429_thumb.jpg post-89-0-14279900-1331304435_thumb.jpg

• Downvote 3

Catalin

Nu e aceeași folie în toate fotografiile.

• Upvote 1

CristiXP

m-am uitat si eu mai atent si e tare posibil sa nu fie,cunosteam masina de cand avea alea cu abtibild am insinuat ca sunt aceleasi.In 2 si 3 sigur e aceeasi si sunt diferente enorme din cauza expunerii ,in 2 nu se vede soferul in 3 da...

Ideea e alta,daca cineva sa zicem prin absurd a fost sanctionat pentru chestia asta pe nevinovat, eu sunt de parere ca nu are cum sa isi demonstreze nevinovatia,mai ales daca sanctiunea nu a fost aplicata de fata cu un reprezentant RAR si atunci doar pentru ca i se pare cuiva,ca e vizibila sau nu , sa fii sanctionat si pus pe drumuri e cam aberant.Deci cum iti demonstrezi nevinovatia pana la urma si sa contesti aparatul de masura, ochiul ?

Edited by CristiXP

Catalin

Nu e deloc aberant, ci poate doar o dovadă a înclinației românului din ultimii ani, prin care încercăm să devenim mai catolici decât Papa.

Pozele pe care le-ai postat confirmă exact ce ți-am spus eu anterior. O folie admisă de lege pe geamurile față nici nu se observă , decât dacă stai să te uiți atent, de aproape și studiată atenție.

În pozele 2 și 3 întradevăr, e posibil să fie vorba de aceeași folie, dar diferența este foarte mică și se datorează cantității de lumină ce intră prin parbriz și a poziției autoturismului. Diferența între prima poză și celelalte două este atât de mare încât orice om își poate da seama, nu trebuie să aibă experiență în stradă sau să fie vreun geniu. Să fim serioși, nu e nevoie să fii inginer sau să ai vreun aparat pentru a realiza o astfel de situație!

Kayne

de remarcat ca pozele in care apare folia sunt facute cu un an inainte de cea fara... adica 2,3 fata de 1...

• Upvote 1
  • Downvote 1

CristiXP

Da,referitor pozele lu peste` asa e, am scris explicatia mai sus,eu stiam masina doar de cand avea legale pe fata si m-am aruncat aiurea crezand ca e vorba de aceeasi transparenta.

@Catalin , totusi un 70% noaptea pe intuneric pacaleste ochiul destul de tare,d-aia ziceam clar de aparat .Daca totusi sunt niste norme care trebuie respectate si spune clar valoarea de 70% , de ce sa o masuram ochiometric si nu cu un aparat care face asta,pentru ca asa se pot face foarte usor niste abuzuri si asa unii spun ca nu e deloc legala folia aplicata pe fata , uita de partea ca nu e legala cea vizibila si cand te prinde ramai fara certificat.Mai sunt care si acum inca sunt de parere ca nu e legala deloc folia pe fata si nu conteaza ce ii spui, daca el asa isi aminteste asa a ramas.Tineti cont ca nu toata lumea e la fel de documentata cum o faceti voi.Parerea mea e ca asa se face cel mai elegant si asa i-ai demonstrat si soferului in mod incontestabil ca nu are dreptate si ca l-au pacalit idiotii aia cand i-au pus folia."Mi se pare mie ca e cam neagra" nu e niciodata un argument bun :) Iar daca idiotii aia de au pus folia pun abtibilde de 70% pe folie cu 5% transparenta, e treaba RARului,pentru ca ei au mijloacele necesare sa verifice daca e intr-adevar asa sau nu si sa ridice licenta aplicatorului.

La un moment dat se vindeau ca folii omologate si foliile Alfaromtrans si primeai si un certificat de omologare,care dupa parerea mea poti sa-l arunci din start,intrucat din cate imi amintesc eu , folie omologata e doar aia ce se monteaza in ateliere omologate,iar folia si aparea pe siteul RAR ca omologata, folie care pe luneta n-o puteai pune decat din 2 bucati =))

Edited by CristiXP

Kayne

si la folie, si la tobe, si la cauciucuri si la cate or mai fi, esti trimis la RAR pentru verificare / confirmare. faptul ca ai un abtibild care spune nu stiu ce, nu inseamna ca nu e un fals ordinar....

