Jump to content
POLITISTI.ro

dcrist

Mama si tatal holsterelor

Postare recomandată

dcrist

Se pare ca rusi tac si fac spre deosebire de altii care lauda niste gunoaie ca fiind ultima creatie:

:naughty:

• Apreciez 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

Interesant principiul, chiar ingenios aș putea spune.

Totuși mă gândesc dacă nu cumva această modalitate de a scoate pistolul din holster nu e și puțin cam nesigură. Adică ... mă refer la faptul că arma îți poate fi luată destul de ușor din holster de o altă persoană. Sau cel puțin așa pare ?!

Link către postare
Cristi

Eu nu cred ca i-ar trece cuiva prin minte ca pistolul se scoate apasand in jos, nu in sus...poate mai are vreun principiu de siguranta, de exemplu, sa apesi perfect perpendicular, cum e si la tocurile acelea de origine americana, din care nu iese pistolul decat daca il ridici perfect pe directie verticala.

Link către postare
dcrist

Din ce stiu holsterul a fost special conceput pentru Spetnaz asa ca sansele sa-i iei arma cuiva bine instruit de la ei echivaleaza cu sinuciderea, de altfel la noi am intilnit des intrebarea daca iti ia arma cineva, raspunsul meu a fost ca inseamna ca sunt mort sau mi-am pierdut cunostinta si nu mai pot face nimic, altfel.......

Modificat de dcrist

Link către postare
CITADELA

Folosesc de cativa ani tocurile de pistol marca Blackhawk S.E.R.P.A., si sunt super multumit de ele. Pretul este prohibitiv pentru salariile noastre, dar este o investitie "pe viata". Nu mai vorbesc de siguranta si versatilitate. La inceput este greu pana te obisnuiesti cu sistemul de siguranta, dar iti induce un reflex foarte bun, acela de a nu sta cu degetul pe tragaci, un obicei des intalnit la politistii romani (si majoritatea celor care stau cu degetul pe tragaci nu au glont pe teava, iar restul, la prima miscare, trag accidental :hmmmt: )

sau varianta de picior

Link către postare
dcrist

Cele din gen. a 3 sunt misto pentru cei care pot sta cu cartus pe teava, la noi din pacate scrie in fisa postului la multi ca arma nu sta cu cartus pe teava cind o ai asupra ta si asta poate face diferenta intre viata si moarte. :emo-yessir:

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
Cristi

Unde scrie in fisa postului ca nu se tine cartus pe teava?!

Link către postare
dcrist

Am spus ,,ca la unii" si ma refeream la toate structurile din siguranta nationala, cel putin la intreprinderea unde am dat cu sapa asta era specificat in fisa postului, sa nu stam cu cartus pe teava cu toate ca in misiunile care le aveai ca sa poti salva viata cuiva in caz de atentat ar fi trebuit sa stai cu mina pe crosa armei si tot putea sa fie mare timpul de reactie dar... erau altii mai destepti care aveau o gindire profunda :naughty:

Link către postare
Catalin

În cazul polițiștilor sunt cu totul alte lucruri, ce sunt menționate în fișa postului, dar acum să nu ne pierdem în astfel de detalii. dcrist are dreptate, asta se cere și asta se învață, când se discută despre portul, mânuirea și utilizarea armamentului.

Asta nu ar fi nimic, dar mai nou, cu ceva vreme în urmă, au venit niște jandarmi francezi pe meleagurile mioritice, pentru a-și etala cunoștințele privind pregătirea lor. Bineînțeles că au existat și câțiva polițiști ce au rămas cu gura căscată la ăia și automat s-au întors în teritoriu cu noi reguli în această privință, de parcă descoperiseră roata sau apa caldă, fără să înțeleagă câtuși de puțin care e rolul și ce se dorea să se spună de către jandarmii ăia francezi. Mai exact, s-a preluat o regulă tâmpită de a nu ține nici măcar încărcătorul în pistol.

