Jump to content
POLITISTI.ro

Catalin

Legalitatea foliei aplicata pe geamuri la autovehicule

Postare recomandată

vgeorge

Salutare,

Intrebarea mea pt dumneavoastra domnule politist, eu am folie legala pe fata.Luminozitatea este de 70% exact cat scrie in lege.Dumneavoastra ma opriti,va arat toate documentele pt folia spate si pt folia fata dar spuneti ca cea fata este ilegala, imi luati talonul, primesc amenda.Ma duc la RAR si cei de acolo masoara si vad ca am respectat cei 70%.Cum imi pot restitui banii, punctele, timpul pierdut?Atata timp cat eu am in mana o hartie care atesta ca sunt in regula, am timbrul si holograma pe geam, de ce va luati de mine?

• Apreciez 1
  • Displace 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Cristi

Aveti posibilitatea de a va adresa instantei de judecata, contestand sanctiunea care vi s-a aplicat. In momentul contestatiei, executarea sanctiunii se suspenda pana la solutionare.

Link către postare
vgeorge

Si vi se pare normal sa stau prin tribunale, bani cheltuiti, timp pierdut tocmai ca un Domn politist nu a crezut in foia pe care o citea?

Pai hai sa facem asa de fiecare data ca sa ii tinem pe "prosti" pe drumuri.

Mai am o intrebare, de ce domnii politisti opresc doar pe ce care nu sunt din judetul respectiv?

Sa luam un exemplu.La o intersectie unde era obligatoriu dreapta am facut stanga la fel ca si masina din fata mea si cea din spatele meu.De ce oare numai eu am fost oprit din tot acest grup?Pt ca nu eram din Bucuresti?Alt motiv sincer nu il vad.Ori suntem egali ori nu mai suntem si deja aici mi s-a parut un pic de discriminare.

Si mai stiu o gramada de cazuri asemanatoare cu acesta

Modificat de vgeorge
  • Apreciez 2
  • Displace 1

Link către postare
maxu08

prietene, ce spui tu sunt prostii si chestii auzite pe net sau la OTV. Nu exista razbunari pe cei din alte judete si iti spun asta ca unul care se plimba cu masina in tara in toate directiile. iar eu sunt oprit de politie o data la 4 ani de zile (cind imi suspenda si permisul :D ). asa ca daca ai intrebari serioase sau probleme de rezolvat, posteaza si vei fi ajutat.

daca ai frustrari de evidentiat, atunci du-te pe softpedia sau alte site-uri unde toti frustratii isi pling de mila permisului suspendat si dau vina pe politie fara sa vada birna din ochii lor.

Daca ai cheltuieli facute datorita unui abuz al politiei pentru care ai deschis dosar in instanta, le poti recupera de la IPJ daca obtii o sentinta in favoarea ta. Legea te protejeaza - vei fi despagubit ptr orice cheltuieli facute cu ocazia solutionarii litigiului - de la cheltuieli de deplasare pina la onorariu avocat. simplu.

Link către postare
vgeorge

maxu08, nu ma cunosti, nu te cunosc nu stiu de unde cuvantul prietene.

Cum imi explici exemplul care l-am expus mai sus?Din 3 care gresesc de ce doar unul este oprit si care sunt criteriile pt care el este alesul.Eu nu am acuzat politia, am spus doar ca mi se pare un pic discriminare.

Nu era mai frumos, mai corect ca acel politist sa verifice, sa creada?Din acest motiv eu imi pierd timp, care poate e pretios poate nu, stand prin tribunale.

Eu cum gresesc nu sunt iertat, de ce sa iert politistul care a facut greseala?

Modificat de vgeorge
  • Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
Catalin

Daca citeai cu un pic mai multa atentie, nici nu mai era nevoie sa pui o astfel de problema.

Dar am sa incerc sa-ti explic un pic mai clar.

Deci, NU EXISTA o nuanta pentru folie care sa poata fi pusa pe geamurile din fata si sa nu depaseasca acel grad de transparenta minim prevazut de lege. Chiar daca nu vrei sa accepti tu acest lucru sau nu crezi, asta e adevarul. Inca din fabrica geamurile masinilor prezinta un grad de opacitate, iar daca se mai adauga si o folie care sa aiba un grad de opacitate indiferent cat de mic, acestea vor depasi valoarea minima de transparenta prevazuta de lege.

