Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
Jack1

Politia rutiera

Question

Jack1

Buna ziua!

Sunt in in clasa a 12-a si de la anul as vrea sa ma orientez catre Scoala de Agenti de Politie "Vasile Lascar".As dori sa stiu programul unui politist rutier,ce face intr-o zi de lucru,cate ore pe zi lucreaza,cate zile pe saptamana.

Recommended Posts

• 0
radu007

DAR TU,GATA,TE VEZI LA RUTIERA?

VRABIA,MALAI VISEAZA................

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Jack1

DAR TU,GATA,TE VEZI LA RUTIERA?

VRABIA,MALAI VISEAZA................

N-am inteles ce vrei sa spui.

Pentru a intra la circulatie ai nevoie de studii superioare?

Am facut topicul acesta pentru a afla cat mai multe despre politia rutiera,cum se poate intra si ce presupune serviciul.

• 0
Marius

In primul rand trebuie sa te pregatesti, sa intri la Scoala de Politie din Campina.

Politistii de la Rutiera lucreaza cel putin 8 ore pe zi si au maxim 8 zile libere pe luna, iar orele suplimentare, care sunt foarte numeroase, nu se platesc.

• 0
dcrist

Incearca sa stai intr-o intersectie cu un politist de la circulatie 8 ore intr-o zi cu ploaie si vint si daca te mai atrage sa devii politist la circulatie, du-te si da examen. Bafta!

Edited by dcrist

• 0
Jack1

In primul rand trebuie sa te pregatesti, sa intri la Scoala de Politie din Campina.

Politistii de la Rutiera lucreaza cel putin 8 ore pe zi si are maxim 8 zile libere pe luna, iar orele suplimentare, care sunt foarte numeroase, nu se platesc.

Incearca sa stai intr-o intersectie cu un politist de la circulatie 8 ore intr-o zi cu ploaie si vint si daca te mai atrage sa devii politist la circulatie, du-te si da examen. Bafta!

Va multumesc pentru raspunsuri.

Cred ca nu mai sunt asa de entuziasmat,dar sincer sa fiu nu prea am vazut politisti in intersectii cand ploua.Ma gandeam ca stau mai mult in masini cu radarul si dirijat mai putin...

• 0
Catalin

Lucrurile nu sunt chiar așa cum se văd de afară. La rutieră trebuie să ai nervi de oțel, nu există zi în care să nu dai de un cocalar care să facă pe deșteptul sau care să te jignească, insulte, să te sfideze etc, iar tu trebuie să fii de piatră. Vei fi blamat de toată lumea, prieteni, rude, cunoștiințe, uneori chiar și de unii colegi ce privesc lucrurile superficial, îți vei face nenumărați dușmani.

Viața lor nu e deloc așa cum se vede din exterior.

• 0
Motoboom

rutiera, este ultimul serviciu la care as mai lucra, ti-a spus totul Catalin..emo-yessir.gif

• 0
gigabyte

Buna ziua!

Sunt in in clasa a 12-a si de la anul as vrea sa ma orientez catre Scoala de Agenti de Politie "Vasile Lascar".As dori sa stiu programul unui politist rutier,ce face intr-o zi de lucru,cate ore pe zi lucreaza,cate zile pe saptamana.

Legal, prin fisa postului, politistul rutier, ca de altfel toti politistii din Romania, lucreaza 8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana, dar.... nici un politist nu are parte de acest program, acesta prelungindu-se in fiecare zi cu cel putin 30-60 minute.

Ce face intr-o zi de lucru? Pe langa atributiile din fisa postului, politistul rutier trebuie sa execute o multime de sarcini suplimentare, trasate de catre sefii lui. Si, obligatoriu sa dea cateva amenzi, sa ridice un certificat de inmatriculare, un permis de conducere...

Jack1, sunt multe lucruri pe care trebuie sa le faca un politist in Romania, si nu numai cei de la rutiera. Fiecare linie de munca are ceva specific, frumos, care sa te faca sa iubesti meseria asta. Cel mai grav insa, este faptul ca trebuie sa se confrunte zilnic cu prostia din sistem, are ocazia sa vada nenumarate mostre de ineficienta venite din partea celor care conduc la orice nivel structurile de politie si, din cauza organizarii trecute, in sistem militar, politistul inca nu a invatat ca este un cetatean normal al statului si ca trebuie sa isi ceara drepturile si sa ceara profesionalism, sa se solidarizeze atunci cand nemernicia si abuzurile impotriva lui, ating cote alarmante.

Daca lucrurile ar fi normale in tara asta, e frumos sa fii politist. Oriunde iti place. Poate pana termini tu liceul si apoi scoala de politie se vor mai schimba lucrurile, vezi ce lupta au inceput politistii de cateva zile.

• 0
Elvis

Jack1 la circulatie este foarte greu pentru ca toata lumea se loveste de tine pe strada .

Tot felul de cocalari, copii de bani gata , patroni , politicieni , directori etc iar tu trebuie sa cobori la nivelul fiecaruia sau sa urci dupa caz, depinde cum iti este norocul in ziua respectiva.

