Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
marius92

Cât afectează media la purtare în privinţa admiterii?

Question

marius92

am si eu o intrebare ... intr-un singur an am avut 9.50 media la purtare iar in rest numai 10 mai pot da la academia de politie?

18 answers to this question

Recommended Posts

• 0
BGeorge

Criterii specifice pentru recrutarea candidaţilor la concursul de admitere

a) să aibă vârsta de până la 27 de ani împliniţi în anul participării la concursul de admitere pentru formare profesională iniţială ca poliţist sau militar;

b) să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media generală de minimum 8.00;

c) să nu fi fost exmatriculaţi pentru abateri disciplinare dintr-o instituţie de învăţământ;

d) să aibă înălţimea de minimum 1,70 m bărbaţii şi 1,65 m femeile, cu excepţia candidaţilor proveniţi din liceele M.A.I., numai pentru examenul susţinut în anul absolvirii.

Ce nu e clar?

• Upvote 2

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Marius

Da, poți.

• 0
Dianna

Ca sa poti participa la examenul de admitere, scrie clar ca trebuie sa ai media la purtare, minim 8, in fiecare an!!! Deci poti!

• 0
Cercetare

omg!

• 0
Mozurov

Trebuie sa ai in fiecare an minim 8 sau media generala rezultata celor 4 ani de liceu trebuie sa fie 8?

• 0
Marius

Să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media generală de minimum 8.00.

• 0
Mozurov

Multumesc pentru raspuns Marius :)

• 0
Stalin

Trebuie specificat pentru ce a fost scazuta nota la purtare?Si afecteaza cumva?

• 0
Dan

Nu trebuie specificat pentru ce ai obținut nota scăzută la purtare. Îți afectează înscrierea la concurs numai atunci când media generală în cei patru ani de liceu este mai mică de nota generală 8. Cu toate acestea nu uitați că se vor face și alte verificări la domiciliu, etc.

• 0
Stalin

Multumesc mult,Dan!

• 0
Antoniev

Sper sa nu fiu off-topic, insa nu inteleg ce este atat de dificil in a mentine media generala la purtare peste 8, ba chiar 10. Sunt in scolile din Romania elevi care actioneaza precum huliganii cu AK47 din State, si vor sa admia la Academie?

• 0
Dianna

In ziua de azi, se pare ca este destul de dificil sa se mentina media 8 la purtare!!! Si tocmai cei are au aceasta 'problema', vor sa fie admisi in Scolile de Politie si in Academia de Politie!!

• 0
Alex87

Media asta la purtare nu reflecta in tocmai realitatea. Cand eram eu in liceu, daca veneam 3 zile pe semestru fara sacou, chiar daca aveam camasa si pantaloni de stofa sau iti permiteai sa vii in blugi ca era al naibi de frig afara iti scadeau un punct la purtare. Iti dai seama ce acte de indisciplina comiteam?!

• 0
Marius

Ai fost intr-un liceu militar? :P

• 0
Alex87

Nu dar era condus dupa o puternica doctrina comunista desi am absolvit in 2006. :D

• 0
Bogdanbb

La intrebarea aceasta pot sa iti raspund eu clar si concret, eu ma aflu in situatia de genul in clasa a-9 am avut media la purtate 7,5 in restul anilor 9,am fost cu foaia matricola la politia din judetul meu si au spus k pot sa dau linistit atata timp cat media aritmetica pe cei patru ani nu e sub nota 8 si atat timp cat nu se schimba tematica si conditile de participare,am si sunat la Campina sa ma "linistesc "si mi-au certificat lucrul pe care mi l-au zis cei de la resurse umane ... am un prieten foarte inteligent care a cam lipsit de pe la ore si are nota la purtate 6 intr- un an si ptr asta a fost primit sa dea examenul,in politie si in cadrul armatei...pune mana si invata 

Oricum o sa mearga pe la scoala sa intrebe de tine,pe la vecini,seful de la lucru,politia din localitatea ta,conteaza foarte mult si caracterizarea pe care o primesti de la ultimul loc de munca sau scoala...

Edited by Bogdanbb

• 0
razvan1989

buna seara , am o intrebare si sper sa ma lamureasca si pe mine cineva ... intrebarea este urmatoarea ... deci vreau sa ma inscriu la scoala de politie si am facut actele si ce  vad, surpriza ma uit pe foaia matricola ,am legalizat-o ..... si la purtare in clasa a IX a am 9.50 a X a 10 nota , a  XI am 10 , si a XII am 7 ...... deci is sufleteste ,moral si psihic decazut , ??!! ma poate afecta pot sa merg mai departe  la scoala ?? !! astept un raspuns  multumesc frumos si o noapte frumoasa sa aveti la revedere.

• 0
Marius

Tu nu ai citit ce scrie mai sus?

Criterii specifice pentru recrutarea candidaţilor la concursul de admitere
a) să aibă vârsta de până la 27 de ani împliniţi în anul participării la concursul de admitere pentru formare profesională iniţială ca poliţist sau militar;
b) să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media generală de minimum 8.00;
c) să nu fi fost exmatriculaţi pentru abateri disciplinare dintr-o instituţie de învăţământ;
d) să aibă înălţimea de minimum 1,70 m bărbaţii şi 1,65 m femeile, cu excepţia candidaţilor proveniţi din liceele M.A.I., numai pentru examenul susţinut în anul absolvirii.

E vorba de media calculată cu notele pentru purtare din cei 4 ani ai studiilor liceale, deci poţi susţine examenul de admitere fără probleme.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Similar Content

• GherasimD
      By GherasimD
      La ora de istorie, avem o profesoara extrem de stricta care inchide usa de la clasa cu cheia la ora fix sau dupa ce dânsa intra in clasa. Foloseste aceasta metoda ca sa previna elevii  intarziati de a intra si a deranja ora. As dori sa stiu daca este legal? Ma gandesc ca in situatii de urgenta sau evacuare, aceasta metoda ar putea fi un impediment. 
      De asemenea, aceeasi profesoara ne cere sa punem telefoanele mobile inchise intr-o cutie de carton la inceputul fiecarei ore. As dori sa mentionez ca sunt elev in clasa a XII-a si am varsta de 18 ani implinita.
      Sunt sanctiuni care pot fi aplicate? Sau este legal sa iti incui elevii in clasa?
    • Hant12
      By Hant12
      Buna , as avea o intrebare legata de examenul psihologic , am dat acum cateva zile examenul psihologic pentru incadrari din sura externa si nu l-am trecut , si as vrea sa incerc la Scoala de agenti in toamna , mai pot da examenul psihologic pentru scoala ? la examen mi s-a spus ca pot ,pentru ca este cu totul diferit, acesta este valabil doar pentru incadrari , este adevarat?
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.