• Upvote 2

CristiXP

Si daca rarul zice ca e ok? Ce se intampla cu amenda atunci?raru la fel poate sa zica ca e ok dupa ce ai dat'o jos. Asta ma chinui eu sa explic,ca si in cazul in care esti cel mai ghinionist si esti nevinovat,nu ai cum sa demonstrezi nevinovatia.Ma gandesc ca la fel e si cu tobele,o limita de db admisa.

Edited by CristiXP

Kayne

daca esti cetatean corect si nu ti-ai facut magarii la masina / motocicleta, nu ai de ce sa te temi. daca vrei sa te dai smecher, iti pui folie / tobe / cauciucuri etc neconforme si cand te duci la rar le dai jos...sunt timpul, banii si placerea ta. (nu ma refer aici la tine personal)

alextomus

Buna seara tuturor,

Am citit intreg continutul acestui topic...de multe ori am zambit pe sub mustata si ma ingrozeste modul in care gandesc o parte dintre politistii romani. Imi vine greu sa inteleg cum de un reprezentant al legii (politist la brigata de circulatie rutiera) poate sa isi dea cu parerea referitor la opacitatea geamurilor de pe fata (75% - 65% etc) atata timp cat soferul ii prezinta un document omologat la Registrul Auto Roman. Este inutil sa intram in polemica obtinerii certificatului de autenticitate... daca cineva va prezinta un document fals atunci persoana respectiva comite alte infractiuni si intra sub incidenta altor legii putand fi sanctionat corespunzator (chiar si cu inchisoarea daca nu ma insel pentru acte false). Sunt de acord cu ideea de a se retine certificate de inmatriculare, sa se faca cercetari mai amanuntite in cazul in care exista suspiciuni sau dovezi fondate referitoare la autenticitatea certificatului respectiv. Dar ca o persoana sa isi dea cu parerea cu privire la % de opacitate al geamurilor cu toate ca se prezinta un certificat care certifica gradul de opacitate mi se pare putin cam mult. Aici intervine si subiectivismul din partea omului legii sau fara a jigni pe nimeni este vorba si despre calitatea vederii fiecaruia dintre noi (poate un politist are probleme de vedere si i se par geamurile mai inchise cu toate ca tu ii prezinti un certificat care atesta ca geamurile au gradul corespunzator de luminozitate/opacitate. Mai mult....poate ca este o zi mai inorata si geamurile par mai inchise decat sunt ele defapt, poate ca este o zi mai insorita si geamurile par mai deschise cu toate ca, defapt, ele sunt mai inchise decat limitele admise de RAR.

Posturile unui domn politist de mai sus in care ne spune ca defapt nu are cum sa existe folie care sa respecte legea dar sa nu poata fi vazuta de politist nu stau in picioare. Este doar o pare a dumneavoastra iar pana in momentul in care aceasta nu poate fi probata cu ajutorul unor aparate omologate nu valoreaza nimic. Este ca si cum m-ati opri si mi-ati spune ca eu conduc in stare de ebrietate fara sa imi masurati gradul de alcoolemie cu un aparat omologat sau mi-ati spune ca cirul in localitate cu 80km/h fara sa masurati viteza cu un aparat omologat.

Mai mult, domnule politist, in viata aceasta mi-am propus sa nu imi pierd vremea prin tribunale contestand amenzi sau retineri de certificate de inmatriculare de catre dumneavoastra...am lucruri mult mai importante de facut. Afirmatia dumneavoastra ca IPJ-ul etc plateste toate daunele (timp, avocat si altele) nu stau in picioare in fata mea mai ales pentru astfel de situatii. Sunt de acord ca in cazul in care este intradevar ceva discutabil si chiar consider ca politistul a gresit (este om si el si poate sa greseasca sau sa aiba o alta parere) ma voi adresa instantei de judecata. In schimb, nu mi se pare normal sa accept ca dumneavoastra sa imi retineti certificatul de inmatriculare dupa cum aveti dumneavoastra chef atata timp cat eu va prezint acte care atesta legalitatea elementelor aflate pe masina mea dar dumneavoastra refuzati sa le luati in considerare. Chiar nu sta in picioare afirmatia dumneavoastra si mai mult in astfel de situatii (nu sunt sigur ca se poate sau ca as avea castig de cauza),dacat tot ma apuc de pierdut timp prin tribunale m-as gandi foarte serios la intentarea unui proces si direct cu dumneavoastra.....nu cu insitutia pe care o reprezentati.

