Jump to content
POLITISTI.ro

Unstoppable

Raport de mutare

Postare recomandată

Unstoppable

Buna ziua! As dori si eu cateva lamuriri daca se poate. Momentan imi desfasor activitatea la un post de politie si doresc sa ma transfer la o sectie oraseneasca din cadrul aceluiasi I.P.J.. Arat faptul ca nu este judetul unde imi am domiciliul. As dori sa stiu daca dupa ce mi se aproba mutarea, dupa cateva luni, as putea sa revin cu un raport de mutare pentru reintregirea familiei pentru I.P.J.-ul unde imi am domiciliul. Si daca da, plec cu tot cu functie, adica tot in cadrul unei sectii orasenesti? Fac precizarea ca nu doresc sa fac primul raport pentru I.P.J.-ul unde imi am domiciliul deoarece nu sunt locuri la sectiile orasenesti si e mult mai greu de aprobat asa. Sper ca m-a inteles cineva. Va multumesc anticipat!

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Elvis

Daca faci primul raport de mutare pierzi indemnizatia de chirie, asa ca nu te-as sfatui.

Poti sa faci un alt raport pentru a te muta in judetul unde ai domiciliul dar ar fi bine sa gasesti alte motive.

Cine va bagat in cap treaba asta cu reintregirea familiei nu stiu, dar va spun ca nu prea tine.

Ai profil de rural si vrei neaparat la o sectie din urban in judetul de domiciliu?

Interesant.......si cine crezi ca risca sa-ti schimbe profilul in perioada de tutela?

Da-mi mai multe amanunte ca sunt in negura.

Daca ti se va aproba raportul de mutare in judetul de domiciliu , sa te ajute Dumnezeu sa reusesti, vei fi incadrat pe o functie libera adica cel mai probabil la un post de politie.

Asta ,,cu tot cu functie" se practica doar intre arme, adica daca pleci de la politie si te duci la pompieri sau jandari.

Daca nu esti in perioda de tutela avand profil OP poti sa te muti din rural la o sectie de politie din urban pe o functie libera in judetul unde ai domiciliul dar iti vei pierde calitatea de judiciarist daca vei merge la agentii de siguranta, daca vei fi proximist nu se schimba nimic.

Insa sunt prea multe necunoscute.

Modificat de Elvis

Link către postare
Catalin

Nu cred că există profil de "rural", ci doar profil de ordine publică. Mutarea din mediu rural în urban nu implică nicio schimbare de profil.

• Apreciez 1

Link către postare
cipri83

Elvis eu nu prea as crede ca nu tine treaba cu reantregirea familiei!Chiar ca tine foarte bine...eu asa m-am mutat de la un ipj la altul si am postat modelul de raport intr-un topic (nu mai retin exact unde),si mai am chiar prieten de la PF care s-a transferat de la un judet in alt judet si nu la PF ci la PR.Si as vrea sa-l vad eu pe inspectorul sef care iti interzice sa fi aproape de familie...nici un tribunal nu o sa-i dea castig de cauza!

Eu cand mi-am facut raportul de mutare pentru reantregirea familiei,inspectorul sef atat a spus ca regreta ca pierde un lucrator tanar dar nu se poate impotrivi unei asemenea situatii!

Link către postare
Elvis

Catalin, toata promotia asta a stiut de la inceput ca majoritatea se vor duce in rural.

Ca au fost si cazuri fericite cand au ajuns in urban este alta treaba.

Dar sa spui ca te muti la o sectie din urban de la un post din rural ca sa poti sa pleci cu tot cu functie la tine in judetul de domiciliu in urban.........Mutarea din urban in rural implica vreo schimbare?

Cipri83 spune-mi si mie prevederea legala sau temeiul legal pentru care tu vei castiga in instanta un eventual proces cu un inspectorat de politie pentru ca nu ti-a aprobat mutarea deoarece vrei sa-ti reintregeti familia.

