Jump to content
  • 0

Citatie de la Sectia 20 de Politie Bucuresti

valiclau
 Share

Question

Buna ziua,

Intrucat nu am nicio pregatire in domeniu juridic si nici nu beneficiez de o alta sursa de informare deoarece nu am avut niciodata nimic de impartit cu politia, apelez la acest forum pentru a afla un raspuns in cazul unei citatii gasite in cutia posta, fara semna pentru primirea acesteia.

Pentru a detalia problema mentionez ca am primit o citatie ( de la Sectia 20 de Politie Bucuresti), citatie care, contine Numele....Prenumele... fiul/fiica lui... adresa... este chemat la acest organ de politie cu sediul in... pentru ziua.... in calitate de Reclamat.

Nu se face nicio referire la cauza pentru care se face aceasta chemare.

Intrebarile mea ar fi: daca este legal sa primesc o citatie fara a se mentiona o cauza pentru care este trimisa citatia respectiva si daca se poate ´inmana´ prin posta?

Astept un raspuns, oricare ar fi acela, pentru ca mie nu mi se pare corect sa imi fac 1000 de ganduri sau 1000 de probleme pentru cine stie ce vecin sau cine stie ce prostie de situatie pe care as sti cum sa o tratez daca as sti despre ce e vorba.

Deasemenea, voi raspunde cererii pentru orice informatie suplimentara.

Va multumesc anticipat !

13 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Da, e perfect legală citația/invitația.

Nu ai de ce să-ți faci gânduri și nici probleme, asta e procedura legală, trebuie doar să mergi la secția de poliție și să discuți cu polițistul respectiv.

Dacă știi că nu ai încălcat legea, nu există niciun motiv de îngrijorare.

Baftă!

• 0

Multumesc mult pentru raspuns!

Ar mai fi o nelamurire.. Pe acea citatie scrie ca ¨asistenta juridica este obligatorie in situatiile prevazute, iar in cazul in care nu va alegeti un aparator cu care sa va prezentatila termenul fixat, vi se va desemna un aparator din oficiu¨.

Eu inteleg ca imi trebuie un avocat, dar nu am mai auzit de procese tinute la o sectie de politie. Totusi, daca e cazul, macar sa stiu sa imi caut unul cat inca mai am timp.

Imi pare un scenariu dintr-un film, cu avocat si dosar si politie si declaratie.. etc..

Va multumesc inca o data pentru raspuns !

• 0
  • Membru

mergi linistit si vezi despre ce este vorba. Dupa ce ti se va prezenta reclamatia, ti se va cere sa dai o declaratie. daca vrei s-o dai bine daca nu iar bine dar eu zic sa o dai fiindca nu ai ce ascunzi.Institutia Politiei este in sprijinul cetateanului- nu are politistul nici un interes sa ti faca tie rau;) sa ai citatia si cartea de identitate cu tine.

• 0

Ar mai fi o nelamurire.. Pe acea citatie scrie ca ¨asistenta juridica este obligatorie in situatiile prevazute, iar in cazul in care nu va alegeti un aparator cu care sa va prezentatila termenul fixat, vi se va desemna un aparator din oficiu¨.

Eu inteleg ca imi trebuie un avocat, dar nu am mai auzit de procese tinute la o sectie de politie. Totusi, daca e cazul, macar sa stiu sa imi caut unul cat inca mai am timp.

Citațiile procedurale sunt tipizate, adică așa vin de la imprimerie, nu le inventează polițiștii. Când ai postat că asistența juridică este obligatorie, ai uitat să postezi că acolo, pe citație, scrie de fapt ”asistența juridică este obligatorie în cazurile prevăzute de art. 171/alin.2 și 3 din Codul de Procedură Penală”, adică atunci

• când învinuitul sau inculpatul după caz este minor, internat într-un centru de reeducare sau institut medical educativ
  • când este reținut sau arestat în altă cauză
  • când față de acesta a fost dispusă măsura de siguranță a internării medicale sau obligarea la tratament medical chiar în altă cauză
  • când organul de urmărire penală sau instanța apreciază că învinuitul sau inculpatul nu și-ar putea face singur apărarea
  • în cursul judecății sau în cauzele în care pentru infracțiunea săvârșită pedeapsa detențiunii cu închisoarea pe viață sau mai mare de 5 ani
  • în alte cazuri prevăzute de lege

Potrivit art. 171/alin.1 din Codul de Procedură penală învinuitul sau inculpatul are dreptul la un apărător în tot cursul urmăririi penale și al judecății, iar organele judiciare sunt obligate să îi aducă la cunoștință acest drept. Dacă pe citație scrie că ai calitatea de reclamant înseamnă că nu te regăsești în niciuna din situațiile de mai sus și nu ai nevoie de avocat. Mergi cu încredere la poliție mai ales că este interesul tău.

