Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Camere mini sau spion

4est
 Share

Question

intreb si eu ca sa nu mor prost. as vrea sa stiu daca este legal, adica cu autorizare prealabila de la un procuror sa port in timpul serviciului o camera mini, fiind politist de strada. un astfel de model de camera

care sa fie prins de buzunaril camasii si care este o mini-camera nu o camera spion, deci va fi vizibila cetatenilor, cred ca ar fi bun ca sa putem sa demonstram ca nu am facut abuz la o interventie sau ca sa nu mai stam prin instante daca suntem ultragiati sau pur si simplu ca probe pentru o contraventie sau infractiune. as dori daca se poate un raspuns de la o persoana avizata tinand cont ca nu face parte din dotarea care o are in mod normal un politist si care este prevazuta in lege. nu este scumpa si as vrea sa imi cumpar si sa obtin si autorizatie pentru ea

Edited by Cristi
Eliminare reclama,integrare demo youtube.

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Găseşti în Codul de Procedură Penală.

Art. 63

Probele şi aprecierea lor

Constituie probă orice element de fapt care serveşte la constatarea existenţei sau inexistenţei unei infracţiuni, la identificarea persoanei care a săvârşit-o şi la cunoaşterea împrejurărilor necesare pentru justa soluţionare a cauzei.

Probele nu au valoare mai dinainte stabilită. Aprecierea fiecărei probe se face de organul de urmărire penală sau de instanţa de judecată în urma examinării tuturor probelor administrate, în scopul aflării adevărului.

Art. 64

Mijloacele de probă

Mijloacele de probă prin care se constată elementele de fapt ce pot servi ca probă sunt: declaraţiile învinuitului sau ale inculpatului, declaraţiile părţii vătămate, ale părţii civile şi ale părţii responsabile civilmente, declaraţiile martorilor, înscrisurile, înregistrările audio sau video, fotografiile, mijloacele materiale de probă, constatările tehnico-ştiinţifice, constatările medico-legale şi expertizele.

Mijloacele de probă obţinute în mod ilegal nu pot fi folosite în procesul penal.

• Upvote 1

• 0

Din cate stiu eu cu camere sau alte dispozitive de inregistrare a/v ai restrictionat accesul in zonele cu securitate ridicata. pe strada nu ai asemenea zone. banuiesc ca acea camera vrei sa o folosesti doar ca o proba pt apararea ta si nicidecum in scopul de a publica imaginile sau a le folosi in alte scopuri sau situatii care sa lezeze demnitatea cetateanului sau dreptul la viata privata a altor persoane. un procuror avizeaza portul dispozitivelor de inregistrare a/v doar in situatii concrete. iar din dotarea politistului nu face parte un astfel de dispozitiv din acelasi motiv pt care nici vestele antitrauma nu fac parte

• 0
  • Moderator

Cumpara-ti camera linistit si vezi-ti de treaba. Ai acelasi drept sa filmezi la fel ca indivizii care scot telefoanele si filmeaza politistii, incercand sa ii intimideze.

• Upvote 1

• 0

pe strada stiu ca pot sa filmez dar rezultatul final, filmarea sa aiba statut de proba intr-un dosar penal fie el pentru acuzatii calomnioase la adresa noastra, ultrajul impotriva noastra sau orice alta fapta prevazuta si pedepsita prin lege, pot obtine autorizarea camerei sau va trebui sa solicit expertizarea filmarii in cazul in care voi fi nevoit sa ma folosesc de ea?

si scz dar astra trebuia sa fie link-ul nu filmuletzul de pe youtube, nush cum a ajuns filmuletul acolo - reclamă eliminată -

Edited by Administrator

• 0
  • Administrator

Dacă vrei să discuţi despre anumite produse, o poţi face fără nicio problemă prostând toate detaliile necesare (caracteristici tehnice, preţ etc.), eventual şi fotografii ale acestora, dar FĂRĂ link-uri către website-uri unde se comercializează.

• 0
  • Membru

Am si eu o camera MD80, dar nu e atat de mica incat sa o folosesti ca pe o camera-spion, e cam greu de ascuns. In rest isi face treaba pentru cat costa, cat timp are lumina filmeaza bine, dar seara nu se vede mai nimic.

Autorizatia de la procuror nu se da in cazul tau. In schimb poti sa folosesti camera asa, ca orice alt cetatean, cum a zis si Cristi.

• Upvote 1

• 0
  • Membru

Cumpara-ti daca vrei si spera sa nu fii nevoit sa o folosesti;) Cat despre autorizari si de astea eu zic sa stai linistit caci si daca nu e proba macar e un bonus in apararea ta;)

• 0

Cred ca, camere din astea aveau baietii aia in filmul End of watch :) Orimun 4est nu e politist, e un comerciant de diferite gadgeturi de la navigatii gps la tablete si tetiere auto.

