Jump to content
POLITISTI.ro

Permis suspendat de 2 ori la o singura oprire


Alecs11

Postare recomandată

Buna ziua. In primul rand vreau sa imi cer scuze daca am gresit, daca am postat unde nu trebuie sau daca am facut orice greseala deschizand topicul acesta, dar este prima data cand postez si iau contact cu un forum.

Am o problema si sper ca ma poate ajuta cineva.

Mergand de la Iasi catre Focsani pe E 85 am observat ca sunt urmarit de un logan albastru, am mers minute bune in fata lui poate 20-30 de minute.La un moment dat l-am lasat sa treaca deoarece am considerat ca merge prea tare.Dupa ce m-a depasit a mai mers 2-3 km in fata mea dupa alta masina , dupa care in urmatorul sat se opreste in mijlocul drumului.Abia acu imi dau seama ca sunt politisti...si ma opreste pe mine si pe acea masina care era condusa de o doamna la vreo 40 de ani.Unul dintre agenti vine la mine si celalat merge la doamna.Imi spune ca am fost luat cu viteza si imi cere actele,dupa care imi spune sa astept la masina ca imi suspenda permisul pe 6 luni.Nu am inteles cum pe 6 luni nu depasisem viteza de 140 de km pe ora in afara si nici pe cea de 100 in localitate,niciodata nu le depasesc am permis de 7 ani si am mers peste 300.000 km fara sa mi se ia permisul vreodata.Ok astept la masina si intre timp termina cu doamna care nu stiu cu ce a fost sanctionata.Doamna pleaca eu mai astept vreo 10-15min dupa care vine la mine cu 2 procese verbale unul copletat de el pe care scria ca am dost luat cu 111km/ora pe limita de 60 si imi este suspendat permisul 90 zile si imi este eliberata dovada X si unul completat de colegul lui pe care scria ca am fost luat cu viteza de 122km/ora pe limita de 70 si imi este suspendata dovada X si imi elibereaza dovada Y pe 15 zile si pe acesta scriind 90 zile de suspendare a dreptului de a conduce.mi le arata imi spune ca doar pe 3 luni imi e luat PC sa semnez ca el propune pe cat e suspendarea.Semnez si imi srie el la mentiuni ca am zis eu ,,vreau sa vad filmarea,,lucru adevarat.Ideea e ca pe ambele procese verbale au srise pe ele 90 zile suspendare.nu pot sa zic ca nu am avut viteza aceea la franare sau la accelerare pe limita de viteza niciodata nu trec limita depind foarte mult de permis.Pe unul e trecuta ora 14:07 pe celalat 14:14.E legal sa ma amendeze asa amadoi odata la o singura oprire?Sa fac contestatie? Pot sa dau testul de reducere a perioadei?Cum ar fi cel mai bine sa procedez?

PS: pe un proces verbal scrie ca tre sa fac contestatia la Iasi pe celalat la pascani.

Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
  • Moderator

Sunt două contravenţii diferite, pe care le-ai comis din câte înţeleg eu.

Faptul că te-au oprit pentru întocmirea documentelor de constatare o singură dată, nu este ilegal. La fel de bine nu te puteau opri deloc. Legea permite şi o astfel de procedură. Nu este obligatoriu ca pentru fiecare contravenţie comisă să fii oprit separat. Ar fi fost şi ciudat să te fi oprit şi să întocmească actele de constatare doar pentru o contravenţie, din moment ce în cazul tău pe înregistrare aveau două contravenţii distincte comise, după care să vină iar în spatele tău şi să te oprească din nou.

Sigur că poţi să faci contestaţie. Este dreptul tău şi nimeni nu ţi-l poate lua.

De asemenea dacă îndeplineşti condiţiile legale, te poţi prezenta şi la testul de reducere a perioadei de suspendare.

