Jump to content
POLITISTI.ro

Rusy

Programul de lucru al politistilor

Recommended Posts

Elvis

Ziua cand esti trecut recuperare ti se aduna la total, adica pe 10 luna asta esti trecut R la total iti va aduna inca 8 ore.

Edited by Elvis

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

cosmin86

aaaaaaaa. am inteles. bun asa.. maine am sa-i spun secretarului sa bage la cap !!! :D

Merci mult elvis

Edited by cosmin86

TechnoCop

O mica nelamurire am si eu legata de organizarea aceasta si orele lucrate, inafara programului de lucru. "Orele pe care le efectuezi in plus sunt platite cu spor de 100% sau compensate cu timp liber corespunzator adica dublu", am lecturat Ordinul nr. 577/2008 dar nu am gasit un articol care sa mentioneze acest lucru si anume ca timpul liber sa fie dublul celui lucrat, daca ma puteti lumina si pe mine.

Catalin

Acolo unde vezi formula „compensate cu timp liber corespunzator” înseamnă că se aplică și se completează cu prevederile legale din Codul muncii. ;)

TechnoCop

Acolo unde vezi formula „compensate cu timp liber corespunzator” înseamnă că se aplică și se completează cu prevederile legale din Codul muncii. ;)

Atunci voi lectura si Codul Muncii :) Multumesc de lamurire si promtitudine.

Catalin

Vezi că s-a mai discutat aici pe forum și există postat exact prevederile legale din codul muncii.

floru77

Va salut.Am si eu o nelamurire si anume de luna aceasta(mai) am vazut planificarea sefului de sectie ,iar in loc de 08-20 & 20-08,vom lucra 16-04 & 20-08.Vi se pare corect?Nu mai zic ca nici nu se pune vorba de recuperari.

L M M J V S D

16-04 20-08 L L 16-04 20-08 L

Edited by floru77

Elvis

Floru eu sincer nu am auzit pana acum de acest program de permanenta.

Daca intrati in program la 16 si iesiti la 8 sau intrati la 8 si iesiti la 22, cu timp liber pentru refacerea capacitatii de munca, nu este nicio problema.

Acest 20-08 il pot intelege, 12 ore urmate de 48 de odihna, insa aberatia asta16-04 nu.

Edited by Elvis

floru77

ABERATIE sau nu asta-i programul nostru de lucru.Practic lucram numai noaptea.Ce-i de facut?

Edited by floru77

Elvis

O sesizare catre Corpul de Control al Ministrului Administratiei si Internelor.

nicuno1

ma poate ajuta cineva cu un soft pentru planificarea serviciilor?

bazganbd

Avand in vederea ca muncesc in trei schimburi, si mi s-a incalcat in mod repetat dreptul la libere, si timp liber intre schiburile de tura pe anii 2010, 2011 si primele trei luni ale anului 2012, doresc sa stiu legal ce as putea face impotriva sefului de sectie care aproba registrul posturilor, care taie libere cum doreste, care-mi impune sa lucrez perioade de 10-15 zile cu un singur liber sau nici unul, care ar fi procedura sau pasii de urmat ?

Elvis

Bazganbd voi nu aveti sindicat?

Ce este de facut?

O sesizare la Inspectie interna, una la Corpul de Control al MAI si o plangere penala.

Dupa care chemi in judecta IPJ -ul in contencios pentru recuperarea daunei.

Edited by Elvis

bazganbd

Avem sindicat !!?? am fost inscris si am cotizat cinci ani la sindicat, dar se pare ca acestia, atat SNPPC si SNAP nu doresc sa faca nimic deoarece, noi le-am dat bani iar ei negociaza in defavoarea noastra, cu sefii care le dau putina pielita de pe ciolan. :))Aspectul asta este valabil pentru IPJ-CLUJ si Pol. Mun.Cluj-Napoca.

Kayne

am vaga senzatie ca si la BPR se incalca programul de refacere.... dupa schimbul 2 sunt bagati direct in 1... si tot asa...

Dan

Avem sindicat !!?? am fost inscris si am cotizat cinci ani la sindicat, dar se pare ca acestia, atat SNPPC si SNAP nu doresc sa faca nimic deoarece, noi le-am dat bani iar ei negociaza in defavoarea noastra, cu sefii care le dau putina pielita de pe ciolan. :))Aspectul asta este valabil pentru IPJ-CLUJ si Pol. Mun.Cluj-Napoca.

Dacă nu sesizezi sindicatul sunt puţine şanse să viseze ei că ai probleme în privinţa programului. Deşi nu sunt fan sindicate să ştii această atitudine gen babe care sparg seminţe la colţul blocului şi aşteaptă să facă alţii ceva nu face bine nimănui, cu atât mai puţin ţie. Dacă sindicatul nu te mai reprezintă renunţă la el, nu te obligă nimeni să dai bani. Fă o sesizare sau mai multe aşa cum ţi-a fost sugerat mai sus de Elvis şi dacă atunci nu se iau măsuri atunci sunt total de acord cu tine. Să auzim de bine.

bazganbd

Sunt singurul care am facut raport catre conducerea sectiei unde lucrez si juridicul de la ipj cluj in care am cerut dublul in libere a zilelelor lucrate sambata, duminica, si sarbatori legale pe anul 2011, mi s-a dat un raspuns de rahat, am incercat sa vorbesc in nenumarate randuri cu cineva, care sa-i pese, de la SNPPC si SNAP fara nici o sansa, iar in prezent pentru simplul fapt ca am avut ceva de zis in fata sefului de sectie am un dosar penal pentru comportare abuziva asa ca lasa-ne ....!!! In maxim un an de zile sunt somer pentru ca mi-am deschis gura si am incercat sa le cer colegilor sa ia atitudine in fata celor nelegiuite de sefii de paiate care ne conduc.

