Jump to content
POLITISTI.ro

20val

Plata orelor lucrate sâmbata, duminica si sarbatorile legale

Recommended Posts

20val

Deschid un nou topic,pentru discutii cu privire la plata orelor suplimentare,lucrate Simbata,Duminica si in Sarbatorile legale.

Lucram cu totii in astfel de zile si din todeauna a fost pentru patrie si popor.

Mai mult de atit,fostul premier Boc,s-a gindit mult la noi si a emis o Ordonanta prin care sista plata acestora pina la data de 31 decembrie 2012.Dar dupa aceasta data se va gindii cineva la noi.Raspunsul ii clar unul singur ,NU.

Sindicatele sunt pe cearta.Lideri acestora,unul candideaza la primarie,altul este analist politic pe la televiziuni,altii cine stie ce mai fac.

Puternici vom fi atunci cind vom fi uniti si interesul va fi comun.

Contractul colectiv de munca se face numai pentru uzul lor,pe noi nu ne intreaba.

In regiile autonome,care apartin statului,angajatii de ce sunt respectati.In aceste zile plata orelor este dubla.La noi nici pentru multumesc.

Cei care lucrati in tura si prindeti pastele ,craciunul,revelionul sau alte sarbatori,nu mai vorbesc de cele doua ,simbata si duminica,sunteti multumiti.

Eu unul nu mai am mult pina la pensie,dar voi cei mai tineri mai rabdati.

Am inteles ca la unele Inspectorate s-au deschis actiunii pentru plata acestor ore.Unele Instante au emis hotariri favorabile.Deci se poate.Dar de ce nu se poate sa se faca la nivel national.

Domnilor Lideri nationali al oricarui sindicat,ce faceti??Va platim cotizatiile pentru ce??

Daca aveti adresele de mess al acestora,postatile ca sa le timitem nemultumirile noastre si poate asa vor intelege ca sunt in acele functii pentru interesul nostru.

Va multumesc tuturor si am convingerea ca sunteti destui care va regasiti in aceasta situatie.

Gata cu munca patriotica,pentru patrie si popor.

• Upvote 4

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Elvis

20val ma bucur ca inca un politist isi da seama cam cum sta treaba cu munca patriotica.

Dar iti spun un secret, contract colectiv de munca si contract individual de munca sunt concepte scrise in aramaica veche pentru multi comandanti din politie, care culmea ne trimit sa constatam infractiuni de munca la negru. Iti vine sa crezi cat tupeu au? Singurul document care reglementeaza raporturile de serviciu ale unui politist cu I.P.J.-ul este fisa postului unde avem foarte multe obligatii si foarte putine drepturi,,in functie de bugetul aprobat".

Aveti grija ce semnati la inceputul anului in perioada 01.01.2013-31.01.2013 termenul legal de intocmire si luare la cunostinta de catre politisti a fisei postului.

Edited by Elvis

20val

Da,mare adevar spuneti.Fisa postului este plina de obligatii.

• Upvote 1

theodor

şi dacă nu sunt de scord cu fişa postului ce pot face ]

• Upvote 2

Rusy

Da plina de obligatii si goala cu drepturi. Cel mai mult ma enerveaza alineatul din obligatii cand nu e ceva concret " alte dispozitii de la seful nemijlocit" parca asa era nu o am la indemana sa scriu exact.

Elvis

Theodor daca nu esti de acord poti sa pui mana sa studiezi , sa observi cu usurinta ca nu esti obligat sa semnezi fisa postului si poti face mentiuni in scris iar cei de la MRU sunt obligati sa faca o comisie sa analizeze solicitarile pe care le faci in scris.

Dar din moment ce ai semnat nu mai poti face nimic!

Rusy poti solicita sa ti se spuna care sunt alte atributiuni ale sefului nemijlocit.

Daca lasi loc de interpretari tu vei avea de suferit.

Eu port sa va invat ce sa faceti insa depinde de voi cat sunteti de curajosi.