Link către comentariu

Am inteles.Merci frumos.Dar suspendarea pana la urma e pe 3 sau 6 luni? si daca e pe 6 luni pot da acel test pt amandoua suspendarile?cum se procedeaza?am inteles ca trebuia specificar pe al2lea ca e luat pe 6 luni sau gresesc?merci

Link către comentariu
  • Moderator

Nu am inteles cum pe 6 luni nu depasisem viteza de 140 de km pe ora in afara si nici pe cea de 100 in localitate,niciodata nu le depasesc am permis de 7 ani si am mers peste 300.000 km fara sa mi se ia permisul vreodata.

Semnez si imi srie el la mentiuni ca am zis eu ,,vreau sa vad filmarea,,lucru adevarat.Ideea e ca pe ambele procese verbale au srise pe ele 90 zile suspendare.

Spune-mi ca glumesti cu ceea ce ai scris mai sus. In primul rand, ce e cu limitele alea de viteza?! Alea crezi tu ca sunt limitele de viteza pe categoriile mentionate de drum in Romania?! Iar cu filmarea, unde ai vazut tu ca scrie ca politistul e obligat sa iti arate tie vreo filmare sau faceti instanta adhoc pe marginea drumului? Ma uimesti, sincer.

Link către comentariu
  • Membru

PS: pe un proces verbal scrie ca tre sa fac contestatia la Iasi pe celalat la pascani.

Va multumesc anticipat.

Îi cunosc personal pe cei care au luat această măsură împotriva dumneavoastră, a fost o întâmplare să fiu prin zonă, şi vă spun că ei nu au greşit cu nimic, şi-au făcut doar treaba.Contestaţiile se depun la instanţe diferite deoarece cei doi erau într-o patrulă formată dintr-un lucrător al Serviciului Rutier Iaşi, respectiv B.D.N.E(Brigada Drumuri Naţionale şi Europene), iar celălalt lucrător din cadrul Poliţiei Municipiului Paşcani-Serviciul Rutier.

Succes!

Modificat de Bogdanel
Link către comentariu

investigator nu am intrat aici sa primesc de la tine morala si cu atat mai putin sa ma inveti tu sa merg cu masina.si nici nu am zis ca nu am gresit am zis ca probabil am avut vitezele acelea.nu aia era problema mea si in legatura cu viteza stai linistit ca in audi viteza aia de 140 e cam 40 in loganul care era dupa mine.nu e vorba ca nu am avut viteza am zis ca niciodata nu intrec cu +50km limita si baietii aia ma prindeau probabil cand incetineam la aparitia indicatorului ca erau de 20 de min in spatele meu si m-au luat de 2 ori.daca mergeam tare stai linistit ca nu ma depaseau ei.eu stiu ca am gresit.intrebarea mea a fost daca era legal sa ma amendeze de 2 ori sa imi ia permisul de 2 ori si pe cat timp e suspendat acum.si sa mai stii ceva sa mergi tu sa respecti toate limitele de viteza in tara asta fara drumuri de la cluj la focsani sa faci 2 zile si sa trebuiasca se faci drumul asta din saptamana in saptamana de 5 ani.si sa mergi sanatos cu 30 km ora ca asa e limita.

ms frumos bogdanel.si acum pe cat timp e suspendat?pe 3 sau pe 6 luni?se poate da test la amandoua sau numa la unu sau deloc?

Modificat de Alecs11
Link către comentariu
  • Moderator

Domnule, vezi ca nu ma cheama investigator, scrie mai mare sus de tot cum ma intitulez. Legat de Audi-ul tau,ma doare fix in basca cum se simte viteza de 140 de km la ora raportat la un logan, radarul nu discerne ca ala e Audi sau ala e Logan. Sanctiunile pe care ti le-ai luat sunt perfect legale si sunt convins ca ai condimentat contraventiile savarsite si cu ceva talente la adresa colegilor care te-au sanctionat, se vede dupa stilul in care vorbesti si faultezi orice norma de ortografie ce fel de caracter ai. Vezi tu, legile nu sunt facute de politisti, ci doar aplicate. Iar limitele de viteza, incredibil, sunt puse cu anumite motive bine intemeiate, in special pentru a se evita tragediile survenite din cauza unor grabiti ca tine. Inca ceva, nu ma intereseaza pentru ce ai intrat aici nici cat negru sub unghie, insa nu poti sa dictezi si sa ordoni ca la tine in curte ce fel de raspunsuri sa primesti si de la cine, pentru ca nu are nimeni obligatia sa iti raspunda la intrebari, cu atat mai mult, sa iti dea raspunsuri care iti convin, capisci?