Edited by bazganbd
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Dan

Dacă astfel de răspunsuri ("lasă-ne") ai dat şi celor cărora le-ai făcut raport nu este de mirare că ai ajuns în situaţia asta. La ce sindicat eşti ? Trimite-mi pe PM unde lucrezi şi ce probleme ai şi mâine îţi garantez că cineva din conducerea sindicatului te contactează, asta ca să îţi dovedesc că nu mor caii când vor câinii. În plus am o presimţire că nu ai vb. cu nimeni de la sindicat.

bazganbd

Am fost inscris in SNPPC doi ani si trei in SNAP pana in 2012 cand mi-am retras cotizatia, ulterior retragerii din snap am cerut sa fiu asistat la o cercetare diciplinara care nu-i costa nimic, acestia au zis ca nu mai sunt membru si ca nu pot face asa pustiu de bine pentru mine, fiind asistat in cele din urma de un reprezentant de la CNP care a venit din timpul liber si fara ca eu sa fiu inscris la dansii. In cazul meu nu se poate face nimic legat de dosar si situatia in care ma aflu in prezent. Ma consider o cauza pierduta ...

Dan

Dacă nu vrei să dai detalii nu te pot ajuta.

Octavian

La ce sindicat esti lider?

Dan

Nu sunt lider Octavian, sunt un simplu membru.

bazganbd

Domnule Dan ca sa lamurim un aspect, imi pare rau ca nu am inregistrat convorbirile dintre mine si liderul SNAP de la CLUJ, in care i-am adresat tot felul de probleme legate de executarea serviciului respectiv patrularea pe 10-25 KM patrula pedestra,si obigativitatea celor pedestri de a se deplasa la orice eveniment pe sectorul respectiv oricat de vast ar fi, nerespectarea orelor de repaus saptamanale si intre doua schimburi consecutive, fiind tratat de fiecare data cu indiferenta, si in care a aflat, despre cele dicutate si ca eu le-am initiat, seful de sectie unde lucrez.

Marin81

bazganbd si restul colegilor. In mod normal la munca in weekend ar trebui sa fie platit un spor negociat prin contractul colectiv sau individual de munca. Snppc din cate stiu eu a incheiat un acord privind raporturile de serviciu din 2008 http://www.ijpfgiurgiu.ro/campanii_informare/raporturi.pdf unde se precizeaza ca de sporul de 100 % beneficiaza doar cei ce nu pot recupera prin timp liber corespunzator (art.27 alin.4 lit B) ignorand prevederile art 137 alin 3 din Codul muncii unde este precizat ca salariatii care vin la munca in weekend beneficiaza de un spor prevazut in contractul colectiv sau individual de munca. Dumnealor(cei din snppc) considera a fi aplicabil doar alin 4 si 5 de la art 137. Mai mult m-am uitat pe site-ul snppc. In martie anul acesta cei de la snppc au negociat, nu stiu daca si a intrat in vigoare un nou acord http://www.snppc.ro/stire.php?id=162&idu=com unde se precizeaza ca timpul cat s-a lucrat in weekend trebuie compensat doar cu timp liber nefiind prevazut vre-un spor(art.25 alin.6) Practic dumnealor echivaleaza in mod injust repausul zilnic cu cel saptamanal ca si mod de compensare ignorand ca si pana acum art 137 alin.3 din Codul muncii. Interesant este ca si munca de noapte desi in mod normal munca in conditii speciale pe timp de noapte nu ar trebui sa depaseasca 8 ore la noi la politie /politie de frontiera munca de noapte peste aceasta durata este efectuata in mod normal. Desigur in Codul muncii prevede ca daca acest lucru este prevazut in contractul de munca se poate depasi durata de 8 ore. Am avut o discutie cu cineva care lucreaza la ratp Iasi care am inteles ca lucreaza in schimburi. La ei timpul de munca din weekend(nu si din sarbatorile legale) este compensat cu un spor de 100 % indiferent daca sunt ore suplimentare sau nu. Bine ei au un salariu mult mai mic.

Dan

Domnule Dan ca sa lamurim un aspect, imi pare rau ca nu am inregistrat convorbirile dintre mine si liderul SNAP de la CLUJ, in care i-am adresat tot felul de probleme legate de executarea serviciului respectiv patrularea pe 10-25 KM patrula pedestra,si obigativitatea celor pedestri de a se deplasa la orice eveniment pe sectorul respectiv oricat de vast ar fi, nerespectarea orelor de repaus saptamanale si intre doua schimburi consecutive, fiind tratat de fiecare data cu indiferenta, si in care a aflat, despre cele dicutate si ca eu le-am initiat, seful de sectie unde lucrez.

Când ai avut discuţiile cu liderul SNAP de la Cluj şi cum se numeşte ?

P.S. Nu îmi mai vorbi cu apelativul "domnule", aici suntem o comunitate de prieteni. M-ar interesa mai multe detalii despre situaţia ta, dacă eşti de acord, revin şi te rog să îmi trimiţi un PM cu mai multe detalii. Nu sunt vreun şef şi nici lider de sindicat, Administratorul forumului îţi poate confirma, doar vreau să îţi acord puţin ajutor.

Edited by Dan