Cand ai intrat in sistem au avut grija sa te puna sa semnezi niste documente cum ca-ti vei desfasura activitatea acolo unde ministerul are nevoie , daca ai uitat iti reamintesc eu.

Eu am mai stat prin instantre si stiu cum se pune problema.

Asta cu intregirea familiei ramane la latitudinea sefului de inspectorat care iti aproba plecarea si la a celui care iti aproba mutarea.

Modificat de Elvis

Link către postare
sorinna

la ce ipj ti-a aprobat raportul pentru reintregirea fam k la vaslui aia nu stiu ce e aia familie?

• Apreciez 1

Link către postare
bajanrobert1

sunt politist in cadrul unui post de politie dar care este situat intr o comuna in capatul judetului la 120 km de oras,suntem 3 lucratori,insa situatia operativa este destul de complexa,iar situatia impune ca sa iau mai mereu pulsul comunei, parintii au reale probleme de sanatate,mama are handicap locomotor de gradul 1 iar tata din cauza unor vase sanfvine sparte in regiunea capului este predispus paraliziei, ceea ce ma obliga sa ii tin intr o permanenta supraveghere, si nu prea imi permite timpul si distanta...imi puteti spune, va rog, daca pot solicita pe raport sa fiu mutat intr o localitate mai aproape de domiciliul parintilor tocmai pentru a mi facilita problema mentionata anterior si cum sa procedez ca sa aiba o finalitate sau rapoartele de mutare trebuie sa aibe in componenta fraza "rog mutarea subsemnatului intr o functie corespunzatoare pregatirii mele" ramanand la latitudinea conducerii ipj sa ma mute poate si mai departe, unde au ei functia vacanta.

va rog nu interveniti in topic cu raspunsuri rautacioase

va multumesc anticipati

Link către postare
DjGalaxy

Nu trebuie sa aiba in componenta o fraza de genu...rapoartele de mutare trebuie sa indeplineasca doar etapele standar ale unui raport. Ce e important e ca tu sa descri problemele tale personale pentru care tu ai solicita mutarea si mna,,daca beneficiezi de chirie e bine sa mentionezi ca o sa renunti la acest drept in urma mutarii...sincer trebuie sefi intelegatori si binedispusi zic eu ca sa te poti muta..daca nu ai ceva/pe cineva.Bafta

Link către postare
Dan

daca beneficiezi de chirie e bine sa mentionezi ca o sa renunti la acest drept in urma mutarii...

Nu are cum să renunțe la banii de chirie. Dacă face raport de mutare la cerere pierde din start acest drept. În altă ordine de idei, Robert vezi că sunt ceva modele de rapoarte pe acest forum precum și cam ce ar trebui să cuprindă un astfel de raport. Folosește funcția de căutare cu încredere.

Link către postare
bajanrobert1

ms de raspuns

dane  daca nu cer prea mult imi poti lasa te rog un id de mess...ca as vrea sa te intreb mai multe

stima

Link către postare
Dan

Poți să întrebi aici Robert pentru ca și ceilalți să beneficieze din această experiență. 

Link către postare
Elvis

Dane nu renunta el la chirie , inspectoratul o sa faca economie ..................... :emo-secret:

Robert faci raport de mutare in care relatezi situatia ta si atasezi in copie xerox documente care sa arate starea de sanatate a parintilor tai.

Daca esti la un post de politie solicita mutarea tot in cadrul unui post de politie dar nu mai departe de 5-10 km de localitatea de domiciliu pentru a putea sa faci naveta.

Daca o sa o dai cu pregatirea cu siguranta nu ii va interesa pe domnii comandanti.

Poti solicita mutarea printr-un raport scris iar dupa ce o sa primesi raspuns negativ intocmesti altul si tot asa.

Nu lasi la latitudinea conducerii sa te mute pe o functie libera ca poate te muta mai departe.

Ar fi bine sa stii pe unde sunt functii libere la posturile din apropierea domiciliului tau.

