Jump to content
POLITISTI.ro

CITADELA

Zona colectionarului politist

Recommended Posts

CITADELA

Cum eu am propus acest "bazar online", imi revine onoarea de deschide primul topic, asa ca:

De ceva vreme, m-am apucat de colectionat embleme/ecusoane si insigne ale fortelor de politie din toata lumea. Cu timpul s-au adunat si astazi depasesc ordinul catorva mii (da, asa este, aproximativ 3000). Le tin prin cutii sau clasoare, pe anumite tematici, pe la birou sau in casa, spre disperarea familiei, iar cu unele am facut chiar cateva panoplii.

Am incercat sa adun si caschete, dar spatiul redus m-a obligat sa le schimb pentru embleme.

Cu timpul devii pretentios, nu mai vrei orice, cauti anumite tari rare sau embleme speciale, care le gasesti poate si dupa ani de cautari. Ca si in alte domenii, exista falsuri, copii sau "embleme fantezie", iar China se pare ca este o sursa sigura...

Cand am posibilitatea bat targurile de vechituri sau de anticari, ori Lipscani, la consignatii. Mi-am facut o "retea de informatori" :ner: in randul acestora, care imi semnaleaza orice chestie care m-ar putea interesa. Inclusiv neamurile, vecinii, prietenii, colegii cum dau de cate o ciudatenie, ma anunta... vreo cascheta de la bunicu, uitata prin pod etc.

Si uite asa s-au adunat "piese", inclusiv din Romania, care nu exista nici macar la Muzeul Politiei.

Probabil ca si in randul dvs. sunt colegi pasionati de acest hobby.

Va stau la dispozitie cu umila mea experienta si pentru ceva schimburi.

• Upvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Sony

Poti pune ceva poze? Macar sa vedem si noi :)

CITADELA

Incep cu panopliile, aflate in prezent pe peretii din birou.

In ordinea "de pe tricou":

Kosovo

NYPD

Romania x 2

Intre timp au mai aparut in colectie si alte "piese", pe aceeasi tema (mai ales la NYPD, unde pot sa mai fac inca 3 tablouri :naughty: ), dar nu am mai avut chef sa demontez ramele, asa ca nu pot spune ca sunt complete.

post-1064-026444000 1288605479_thumb.jpg

post-1064-034255100 1288605514_thumb.jpg

post-1064-031773800 1288605566_thumb.jpg

post-1064-036490800 1288605641_thumb.jpg

• Upvote 6

CITADELA

Uite si o bucatica din istoria POLITIEI ROMANE...

Sunt insigne de politiei, de marimea unei monezi, care se purtau, ca insemn al autoritatii, sub reverul de la sacou/haina. Cea mai veche dateaza din anii '30, si au fost in uz pana in 1949, cand s-a infiintat Militia. Acest tip de insemn oficial a continuat sa fie utilizat, sub un alt design, asa cum se vede si in fotografie, pana la sfarsitul anilor '70, cand au fost retrase.

Practic, stramosii insignelor de politie pe care le utilizam astazi.

Probabil ca 2 dintre cele 3 caschete la cunoasteti, ati fost "contemporani" cu ele, insa cea de-a treia, este de comisar de politie, utilizata pana in 1949.

post-1064-063312700 1288606061_thumb.jpg

post-1064-090521700 1288606335_thumb.jpg

post-1064-013598800 1288606417_thumb.jpg

post-1064-089765500 1288606879_thumb.jpg

post-1064-088562200 1288606932_thumb.jpg

post-1064-033420700 1288606976_thumb.jpg

post-1064-051437900 1288607167_thumb.jpg

Edited by CITADELA
  • Upvote 4

LORD

Felicitari! Frumoasa si interesanta pasiune. Eu am inceput sa colectionez carti vechi, pana acum am vreo 6, cea mai veche din 1856 in limba slavona, am si in germana,etc. Restul nu am mai reusit sa achizitionez deoarece sunt scumpe. Daca este cineva interesat dintre colegi de schimb sau oferte rezonabile, astept mesaje.

Sony

Foarte interesanta colectia! :emo-yessir:

sheriffu

Foarte frumos!

ag3nt

salutare, sunt nou pe aici si m-am apucat sa fac si eu o mica colectie. as vrea sa cumpar embleme ca a lui citadela. pentru schimb am doar doua dubluri. adresa mea de mail army2002@k.ro

post-1778-048068000 1294499135_thumb.jpg

post-1778-062253200 1294499160_thumb.jpg

CITADELA

Colega,

daca imi dai o adresa in PM, iti trimit gratis niste embleme straine, asa, ca sa ai la inceput de colectie, cum am primit si eu de la altii

motorcop

am o colectie impresionanta de embleme aproximativ 300 de la diverse unitati de politie din toata lumea ,o pasiune mai veche putemface schimburi eventual

drAGO5

Ar fi bine sa le dai si colegilor tai de la politia comunitara :rolleyes:

ag3nt

Salutare, motorcop daca vrei sa facem schimb, eu am cateva dubluri.cele doua

din postul meu anterior + inca cateva pe care o sa le arat imediat ce le fac poza.

ag3nt

dupa cum am promis acestea sunt dublurile mele. daca e careva interesat astept mesaj.

post-1778-043892000 1297844801_thumb.jpg

Edited by ag3nt

Marius

Nu ma pricep prea bine, dar SIIAS-ul nu cred ca a avut vreodata o astfel de emblema (ma refer la cea din dreapta sus). :blink:

Sper sa nu ma insel ...