Esti permanent studiat de tot felul de oameni care nu au nicio treaba cu politia, cum te imbraci, cum fumezi, cum te scarpini in c..., si daca gresesti apari la tv sau pe internet.

In plus ai niste sefi care traiesc in alte timpuri.

Planu de amenzi ,infractiuni, permise ,certificate etc este o normalitate ,iar cand cu avant pionieresc incerci sa indeplinesti cu abnegatie si curaj ce spune seful te lovesti de interventiile aceluiasi sef.

Fara sa exagerez, la mine in judet , la circulatie, este ultima reduta a comunismului.

Insa daca vrei poti.

Daca asta este visul tau eu zic sa il urmezi.

Multa sanatate. :emo-yessir:

Edited by Elvis

• 0
Rusy

Eu sunt politist rutier, cu bune cu rele este o meserie frumoasa doar daca ti-o faci tu, am stat de nenumarate ori peste program ( cand ai un accident cu 10 min inainte sa iesi din serviciu, sigur mai stai vreo 4-5 ore la servici), cateodata e frumos, mai ales daca faci exact ca politistii din Germania, patrulare si opresti doar cei care au gresit putin mai grav in trafic, ma refer la depasiri neregulamentare, depasiri a limitei legale de viteza. Una peste alta daca asta iti doresti e o meserie frumoasa cu bune cu rele.

• 0
Jack1

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si sper sa ma ajute sa iau o decizie.

• 0
Motoboom

urmeaza-ti inima si sigur v-a fi cea mai buna decizie! emo-yessir.gif

• Upvote 1

• 0
vladmarius

pune-te cu burta pe carte, intra la Scoala si apoi vezi tu ce-ti place si ce nu. Si daca iti place rutiera ai mari sanse sa si ajungi. Bafta

• 0
Catalin

După ce reușești să intri la școală, acolo îți poți alege profilul de poliție rutieră.

• 0
Cristi

...daca mai vrei...

• 0
maxu08

poti incerca un test - prin noiembrie, cind o ploua afara si este frig, incearca sa stai intr-o intersectie aglomerata citeva ore. si atunci o sa vezi cum este sa fii la rutiera :rolleyes:

• 0
Motoboom

...si incearca sa si impingi la masinile blocate sau ramase inzapezite....

• Upvote 1

• 0
Jack1

Da,chiar vroiam sa pun o intrebare:credeti ca o sa fie o mare problema cu sinuzita pe care o am(o boala extrem de stresanta)?

• 0
Cristi

Da, o mare problema...daca se agraveaza, o dai in sinuzita cronica si ai nevoie de tratamente pe la balneare...clip.gif

Edited by Kmcoio

• 0
bbaarrbbooss

Da, o mare problema...daca se agraveaza, o dai in sinuzita cronica si ai nevoie de tratamente pe la balneare...clip.gif

gata, acum l-ai convins sa renunte..pana aici i-a fost :))

• 0
vladmarius

tratamente ce nu le poti face decat in Miami cu 2 gagici langa tine care iti dau sa bei dintr-o nuca de cocos si iti fac vant cu o frunza de palmier.... si cum nu o sa ai bani de asemenea tratament mai bine te reorientezi :ner:

• 0
Jack1

Asa ma gandeam si eu...

• 0
maxu08

ca sa nu mai deschid un alt topic pun si eu o intrebare:

am vindut o masina prin 2001 si cumparatorul a inmatriculat-o pe numele lui, s-a ocupat de toate operatiunile. Din pacate, atunci eram mai prost decit astazi si nu am obtinut de la el exemplarul verde al contractului de vinzare ca sa pot radia masina din evidenta fiscului. unde si cum pot obtine o xerocopie a dosarului depus la inmatricularea masinii pe numele fostului proprietar (pe vremea aceea inmatricularile le facea politia rutiera) ? dar daca nu mai stiu numarul masinii (nr de inmatriculare au fost pastrate de noul proprietar) se poate afla dosarul in functie de numele vinzatorului (adica al meu)?

mersi,

• 0
Motoboom

Trebuia ca in urma inmatricularii pe numele noului proprietar , sa obtii un certificat de radiere ce trebuia depus la organul fiscal sa te poti scadea de la plata impozitului

cum s-a ocupat cumparatorul de toate actele, i-ai facut procura speciala? atunci se mergea la biroul de inmatriculari impreuna, vanzator-cumparator, trebuia sa fiti amandoi prezenti.

Eu zic sa faci o cerere scrisa catre biroul inmatriculari in care sa soliciti un certificat de radiere, problema e ca tu nu stii nici nr de inmatriculare...?

sa-mi lasi mesaj pe PM si mai vb , eventual un nr de tel sa te pot contacta, imi trebuiesc mai multe date ale tale sa pot verifica....daca vrei emo-yessir.gif

• 0
Catalin

Maxu poți solicita printr-o cerere la Înmatriculări să-ți elibereze o copie după certificatul de radiere.

Seria de șasiu o mai știi?