Bafta!

Nu uita de numarul de inregistrare!

Modificat de Elvis

Link către postare
bajanrobert1

stie cineva daca s-a dat ordin recent prin care s-au sistat mutarile...blocarea unor functii vacante,,,o etapa premergatoare unei noi reorganizari?

Link către postare
dannna

lasa-mi si mie te rog modelul tau de raport

Link către postare
Taio

Asa e. Totul depinde de seful de ipj de unde pleci. Important e sa te lase el ca de primit sunt convins ca fiecare dintre noi este primit acasa ba mai mult unii inspectori sefi chiar se lupta sa isi aduca oamenii acasa. Iar raportul de reintregire a familiei poate fi un avantaj sa pleci mai repede decat altii insa chiar si asa nimeni nu e obligat sa il aprobe din prima.

• Apreciez 1

Link către postare
boyfun

Am inteles ca exista un Raport de mutare cu chenar, gen cele de concediu. Ma poate ajuta careva cu un model?

• Displace 1

Link către postare
Panter

Nu inteleg la ce te ajuta acel chenar?

Link către postare
maigret

Elvis cu respectul cuvenit referitor la ultima afirmatie privind faptul ca depinde de inspectorul sef care-ti aproba plecarea este profund contrare O.M.A.I. 298 criteriul de mutare in acest ordin este principiul de accept al conducatroului de unitate unde doresti sa te muti cel de unde pleci poate sa refuze sa-ti semneze insa v-a trebui sa o motiveze in scris insa fara a putea bloca mutarea. Am intervenit dorind sa clarific celor interesati ca nu trebuie sa se streseze ca nu li se aproba mutarea de catre inspectorul sef al unitatii de unde vor sa plece.

Sfatuiesc pe toti colegii care vor sa se mute sa intocmeasca raportul de mutare motivat la unitatea unde se vor muta iar respectiva unitate v-a inainta raportul catre unitatea de unde doresc sa plece in acest mod ii pui in fata faptului implinit si nu pot sa se opuna decat daca cei 2 inspectori sefi nu cad de acord si va lucreaza pe la spate.

Bafta tuturor!

• Apreciez 2
  • Displace 1

Link către postare
Elvis

Maigret iti vei da seama foarte curand ca viata este complicata si are anumite aspecte.

Daca tu esti atat de naiv si crezi ca inspectorii sefi, din oricare judet al patriei se impiedica de niste motive , iti spun ca te inseli amarnic.

Legi, ordine , dispozitii....sunt valabile decat pentru muritorii de rand.

Pe cuvantul tau ca nu trebuie sa se streseze?

Te sfatuiesc eu pe tine sa mai citesti inca odata procedura de mutare din ordinul pe care l-ai amintit.

Vreau sa vad cum te muti tu ,chiar daca ai acceptul unitatii unde vrei sa pleci, mai putin probabil, de obicei procedura se face invers, daca inspectorul sef al unitatii in care iti desfasori activitatea nu iti da drumul.

Sunt tare curios!

Modificat de Elvis
  • Apreciez 3

Link către postare
drAGO5

Elvis, ai dreptate si mai mult decat legal, este si logic. Orice sef isi doreste mai multi politisti in inspectorat, insa nimeni nu vrea sa dea drumul politistilor sa ramana cu posture descoperite. Maigret, ia gandeste-te tu ca in prezent 200 de politsti vor sa plece din Bucuresti si toti au obtinut acceptul de la sefii inspectoratelor unde vor sa ajunga, fiind de fapt locul natal. Ce face seful DGPMB in aceasta situatie, dupa tine este obligat sa lea dea drumul tuturor?

Link către postare
Elvis

Dragos de multe ori nici nu-mi vine sa mai raspund, parca ma lupt cu morile de vant.

Dar am vazut ca cineva a ,,plusat" la postul lui Maigret.

Una este ce iti doresti si alta este ce poti!