Singura folie ce se poate aplica pe geamurile din fata, fara a intra in contradictie cu legea este cea complet transparenta, deci daca am presupune ca tu ai o astfel de folie aplicata pe geamurile din fata, ea nu se va observa. E ceva logic. Iar in acest caz politistul nici nu va sti ca tu ai aplicata folie pe geamurile din fata, deci NU te va mai opri, pentru ca doar isi va pierde timpul.

Daca spui ca ai folie aplicata pe geamurile din fata, iar un politist a observat acest lucru cu ochiul liber si te-a oprit, atunci sunt doua posibilitati:

• ori ai intervenit tu sau altcineva dupa ce ati obtinut acele hartii si ati aplicat o alta folie cu o nuanta mai inchisa decat cea ce fusese aplicata de cei autorizati sa o faca
  • ori cei ce au fost autorizati sa aplice aceasta folie nu au respectat normele si instructiunile pe care s-au angajat sa le respecte atunci cand au fost autorizati de RAR.

Concluzia este urmatoarea, daca la o masina se poate observa cu ochiul liber ca exista folie aplicata pe geamurile din fata, atunci politistul nu numai ca are acest drept, dar ESTE OBLIGAT sa te opreasca si sa ia masurile legale, intrucat legea nu a fost respectata de proprietar sau de catre cel ce a aplicat folia.

Referitor la a doua problema a ta, esti complet offtopic, intrucat nu are nicio legatura cu subiectul acestui topic. Initiaza un topic separat dedicat acestei impresii pe care o ai.

Pentru ca e doar o impresie a ta, intrucat chiar daca am presupune ca s-a intamplat asa cum spui, nu inseamna ca e vreo regula si asa se intampla in toate cazurile.

Eu de exemplu, nu cred ceea ce spui si mi se pare ca iti place sa te autovictimizezi.

Link către postare
vgeorge

Ok, dar de ce cei de la RAR au spus ca totul este ok?

Link către postare
Catalin

Ori ai avut "norocul" sa dai peste vreun inginer ce nu are habar despre ce trebuie sa verifice si care sunt normele in vigoare ce trebuie respectate, ori ai ceva relatii, cunostiinte ori pile pe acolo. wink.gif

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
Marius

vgeorge

Trebuie sa adresezi aceasta intrebare celor de la RAR (incearca aici: http://www.rarom.ro ), nu avem de unde sa stim noi.

Bafta!

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
vgeorge

@marius

Si de ce nu politstului?

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
Rookie

Georgica te prinzi mai greu, asa-i?

Pentru ca nu e treaba politistului ce face si cum isi face treaba inginerul de la RAR.

Sper ca acum ai inteles, de ce.

Link către postare
hristash

In Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr. 2132/2005 pentru aprobarea Reglementarilor privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor - RNTR 7, sunt specificate conditiile de vizibilitate pe care trebuie sa le indeplineasca un autovehicul ce circula pe drumurile publice din Romania si anume:

- autovehicule trebuie echipate cu geamuri ce sunt omologate conform Regulamentului nr.43 CEE-ONU sau in conformitate cu Directiva 92/22 CEE cu modificarile ulterioare, avand transparenta de min.75% pentru parbriz si min.70% pentru luneta si geamurile laterale;

- marca de omologare conform acestor reglementari, marca care trebuie sa existe pe geamuri, atesta faptul ca initial acestea au avut transparenta de min. 75% pentru parbriz si min. 70% pentru luneta si geamurile laterale.

- foliile de protectie aplicate pe geamuri trebuie sa fie certificate si marcate corespunzator, iar aplicarea acestora este permisa numai in atelierele autorizate;

- geamurile laterale din spate si luneta nu sunt esentiale pentru vizibilitatea din interior, cand autoturismul este echipat cu oglinzi retrovizoare exterioare pe ambele parti, insa in cazul in care acestea au o transparenta modificata fata de cea stabilita prin marcajul de omologare se urmareste ca stratul aplicat ulterior sa fie uniform si sa nu creeze distorsiuni;

- modificarea transparentei geamurilor nu se inregistreaza in cartea de identitate a autovehiculului, insa atelierele autorizate sa efectueze operatiunea de aplicare a foliei colorate, trebuie sa elibereze un document privind certificatul de conformitate si licenta emisa de Organismul de Certificare Produse al Registrului Auto Roman, iar la inspectia tehnica periodica se verifica eticheta ce contine marca de omologare a geamului precum si gradul de transparenta.

