Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
MrDennis

Permis de conducere expirat

Question

MrDennis

Vă salut . Întrebarea mea este următoarea : Bunica mea , 68 ani , are permis de conducere categoria B , expirat de vreo 10 ani . Este din acela cu file. Care este procedura pentru a-l schimba ?

Recommended Posts

• 0
Panter

Se va prezenta la unitatea emitenta de unde o sa primeasca o fisa.Dupa efectuarea fisei medicale va achita taxele pentru eliberarea noului permis de conducere. Te rog citeste aici pentru ca mai este un topic asemanator

Edited by Panter

• 0
Rusy

Nu este suspendat. Este doar pentru preschimbare. Cele 15 zile sunt pentru ca sa ai timp sa-ti faci toate formalitatile. Permisul  il ridici de la PrioriPost.

Edited by Rusy
  • Upvote 2

• 0
MrDennis

Deci nu este necesar un examen , doar taxa de 68 lei cec si fişa medicală ?

• 0
maxu08

fara examen :) desi unii ar trebui sa il dea in fiecare an

• Upvote 2

• 0
MrDennis

Tocmai de aceea am întrebat , că e ceva timp de când nu a mai condus . S-a mai modificat şi codul rutier etc. Ok , mulţumesc pentru ajutor , am înţeles ce-i de făcut .

• 0
Ziggye

68 de ani si vrea sa conduca ?! pfff...mai bine sta si croseteaza :good: eventual sa ii invete si pe ceilalti care nu au treaba cu condusul :naughty:

• 0
25tess

Lasa ziggye ca e buna o bunicuta cu permis la casa omului. Nepotii stiu de ce. (vreau sa spun ca bunica are mai multa experienta si sfaturile ei pot fi utile)

• Upvote 1

• 0
MrDennis

Varămea a adus un Ford K şi îi place ei şi s-a încăpăţânat să îl cumpere , oricum e în stare să conducă , că a mai condus maşini în ultimul timp , să-şi verifice reflexele :hmmmt:

25tess: Nu trebuie pentru nepoţi că şi nepoţii au permis. Nu prea îţi vine să urci cu ea , e vitezomană . :emo-yessir:

Edited by MrDennis

• 0
25tess

Adevarul este ca intre o masina de cusut si un Ford K nu este mare diferenta dar pentru binele bunicii tale si nu numai cred ca prima varianta e mai potrivita.

• Upvote 1

• 0
Catalin

MrDennis nu ai prins ideea ... sau unde bătea 25tess ;)

Nu-i bai, bănuiesc că eşti tânăr, ai tot timpul înainte.

• 0
MrDennis

Cred că deviem de la subiect , dacă nu am prins-o înseamnă că era un tip de mişto puţin mai finuţ , deci în principiu am înţeles ideea şi mulţumesc tuturor celor care mi-au răspuns.

• 0
Catalin

Nu era deloc un răspuns la mişto.

• 0
Ziggye

Era cat se poate de serios :)) ... camerele astea....

• 0
Kayne

dar oare mai ia medicalul....?! ah.. am uitat ... suntem in Romania..

• 0
MrDennis

La proba oftamologică , este permisă utilizarea ochelarilor de vedere?

• 0
Ziggye

La 84' de ani ar trebui sa ii pui telescoape :clip:

Parca da, este permisa :)

• 0
andreeadojo

Buna ziua,mama mea are permisul expirat de apr. 20 ani.Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui facut in situatia ei pentru a schimba(obtine alt permis)permisul vechi.Eu am sfatuit-o sa-si ia ore de conducere,dar nu stiu daca trebuie sa mai faca scoala de soferi sau este de ajuns doar cu ore de conducere.Multumesc.

• 0
Marius

• 0
Cezar

Adevarul este ca intre o masina de cusut si un Ford K nu este mare diferenta .

:lol:

• 0
VladSoare

Salut,

Dacă permisul de conducere este reținut de un agent de Poliție pentru că este expirat (și nu pentru vreo chestiune de prioritate, alcool sau altceva de acest gen), în acest caz se suspendă și dreptul de a conduce pe o anumită perioadă? Sau se poate preschimba permisul în cele 15 zile cît e valabilă dovada, urmînd ca totul să reintre imediat în normal?

Cu alte cuvinte, conducerea cu permisul expirat se sancționează și cu suspendarea dreptului de a conduce pe o perioadă de n zile, sau doar cu reținerea permisului pînă la preschimbarea sa?

Recunosc că am comis-o. Nu știam că mi-a expirat. E vina mea 100%. O să plătesc amenda, n-am nici un fel de obiecții, iar marți la prima oră încep să fac demersurile pentru preschimbare: taxe, analize medicale, etc.

Totuși, din PV nu-mi dau seama dacă îmi voi putea ridica noul permis imediat sau nu. E o bifă în căsuța "reținerea permisului de conducere", dar nu văd nici o altă mențiune privind vreo durată.

Mulțumesc.

• 0
VladSoare

Super! Mi-ai luat o piatră de pe inimă. :)

Mulțumesc!  :beer:

• 0
Jamy

Buna dimineata! Am citit cam toate postările legate de acest subiect si nu se potriveste cu ceea ce i s-a spus sotului ieri la ghiseu. Are permis de conducere pt profesioniști dobândit in România, preschimbat in Italia si care ii expira maine. A pregătit toate documentele si când a ajuns la ghiseu i s-au respins pe motiv ca declarația notariala nu este buna deoarece este după exemplul dat de la poliție si este greșit :))) Si problema care ne doare pe noi cel mai tare este aceea ca 1-3 luni nu mai are voie sa conducă niciun fel de masina... Nu e normal sa ti se dea o dovata pana ti se preschimba permisul? La ce mai trebuie acea declarație notariala dacă nu o baga nimeni in seama?

• 0
Cezar

1-3 luni nu mai are voie sa conduca, de ce?

Mie mi s-a eliberat un permis nou imediat. A trebuit sa "pierd" vremea numai la vizita medicala, 1 zi, asta in 2009.

Tot in 2009 mi s-a furat fortofelul cu actele.

Permisul s-a eliberat in cateva ore.

• 0
RaceanuMihaela

Am permisul expirat de 10 ani si pierdut, ce trebuie sa fac sa-l reinoiesc?

• 0
Tyto

Buna ziua.Am o intrebare ,sper sa ma ajutati.Permisul meu de conducere este expirat de 15 ani(tip nou) este nevoie sa dau examen auto din nou?

Edited by CITADELA