Jump to content
POLITISTI.ro

Protest stradal pe 24.09. in Piata Victoriei

jack

Recommended Posts

Politistii vor iesi in strada in data de 24.09.2010, in Bucuresti Piata Victoriei orele 11.00

Sa fim toti uniti acolo, si sa tragem un semnal de alarma pt. cei care ne conduc ca ne-am saturat si nu mai este o gluma bataia de joc la care suntem supusi, nu mai rezistam la presiunile psihice de zi cu zi privind traiul nostru care se diminueaza, viata noastra, gandurile noastre, familiile noastre, munca noastra, sunt distruse. NU se mai poate fratilor ne-au ciuruit destul nu va mai lasati asupriti. Dupa unele discutii de anul viitor vor fi diminuate salariile cu 55 % (sursa neoficiala doar discutii dupa cortina), dar astia pot sa ne aduca in pragul disperarii. STOP

VENITI CU TOTII IN PIATA VICTORIEI SA PROTESTAM SA NE CEREM PUBLIC DREPTURILE SA II CIURUIM NOI SI NU EI CA NE-AM SATURAT PE 24.09.2010 ORA 11.00, TOATE SINDICATELE DIN POLITIE PT. VOI SI NOI. POLITISTUL ROMAN...pt. o viata decenta... sa fim uniti acum...

Edited by jack

acum, no offense, dar ce vina am eu ca imi strica toti grevistii intilnirile cu clientii si toate programarile mele prin oras din cauza demonstratiilor stradale? eu vin la voi in oras sa va blochez juma' de strazi si sa va stric programul? :D

faceti si voi o demonstratie mare si gata nu 4 zile consecutiv, ca mai sunt altii care trebuie sa traiasca in orasul asta de kko :clip:

• Downvote 2

nu va contest, aveti ptr face demonstratie. Insa vad si partea celalalta a problemei :) berea este valabila insa nu cred ca jandarmii vor fi mai blinzi cu avocatii daca pe pensionari i-au cotonogit :) asa ca mai bine stau la birou si mai dau in judecata cite o institutie a statului care nu isi face treaba ;)

• Downvote 1

La faza cu " datul in judeca institutiile statului care nu-si fac treaba " , parerea mea este ca ai serios de lucru.( spune-mi care isi fac treaba ? )

Spor la treaba ! Mai bine zis " sentinte favorabile " !!!

Din pacate nu pot merge , sunt de serviciu , dar va rog sa protestati asa cum trebuie ,sa se simta , iar jandarmii poate si-or baga mintile in cap ,tot vreun bou de general i-a scos in strada ca de , ei sunt platiti bine si stiti ce am remarcat - unii din sefii lor nu sunt definitivi pe post , sunt interimari , asta asa ca sa vedti pana unde merge santajul!

nu exista o asemenea distincitie pentru ca depinde strict de functionarii care se ocupa de problemele clientilor mei. de exemplu, am facut o reclamatie la ITM Bucuresti si nu am primit un raspuns de mai mult de 60 de zile. Si uite asa se incarca instanta cu un dosar de contencios administrativ.

In schimb, la Politia Rutiera Bucuresti primesc raspuns la orice sesizare in maxim 7 zile, pe e-mail, civilizat si fara bataia de cap specifica relatiilor cu statul. Depinde de functionar si de managerul respectivei institutii.

Si de la Maramures pleaca colegi spre Bucuresti. Eu nu pot merge ca sunt singur la Post, dar va tin pumnii,chiar imi doream sa merg si imi doresc, insa unora dintre colegi nu le pasa, mi-am dat seama cand i-am rugat sa imi tina locul 3 zile. Bafta multa.

DOAMNE AJUTANE-NE!

Se spune la TV ca liderii protestantilor au fost primiti in administratia prezidentiala. De asemenea e de notat expresia lui Blaga, "merg la stapan" cand se referea la cei pe care inca ii numeste "colegii mei". Stapan probabil se refera la Traian Basescu, dar aceasta relatie e cel mai plauzibil sa i se aplice exclusiv dumnealui.

De asemenea e de observat reactia Jandarmeriei, prin purtatorul de cuvant, care a asigurat ca ei nu au tunuri de apa si sunt acolo pentru a-i proteja pe manifestanti.