Modificat de Cristi
Link către comentariu

ok am zis eu ca nu am intrecut viteza?am intrebat altceva ... asa ca nu are rost discutia asta si in legatura cu comportamentul meu chiar am vorbit frumos cu domnii defapt nu am zis nimik in afara sa ma ierte de permis ca vin sarbatorile apoi m-am trezit cu hartiile in mana altceva chiar nu am vorbit cu ei si nici nu am vorbit de sus.si nici nu am ,,condimentat,, desi asa pare,iti dau dreptate asa am crezut si eu ca au ceva cu mine dar nu aveau ce sa aiba ca nu ne cunosteam si nici nu le-am aratat lipsa de respect credema..

Link către comentariu
  • Moderator

Se poate întâmpla oricui, nu e o tragedie. Toți mai greșim, iar pe viitor sigur vei fi mai atent.

Art. 214 din Regulamentului de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice spune:

(1) În cazul săvârşirii a două sau a mai multor contravenţii care atrag şi suspendarea exercitării dreptului de a conduce, constatate prin acelaşi proces-verbal, perioada de suspendare se calculează prin însumarea perioadelor prevăzute pentru fiecare faptă, fără ca aceasta să depăşească 90 de zile.

Vezi aici: dar nu sunt sigur că poți beneficia de o eventuală reducere, întrucât e vorba de două contravenții.

Toate cele bune.

Link către comentariu
  • Membru

Permisul de conducere iti este suspendat pe 90 de zile,cu posibiliatatea de a te prezenta la testul de reducere a perioadei de suspendare cu 30 de zile!

In cazul neprezentarii la serviciul politiei rutiere pentru sustinerea verificarii cunoasterii regulilor de circulatie sau nepromovarea testului de cunoastere, perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se prelungeste cu 30 de zile.

Modificat de cipri83
Link către comentariu

alecs 11 prevederile art 214 din R/oug 195/02 ne lamuresc cu privire la aceasta situatie

(1) In cazul savarsirii a doua sau mai multor contraventii care atrag si suspendarea exercitarii dreptului de a conduce, constatate prin acelasi proces-verbal, perioada de suspendare se calculeaza prin insumarea perioadelor prevazute pentru fiecare fapta, fara ca aceasta sa depaseasca 90 de zile.

(2) Cand o persoana careia i-a fost retinut permisului de conducere pentru o fapta prevazuta cu suspendarea exercitarii dreptului de a conduce, savarseste in perioada in care are drept de circulatie o noua contraventie pentru care se dispune suspendarea exercitarii dreptului de a conduce, se aplica distinct perioade de suspendare pentru fiecare contraventie

In cazul dvs sunt aplicabile prevederile alin 2.

In acest caz vorbim despre doua sanctiuni distincte aplicate pe doua procese verbale diferite. Asta inseamna ca fiecare proces verbal de contraventie trebuie tratat separat iar in cazul dvs. se aplica perioade de suspendare distinte pentru fiecare contraventie.

In cel mai rau caz perioadele de suspendare se cumuleaza adica 90 +90 = 180 zile de suspendare.

Mai aveti posibilitatea ca pentru una dintre fapte sa solicitati reducerea termenului de suspendare de la 90 la 30 de zile. Conditia in acest caz este sa intruniti cerintele necesare in vederea obtinerii reducerii termenului de suspendare.

Daca obtineti reducerea termenului de suspendare la 30 de zile pentru una dintre fapte perioada totala de suspendare va fi de 30+90= 120 de zile de suspendare.

