Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
vulpoiulpescar

Inmatriculare auto cumparat din Spania

Question

vulpoiulpescar

Acum sapte ani am cumparat un autoturism din spania actele de prorietate fiind pe numele meu . acum intorcandu-ma in tara doresc sa-l inmatriculez tot pe acelasi nume ce acte i-mi trebuiesc si care sint pasii pe care trebuie sa-i urmez? multumesc pentru raspuns

7 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Marius

Găseşti aici:

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
costibmv

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cumm sa procedez in urmatorul caz:

- vreau sa cumpar o masina adusa din Spania ( masina nu este radiata ...a fost cumparata de acolo ....are actele masinii si actul de vanzare cumparare ( acesta este pe numele lui ).

- ce fac in acest caz ??

Ma gandeam sa fac prima oara : Rar , itp si pe urma sa fac actele de vanzare-cumparare ( ca sa fiu sigur ca nu este furata etc etc...)

dar am inteles ca este o problmea cu radierea ...aici numai stiu...plssss

• 0
Marius

• 0
hojdaniel

Salut, am o masina adusa din Spania, masina a fost radiata acolo, dar nu a fost reinmatriculata.

Vreau sa o pun spre vanzare insa nu mai am Permisul de Circulatie al masinii . Echivalentul talonului de inmatriculare. Am o hartie doar cum a fost radiata definitiv.

Se poate inmatricula si la noi in tara fara acel talon? Si daca nu, se mai poate obtine un duplicat sau o dovada ceva de la spanioli avand in vedere ca a fost radiat?

Multumesc anticipat!

• 0
AlexCristian

Am o intrebare, detin un Ford Mondeo 2.5 v6 cu modifacari de caroserie si motor, de serie venea atmosferic acum e turbat, in Spania detin toate proiectele de omologare independente cat si cele de la ITV(TUV), ma intereseaza daca as putea sa inmatriculez masina in Romania sau ar trebui sa fac din nou proiectele si omologari.Si daca este necesar sa le fac din nou, este posibil? 

• 0
Franta

Buna seara! Am adus o masina din Spania radiata acolo pentru transit comunitar an scos numere rosii am trcut RAR si pentru numerle negre imi spun ca imi lipseste certificatul de inmatriculare dar acolo in Spania am intrebat de atatea ori si imi spun ca odata radiata raman cu permisul de circulatie. Aici in Romania scot numere rosii din 3 in 3 luni si imi spun ca dureaza un an, an si jumatate pana raspunde Spania sa verifice masina. Nu stiu ce sa mai fac pentru ca masina a fost cumparata de noua dar era pe numele sotului meu. Multumesc

• 0
Bazarache

Buna ,pot doar sa-ti spun cum am procedat eu :

Am venit din Spania  avand pe masina nr.spaniole..FHN -2....am facut RAR-ul iar la inmatriculare  am predat actele spaniole, numerele ,si basta.

Banuiesc ca trebuie sa mergi in audienta la DRPCIV . Bafta :good:

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• ristachestefan
      By ristachestefan
      Buna ziua,
      Am achizitionat o rulota din spania si am aflat ca in spania nu se inmatriculeaza ci se atasaza numarul de inmatriculare al masinii. Masia mea este cu numere de bulgaria,in spania este in regula asa, insa nu stiu in celelate tari care urmeaza sa le tranzitez (inclusiv romania) daca este in regula sa circul cu rulota fara numar propriu ci cu numarul masinii atasat asa cum prevede legea spaniola.
      Intrebarea mea este daca a mai adus cineva rulote din spania si cum a procedat ????? Multumesc!
    • NewsBot
      By NewsBot
      Suspecţi de trafic de droguri, depistaţi

În urma unei investigaţii care a durat şase luni, poliţiştii antidrog ai Serviciului de Combatere a Criminalităţii Organizate Satu Mare, din cadrul B.C.C.O. Oradea şi procurori D.I.I.C.O.T. - Biroul Teritorial Satu Mare au depistat cinci persoane din Satu Mare, cu vârste cuprinse între 24 şi 32 de ani, suspectate că se ocupau cu traficul de droguri de risc şi mare risc.

Pentru probarea activităţii infracţionale, astăzi, 26 octombrie a.c., au fost efectuate simultan cinci percheziţii la locuinţele suspecţilor. În urma acestor activităţi au fost ridicate 122 de comprimate de ecstasy, 400 de grame de cannabis, 10 grame de haşiş, 3 cântare electronice folosite la cântărirea drogurilor şi 10 telefoane mobile.

Suspecţii, C.T., de 32 de ani, C.C., de 26 de ani, M.N., de 31 de ani, I.R., de 24 de ani, din Satu Mare şi H.F., de 24 de ani, din Negresti Oaş sunt cercetaţi pentru trafic şi deţinere de droguri de risc pentru consum propriu, fapte prevăzute şi pedepsite de art. 2 alin. 1 şi art. 4 alin. 1 şi 2 din Legea 143/2000 privind combaterea traficului ilicit de droguri.

În cauză, cercetările sunt continuate pentru stabilirea întregii activităţi infracţionale.

Centrul de Informare şi Relaţii Publice - I.G.P.R.
    • mirciu88
      By mirciu88
      Buna ziua. 

Sunt interesat sa cumpar o masina care circula in Ro, avand inmatriculare si numere permanente de Spania. 

Nu imi este clar din 

Daca trebuie sau nu ca vanzatorul sa radieze masina din Spania inainte de actul vanzarii-cumpararii , daca trebuie sa o faca personal cu anumite acte, sau o poate face altcineva personal / prin corespondenta / cu o simpla cerere. In dialogul din linkul de mai sus informatiile se bat cap in cap dpmdv.    M-ar interesa ce se intampla mai ales in etapele de dinainte demersurilor mele de inmatriculare in Ro.    Pana la urma trebuie radiata din Spania - inmatriculata temporar in Ro - inmatriculata permanent, sau merge direct cu radiere ulterioara ? In ce moment radierea din Spania devine o piedica, daca vanzatorul nu o face in primul pas ?    As aprecia clarificari scrise intr-o maniera uman-colocviala, nu in limbajul specific institutional ( de lemn lacuit ) . Multumesc.  0      
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.