Link către postare
sspinosu

Masina din imagine are voie sa aiba reclama si pe geamurile din spate??? desi ocupa doar o parte din ele, nu integral...

post-966-022100600 1312126852_thumb.jpg

Link către postare
Nightwolf

am dat exemplul cutterului ... dar cu obiectul cu care spargi geamul poti penetra usor folia. Nu stiu de ce ti se pare asa de nepatruns folia aia care e foarte posibil sa cada odata cu geamul....sau mai e varianta parbrizului. Daca tu ai auzit de vreun caz in care nu au putut fi salvati pasagerii din cauza foliei ar fi bine sa-l impartasesti. Poate ii convingi si pe altii sa renunte la ea.

Ai facut vreo descarcerare la viata ta? A trebuit sa extragi victime care intrasera in stop dintr-o masina in viata ta? In general, ai salvat vreo ALTA viata decat a ta in viata ta?? Ai habar cu ce se sparge un geam auto? CUM se sparge un geam auto? Procedura de spargere si curatare?

Cat priveste auzitul de cazuri in care nu au putut fi salvati pasagerii din cauza foliei, nu numai ca am auzit, dar am si trecut printr-un astfel de caz. PIN-ul care se foloseste la spargerea geamului securizat nu strapunge tot geamul, nu are cum, ar fi ilogic. Creeaza o lovitura punctuala ff puternica ce determina degajarea unei tensiuni astfel incat geamul se sparge pe toata suprafata lui. Problema incepe DUPA aia cand te chinui sa-l dai jos fara sa ranesti mai mult persoanele dinauntru ... sa nu vb despre ce nu cunoastem si nu facem. Nu-ti doresc sa stai sa astepti sa te scoata si sa se chinuie lumea 30 de secunde in plus din cauza ca nu pot taia folia aia imputita de pe geamurile din fata sau din spate ...

Modificat de Nightwolf
  • Apreciez 2

Link către postare
Kayne

Night, ai un plus de la mine.. :)

Link către postare
MariusD
Ai facut vreo descarcerare la viata ta? A trebuit sa extragi victime care intrasera in stop dintr-o masina in viata ta? In general, ai salvat vreo ALTA viata decat a ta in viata ta?? Ai habar cu ce se sparge un geam auto? CUM se sparge un geam auto? Procedura de spargere si curatare?

poate nu la fel de multe ca tine. Insa in minima mea experienta nu a fost niciun caz in care victima a trebuit extrasa pe geam. In general geamurile sunt sparte si inlaturate pentru a evita accidentarea suplimentara a victimelor. Iar folia zic eu ca impedica imprastierea cioburilor cand actionezi cu un cleste hidraulic. Dar inca odata zic, poate ca ai mult mai multa experienta decat mine, si atunci iti dau dreptate.

Link către postare
luigi

Buna dimineata,

Am citit aici despre ce inseamna folia si ceea ce face ea cu geamurile masinilor...

Parerea mea:

Am folie pe masina si din experienta de 4 ani de cand am acesta folie, absolut niciodata, nu am fost impiedicat de opacitatea foliei ca eu sa nu vad drumul sau sa imi puna vreun impediment in ceea ce priveste circulatia pe drumurile publice...mentionez ca folia mea este una de opacitate 75% (adica cea intermediara, mai exista si cea

Mai mult decat atat in perioada de vara, aceasta folie ma ajuta sa pastrez in interiorul masini o temperatura mai mica decat daca nu as avea aceste folii...

Si mai mult decat atat, recomand foliile celor ce au avut probleme cu spargerea geamurilor laterale de catre hoti pentru a lua din masina diverse lucruri...unu, rezistenta geamului este mai mare la spargere si doi hotul nu mai vede atat de bine in interiorul masini...

Deci domilor care aplicati legea...haideti ca impreuna sa vedem care sunt efectele si care sunt partile bune sau rele atunci cand ai aceste folii pe masina.