Edited by Elvis

Rusy

Maine am sa o aduc acasa sa o studiez mai bine pe cea veche pt ca aproape sigur vor face copy/paste. Poate vor reusi sa facem ceva cu unii sefi comunisti, poate ii pensionam mai repede cu atata bataie de cap, pt unii primesc salariul doar pt ca fac lunar o planificare.

sis1968

aici am si eu ceva probleme... ca toata lumea...

dupa ce am pus in discutie fisa mea de post, respectiv propozitia "Executa orice alte activitati dispuse de catre seful nemijlocit" m-am ales doar cu suturi....

apoi pt ca nu m-am linistit si am sunat pe la IGPR si apoi la minister -DGMRU unde am aflat ca aceasta sintagma a fost scoasa din fisele de post ale celor din Aparatul Central (cel putin stiu cu certitudine de o directie - DGAERI) si s-a specificat clar fiecare activitate...dar nu mi s-a dat nicio baza legala.....(daca stiti ceva emis in acest sens...ordin, dispozitie),

cei de la inspectorat mi-au spus ca oricum sintagma aceasta nu se scoate din fisa mea deoarece....cine face ce nu e scis in fisa???

bineinteles ca sefii nu m-au vazut cu ochi buni si au spus ca daca nu imi convine pot pleca...si au propus sa ma mute la Ocna Mures, in conditiile in care am 2 copii mici iar eu am domiciliul in Alba Iulia....deci pana la urma am semnat asa cum mi s-a pus sub nas!

pt ca am comentat mi s-a mai dat cate ceva in plus de facut...asta ca sa nu mai am timp de studiat prostii....

fisa mea de post cuprinde acum si alte 3 fise de post....iar cand cineva de la IGPR a intrebat daca am cumul de functii s-a raspuns ca NU pt ca eu am o singura fisa de post! nici macar anexe la fisa postului nu am...interesant nu??

deci eu cum sa fac sa am o singura fisa de post standard? sau fiecare sef poate face ce vrea cu fisele de post?

oricum cand ma intorc la serviciu am de gand sa solicit personal niste fise de post de la IGPR pe fiecare linie de munca pe care desfasor activitati....apoi o sa ma duc cu ele la sefi...voi ce spuneti??

cat despre orele suplimentare...acestea nici macar nu se mai contabilizeaza din 2008, deloc! seful face toate pontajele...sporurile...si trece ce doreste! nu am mai semnat niciun pontaj cu orele suplimentare sau cu orele pt care se acorda sporul de antena ...etc...aici stiu sigur ca e abuz in serviciu ...dar cum seful este in gratiile sefilor mari...nu avem ce face! am avut discutii si pe aceste teme dar...tot eu am pierdut deoarece cand a fost vorba de atitudine aproape toti s-au dat la fund....nimeni nu a mai comentat....si pana la urma doar eu am avut de suferit....pt ca mi s-a spus ca de acum incolo mi se va analiza zilnic activitatea desfasurata....deci??? de la ultima discutie nu am mai stat in plus peste program nici 5 minute decat daca a fost ceva grav si nu am mai avut initiative lucrative deoarece nu sunt apreciate.....deci asta e ...mergem mai departe...

acum sunt in concediu si am timp de stat pe forum....dar cand incep....mai rar pe aici.....

multumesc

Edited by sis1968
  • Upvote 1

Octavian

Legal, nu te pot muta unde si cum doreste muschiul lor, decat daca exista acordul tau scris. In schimb iti pot face viata un calvar, prin metoda detasarilor.

sis1968

partea proasta e ca am facut doua rapoarte de mutare pe alte functii (in operativ si fara a specifica o functie anume...de altfel sefii structurilor cu care am vorbit mi-au semnat rapoartele) dar mi s-a raspuns ca nu se poate...prima data mi s-a raspuns ca nu am destula pregatire...a doua oara mi s-a spus ca sunt fff bine pregatita pentru ce fac acum...deci nu se aproba mutarea pe alte functii...dupa doua scandaluri mi-au mai ridicat o trapta functia....insa mi s-a spus ca atata timp cat va ramane actualul sef (care nu a fost de acord cu rapoartele) nimeni nu imi va aproba mutarea in alta parte...cat despre detasare au incercat (asta ca sa ma invete minte!) insa mi-au luat apararea niste sefi care au vazut cat si ce muncesc si s-au opus pentru mine...nu m-am asteptat dar atunci am vazut ca exista oameni care ma apreciaza si ma sustin ....

dar daca toate vor merge ca pana acum...cred ca ma voi apuca iarasi de facut raporate de mutare...oare cate trebuie sa fac astfel incat sa ma lase sa plec intr-o alta structura???

Marius

Dacă vrei să te muți în cadrul altei formațiuni, iar vreun șef îți poartă sâmbetele, ai șanșe reduse să reușești. Dar din ce ai scris mai sus, șeful tău oricum nu te are la inimă, iar singura ta opțiune e să faci rapoarte de mutare până se vor plictisi și vor vrea să scape de tine. Eu pentru început aș începe cu minim două pe lună. ;)

Nu e nicio problemă și nu poți fi acuzat de nimic doar pentru că soliciți ceva.

theodor

sursa SNAP -

reprezentanții ministerului împreună cu organizațiile sindicale s-au obligat, printr-un protocol încheiat, să elaboreze un proiect de modificare a legislației actuale pentru ca polițiștii să primească sporul de 100% pentru orele lucrate sâmbăta, duminica și în sărbători legale.