Edited by Dan
  • Upvote 2

• 0

Dan, iti multumesc mult pentru raspuns. E adevarat ca nu am mai mentionat articolul; am citit doar cuvintele, adica ceea ce a avut sens pentru mine.

Deocamdata m-am mai linistit si revin cu detalii despre ˇverdictˇ. Daca mai am vreo nelamurire, apelez tot la acest forum :)

• Upvote 1

• 0

De fapt,in prima postare spune ca este chemat in calitate de RECLAMAT,deci cred ca se afla in cazurile enuntate de Dan.

• 0

buna ziua, readuc in discutie o problema legata de citatii...

bunicii mei in varsta de 93, respectiv 82 ani au primit zilele astea citatii la sectia de politie de care apartin, martori intr-un proces penal legat de celebrul referendum din 2012.

din ce mi-a spus ofiterul de serviciu, dosar penal pentru vot multiplu pe CNP... trecand peste penibilul faptului ca oamenii au votat la urna mobila, cu X membri ai comisiei + politist, +membrii familiei in casa

aveti idee care este procedura pentru persoane netransportabile?

este suficienta adeverinta medicala de la medicul de familie?

se pot scoate de pe lista de martori sau o sa fie in continuare "spamati" cu citatii?

LE: nici 5 minute de cand am postat si au mai venit 4 citatii... 2 pe aceeasi data ca primele, 2 prin iunie. Acelasi dosar, acelasi inspector... pana la urma care e data de prezentare? :)

daca se prezinta un membru al familiei, eventual si cu un avocat e suficient?

Edited by floxtrot

• 0
  • Moderator

Mergi tu şi discută cu ofiţerul de poliţie, explică-i situaţia sau cel puţin sună-l şi stai de vorbă cu el (de obicei majoritatea îşi trec şi numărul de telefon acolo pe citaţie). Sunt convins că vei găsi înţelegere.

Cel mai probabil că numărul martorilor ce trebuie audiaţi este foarte mare, aşa se explică şi trimiterea mai multor citaţii.

• 0
  • Membru

Daca nu te duci, sa nu te mire ca o sa primesti/primeasca, o amenda judiciara intre 250-3000 lei! Citeste art. 198, alin 2 Cod de Procedura Penala.

Edited by coosstti

• 0

buna ziua, readuc in discutie o problema legata de citatii...

bunicii mei in varsta de 93, respectiv 82 ani au primit zilele astea citatii la sectia de politie de care apartin, martori intr-un proces penal legat de celebrul referendum din 2012.

din ce mi-a spus ofiterul de serviciu, dosar penal pentru vot multiplu pe CNP... trecand peste penibilul faptului ca oamenii au votat la urna mobila, cu X membri ai comisiei + politist, +membrii familiei in casa

aveti idee care este procedura pentru persoane netransportabile?

este suficienta adeverinta medicala de la medicul de familie?

se pot scoate de pe lista de martori sau o sa fie in continuare "spamati" cu citatii?

LE: nici 5 minute de cand am postat si au mai venit 4 citatii... 2 pe aceeasi data ca primele, 2 prin iunie. Acelasi dosar, acelasi inspector... pana la urma care e data de prezentare? :)

daca se prezinta un membru al familiei, eventual si cu un avocat e suficient?

Ia legătura cu polițistul care are în lucru dosarul și explică faptul că bunicii au vârste foarte înaintate și că transportarea lor la secția de poliție le-ar pune în pericol sănătatea sau chiar viața. Bunicii tăi pot fi audiați de polițist și la domiciliu dacă există indicii temeinice că aceștia sunt netransportabili la secție.

• 0

o sa incerc sa iau legatura cu respectivul inspector, multumesc pentru raspunsuri.

Edited by floxtrot

• 0

In situatia data, a acceptat o declaratie din partea mea asupra evenimentelor si s-a lamurit la prima vedere situatia "votului multiplu" care nu era... comisia electorala predase vreo 3-4 liste pe care apareau datele lor, dar practic toate aratau un singur vot. Sper ca am terminat cu nebunia :) Oricum, ofiterul care a preluat declaratia si mi-a prezentat "probele" a fost foarte de treaba si chiar ne-am pus de acord asupra a doua "semnaturi" , ca defapt erau abrevieri.