Si sincer astept raspunsuri care sa-mi spuna de ce sa dau aceste folii jos...convingatoare nu doar pentru ca asa spune legea...(cred in continuare ca legea in romania se aplica diferentiat si atunci nu sunt deacord ca eu sa renunt la "beneficii" si alti nu) Iar in SUA sau in tarile din continentele americane aceste folii sunt permise pentru beneficiile enumerate mai sus, asta pentru ca in SUA si MEXIC de exemplu am inchiriat masini de la societati de inchiriere auto care aveau aplicate folii pe geamurile laterale fara sa aiba nici un fel de probleme cu legea de acolo...

Cu stima,

Luigi

• Apreciez 3
  • Displace 4

Link către postare
Rusy

@luigi

1. Nu trebuie nimeni sa te convinga sa le dai jos, atata timp cat esti in legalitate, daca nu esti in legalitate suporti consecintele legii (buna rea asa cum este trebuie aplicata), asta e principiul dupa care trebuie sa se ghideze un bun cetatean si care nu are nimic de ascuns.

2. Legea din SUA si din Mexic nu se aplica pe teritoriul Romaniei, tu trebuie sa te conformezi legilor de aici, daca vrei sa te conformezi legilor de aici dar cu mentalitatea legilor americane atunci te sfatuiesc sa te muti in SUA. Nu putem face o comparatie intre aceste tari atata timp cat Romania nu este atat de avansata ca si democratie. Atata timp cat esti pe teritoriul Romaniei trebuie respectrate legile acestei tari. Nimeni nu te va sanctiona pentru o contraventie sau infractiune care ai comis-o in America si nici noi politistii nu ne putem ghida dupa legile americane pentru ca asa vrei tu.

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
danootz

Nu m-am putut abtine sa nu intervin. Draga "luigi" problema a devenit

o situatie mondiala si nu una de exces de zel a politiei romane. Desigur

si eu mi-as dori o vila exact in mijlocul unei intersectii dar daca legea

nu imi permite nu inseamna ca eu totusi voi face nu o vila dar o casuta

si nu intr-o intersectie mare ci pe una mai mica doar de dragul placerilor mele.

Pentru ca aminteai de SUA si MEXIC iti recomand sa mai studiezi putin

Link către postare
Tiesto

Cum de ai facut poza la acest sofer,sau si-a postat-o el pe net....el tot timpul era 'gica contra' cu POLITIA

După cum bine cunoașteți, există foarte multe autoturisme ce au aplicată folie de protecție (care poate fi pt o protecție solară sau antiefracție).

Apare o problemă în cazul foliilor solare, întrucât în codul rutier este stipulat faptul că aplicarea unor astfel de folii pe geamuri, care restrâng sau estompează vizibilitatea conducătorului ori a pasagerilor, atât din interior, cât și din exterior, este interzisă și trebuie sancționată.

Această prevedere este destul de neclară, întrucât există mai multe ordine ale ministrului transporturilor, precum și câteva reglementări internaționale, pe care România trebuie să le respecte, cu privire la condițiile privind transparența geamurilor la autovehicule.

Nu voi intra în detalii privind aceste acte normative, totuși e bine să cunoașteți câteva prevederi ce interesează un polițist în situația în care oprește în trafic un autoturism ce are aplicate astfel de folii solare pe geamuri.

Geamurile aflate în câmpul de vizibilitate principal al conducătorului auto trebuie să asigure o transparenţă de cel puţin 75% pentru parbriz, respectiv 70 % pentru restul geamurilor.

Câmpul de vizibilitate principal al vehiculului este format din parbriz, geamurile laterale faţă şi luneta.

În cazul în care vehiculul este dotat şi cu oglindă laterală dreapta, luneta nu mai face parte din câmpul principal de vizibilitate.

În situația foliilor aplicate pe geamuri ulterior (ce nu au fost aplicate din fabrică), acestea, trebuie să fie certificate şi marcate corespunzător, iar aplicarea acestora este permisă numai în ateliere autorizate.

Modificarea transparenței geamurilor nu se înregistrează în cartea de identitate a autovehiculului, însă atelierele autorizate să efectueze operațiunea de aplicare a foliei colorate, trebuie să elibereze un document privind certificatul de conformitate și licența emisa de Registrului Auto Roman.