Maigret inca nu ai aflat ca dosarul tau de cadre este acolo unde l-a repartizat ministerul? Adica la unitatea cedenta.

Unde iti defasori activitatea Maigret, pentru ca ai semnat un contract prin care te obligi sa mergi unde te trimite ministerul.

Cu manuta dreapta sau stanga!

Niciun inspector sef sanatos la cap nu iti va spune ca esti ca si mutat la el pentru ca ti-a semnat raportul prin care tu vrei sa te muti daca de unde pleci nu ti s-a aprobat. Ca el trebuie sa blocheze postul atunci cand iti semneaza fara a tu sa ia avizul de unde pleci este alta discutie, oricum tu habar nu ai despre ce vorbesti!

Lipsa de cadre, situatie operativa, interesul public, ramai in atentie etc....gogosi pe care tu le vei inghiti nemestecate! Motivari!

Astia sunt de obicei raspunsurile pe care o sa le primesti

Eu iti pot dovedii, cand vrei tu, cu documente, ca poti sa ai trei rapoarte aprobate, in doua luni, ca te primesc in judetul unde vrei sa pleci iar daca inspectorul sef unde iti desfasori activitatea nu iti da drumul, ramai pe loc, nu pleci niciunde!

Asa ca te rog frumos nu mai prinde fluturi ca le faci rau si altor politisti care mai intra si citesc pe aici!

Si iti mai spun ceva, competenti pe mutarile intre judete sunt inspectorii sefi.

Ala cu nume de instrument muzical cand da dispozitii IGPR si sisteaza mutarile intre inspectorate incalca un ordin al ministrului!

Modificat de Elvis

Link către postare
floru77

Salut.Eu am ,,N,, rapoarte de mutare si de fiecare data am primit raspuns negativ.Imi desfasor activitatea la un post de politie la o distanta de 120 km distanta de localitatea de domiciliu,unde am si familia(sotia si 2 copii minori),dar conducerea inspectoratului nu a tinut cont de familie,chiar nu mai stiu ce-i de facut sa reusesc sa vin mai aproape de familie,in martie se implinesc 2 ani de cand sunt ,,plecat,, de langa familie,oricum speranta moare ultima.

Link către postare
ionutzzz92

Buna tuturor. Am si eu o intrebare simpla, pe o tema asemanatoare, la care nu am prea reusit sa gasesc raspuns, desi am discutat cu mai multi colegi.Daca fac raport sa particip la un concurs pentru ocuparea unui loc vacant(in cadrul sectiei la care postul de politie la care imi desfasor activitatea in prezent este arondat s-a scors la concurs un loc-ajutor sef post), iar dupa sustinerea concursului as ocupa locul respectiv,sa zicem, pot beneficia de decontarea chiriei? Multumesc.

Link către postare
Elvis

Floru77 ai respectat procedura, mergi pe cale ierarhica, IGPR si MAI.

Inainte sa faci raport catre IGPR solicita o audienta inspectorului sef.

Ai grija la noul raport catre IGPR sa atasezi raspunsurile negative.

Ionutzzz posturile de ajutor sef de post nu se scot la concurs.

Se ocupa la cerere prin raport scris facut de tine sau in interesul servicului printr-o nota raport facuta de un sef.

Posturile prevazute cu functii de comanda, sef de post , se scot la concurs.

Ai mare grija ca te pacalesc.

Daca ocupi o functie prin concurs sau esti mutat in interestul serviciului ai dreptul la chirie.

Daca faci raport cu mana ta, adica te muti la cerere pe o functie de ajutor nu ai dreptul la chirie.

Atentie sporita!

• Apreciez 1

Link către postare
Catalin

Dacă sunt mai mulţi doritori pentru acel post de ajutor, corect şi normal ar fi să se organizeze concurs. Aşa ar fi normal şi corect, indiferent că este sau nu o funcţie de comandă sau de execuţie.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.