Mai mult, din cate stiu eu, RAR-ul este institutia care se ocupa cu omologarea tuturor elementelor de caroserie ale masinii (sistem de franare, dimensiuni cauciucuri etc.). Cu ce drept contestati dumneavoastra autorizatiile RAR?

In cursul topicului am intalnit expresii de forma "buna, rea legea-i lege si trebuie respectata". Consider ca aceasta sintagma nu va face cinste si mai ales la modul cum este privita intreaga insitutie a Politiei Romane in ziua de azi. Multumesc lui Dumnezeu, mi-a fost dat sa calatoresc destul de mult si in afara Romaniei....va pot spune ca doar in Romania am intalnit politisti cu atitudine de "te-am prins, ti-am tras-o". Eu cred ca dumneavoastra nici macar nu mai stiti care este rolul dumneavoastra in strada. Eu sunt convins, si este dovedit si stiintific, ca o atitudine corectiva prin care sa ii arati omului respectiv ca a gresit este mai eficienta decat atitudinea mai intai iti dau amenda si dupa iti spun si ce ai facut. Pana in momentul de fata am luat o singura amenda de centura pe care am platit-o. Stiti ce m-a deranjat cel mai tare? Nu amenda ci faptul ca respectivul domn politist nici macar nu a stiut sa imi explice de ce trebuie sa port centura.

In speranta ca nu am jignit pe nimeni, va salut cu respect si va doresc o seara placuta.

Edited by alextomus
  • Upvote 2
  • Downvote 7

Cristi

Domnule alextomus, dumnevoastra cand ati obtinut permisul de conducere nu ati dat un test teoretic inainte? Unde scrie in Codul Rutier ca politistul este obligat sa va explice de ce trebuie sa purtati centura de siguranta? Poate doriti sa va explice politistul si care este diferenta dintre pedala de frana si pedala de acceleratie, cate galaxii sunt in univers, ce s-a intamplat in '47 la Roswell si asa mai departe? Sunteti inca unul dintre romanii care au calatorit "afara" si vin sa ne dea lectii deontologice despre cum se comporta politistii prin alte state. Lasati ipocrizia. Stiti bine ca in alte state, mai ales in cele in care "curge apa calda la robinet", cuvantul politistului e lege, iar romanul care in tara se mira de ce nu ii explica politistul motivul pentru care este obligat sa poarte centura, sta in pozitie de drepti si se roaga zeilor sa nu carecumva sa fii facut vreo greseala si sa fie sanctionat cu vreo amenda cat vreo 5 salarii din Romania. Daca dumnevoastra prezentati pentru foliile de pe masina un certificat de autenticitate si omologare, iar politistul constata ca intre datele consemnate in respectivul act si situatia de fapt, respectiv foliile existente pe masina, exista vreo discordanta, are tot dreptul legal sa va retina certificatul de inmatriculare, obligatia fiind a dumneavoastra sa demonstrati ca nu a avut dreptate. Daca inginerii R.A.R. spun ca pe geamurile din fata ale autoturismului o folie legala nu ar schimba gradul de opacitate al acestora, iar politistul de abia va vede in masina, cum puteti spune ca aveti certificat de omologare si ca totul e in regula? Va asigur ca politistii nu au probleme de vedere, sunt testati medical inainte de a imbratisa aceasta meserie si in timpul exercitarii acesteia.

Legat de actionarea in judecata a politistului. Va rog sa incercati sa faceti acest lucru, poate va place sa platiti daune si despagubiri. Succes.

La final, dati-mi voie sa ma mai minunez odata de ceea ce ati spus :

Pana in momentul de fata am luat o singura amenda de centura pe care am platit-o. Stiti ce m-a deranjat cel mai tare? Nu amenda ci faptul ca respectivul domn politist nici macar nu a stiut sa imi explice de ce trebuie sa port centura.
  • Upvote 2

alextomus

Domnule Cristi,

Daca dumneavoastra va minunati de afirmatia mea legata de faptul ca domnul politist nu a stiut sa imi explice de ce e bine sa port centura de siguranta, va rog sa ma credeti ca eu m-am minunat si mai tare cand, in discutia cu dansul el mi-a replicat " Da ce....nu m-ai vazut?....trebuia sa iti pui centura!" In aceasta situatie am avut respectiva intrebare pentru domnul politist la care nu a fost capabil sa imi raspunda (cu toate ca a incercat :) ). Va asigur ca stiu foarte bine de ce trebuie sa port centura, o purtam si inainte sa iau amenda respectiva si o port si acum dar nu pentru ca dau de dumneavoastra in strada....o port pentru siguranta mea.