Cu alte cuvinte, pentru a îndeplini condițiile legale, nicio mașină nu poate avea aplicată folie de culoare închisă pe parbriz și pe geamurile de la portierele din față. Nu există omologare pentru foliile vizibile aplicate pe geamurile laterale față (legea spune că se pot aplica și pe geamurile din față, dar gradul de transparență admis este foarte mare, astfel încât la o folie care să respecte condițiile legale, este aproape invizibilă diferența față de un geam normal)

Așa că:

Orice mașină pe care o opriți în trafic și care are aplicate folii colorate pe geamurile de la portierele din față, încalcă legea.

Important

Puteți întâlni situații în care un „jmeker” să vă prezinte și un document (certificat/declarație de omologare, de conformitate, titulatura diferă), iar pe mașină să aibă folii aplicate și pe geamurile laterale din față. Ei bine, nu sunt legale.

Citiți cu atenție acel document, pentru că în forma impusă de RAR, cei ce aplică astfel de folii sunt obligați să menționeze și geamurile la care s-a intervenit.

Iar aceștia, dacă nu vor să-și piardă aceea autorizare, nu vor menționa niciodată geamurile din față.

Am căutat pe net o fotografie, pentru a vedea exact despre ce e vorba:

post-2-079063700 1289213738_thumb.jpg

Totuși e bine să știți că mulți producători de autovehicule, oferă ca opțiune geamuri geamurile laterale spate și luneta cu 65% absorbtie a luminii, sub diferite denumiri (de exemplu la VW Audi, Skoda Seat, această opțiune se numește „Privacy Glass”), iar aceste geamuri ce vin așa din fabrică sunt perfect legale și sunt omologate de RAR odată cu omologarea modelului respectiv. Dar eu nu am văzut vreun producător care să monteze astfel de geamuri la portierele din față, respectiv în câmpul de vizibilitate principal.

Link către postare
Catalin

Nu-l cunosc, habar nu am cine e. Şi-a postat-o singurel pe net, eu doar am evidenţiat ceea ce ne interesează pe noi.

Link către postare
adryans

Buna ziua stimati colegi si nu numai! am aplicata folie pe masina mea din decembrie 2005, sincer m-am obisnuit asa de tare cu folie pe geamuri incat cand sunt de serviciu sau conduc alta masina fara folie ma deranjeaza lumina zilei sau a soarelui! nu vreau sa fiu partial, dar am citit mai sus la anumite post-uri despre faptul ca mai sunt colegi care sunt "setati" pe ridicat certificate pt folii....asa si este, am colegi care nu pot vedea pe drum masini cu folii aplicate pe geamuri fata, printre care inclusiv comandantul e "pus" pe dat folii jos de pe geamuri!!! Nu am nimic cu nimeni, dar atata timp cand nu deranjam doar "curiozitatea" unor colegi de a vedea cu cine si cine se plimba masina respectiva...eu zic ca sunt aberatii!!!

• Apreciez 3
  • Displace 6

Link către postare
adryans

am uitat sa stipulez ca pe geamurile lateral-fata am transparenta 68% folie 3M, verificata de RAR fara "pile" :mellow: ...daca chiar vrei sa vezi ce se afla in interiorul masinii, pur si simplu o opresti si o verifici....sau ne e jena sa oprim masini?? :huh: intr-adevar nu este legal conform legii sa ai aplicate folii pe geamuri neomologate, dar atata timp cat sunt legale nu vad ce incurca la buna circulatie pe drumurile publice!!! Folia aplicata pe geamurile lateral-fata se inchide la prima vedere din cauza geamurilor spate. Daca pe geamurile spate se accepta o transparenta de 5 %, atunci pe fata se vede ca si cum ar fi transparenta de 20%, chiar daca am transparenta legala! B) B)

După cum bine cunoașteți, există foarte multe autoturisme ce au aplicată folie de protecție (care poate fi pt o protecție solară sau antiefracție).

Apare o problemă în cazul foliilor solare, întrucât în codul rutier este stipulat faptul că aplicarea unor astfel de folii pe geamuri, care restrâng sau estompează vizibilitatea conducătorului ori a pasagerilor, atât din interior, cât și din exterior, este interzisă și trebuie sancționată.

Această prevedere este destul de neclară, întrucât există mai multe ordine ale ministrului transporturilor, precum și câteva reglementări internaționale, pe care România trebuie să le respecte, cu privire la condițiile privind transparența geamurilor la autovehicule.

