Jump to content
POLITISTI.ro
Sign in to follow this  
Catalin

Alcooltest de buzunar sau personal

Recommended Posts

Catalin

Pentru cei ce se întreabă dacă mai au alcool în organism dimineaţa, după o noapte "furtunoasă" urmează să apară pe piaţă Breathometer.

Dracovenia nu este un alcooltest în adevăratul sens al cuvântului, ci este doar un accesoriu pentru smartphone, împreună cu care vă puteţi testa singuri aproximându-vă nivelul de alcool existent în aerul expirat.

De fapt gadget-ul "miroase" nivelul de alcool, iar aplicaţia instalată în telefon interpretează valorile. Este destul de mic şi uşor, pretându-se pentru o păstrare în maşină, iar la nevoie să fie folosit.

Preţul aproximativ la care se va comercializa este de 20 de dolari.

Aici puteţi citi mai multe detalii pe website-ul oficial: http://www.breathometer.com/

Dacă mai ştiţi şi alte astfel de "alcoolteste de buzunar" vă invit să ni le arătaţi aici şi astfel să vedem care ar fi cea mai bună soluţie pentru cei interesaţi de un astfel de gadget.

• Upvote 7

Alex87

Care este interesat s-ar putea orienta spre asta, avand un pret foarte mic de achizitie.. Le puteti plati prin Paypal si vi se asigura transport gratuit pana in Romania, neajunsul fiind timpul mare de expeditie.

• Upvote 1

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Similar Content

• Marius
      By Marius
      Când este obligatorie testarea privind cunoaşterea regulilor de circulaţie?
      În următoarele situaţii este obilgatorie testarea privind cunoaşterea regulilor de circulaţie, conform prevederilor art. 106 alin.1 din OUG 195 din 2002 privind circulaţia pe drumurile publice:
      nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale; conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice, dacă fapta nu constituie, potrivit legii, infracţiune; când fapta a fost urmărită ca infracţiune contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice, iar procurorul a dispus clasarea ori renunţarea la urmărirea penală sau instanţa a dispus renunţarea la aplicarea pedepsei ori amânarea aplicării pedepsei; când a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conform art.104 din OUG 195 din 2002 privind circulaţia pe drumurile publice Atenţie!
      Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule se prelungeşte cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie, în situaţiile prevazute la punctele 1, 2 şi 3, ori nu se prezintă la serviciul poliţiei rutiere pentru susţinerea verificării cunoaşterii regulilor de circulaţie.
    • alex741271
      By alex741271
      Buna ziua,
      Acum doua luni am suflat in alcool test si  a iesit 0,41 alcool in aerul respirat.Mai departe mi s-au prelevat probe de sange. La sange alcoolul a iesit 0,57 si din cate stiu daca rezultatul este sub 0,8 se pedepseste cu contraventie ,permis suspendat 90 de zile. De doua luni nu am primit nici un raspuns din partea politiei.Am fost la parchet pentru a depune o cerere pentru a-mi fi solutionat cazul si mi-au spus ca a fost solutionat. Intrebarea mea este , imi voi primi permisul inapoi luna viitoare cand vor fi 3 luni de cand nu am mai condus sau voi fi nevoit sa mai stau inca 3 luni dupa ce politia ma va anunta ceva?
    • Curiosul123
      By Curiosul123
      Nu știu dacă e ok categoria care am ales-o dar sper ca nu greșesc.  
      Chestia e urmatoarea mi-a fost reținut permisul pentru consum de alcool .. la fiola am avut 0.57 și la sânge prima proba 0.90 și a doua 0.70 .
      Mi s-a spus ca o sa îmi suspende permisul pentru 90 de zile +amenda .. dar în procesul verbal nu scrie nimic pe cat timp sau ceva de genu .. permisu mi-a fost reținut în 24 mai 2015 .. și nici în ziua de azi nu am primit vre-o scrisoare sau ceva de la tribunal sau poliție sa știu care e rezultatul .
      Precizez ca nu am fost la nici un test cum știu ca se da sa nu îți mărească suspendarea .. dar și dacă ar fi fost asa trebuia sa primesc o citație ceva sa știu dacă mi l-au anulat sau e doar suspendat ...am fost la tribunal îndrumat de cineva și acolo mi-au spus ca dosaru se judeca sau ceva de genu deci nu e finalizat .
      Întrebarbariile mele sunt :
      E normal sa ma tina atâta timp fără vre-o notificare 
      Ce pot sa fac în acest caz 
      P.s. știu ca am greșit cu alcoolul , nu ma acuzati ca orice om greșește și apoi plătește. . Dar eu nu am nici ce plăti dacă nu știu cum sta treaba .
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.