Depinde de dvs ce varianta alegeti, perioada de suspendare pentru ambele fapte poate fi de 120 sau 180 de zile. Pentru a afla conditiile necesare reducerii termenului de suspendare exista pe forum un topic separat.

Succes!

  • Apreciez 1
Link către comentariu
  • Membru

si acum pe cat timp e suspendat?pe 3 sau pe 6 luni?se poate da test la amandoua sau numa la unu sau deloc?

180 zile fără testul respectiv, 120 de zile dacă luaţi punctajul minim la test.

Link către comentariu
  • 3 luni mai târziu...

Am rămas fără permis la Iași, la Tomești mai exact, urmărit fiind de un Logan albastru cu geamuri fumurii, din Chicerea până la ieșirea din Tomești. Nici o clipă nu m-am gândit că poate fi mașină de poliție. Am avut 82 la oră in Chicerea și o depășire nașpa la coborâre în Tomești unde chipurile este indicator de depășire interzisă dar marcajul continuu lipsește cu desăvârșire. Chiar sunt curios când mai trec pe acolo dacă este indicator! Dacă aveam marcaj continuu clar nu făceam depășirea dar totul este tardiv! La toată faza asta nu înțeleg rolul de prevenție pe care îl are poliția, adică dacă mă opreau din prima când am depășit viteza nu cred că mai apucam să fac depășirea! Și 10 puncte amendă cumulate pe un proces verbal, măcar dacă primeam avertisment pentru una din ele!!!! O consider vânătoare în trafic! Greșesc oare?????

  • Displace 5
Link către comentariu
  • Moderator

Poliţia rutieră trebuie să prevină accidentele rutiere, NU să te prevină pentru a nu fi sancţionat contravenţional.

Aplicarea sancţiunilor contravenţionale sunt conform legii măsuri de prevenire a accidentelor. Iar acest lucru nu e valabil numai în România, ci peste tot în lume se întâmplă la fel.

Conform legii sancţiunea contravenţională este o măsură de prevenire a accidentelor rutiere, mai exact pe principiul zicalei cu frica care păzeşte strugurii, peste tot în lumea asta se aplică sancţiuni contravenţionale, pentru temperarea comportamentelor deviante din trafic ce generează insecuritate rutieră şi accidente.

Link către comentariu

Dar pentru faptul că drumul ăla nu este marcat corespunzător și e plin de gropi au sancționat administratorul? Hai să vă văd acum! Cu ce sunt eu vinovat că trebuie să trec prin 100 de localități de la Huși la Bacău prin care trebuie să merg cu 50 la oră ......aș face o zi doar pe drum! La asta se gândește cineva? Cu ce am pus în pericol siguranța rutieră dacă am depășit o mașină care abia mergea pe drum din nu știu ce motive??? Și mașina de poliție a depășit si ea tot acolo și nu aveau nici un mijloc de avertizare, deci au pus și ei în pericol siguranța rutieră dar asta nu se mai pune!!!!

  • Displace 7
Link către comentariu
  • Membru

Legea trebuie respectata de catre toti. Putin ma intereseaza pe mine ca tu treci prin 100 de localitati.

Art. 49. – (1) Limita maximă de viteză în localităţi este de 50 km/h.

Art.31. - Participanţii la trafic trebuie să respecte regulile de circulaţie, semnalele, indicaţiile şi dispoziţiile poliţistului rutier, precum şi semnificaţia diferitelor tipuri de mijloace de semnalizare rutieră, în următoarea ordine de prioritate:

a) semnalele, indicaţiile şi dispoziţiile poliţistului rutier;

b) semnalele speciale de avertizare, luminoase sau sonore ale autovehiculelor, prevăzute la art.32 alin.(2) lit.a) şi b);

c) semnalizarea temporară care modifică regimul normal de desfăşurare a circulaţiei;

d) semnalele luminoase sau sonore;

e) indicatoarele;

f) marcajele;

g) regulile de circulaţie.