RPG

Documentul oficial il gasiti aici:

http://www.snapromania.ro/uploaded_files/Acordul%20colectiv%20privind%20raporturile%20de%20serviciu%20a%20fost%20semnat%20!!!.pdf

Aspectul cu plata orelor suplimentare il gasiti pe ultima pagina

Alte drepturi ce reies din prezentul document care mi se par importante:

- este interzisa folosirea sintagmei "executa alte dispozitii..." in fisa postului

- aveti dreptul la pauza de masa de 20 de minute inclusa in programul de lucru fara a afecta activitatea desfasurata

-pentru cei ce lucreaza in ture: aveti dreptul la doua weekenduri/luna libere(sambata si duminica)

Pe masura ce mai gasesc aspecte interesante din document o sa le postez aici.

Un alt articol interesant pentru cei care conduc autoturisme apartinand MAi este art. 21 care prevede ca ministerul va incheia asigurari facultative pt auto din dotare precum si situatiile in care politistii suporta costul unei avarii in lipsa acestor asigurari.

Edited by RPG
  • Upvote 2

bogdan

In Ialomita SNPPC a dat in judecata inspectoratul si a castigat pt plata orelor suplimentare. Care este situatia in alte judete?

M-ar interesa si daca ati auzit de actiuni in instanta pt recuperarea "salariului de merit" sau a "sporului pentru studii superioare" pierdut in urma mutarii?

• Upvote 2

Rusy

Definitiv si irevocabil?

Sache

Am citit si discutat mult pe aceasta tema, dar vreau sa stiu si alte pareri. Cei de la ipj-ul nostru au spus ca cei care lucreaza in ture nu beneficiaza de acest spor sau alte drepturi.

Intrebare:

- Pentru cei care lucreaza in ture (OP, Rutiera, SAS), si sambata si duminica, precum si in zilele de sarbatori legale, cum ar trebui sa se acorde zilele libere, din moment ce nu se acorda niciun spor in bani?

Multumesc!

bogdan

Definitiv si irevocabil?

Da. Acum se deruleaza procedura de executare. Mai dureaza ceva pana se termina pt ca ipj-ul are termen sa comunice nr de ore suplimentare. Oamenii si-au calculat orele, o comisie din ipj le-a verificat si calculat... acum unii vor merge pe ce comunica ipj-ul, altii nu.

ciocanas

mai stie cineva de plata orelor sambata,duminica si in sarbatorile legale? cum arata proiectul sindicatelor, sau cand se va normaliza situatia si la noi ?

Sache

Nu au trecut cele 60 de zile de la incheierea acordului intre sindicate si MAI. Se lucreaza la ordonanta de guvern care sa reglementeze plata acestor ore, dupa care se poate incheia act aditional la acord, cu noile prevederi. Asteptam, deocamdata.

sorinel

Adicatelea un act aditional la acord ca sa se aplice legea(codul muncii)! Traiasca Romania tara tuturor posibilitatilor in materie de interpretare si aplicare a legii! 

Sache

Din pacate, prevederile Codului muncii lasa loc de interpretare pentru toti "juristii" ipj-urilor. La nivelul ipj-ului nostru au fost discutii pe aceasta tema, s-au solicitat libere prin rapoarte si fiecare a primit raspuns. O sa afisez acest raspuns sa vedeti ce a putut sa debiteze un fost subofiter de politie, ajuns ofiter, iar acum juristul ipj-ului.

Elvis

Sache nu exista loc de interpretare in Codul Muncii.

Sporul pentru orele lucrate in plus nu poate sa fie mai mic de 75%.

Iar in Ordonanta 38 este prevazut ca pentru primele 2 ore sporul este de 75% iar pentru urmatoarele de 100%.

Sache

Eu nu ma refer la orele suplimentare, ci la orele lucrate de catre cei de la OP si Rutiera, pentru care nu exista sambata, duminica sau sarbatori legale, care lucreaza in ture. Am cerut si intr-o postare de mai sus precizari cu privire la aceste lucruri.

Elvis

Cu acelasi spor se platesc sambetele , duminicile, sarbatorile legale......

Edited by Elvis

Sache

Conducerea ipj-ului nostru refuza acest lucru. Nici macar nu primim compensarea cu libere. O sa postez cand ajung acasa raspunsul lor oficial.