Edited by Rusy
  • Upvote 1
  • Downvote 1

• 0

rusy ma cunosti personal sau esti tu comentator, daca te incalzeste cu ceva lucrez la d.g.p.m.b.-s23-b.o.p. agent. sau "micul toba"- S.n.a.p.- organe de conducere- serban adrian "amu-i mai cald afara?"

ms vinetu man si cu o confirmare daca ma ajuti pt aria politistilor esti cel mai tare

app scz pt link-uri. nush cati stau sa citesca regulile unui forum daca admin-ul vrea sa le stearga sau topicul in sine nu am nimic de obiectat

• Downvote 4

• 0
  • Moderator

Aveţi grijă cu aceste imagini, să nu le faceţi publice. Dacă nu mă înşel, există o dispoziţie IGPR ce reglementează astfel de situaţii.

• 0

scz. t referi daca folosim camere mini la munk? daca la asta te referi o sa le trimit la admin sa le bage pe canalul de youtube direct :))

• Downvote 6

• 0
  • Moderator

Nu esti cam tanar in meseria asta pentru a fi intr-un "organ de conducere" al unui sindicat? Legat de camere, cumpar-o si foloseste-o pentru tine. Atata vreme cat esti pe domeniul public, nu poate nimeni sa iti faca absolut nimic. Se numeste a intoarce arma dusmanului impotriva sa. Fii totusi calculat, pastreaza imaginile pentru arhiva ta personala, nu le sharui prietenilor pe "feisbuc" si alte retele de socializare. Si poate citesti si Regulamentul acestui site, sa te elucidezi cu privire la faptul ca noi folosim limba romana scrisa, nu limba de mIRC-uita sau feisbucita.

Edited by Cristi
  • Upvote 3

• 0

Imaginile filmate de voi, cu ajutorul camerelor video personale pe strada, le puteti urca pe net fara probleme, dar sa folositi inainte un soft de editare video si sa blurati fetele subiectilor, numerele masinii, etc.

• Downvote 3

• 0

bn glumeam cu share-ul imaginilor. era vb daca se aproba folosirea camerei in timpul serviciului, adica la 82 lei (cica 100 cu tot cu curier) decat sa imi iau alti draci mai bine imi iau dracovenia ia de camera care pot sa o folosesc si in timpul liber fain frumos. stiu ca filmarea poate fi expertizata si devine proba dar ca idee decat sa fac 1, 2 10 solicitari (depinde cat de utila se va dovedi) de ce sa nu autorizez camera si decat sa dau criminalistului sau judiciaristului direct filmarea care ar avea titlu de proba.... ?

desi cred ca ar fi interesant sa le postam undeva gen cum e acea sectiune doar pt politisti si sa le comentam la modu glume sau critici vis-avis de cum am intervenit sau de ce reactia a avut bunul cetatean in stare de ebrietate.....etc.

Edited by 4est
  • Downvote 5

• 0
  • Membru

In primul rand te rog sa renunti la limbajul asta, aici e un forum public, si toata lumea vede cum scrie un politist, cu limbaj de mirc...

In al doilea rand ti-am raspuns mai multi ca nu se poate ca procurorul sa iti dea tie autorizatie pentru inregistrare video-audio, pentru ca se da in niste conditii speciale, si in urma unor probe sau situatii specifice.

Si inca ceva, eu inca sper ca nu esti politist. Tu asa te exprimi si in actele pe care le intocmesti?

Edited by bozo
  • Upvote 5

• 0

va multumesc pentru criticile dumneavoastra cu privire la modul in care ma exprim. presupun ca sunteti cms. sef care prezinta raportul dimineata ministrului de interne. altcumva nu imi explic faptul ca sunteti asa de sobru. daca recititi comentariile mele o sa observati faptul ca am incercat pe langa lamurirea unor curiozitati sa pastrez si o noanta de gluma care nu se poate realiza doar cu termeni profesionali si intr-o nota sobra iar pe langa aceasta am o varsta mai frageda sa zicem, fac parte din generatia mIRC, si in plus aici este un forum nu o sedinta cu insp. general, dar vad ca mai bine imi lamuresc curiozitatile prin rapoarte la serviciu decat sa intreb un coleg pe net. va multumesc pentru acceste remarci.

Iar pentru colegul Bozo, din poza am impresian ca esti la S.I.R. deci cate P.V.C. contraventiei sau cate acte procedurale ai intocmit pana acum...? si chiar daca.... ce legatura are modul in care ma exprim in timpul meu liber pe un forum, chiar daca ar vrea sa fie un forum profesional, cu modul in care ma exprim cand ma aflu in timpul programului si relationez cu cetatenii?

• Upvote 1
  • Downvote 3

• 0

app. nu pot sa postez pe internet filmarile efectuate la serviciu? atunci de ce youtube-ul este plin de antrenamente SIAS, DIAS, SPIR, DPIR GSPI sI BSIJ / descinderi / flagrante / razii / interventii la apeluri 112 / misiuni de patrulare/ urmariri etc. si mare parte nu au fost diseminate de biroul de presa si au facut in prealabil obiectul unui reportaj tv, au fost introduse direct.