Lăsând la o parte faptul că polițiștii nu aveau ce căuta acolo, deoarece francezii, din ce am văzut pe filmări, prezentau doar moduri de acțiune și intervenție în cazul mitingurilor, meciurilor și alte asemenea situații, unde se intervine cu scuturi și bastoane, deci unde nu e treaba poliției ci a jandarmeriei, acolo s-a spus și de această „regulă” dar care probabil că și la ăia e valabilă numai în astfel de situații (mitinguri, greve, îmbrânceli cu galeriile echipelor de fotbal, etc). Bineînțeles că ai noștii au înțeles cu totul altceva ... și au și adoptat această „regulă” a meseriașilor ălora pe care-i alergau studenții prin tot Parisul.

Link către postare
ora86

un toc de pistol serpa 2 il gasesti la neramo craiova nu are un pret chiar asa mare este 146,26 lei producator 5.11 ,nu fac reclama

Modificat de Kmcoio
Poate nu asta a fost intentia dumneavoastra, insa ati postat un link catre un site comercial, lucru ce este interzis de Regulamentul acestui Forum. Citez : "Postarea de reclame este interzisa atat in discutiile purtate pe forum[...]"

Link către postare
bolund

ora86 , acest holster serpa 2 se potriveste la Glock 17? Stima

Link către postare
CITADELA

Tocul SERPA se face pt foarte multe modele de arme. Cred ca cei de la magazinul din Craiova au importat modelul pentru GLOCK (17, 19, 23 etc). Iti recomand sa adresezi o intrebare vanzatorului, ei stiu mai bine.

Link către postare
ora86

din cate stiu da este pentru glock 17 si pe site-ul producatorului si patronul firmei au zis ca da este pentru glock 17 ,nu a fost intentionat sa fac reclama site-ului :emo-yessir: ,nu se va mai repeta,mi se pare altceva , pare mai solid fata de ce avem noi cumparat de la bucuresti,am in plan sa il schimb si eu pe al meu cu unu din asta :emo-yessir:

Modificat de ora86

Link către postare
bolund

Bun am priceput maine imi fac si eu comanda si dupaia am sa va zic cat sunt de multumit de el. Va salut :emo-yessir:

Link către postare
Marius

Mult mai misto e asta:

170511large.jpg

170512large.jpg

dar e mai scump, mai exact 320 ron la Viper Shop.

Link către postare
bolund

Ok Marius , dar ceva demonstratii cu el? Macar asta Serpa 2 e de la BlackHawk si astia au produse de produse. Ce ai pus tu aici ce marca este? Ai tu? Sau macar ceva pareri de la vreun proprietar. Stima

Link către postare
Marius

E produs de Glock. ;)

Link către postare
bolund

Merci fain, d'aia si pretul...Am comandat Serpa2. Am sar evin cu detalii. O seara faina va doresc tuturor

Link către postare
Catalin

Așteptăm un feedback cât mai amănunțit după ce-l îl folosești cât de cât. :)

Link către postare
bolund

O sa mai dureze pana il iau deoarece nu mai este pe stoc decat dupa 15 nov. O sa detaliez parerile dupa achizitionare. O seara faina baieti!

Link către postare
dragodan

@bolund : ai cumparat tocul? cat a costat?

Dupa cate stiu eu SERPA e facut de Blackhawk. Iar site-ul lor spune ca este in curs de patentare.

La noi l-am gasit aici si e original. Eu personal nu am ,dar stiu un baiat de la un SIR care are asa ceva si nu se poate dezlipi de el.

Care e parerea ta?

Modificat de dragodan

Link către postare
bolund

Nu , nu l-am mai cumparat din alte motive. Am incercat sa intru pe linkul pus de tine, dar nu merge. Stima

Link către postare
dragodan
Publicat (modificat)

Era vorba de (un) distribuitor Blackhawk in Romania.

Toate bune!

Modificat de dragodan

Link către postare
donpedro1910
430700-serpa-holster.jpg Blackhawk Lev 3 Tac Holster- Light Il am de 2 ani si este bestial , il recomand Modificat de donpedro1910

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.