Jump to content
POLITISTI.ro

Compensatie de 5-25% pentru conducătorii auto din M.A.I.

Dan
 Share

Recommended Posts

Recent am văzut o adresă pe site-ul unui sindicat emisă de Direcția Generală Financiară- Serviciul Metodologie Drepturi Personal, Încadrare și Pregătire Profesională, în care se vorbește despre faptul că cei care conduc autospeciale din cadrul M.A.I. ar beneficia de o compensație între 5-25%, compensație ce ar fi prevăzută în Legea 284/2010, privind salarizarea unitară a personalului public, plătit din fonduri publice, mai precis la art.34, la anexa 7.

Ca metodologie de aplicare este pomenit în adresă OMAI S /214/05.11.2010, pct.24/anexa I, pentru aplicarea prevederilor legale referitoare la salarizarea personalului militar, polițiștilor și personalului civil din M.A.I. Dacă știe cineva despre ce este vorba și în ce condiții se acordă poate ne luminează și pe noi.

Edited by Dan

Din cate stiam eu, Legea 284/2010, privind salarizarea unitară a personalului public, plătit din fonduri publice nu se aplica, intrarea in vigoare se amana (proroga ) anual. In consecinta nu poti beneficia de un drept care nu nu este prevazut de lege. Daca legea in cauza se aplica sa imi spuna si mie din colegi, de cand, pentru ca eu chiar nu stiu acest lucru !

Am vazut si eu respectiva adresa. Ce pot sa va spun este faptul ca ea se refera la cei care au functia in stat de sofer.

.... se refera la cei care au functia in stat de sofer.

Pai in afara de soferii inspectorilor de IPJ-uri si sefilor de Politii mun/or. mai sunt si alti soferi?...ca parca aia au mai ramas soferi ca fisa postului.Intreb ,nu dau cu paru'....ca daca-i asa atunci la cat sunt de "multi"(comparativ cu 53000 de politisti) se pot plati cei 5-25% ca de! au salarii mici-multa munca bani putini.Probabil va fi justificarea nespusa a IGPR pentru cand,soferii in cauza, se vor lauda, la o sueta si o cafea, ca au cat agentul de SP cu tot cu ore de noapte iar majoritatea clar ca se va inflama(nu ca nu ar fi justificat!). Edited by axle15

Nici pentru sefii de politii municipale sau orasenesti nu mai este prevazuta functia de conducator auto. Acestia folosesc politisti care figureaza la alte compartimente,de regula siguranta publica, desi ar putea si ei sa-si conduca singuri masina, dar......... Daca ar fi adevarat cu acel spor doar pentru conducatorii auto nu ii vad utilitatea, pentru ca el pentru acest lucru este platit : sa conduca. Daca este un spor, trebuie sa-l primeasca politistii care desfasoara acesta activitate de conducator auto suplimentar. Cum era in trecut in statul de plata de ex. agent de siguranta publica si conducator auto.In prezent legea care prevede acest spor nu se aplica.

Cred ca oleaca de documentare nu strica...ca te miri ce dispozitie dupa chipu's-asemanarea catorva o fi emisa...mai ales ca-i posibil orice in materie de absurd+ciocoism+lichelism2 .Ar trebui sa sapam vis a vis de ce spunea in primul post Dan ,nu?

drAGO5 ,cu tot respectul :emo-yessir: a propos de "....Daca ar fi adevarat cu acel spor doar pentru conducatorii auto nu ii vad utilitatea "...nici eu nu-i vad utilitatea dar noi nu lucram in capul bucatelor-la IGPR unde cei d-ac'lo au standarde cel putin paralele cu bunul simt ca sa nu zic mai mult.Nu tot ce-i logic ,legal si corect in mintile noastre e logic, legal si corect in mintile harnicilor din IGPR....un bun exemplu sunt guristii care canta si sunt "politisti" doar cf.fisei postului iar cercopitecii din IGPR in proiectul de modificare a L360/2002 n-au prevazut ca politist e cel care e politist nu gurist ,trompetist sau carator de covrigi si cafele....iar daca se-ncumeta careva la propus(se pare ,pe surse ca s-a si propus!) o modificare ca numai cei care indeplinesc sarcini de politie sa fie functionari publici cu statut special moama ! ce zavera si ce argumente cretine va nascoci juridicul ca sa nu se ajunga in lege la asa ceva.Asa si cu soferii ,poate ne scapa ceva ,cineva din vedere...zic eu :hmmmt: ca prea i-o apucat grija brusc de bani pe IGPR-isti,,,si astia-s cam rai la plati :emo-box: .

Edited by axle15

Exista un spor de 5% pentru conducatorii auto in OMAI S /214/05.11.2010, pct.24/anexa 1 dar din pacate aceste functii s-au radiat. Nu mai exista! Nu ca s-ar fi acordat vreodata................

Edited by Elvis

A fost o perioada, cu ani in urma , in care conducatorii auto primeau sporul respectiv. Ideea care ramane este ca acest spor desi este prevazut de Legea 284/2010, iar în plan intern este reglementat de OMAI S /214/05.11.2011, aşa cum precizeaza Direcția Generală Financiară- Serviciul Metodologie Drepturi Personal, Încadrare și Pregătire Profesională, nu se acorda. De ce oare? Pentru că ordinul respectiv vine in 2011, ulterior radierii acestor funcţii, ceea ce presupune ca exista cadrul legal pentru reinfiintarea acestora si plata sporului respectiv.

• Membru

Cred ca oleaca de documentare nu strica...ca te miri ce dispozitie dupa chipu's-asemanarea catorva o fi emisa...mai ales ca-i posibil orice in materie de absurd+ciocoism+lichelism2 .Ar trebui sa sapam vis a vis de ce spunea in primul post Dan ,nu?

drAGO5 ,cu tot respectul :emo-yessir: a propos de "....Daca ar fi adevarat cu acel spor doar pentru conducatorii auto nu ii vad utilitatea "...nici eu nu-i vad utilitatea dar noi nu lucram in capul bucatelor-la IGPR unde cei d-ac'lo au standarde cel putin paralele cu bunul simt ca sa nu zic mai mult.Nu tot ce-i logic ,legal si corect in mintile noastre e logic, legal si corect in mintile harnicilor din IGPR....un bun exemplu sunt guristii care canta si sunt "politisti" doar cf.fisei postului iar cercopitecii din IGPR in proiectul de modificare a L360/2002 n-au prevazut ca politist e cel care e politist nu gurist ,trompetist sau carator de covrigi si cafele....iar daca se-ncumeta careva la propus(se pare ,pe surse ca s-a si propus!) o modificare ca numai cei care indeplinesc sarcini de politie sa fie functionari publici cu statut special moama ! ce zavera si ce argumente cretine va nascoci juridicul ca sa nu se ajunga in lege la asa ceva.Asa si cu soferii ,poate ne scapa ceva ,cineva din vedere...zic eu :hmmmt: ca prea i-o apucat grija brusc de bani pe IGPR-isti,,,si astia-s cam rai la plati :emo-box: .

Schimba IGPR cu MAI si o sa ai dreptate!

Citind postarile de mai sus, concluzionez ca toti avem dreptate, insa "dreptatea adevarata" o impart altii, din pacate si beneficiari sunt doar cei care au "certificat de agreere"