DAR sa revenim la subiect: daca imi agat de buzunarul de la camasa de uniforma un drac de mini-camera si imi filmez pentru arhiva personala fiecare apel 112, fiecare autosesizare etc. acea filmare ma va ajuta in cazul in care am fost reclamat abuziv, am fost ultragiat sau pur si simplu am filmat savarsirea unei infractiuni SAU o voi face degeaba doar sa imi fac nervi cand voi reviziona faptele

• 0
  • Moderator

4est

Eşti superficial şi nu ai deloc dreptate. Bozo ţi-a spus cât se poate de elegant şi civilizat, dar nu ai reuşit să înţelegi. În primul rând e vorba de respect. Respect pentru tine şi pentru cei care citesc ce scrie pe acest forum. Graba şi neglijarea regulilor elementare de scriere lasă impresia cititorului că nu îi respecţi, iar asta pentru că le strică plăcerea de a citi un text. Dacă tu te exprimi incorect, sau scrii cu greşeli, marea majoritate a celor ce citesc vor crede că autorului îi lipsesc educaţia şi cunoştinţele elementare, altfel spus, că a trecut prin școală degeaba.

În al doilea rând, scriind corect dovedeşti că ceea ce scrii are valoare, pentru că atunci când textele tale sunt suficient de importante pentru tine încât să mai pierzi 2 - 3 minute pentru a le citi şi corecta înainte de a le publica online, această valoare adaugată de tine se va reflecta la un moment dat şi asupra celor care citesc şi îţi răspund.

Dacă nici acum nu ai priceput cum stă treaba, te sfătuiesc să-ţi faci un blog, iar acolo poţi scrie aşa cum doreşti, pentru că nu deranjează pe nimeni. Deocamdată aici, atitudinea asta a ta se răsfrânge şi asupra celorlalţi poliţişti.

• Upvote 3

• 0
  • Membru

va multumesc pentru criticile dumneavoastra cu privire la modul in care ma exprim. presupun ca sunteti cms. sef care prezinta raportul dimineata ministrului de interne. altcumva nu imi explic faptul ca sunteti asa de sobru. daca recititi comentariile mele o sa observati faptul ca am incercat pe langa lamurirea unor curiozitati sa pastrez si o noanta de gluma care nu se poate realiza doar cu termeni profesionali si intr-o nota sobra iar pe langa aceasta am o varsta mai frageda sa zicem, fac parte din generatia mIRC, si in plus aici este un forum nu o sedinta cu insp. general, dar vad ca mai bine imi lamuresc curiozitatile prin rapoarte la serviciu decat sa intreb un coleg pe net. va multumesc pentru acceste remarci.

Iar pentru colegul Bozo, din poza am impresian ca esti la S.I.R. deci cate P.V.C. contraventiei sau cate acte procedurale ai intocmit pana acum...? si chiar daca.... ce legatura are modul in care ma exprim in timpul meu liber pe un forum, chiar daca ar vrea sa fie un forum profesional, cu modul in care ma exprim cand ma aflu in timpul programului si relationez cu cetatenii?

Gresit, sunt agent, nu sunt la SAS, sunt la OP, P.V.C.C. ai dreptate, nu am intocmit prea multe, deoarece de ceva timp echipa mea actioneaza numai pentru prinderea infractorilor in flagrant, deci am intocmit multe acte procedurale. Modul in care te exprimi e destul de important si aici, fiind un forum public, din care presa se inspira de multe ori, si oricine poate sa citeasca ce ai scris tu aici. Pe langa asta asa demonstrezi cat respecti ceilalti membri.

Cat despre difuzarea unor imagini din timpul unei interventii, nu te sfatuiesc sa faci asta pentru ca poti avea probleme. Fiecare persoana are dreptul la propria imagine, si tu il cam incalci cand difuzezi o filmare din timpul interventiei, mai ales ca discutia ta cu cetateanul de multe ori e confidentiala. S-a mai discutat pe aici la dreptul la imagine, poti sa cauti si sa te documentezi.

Nu te opreste nimeni sa filmezi si in caz de nevoie te poate ajuta o filmare facuta de tine, chiar mult, dar ai grija sa nu stochezi informatii clasificate, ca acolo deja incalci alte norme.

Edited by bozo

• 0

Da, corect! Nu contest ce ai spus, ai perfecta dreptate. Eu doar speram ca pot utiliza o jucarioara cum am precizat anterior sa scap de necesitatea unui martor, stii prea bine cum stau lucrurile; fie chiar nu ai martori sau acestia nu doresc sa isi manifeste spiritul civic pentru a face o diferente in comunitatea in care traiesc, astfel fiind necesar un astfel de artificiu, daca pot sa il numesc asa, ca sa nu mai ne lovim de situatia penibila in care actele care le intocmim sa atarne de un fir de ata. cred ca v-ati lovit si voi de multe ori de spete in care suspectul recunoaste verbal, fiind constient ca vorbele zboara, iar la audiere neaga orice implicare si cunostiinta despre incident.

Acum mai am o intrebare, o filmare care surprinde savarsirea unei infractiuni sau recunoasterea verbala a vinovatiei suspectului este un indiciu. Ce pasi trebuie sa urmeze acea filmare pentru a capata statutul de proba?