Modelul mai vechi

post-1-037041300 1297859210_thumb.jpg

In prezent

post-1-079810000 1297859229_thumb.jpg

ag3nt

nu stiu daca au sau nu emblema asta, eu o am de pe net. stiu ca in cadrul SIAS exista sau cel putin a existat serviciul pirotehnic. multumesc de atentionare.

ala micu
CITADELA

Scuze de intarziere, dar acum am vazut oferta. Multumesc, dar nu colectionez decat obiecte heraldice relationate cu agentiile de aplicare a legii/fortele de ordine. Incearca pe ebay sau siteuri similare, cu siguranta o sa ai succes.

@Marius, am avut un PM cu ag3nt pe aceasta tema, si am lamurit cum e cu aceste embleme

@ag3nt, nu ai primit nimic?

Edited by CITADELA

ag3nt

Le-am primit zilele trecute. Multumesc mult !

CITADELA

Incepusem sa-mi fac griji, sa nu se fi "pierdut" pe la posta, ca l-au vazut mai gros plicul si au crezut ca am trimis un teanc de euroi :ner: Succes, si daca ai nevoie de consultanta, ne auzim.

Motoboom

nu stiu daca ma pot numi colectionar in toata puterea cuvantului, dar va arat si eu cu ce ma distrez

nokiai.jpg

colectionez telefoane mobile innecate, in stare de neintrebuintare, numai marca NOKIA

Daca ma puteti ajuta sa-mi maresc colectia va astept pe PM, nu-mi trebuiesc telefoane in stare de funtionare, pot lipsi componente, gen acumulator, difuzor, etc, va pot oferi si bani, dar cam am ariciul in buzunar... :ner:

• Upvote 2

Sebastos

Salut CITADELA .Interesant hobby.N-am mai auzit de astfel de colectii ,acum am vazut prima data ,la tine.Daca nu sunt prea indiscret,cat ai cheltuit in mare pe aceste embleme ?pt ca e un hobby frumos ...dar si scump cred:D mai ales ca ai 3000

CITADELA

Pasiunea a inceput in 1993, asa ca nu am tinut socoteala cat am investit... poate e mai bine asa, ca altfel ma apucau nervii... este la fel cum un pasionat de tunning auto, nu se uita la bani cand isi cumpara un carburator sau o cutie de ambreiaj sport... sau un pescar care da o caruta de bani pe o mulineta... pasiunea depaseste uneori baremele pe care unii le-ar considera "normale". Si unele chestii le-am primit cadou, altele la schimb si foarte putine cumparate. Investitia cea mai mare consta in costurile emblemelor romanesti pe care le dau la schimb (tr sa le cumpar ca pe inventar nu primesti decat cateva) si taxele postale, care sunt din ce in ce mai mari.

Unele chestii mi-au fost donate inclusiv de neamuri, cunostinte, colegi ai unor politisti, care nu mai sunt, din pacate, printre noi, si care stiau ca sunt pasionat de aceste insemne heraldice... decat sa le arunce la gunoi.

Sincer, asa ar tr sa reactioneze cei de la muzeul politiei (special am scris cu litere mici), ce se multumesc sa fie gestionarii unor chestii adunate "la ordin", si nimic mai mult. Nu exista pasiune, chemare, pentru a face un muzeu pe masura. Insasi locatia este una nepotrivita, dupa parerea mea.

Fac comparatie cu Muzeul Pompierilor, unde exista un grup de muzeografi, in adevaratul sens al cuvantului. Si va recomand sa vizitati acest lacas de cultura (Foisorul de Foc), pt ca merita.

• Upvote 1

Sebastos

cu banii...te-nteleg perfect,cand iubesti ceva cu adevarat nu mai conteaza .Te-ai gandit vreodata sa scoti si niste bani din colectia ta?Ai dat un exemplu cu pasionatii de tunning auto.Ei participa la concursuri (cei cu adevarat pasionati) unde castiga bani ,diplome, trofee etc si tu ai putea de exemplu sa-ti inchiriezi colectia la diverse muzee sau expozitii

Edited by Sebastos

CITADELA

Nu cred ca pot sa scot bani, nici nu intentionez. Poate doar daca as fi invitat la vreun eveniment legat de aceasta profesie (ex. Ziua Politiei Romane) as accepta, pro-bono, cu precizarea ca mi se pare normal sa se anunte cui apartine, nu sa-si asume institutia meritele pentru ea.

De altfel, la inceputul carierei mele, am primit "ordin" de la un sef, care lucra la Casa de Cultura, sa "predau" colectia pentru a fi folosita la muzeul politiei... in naivitatea mea, chiar am crezut ca daca nu o dau, o sa am mari probleme. Norocul meu a fost sa am in preajma oameni de toata isprava, care mi-au luat partea, si l-au linistit pe respectivul de la avantul "tovarasesc" (Slava Domnului, ca de cativa ani respectivul nu mai ne "incurca" cu prezenta prin MAI).

Sincer nu m-a preocupat foarte mult sa-mi fac "publicitate" si este posibil sa fie muzee interesate de asa ceva... habar n-am... :hmmmt:

Sebastos

Nu ma intelege gresit..nu ma refeream la faptul de a te imbogati ci pur si simplu la faptul de a face rost de cativa bani cu care ai putea sa-ti completezi colectia cu niste piese care sunt poate ceva mai scumpe.Cam tupeist seful acela ,dar na...decat sa umblii sa cauti nu-i mai simplu sa "ceri",mai ales cand "rogi frumos"?!...dar ce sa faci , mai exista si astfel de..specimene.Ma bucur ca n-ai renuntat si sa n-o faci niciodata:)