Nu voi intra în detalii privind aceste acte normative, totuși e bine să cunoașteți câteva prevederi ce interesează un polițist în situația în care oprește în trafic un autoturism ce are aplicate astfel de folii solare pe geamuri.

Geamurile aflate în câmpul de vizibilitate principal al conducătorului auto trebuie să asigure o transparenţă de cel puţin 75% pentru parbriz, respectiv 70 % pentru restul geamurilor.

Câmpul de vizibilitate principal al vehiculului este format din parbriz, geamurile laterale faţă şi luneta.

În cazul în care vehiculul este dotat şi cu oglindă laterală dreapta, luneta nu mai face parte din câmpul principal de vizibilitate.

În situația foliilor aplicate pe geamuri ulterior (ce nu au fost aplicate din fabrică), acestea, trebuie să fie certificate şi marcate corespunzător, iar aplicarea acestora este permisă numai în ateliere autorizate.

Modificarea transparenței geamurilor nu se înregistrează în cartea de identitate a autovehiculului, însă atelierele autorizate să efectueze operațiunea de aplicare a foliei colorate, trebuie să elibereze un document privind certificatul de conformitate și licența emisa de Registrului Auto Roman.

Cu alte cuvinte, pentru a îndeplini condițiile legale, nicio mașină nu poate avea aplicată folie de culoare închisă pe parbriz și pe geamurile de la portierele din față. Nu există omologare pentru foliile vizibile aplicate pe geamurile laterale față (legea spune că se pot aplica și pe geamurile din față, dar gradul de transparență admis este foarte mare, astfel încât la o folie care să respecte condițiile legale, este aproape invizibilă diferența față de un geam normal)

Așa că:

Orice mașină pe care o opriți în trafic și care are aplicate folii colorate pe geamurile de la portierele din față, încalcă legea.

Important

Puteți întâlni situații în care un „jmeker” să vă prezinte și un document (certificat/declarație de omologare, de conformitate, titulatura diferă), iar pe mașină să aibă folii aplicate și pe geamurile laterale din față. Ei bine, nu sunt legale.

Citiți cu atenție acel document, pentru că în forma impusă de RAR, cei ce aplică astfel de folii sunt obligați să menționeze și geamurile la care s-a intervenit.

Iar aceștia, dacă nu vor să-și piardă aceea autorizare, nu vor menționa niciodată geamurile din față.

Am căutat pe net o fotografie, pentru a vedea exact despre ce e vorba:

post-2-079063700 1289213738_thumb.jpg

Totuși e bine să știți că mulți producători de autovehicule, oferă ca opțiune geamuri geamurile laterale spate și luneta cu 65% absorbtie a luminii, sub diferite denumiri (de exemplu la VW Audi, Skoda Seat, această opțiune se numește „Privacy Glass”), iar aceste geamuri ce vin așa din fabrică sunt perfect legale și sunt omologate de RAR odată cu omologarea modelului respectiv. Dar eu nu am văzut vreun producător care să monteze astfel de geamuri la portierele din față, respectiv în câmpul de vizibilitate principal.

Pentru curiozitatea ta marcile VW-AUDI, MERCEDES, BMW fac masini la comanda pentru politie, si alte structuri, la comanda cu transparenta de 10 % pe toate geamurile, cu exceptia parbrizului!!! Dar suntem "romani" si nu putem accepta ce fac nemtii!!! :doh:

Pana ne desteptam si noi un pic, bafta tuturor si lasati oamenii sa se bucure de tinerete!!!! :clip:

• Apreciez 2
  • Displace 5

Link către postare
Rusy

Noi ne gandim in primul rand la siguranta noastra si deloc la tineretea ta. Ar fi bine sa le dai jos, pe gemurile din fata este interzisa aplicarea de folii.

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
Catalin

adryans, cel care trebuie să se deștepte ești chiar tu. Dacă legea interzice acest lucru, fie că îți place sau nu trebuie să o respecți.

Iar pentru a-ți satisface curiozitatea te poți interesa și ai să te convingi că în majoritatea țărilor occidentale există aceste restricții.

Nu ai tu nicio treabă cu mașinile de poliție, ele nu intră în aceeași categorie cu mașina ta personală. De aceea se numesc autospeciale și nu sunt încadrate la categoria turismelor.

• Apreciez 2

Link către postare
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.