"Sunteti inca unul dintre romanii care au calatorit "afara" si vin sa ne dea lectii deontologice despre cum se comporta politistii prin alte state..."

Eu nu dau lectii nimanui. Mai mult, spun ca nu tot ceea ce e in afara ar trebui implementat de urgenta si in Romania (ex: nu cred ca este o solutie sa toleram acohol-ul in limita a o bere sau un pahar de vin avand in vedere ca romanul nostru drag nu s-ar opri la doar atat). In schimb, problemele de atitudine pe care unii colegi ai dumneavoastra le au fata de participantii la trafic ar putea fi corectate dupa modelul european. Sunt in totalitate de acord cu afirmatia dumneavoastra prin care spuneti ca "politistul e lege" dar mare atentie...politistul nostru trebuie intradevar sa isi castige acest statut. In mod cert acest statut nu se castiga prin pareri lansate de politist cu privire la opacitatea geamurilor atata timp cat eu demonstrez contrariul cu documente.

"Daca inginerii R.A.R. spun ca pe geamurile din fata ale autoturismului o folie legala nu ar schimba gradul de opacitate al acestora, iar politistul de abia va vede in masina, cum puteti spune ca aveti certificat de omologare si ca totul e in regula? Va asigur ca politistii nu au probleme de vedere, sunt testati medical inainte de a imbratisa aceasta meserie si in timpul exercitarii acesteia..."

Aici nu vorbesc de cazurile flagrante.....mai mult, in aceasta situatie, daca conducatorul auto ar prezenta un document care sa ateste autenticitatea foliei cred ca in majoritatea foliilor sunt false. Cum politisitii sustineti ca nu au probleme de vedere, nici cei de la RAR nu ar trebui. Oricum, afirmatiile mele erau legate de post-ul 53 in care, va exprimati doar o parerea referitoare la opacitatea foliilor. Eu cred ca nu e loc de pareri in astfel de situatii (v-am dat exemplu legat de alcoolemie sau de viteza excesiva in localitati).

Legat de trimiterea in judecata a unui politist, poate aveti dreptate...nu va contrazic :)

• Upvote 1
  • Downvote 5

Catalin

Acel document NU este eliberat de registrul auto ci de un SRL. Doar spune că cel care a montat folia a fost autorizat de RAR să facă astfel de operațiuni. Cei de la acele firme NU sunt ingineri ai registrului auto. O mașină ce ajunge la o astfel de firmă, unde îi este montată folie, primește de acolo acea hârtie, nu ajunge și la registrul auto pentru verificări.

Faptul că nu îți place ce spune legea și consideri că nu ar trebui aplicată, nu dovedește decât că te-ai plimbat de pomană prin occident. Acolo nu mai ai tupeul să ceri explicații când ești oprit de polițist pentru că nu porți centura, taci ca un mielușel și nu mai comentezi nimic. În schimb, după ce vă întoarceți în țară uitați complet aceste aspecte și începeți să țineți lecții despre atitudine sau ce face cinste ori nu.

• Upvote 2

alextomus

"Acel document NU este eliberat de registrul auto ci de un SRL. Doar spune că cel care a montat folia a fost autorizat de RAR să facă astfel de operațiuni. Cei de la acele firme NU....."

In continuare sustin ca ilegalitatile comise de aceste SRL-uri pot fi atacate in alte forme. Daca tot facem teorii de acest gen poate ca dumneavoastra ar trebui mai intai sa va ocupati de rezolvarea ilegalitatilor comise de aceste SRL-uri... sa semnalati aceste aspecte autoritatilor compentente, sa faceti follow-up pe rezolvarea problemelor din sistem. Prin abordarea dumneavoastra dumneavoastra inlaturati efectul dar nu si cauza problemei care, dupa spusele dumneavoastra, ar fi aceste SRL-uri. Halal abordare! Nu va face cinste aceasta abordare mai ales ca va vad o persoana care face din placere meseria de politist si vrea sa schimbe ceva.

