Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
tudorfil

1 permis cat A RO + 1 permis cat G - "B" CA.

Question

tudorfil

Salut,

Dupa cum spune si titlul am:

1- Permis Cat A. Romanesc.

2- Permis Cat.G Canadian (Butem sa ii spunem cat "B".)

Mai mentionez ca sunt dublu-cetatean si ca am adresa de rezidenta in ambele state.

Conform Codului Rutier am inteles ca "se interzice".

Incerc sa imi dau seama daca este aplicabil si in conditia in care aceste permise sunt pentru categorii diferite.

Multumesc,

Tudor

Edited by tudorfil

6 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Marius

Tudor, la ce te referi când spui:

Conform Codului Rutier am inteles ca "se interzice".

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Cezar

se refera la faptul ca are 2 permise de conducere in acelasi timp.

si tudor, nu poti avea 2 rezindente in acelasi timp. undeva trebuie sa traiesti.

full G asta e ontario

• 0
25tess

OUG 195/02 Art.102. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:

8. deţinerea simultană a două permise de conducere naţionale, dintre care unul eliberat de o autoritate competentă străină;

Am avut si eu de ales saptamana trecuta intre un permis emis de catre autoritatile din Turcia si unul emis de catre autoritatie din Romania, ambele pe numele aceleiasi persoane. Si fiind ,,nehotarat" pe care dintre ele sa il retin pana la urma le-am retinut pe amandoua.

Edited by 25tess
  • Upvote 4

• 0
CITADELA

Și nu îți este recunoscută categoria A în Canada?

• 0
Marius

LISTA

cuprinzând statele semnatare ale Convenţiei asupra circulaţiei rutiere, pentru care permisele de conducere naţionale emise de acestea pot fi preschimbate fără examinarea sau testarea persoanelor posesoare ale unor astfel de premise.

1. Republica Africa de Sud

2. Republica Albania

3. Republica Armenia

4. Republica Austria

5. Republica Azerbaidjan

6. Uniunea Bahamas

7. Statul Bahrain

8. Republica Belarus

9. Regatul Belgiei

10. Republica Bosnia şi Herţegovina

11. Republica Federativă a Braziliei

12. Republica Bulgaria

13. Republica Cote d’Ivoire

14. Republica Croaţia

15. Republica Cuba

16. Regatul Danemarcei

17. Republica Estonia

18. Republica Macedonia

19. Federaţia Rusă

20. Republica Finlanda

21. Republica Franceză

22. Georgia

23. Republica Federală Germania

24. Republica Elenă

25. Republica Cooperatistă Guyana

26. Republica Ungară

27. Republica Islamică Iran

28. Statul Israel

29. Republica Italiană

30. Republica Kazahstan

31. Statul Kuwait

32. Republica Letonia

33. Republica Liberia

34. Republica Lituania

35. Marele Ducat de Luxemburg

36. Regatul Maroc

37. Principatul Monaco

38. Statul Mongoliei

39. Republica Federală Nigeria

40. Regatul Norvegiei

41. Republica Uzbekistan

42. Republica Islamică Pakistan

43. Republica Filipinelor

44. Republica Polonă

45. Republica Centrafricană

46. Republica Moldova

47. Republica Congo

48. Republica Cehă

49. Serenisima Republică San Marino

50. Republica Senegal

51. Serbia

52. Republica Seychelles

53. Republica Slovacă

54. Republica Slovenia

55. Regatul Suediei

56. Confederaţia Elveţiană

57. Republica Tadjikistan

58. Republica Tunisiană

59. Republica Turkmenistan

60. Ucraina

61. Republica Orientală a Uruguayului

62. Republica Zimbabwe

LISTA

cuprinzând statele care nu au semnat Convenţia asupra circulaţiei rutiere, pentru care permisele de conducere naţionale emise de acestea pot fi preschimbate fără examinarea sau testarea persoanelor posesoare ale unor astfel de premise

1. Canada

2. Republica Cipru

3. Republica Coreea

4. Republica Arabă Egipt

5. Regatul Haşemit al Iordaniei

6. Republica Irlanda

7. Republica Islanda

8. Japonia

9. Republica Libaneză

10. Republica Malta

11. Regatul Unit al Marii Britanii

12. Regatul Ţărilor de Jos (Olanda)

13. Republica Portugheză

14. Muntenegru

15. Republica Arabă Siriană

16. Regatul Spaniei

17. Statele Unite ale Americii

18. Republica Turcia

19. Republica Populară Chineză(*)

(*) Permisele emise de autorităţile competente din Republica Populară Chineză se preschimbă cu permise de conducere româneşti valabile doar pentru categoria B, până la încheierea tratatului bilateral cu acest stat.

• Upvote 2

• 0
Cezar

Și nu îți este recunoscută categoria A în Canada?

in canada trebuie sa dai examen de carnet chiar daca ai in romania, si, cel putin in ontario e un pic diferit de ce e la noi.

acolo pentru motocicleta exista categoria M

e indicat sa faci scoala acolo, nu foarte scumpa, parca eu am dat vreo $400.

daca faci scoala acolo ai reduceri mari la asigurare, altfel te indoaie.

la una de 1000 supersport in toronto te poate duce la $200 pe luna asigurarea.

daca dai examen la calculator ai voie sa scoti motorul pe strada. dar singur, n-ai voie pe autostrada si pe anumite artere si de la rasarit pana la apus.

examenul e valabil, parca 6 luni. dupa care poti da din nou examen.

pot merge asa in fiecare sezon, dar asigurarea te omoara

dupa M2 (calculator), urmeaza M1, adica examen pentru incepator. cum am zis e recomandat sa mergi la scoala.

eu am facut scoala de vineri dupa amiaza pana noapte, sambata toata ziua si duminica pana la 2PM. dupa care urmeaza examenul cu aceiasi instructori, care, devin examinatori.

si te pica linistit..

inveti foarte multe, au loc vizionari de filme, accidente esti invatat sa conduci defensiv, sa-ti cultivi refleele, sa treci peste obstacole..

dupa ce-ai luat carnetul M1, ai aceleasi drepturi ca un "full M" dar alcoholemia zero.

dupa o perioada (parca un an jumate, dar nu mai tin minte), e indicat iar scoala si examen pentru full M care implica traseu si iesire pe autostrada.

daca nu dai pentru full M, M1 isi pierde valabilitatea dupa o perioada (3 ani?, nu mai tin minte)

la full M iti da voie o bere.

ca diferente majore fata de romania e scoala. acolo constientizezi pericolele, si la examen nu e nevoie sa stii regulamentul, ci, condusul defensiv.

de ex. in ontario ai dreptul sa depasesti pe linie continua daca poti face depasirea in siguranta.

ma rog sunt foarte multi care nu stiu. nu e nevoie, si mai sunt "jack-ass" si-acolo si accelereaza cand sunt depasiti (si se enerveaza la max, cand vad un abtipild al unei tari straine...)

ca penalizari acolo pentru un tichet de viteza, te astepti la ce e mai rau la asigurare.

eu plateam $70 pe luna cu o reducere de 40%, fara pata.

la mun tichet de viteza la peste 20km/h peste limita, asigurarea se facea dublu pentru vreo 3 ani'.

la peste 50 nu vreti sa stiti... e prea cruda realitatea.

• Upvote 1