Nu au tunurile cu apa la vedere dar nu imi vine sa cred ca lasa paza cotroceniului pe mana unor jandarmi dotati doar cu bastoane gaze casti si scuturi, si care sunt depasiti numeric si au in fata lor oameni care au o pregatire tactico-militara asemanatoare cu a jandarmilor, si desi nu s-a spus nimic exista posibilitatea ca si politistii sa aiba asupra lor bastoane spray-uri lacrimogene si de ce nu si armament, eu daca as fi sef de dispozitiv acolo mi-as fi luat in calcul si aceasta posibilitate chiar daca sefii de sindicat au declarat o manifestatie pasnica si chiar daca asa si va fii (asta sper) masurile de securitate sunt draconice dar nu la vedere. Si sigur traian besescu nu va venii in multime nici daca ar vrea el credeti ca spp nu ia in calcul posibilitatea foarte mare ca intre manifestanti sa fie cativa care si-au luat si armamentul la ei si e nevoie doar de un moment de nebunie al catorva persoane ca sa iasa urat. Nu mai credeti tot ce spune mass media ca si ei nu primesc informatia completa, mai ales ca am vazut tunul cu apa plecand din piata victoriei oare nu o fi pe o straduta laturalnica pe langa cotroceni sau chiar in incinta unitatii de pompieri de langa cotroceni gata sa intervina?

Nu e relevant ce s-a spus, ci ce nu s-a spus. Mai precis, nu s-a mentionat nimic de dispersarea manifestatiei, nu s-a mentionat nimic de folosirea fortei, s-au limitat strict la minimul pe care li-l impune respectarea statutului. E clar ca Jandarmeria aproba tacit protestul.

Cu consideratiile tactice, de acord, e, cred, cosmarul vietii celor de la SPP o manifestatie in care protestatarii ai certitudinea ca au in dotare o arma de persoana (chiar daca nu o poarta poate niciunul), iar ei sunt blocati inauntru. Daca Base e inauntru eu nu-l vad parasind incinta decat cu elicopterul pana la terminarea manifestatiei. Care terminare, daca cei prezenti au facut tura de vineri se poate amana chiar si pana pe duminica seara.

La ora 19 termin munca daca pentru cei care raman in piata e nevoie promit sa ma deplasez cu apa si ceva mancare, supa calda etc, la fata locului daca cineva care citeste pe aici are colegi ramasi la cotroceni care au nevoie de ceva sa ma anunte si in limita posibilitatilor ma deplasez acolo cu tot ce pot cara intr-un rucsac de 60l cu RATB ca nu am masina si nici bani de taxi

• Upvote 2

Gestul tau e laudabil. Se vede ca ai un suflet mare si te felicit pentru asta, yo3ies :good:

Mai rar oameni ca tine. TOT RESPECTUL DIN PARTEA MEA :emo-yessir: :emo-yessir: :emo-yessir:

Edited by Eduard

Programul e urmatorul la 19 termin la 20 sunt acasa intr-o ora umplu un bidon de 5 l cu supa calda si unul de 5 l cu apa plata umplu ceva sticle de 2l sa vad ce conserve gasec de pateu peste etc le bag in rucsac si ma deplaez acolo astept mesaje pe privat cu numere de telefon de contact de acolo ca sa pot tine legatura cu oamenii

• Moderator

Mă-n clin în fața colegilor ce au participat astăzi la acest miting. Felicitări și vă asigur de respectul meu, domnilor!

Cred că azi, după părerea mea, polițiștii români au predat o lecție tuturor semenilor lor ce stau pe margine și cu toate că sunt nemulțumiți de situația în care a ajuns această țară, se mulțumesc să privească la tv așteptând ca alții să facă ceva pentru ei. Este un protest inedit, fără precedent ... și sper ca acest semnal de alarmă tras astăzi de polițiști, să fie înțeles de către cine trebuie.

De asemenea am rugămintea la liderii sindicali care vor ajunge să discute cu domnul ministru, să-i amintească că nu este colegul nostru, domnia sa nu este și nici nu a fost polițist vreodată, ca să se refere la polițiștii români cu apelativul „coleg”.

• Upvote 1
  • Moderator

Protestul politistilor de azi a fost unul exemplar.

Au servit azi o adevarata lectie de democratie cetatenilor acestei tari.

Au protestat cu decenta si demnitate, fara niciun fel de incidente ori violente, demonstrand tuturor romanilor ca au coloana vertebrala si ca onoarea se regaseste in aceasta categorie profesionala, au aratat celor care in general stau ascunsi dupa perdea, cum trebuie sa reactionam in fata acestor derbedei care ne conduc.