"Faptul că nu îți place ce spune legea și consideri că nu ar trebui aplicată, nu dovedește decât că te-ai plimbat de pomană prin occident...."

M-oi fi plimbat eu de pomana "pe afara" dar si dumneavoastra ati facut scoala de politie de la Campina sau Academia de Politie tot degeaba. Nu imi dau seama de unde ati tras dumneavoastra concluzia referitoare la tupeul meu dar va asigur ca nu am tupeu nici in fata reprezentantilor legii din Romania si nici in afara reprezentantilor legii din alte tari. Ma comport normal in ambele situatii (platesc cinstit cand gresesc) dar experientele cu politistii din Romania vs politistii din alte tari imi demonstreaza faptul ca Politia Romana mai are muuult de lucrat in ceea ce priveste atitudinea. Este normal sa solicitati respect din partea participantilor la trafic dar acest respect (in cele mai multe cazuri) vine atunci cand la randul tau, ca participant la trafic, vei primi acelasi respect din partea organului legii.Afirmatiile dumneavoastra (" taci ca un mielusel....") sunt nefondate si nu cred ca sunteti in masura sa imi spuneti cum reactionez eu in astfel de situatii. Cu alte cuvinte, a doua parte a postului este lipsit de substanta si l-ati scris doar ca sa fie scris.

• Downvote 1

Catalin

Eu nu sunt în măsură să-ți spun cum să reacționezi, dar tu ești în măsură să faci aprecieri despre ce și cum ar trebui să facă polițistul, deși nu ai habar despre acest domeniu, ba mai mult chiar ai tupeul să faci aprecieri cu privire la pregătirea mea.

Ne vorbești despre atitudine și respect? Chiar nu ai nici o firimitură de rușine sau bun simț?

Dacă tu nu ai pus centura de siguranță nici măcar atunci când ai văzut polițistul, asta denotă nu numai lipsă de respect față de legile acestei țări ci și faptul că pur și simplu îl sfidezi pe acel polițist și nu-i respecți munca. Așa că poveștile despre respect și atitudine pe care le reciți pe aici, pe lângă faptul că sunt penibilie, dovedesc și o doză incredibilă de ipocrizie.

Te rog să mă scutești cu afirmațiile privind ce mi-ar face sau nu cinste, tocmai pentru că n-ai nici cea mai mică idee despre această muncă.

În primul rând, reține următorul lucru, legea nu incriminează montarea unei folii neomolagate pe o mașină, ci conducerea ei pe drumurile publice având acele folii pe geamuri. Iar aici este o diferență pe care tu nu ai fost capabil să o pricepi, dar în schimb îți dai cu părerea și încerci din răsputeri să faci pe deșteptul. Dar pentru că eu am ceva mai multă răbdare cu cei ce pricep mai greu, am să-ți explic mai pe înțelesul tău.

Dacă tu ai folie neomologată pe geamurile mașinii, dar nu circuli cu ea pe drumurile publice, ci eventual o ții pentru vreo expoziție sau orice altceva, legea nu este încălcată absolut deloc. În plus, NU poți avea certitudinea că cel de la SRL-ul respectiv s-a abătut de la normele impuse la autorizare de către registrul auto, tocmai pentru că mașina după ce pleacă de acolo, poate suferi modificări sau intervenții din partea unor neautorizați. Pricepi care e diferența? Nu cel de la SRL este responsabil de punerea în circulație a unei mașini cu folie neomologată, chiar și dacă am presupune că este cel ce a montat-o.

În concluzie, te sfătuiesc să nu-ți mai dai cu părerea despre niște aspecte de care n-ai habar, pentru că lucrurile nu stau deloc așa cum se văd în cercurile amatorilor de spart semnițe în timp ce se pricep la absolut orice.

Și nu în ultimul rând, mai reține următorul lucru, Poliția și polițiștii NU sunt mai buni sau mai răi decât societatea din care fac parte, sunt exact la fel, tocmai pentru că provin din societatea respectivă, NU sunt aduși de pe lună aici. Deci data viitoare când vei mai spune că polițiștii sunt proști, corupți sau nu au atitudinea corectă, să nu uiți că românii își merită poliția pe care o au și sunt exact la fel, nu sunt deloc mai breji, deși le place să creadă acest lucru. Nu ar exista corupți dacă nu ar fi și corupători, nu ar exista atitudini incorecte lipsite de respect sau arogante din partea polițiștului, dacă cel oprit nu și-ar etala complexele de superioritate, grandomanie sau lipsă de educație.