Modificat de BGeorge
Link către comentariu
  • Moderator

Dar pentru faptul că drumul ăla nu este marcat corespunzător și e plin de gropi au sancționat administratorul? Hai să vă văd acum! Cu ce sunt eu vinovat că trebuie să trec prin 100 de localități de la Huși la Bacău prin care trebuie să merg cu 50 la oră ......aș face o zi doar pe drum! La asta se gândește cineva?

Infrastructura rutieră NU e treaba poliţiei. Nu sunt vinovaţi poliţiştii pentru că nu există infrastructură aşa cum ne dorim cu toţii. Iar lipsa acesteia nu îţi dă dreptul să încalci legea şi să pui vieţile celorlalţi în pericol, doar aşa pentru că vor muşchii tăi să parcurgi nu ştiu ce distanţă în câteva ore.

Trebuie să renunţi la atitudinea asta egoistă şi să realizezi că pe drum nu eşti singur, iar faptul că tu încalci regulile îi afectează în mod direct pe ceilalţi participanţi la trafic.

Nici legislaţia rutieră nu e făcută de poliţişti, ei au doar obligaţia să o pună în aplicare şi să vegheze la respectarea ei.

Chiar îţi imaginezi că poliţiştii nu şi-ar dorii autostrăzi şi o infrastructură similară cu cea din occident? Dar problema asta excede atribuţiunile şi competenţa poliţiei. Trebuie ca cetăţeanul să fie mai responsabil când pune stampila, pentru că ăia sunt responsabili de aceste probleme.

Și mașina de poliție a depășit si ea tot acolo și nu aveau nici un mijloc de avertizare, deci au pus și ei în pericol siguranța rutieră dar asta nu se mai pune!!!!

Îţi recomand să pui mâna şi să înveţi legislaţia rutieră, pentru că nu o cunoşti.

Citeşte aici:

Link către comentariu

Am rămas fără permis la Iași, la Tomești mai exact, urmărit fiind de un Logan albastru cu geamuri fumurii, din Chicerea până la ieșirea din Tomești. Nici o clipă nu m-am gândit că poate fi mașină de poliție. Am avut 82 la oră in Chicerea și o depășire nașpa la coborâre în Tomești unde chipurile este indicator de depășire interzisă dar marcajul continuu lipsește cu desăvârșire. Chiar sunt curios când mai trec pe acolo dacă este indicator! Dacă aveam marcaj continuu clar nu făceam depășirea dar totul este tardiv! La toată faza asta nu înțeleg rolul de prevenție pe care îl are poliția, adică dacă mă opreau din prima când am depășit viteza nu cred că mai apucam să fac depășirea! Și 10 puncte amendă cumulate pe un proces verbal, măcar dacă primeam avertisment pentru una din ele!!!! O consider vânătoare în trafic! Greșesc oare?????

Eu zic ca asa au gandit si politistii in spiritul tau.

Au zis:

"Uite un baiat tenace. Hai sa-l oprim mai repede ca se apropie de 20 de puncte vertiginos!"

Eu zic sa le multumesti..

Mersi pentru bunadispozitie creata, :)

  • Apreciez 1
Link către comentariu
  • Moderator

Cu ce sunt eu vinovat că trebuie să trec prin 100 de localități de la Huși la Bacău prin care trebuie să merg cu 50 la oră ......aș face o zi doar pe drum! La asta se gândește cineva?

Şi dacă ţie nu îţi place peisajul sau localităţile prin care treci, asta înseamnă că trebuie să încalci legea? Niciodată!

Dar dacă pitoreasca noastră ţara, te deprimă, îţi displace şi datorită infrastructurii pe care privaţii ăia denumiţi "regii astfaltului" nu au fost în stare să o construiască, te fac să pierzi timp preţios, atunci te sfătuiesc să urmezi sfatul preşedintelui. Foloseşte transportul aerian!

Preşedintele acestei ţări a dat asigurări că ţara noastră privită de sus, este superbă.

Aşa că data viitoare, când mai trebuie să parcurgi o distanţă aşa mare, urmează cu încredere sfaturile preşedintelui şi foloseşte avionul sau elicopterul.

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.