Așa că poveștile tale prin care încerci să faci pe deșteptul nu țin aici, ci doar evidențiază că încerci.

• Upvote 4

alextomus

"Dacă tu nu ai pus centura de siguranță nici măcar atunci când ai văzut polițistul,...."

Este exact atitudinea pe care incercam sa o explic...Imi pare rau sa constat ca politistul respectiv nu este un caz singular iar dumneavoastra aveti aceeasi abordare. O fi adevarat faptul ca nu stiu exact care sunt responsabilitatile si atributiile unui politist dar sunt convins ca nu aceasta atitutide ar trebui promovata de catre dumneavoastra.

"Eu nu sunt în măsură să-ți spun cum să reacționezi, dar tu ești în măsură să faci aprecieri despre ce și cum ar trebui să facă polițistul, deși nu ai habar despre acest domeniu, ba mai mult chiar ai tupeul să faci aprecieri cu privire la pregătirea mea."

Nu pun la indoiala pregatirea dumneavoastra si nici macar capacitatea dumneavoastra de a intelege anumite probleme. Cred ca problema sistemului nu o reprezinta persoana care reprezinta aceasta functie ci intreg sistemul care pregateste aceste persoane de a deveni politisti. Sistemul de pregatire este unul prost iar oamenii care ies din el sunt slab pregatiti din punct de vedre profesional. Asta nu inseamna ca persoana respectiva nu este o persoana de valoare in alte domenii. Problema este ca sistemul nu ii ofera sansa sa fie un bun profesionist si il indobitoceste cu procese si proceduri care nu mai sunt demult de actualitate.

Referitor la situatia SRL-urilor si a foliilor pe geamurile din fata pot intelege punctul dumneavoastra de vedere si aveti dreptate intr-o oarecare masura. Comentariul meu legat de aceste folii era strict legata e postul nr. 53 in care se spunea ca orice folie aplicata pe geamurile din fata (oricat de transparenta ar fi) defapt incalca legea. Cred ca dumneavoastra, sau institutia pe care o reprezentati ar trebui sa faca mai mult in acest sens si sa poata verifica daca foliile respecta legea sau nu pe loc sau intr-un mod prin care sa nu puna persoana pe drumuri. Ma scuzati ca nu mi-am setat ca obiectiv in viata sa fac drumuri pe la RAR ca sa autentific folii pe geamurile fata de fiecare data cand unui politist i se pare ca nu ar fi conforme si imi retine certificatul de inmatriculare.

In cazul in care folia nu mai are elementul de securitate care atesta opacitatea mi se pare firesc si normal ca dumneavoastra sa retineti certificatul de inmatriculare.

"Și nu în ultimul rând, mai reține următorul lucru, Poliția și polițiștii NU sunt mai buni sau mai răi decât societatea din care fac parte, sunt exact la fel, tocmai pentru că provin din societatea respectivă, NU sunt aduși de pe lună aici. Deci data viitoare când vei mai spune că polițiștii sunt proști, corupți sau nu au atitudinea corectă, să nu uiți că românii își merită..."

Sunt total de acord cu dumneavoastra mai putin cu faptul ca eu as fi spus ca politistii sunt prosti sau corupti. Aveti perfecta dreptate cand spuneti ca politistii sunt exact la fel ca societatea din care fac parte. Nu am spus niciodata ca vezi Doamne, noi, participantii la trafic am fi usi de biserica...departe de mine acest gand. Mai mult, de multe ori dumneavoastra aveti un rol foarte important in gestionarea traficului si prevenirea accidentelor. Tot ceea ce incerc sa spun este ca metodele pe care dumneavoastra le utilizati sunt invechite (comuniste) si nu mai sunt de actualitate....nu mai prind la public si din acest motiv apare si disputa aceasta intre soferi si politisti. Eu cred ca putem imbunatati sistemul impreuna....atat noi, participantii la trafic cat si dumneavoastra. De fiecare data cand sunt oprit de un politist sunt primul care ofera respect (si suport consecintele daca gresesc) dar nu pot sa raman indiferent atunci cand politia comite abuzuri (fara a intra in detalii intrucat nu face subiectul acestui topic)

Referitor la ipocrizie, va propun sa ii lasati pe altii sa decida daca sunt sau suntem ipocriti.

P.S. Mi-ar placea sa respectati si dumneavoastra un ton al discutiei pe care si eu l-am folosit.

• Downvote 5

Marius

alextomus

Vorbesti de lucruri care depasesc capacitatea ta de intelegere si nici macar nu ai avut curiozitatea sa citesti textul de lege inainte de a te lansa in aceasta discutie. Incerci sa faci pe grozavul raportand totul la ce se intampla in alte tari, dar omiti sa precizezi ca acolo nu vei circula niciodata cu folie aplicata pe geamurile portierelor din fata. In ce tara ai vazut tu aparate care sa masoare gradul de opacitate al geamurilor?

Tipic romanesc!

Cand domnul conducator auto nu doreste sa respecte legea cauta ca un disperat tot felul de argumente care sa-l ajute in ocolirea acesteia, inclusiv vesnica problema cu "capra vecinului".

Incerci sa ne tii lectii despre cine si cand trebuie sanctionat, astfel incat sa inlaturam cauza, nu efectul, dar tu nu ai nicio idee despre ce este interzis de lege. Cauta textul de lege si poate avem noroc sa pricepi ca nu montarea foliilor este sanctionata ci conducerea unui autovehicul pe drumurile publice care are apllicate foliile respective.

E plin pamantul de lupi moralisti, care au impresia ca se pricep la toate.

alextomus

Marius,

Nu incerc sa raportez nimic din ce se intampla in alte tari. Singurul lucru pe care il raportez este atitudinea care in multe cazuri, este adevarat, lasa de dorit de ambele parti (atat la noi, participantii la trafic, cat si la voi politistii). Ar fi foarte greu si nici macar nu ar avea efectul scontat daca am da copy-paste la tot ce se intampla in alte tari. Trebuie sa acceptam si sa ne asumam decalajul de cultura si mentalitate cu totii. De exemplu consider ca nu suntem pregatiti sa relaxam codul rutier si sa permitem o toleranta in ceea ce priveste alcoholul la volan. Cred ca esti de acord cu mine ca un pahar de vin nu are ce sa iti faca rau daca bei si dupa conduci....in schimb, majoritatea romanilor nu ar fi in stare sa se limiteze doar la un pahar de vin.

Este adevarat ca nu am citit textul de lege dar daca imi dai un link promit sa o fac. In discutia de pe acest forum m-am raportat doar la ce au poastat politistii si restul membrilor. Nu mi se pare corecta abordarea pe care unii colegi de-ai tai o au referitoare la acest subiect si sunt la fel de lupi moralisti ca si mine de altfel...vezi posturile prin care politistii isi dau cu parerea cu privire la opacitatea geamurilor cu folii aplicate. Este la fel de adevarat ca nu stiu sigur daca in alte tari este permisa aplicarea de folii pe fata (care sa respecte un anumit grad de opacitate) dar am citit pe acest forum ca ar exista....este adevarat...ce se scrie pe acest forum are valoare 0 din punct de vedere legal.

Referitor la aparate de masurat opacitatea daca cauti pe internet ai sa vezi ca exista astfel de aparate (ar fi si greu de crezut sa zici ca in anul 2012 nu ar exista astfel de aparate :P). La fel cum aveti in dotare aparate radar sau alcool teste puteti avea si un astfel de aparat.

Marius

Ai fost vreodata la RAR cu masina pentru verificarea transparentei geamurilor? Ma indoiesc, altfel ai fi stiut cum se face aceasta verificare.

In plus, trebuie sa stii ca modificarea transparentei geamurilor nu se inregistreaza in cartea de identitate a autovehiculului nici de RAR si de nicio alta autoritate ori persoana juridica. Din ce stiu si in strainatate procedura este identica cu ce este in tara noastra, iar faptul ca tu nu esti multumit de atitudinea unor politisti nu poate fi o scuza sa incalci legea.

Citeste ce scrie un coleg aici: Despre statul la pândă al poliţiei rutiere pentru ca are mare dreptate in ceea ce spune.

alextomus

Nu am fost la RAR sa fac astfle de verificari pentru ca nu este cazul. Am masina doar cu folii pe spate (si stiu ca nu sunt probleme in acest sens) si am toate elementele pe masina de origine si omologate de RAR. Sincer vorbind, nici nu am de gand sa imi pun astfel de folii pe fata dar nu datorita faptului ca voi le considerati ilegale fara justificare. Daca eu gasesc un SRL autorizat RAR care sa imi puna folii care sa respecte gradul de opacitate admis de lege (deci nu ma bag sa incalc legea sau sa ma dau smeu) si mai mult, acest lucru poate fi atestat printr-un document avizat de SRL-ul respectiv nu vad de ce sa nu o fac. Nu imi pun din alte considerente pe care nu are rost sa le discut acum.

Eu incerc sa nu incalc legea - dovada si faptul ca nu mi-am facut masina bradulet de craciun, incerc sa merg cu masina astfel incat sa respect legislatia si pe ceilalti participanti la trafic....si de departe de mine gandul de a poza in usa de biserica. Oricum, in momentul in care o fac platesc cinstit. Nemultumirile fata de politisti sau lucruri de genul acesta nu isi au rostul in aceste post-uri si cred ca nu face obiectul acestui topic.

Referitor la link-ul la care ai facut trimitere l-am citit in diagonala si pare interesant si bun in acelasi timp dar nu mi-am format o opinie cu privire la el. Oricum, banuiesc ca este scris de un politist.....am observat ca tot face trimiteri la ce se intampla in afara....hai sa ne hotaram totusi: ii luam ca etalon sau nu :)

Inca astept sa imi trimiti si mie legea care imi spune ce grad de opacitate se permite pentru geamurile de pe fata si mai ales cum un politist poate contesta gradul de opacitate al unui geam cu folie atata timp cat conducatorul prezinta un document care atesta gradul de opacitate. Faptul ca documentul respectiv este eliberat de un SRL nu sta in picioare....SRL-ul respectiv este autorizat RAR (altfel intra sub incidenta altor sanctiuni el, SRL-ul). Daca nu consideram suficent acest argument, ca este autorizat RAR, putem contesta ca nici procura notariala nu mai e buna (nu este un act autentic ci doar o procura emisa de un notar iar notarii pot fi coruptibili). Si inca ceva....hai sa nu ne axam pe cazurile nesimtite in care conducatorul iti prezinta un document in care iti pare un anumit grad de opacitate dar defapt tu nu reusesti sa vezi prin geamul ala nici daca te uiti la soare....

Marius

Politistul "nu contesta" gradul de opacitate al unui geam, el constata abaterea prevazuta de Codul Rutier.

In privinta legislatiei ce reglementeaza gradul de transparenta, cauta:

• Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr. 2132/2005 pentru aprobarea Reglementarilor privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor - RNTR 7, sunt specificate conditiile de vizibilitate pe care trebuie sa le indeplineasca un autovehicul ce circula pe drumurile publice din Romania
  • Regulamentul nr.43 CEE-ONU sau Directiva 92/22 CEE cu modificarile ulterioare, in care este prevazuta obligativitatea unei transparente de min.75% pentru parbriz si min.70% pentru luneta si geamurile laterale.

Iar pentru a fi lamurit, cauta un "document" eliberat de SRL-urile autorizate si vei constata ca niciunul nu isi asuma vreo responsabilitate, aceste SRL-uri doar certifica ca initial (in momentul eliberarii documentului) geamurile au avut o anumita transparenta.

geutz

O intrebare despre firmele care sunt autorizate sa monteze acele folii;

- legea zice ca transparenta minima a geamurilor laterale trebuie sa fie de 70%, deci opacitatea maxima admisa 30%

- geamul are deja o opacitate de X%; deci folia nu are voie sa aiba opacitate mai mare de 30% - X%

- SRL-ul autorizat sa monteze folii omologate este sau nu obligat sa aiba scula de masurat transparenta/opacitatea geamurilor?

Daca nu au aparat de masurat acel X% al geamurilor, nu au de unde sa calculeze acel 30% minus X% maxim acceptat al foliei, iar daca lege nu-i obliga, nu prea-i vad sa achizitioneze respectiva scula de bunavoie :).

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.