Jump to content
POLITISTI.ro

Rolul politistului cu burtica in MAI ?

Fairytale

Recommended Posts

Care mai este rolul unui politist cu burtica in cadrul MAI ? Sa fim seriosi un procent destul de mare este reprezentat de politistii cu burtica.Eu consider ,parerea mea, ca asta nu da bine, nu numai infatisarii unui politist, dar si statutului de politist .

Dar rolul lor care mai e ? E caraghios sa vezi un politist gras cum alearga sa prinda hotul. Hotul scapa, dar politistului ii va iesi sufletul si astfel inca un punct castigat in favoarea delincventei.

Eu consider, parerea mea, ca un poltist ce ia proportii nu se mai respecta si nu respecta nici ceea ce e, nu-i respecta pe ceilalti, nu respecta scopul pentru care si-a ales aceasta profesie. Cred ca locul unui politist cu burta e ori la sala, ori la cratita, ori la cules de fructe de padure de sezon; i-ar mai scadea si burtica si s-ar simti si el util.

Mergeam, prin iunie, spre Sibiu, pe Valea Oltului, iar scena pe care am vazut-o nu o voi putea uita usor. Pe marginea drumului, pe la Caineni, erau vreo 5 puradei, care vindeau mure. Brusc, apare si o masina de politie, iar din acea masina se auzea vocea inspaimantatoare a unui politist : "stati pe loc ca va impusc, fir-ai ti-ai dracului de tigani nenorociti, va impusc." Noi,impreuna cu alti participanti la trafic am oprit masinile,gandindu-ne ca noua ni se adreseaza, dar nu era vorba de noi, ci de acei puradei. Politistii au oprit langa ei, dar ei au fugit. Atunci au coborat din masina doi politisti inalti, grasi,

si au inceput cu viteza melcului sa alerge dupa acei cativa puradei, cu pistolul in mana amenintand si injurand .Pe puradei nu i-au putut prinde, insa s-au urcat repede in masina si au plecat pe urmele puradeilor, amenintandu-i cu arma si injurand, in timp ce conduceau, fara a le pasa de cei care ascultau si vedeau .

Mie, una, am vazut aceasta intamplare caraghioasa pentru acei politisti, insa rusine acelor politisti,pentru vocabular si pentru comportament .

cu burtica? ner.gif, deformati, nu cu burtica, capatini de bivoli, falci de buldog, urechile de elefant......genul blaga ner.gif

eti79ety, il inteleg pe angelfire sa puna o astfel de intrebare, dar faptul ca tu nu stii raspunsul arata ca ori esti un dobitoc (sa ma ierte adminul!) ori esti vreun intrat in sistem pe pile si ulterior avansat la apelul bocancilor. Ai auzit de alimentatie incorecta si neregulata, din cauza vicisitudinilor locului de munca? faptul ca esti politist nu inseamna ca alergi pe jos zilnic maratonul. Unele munci din politie, chiar si cele de operativ inseamna si mult stat in picioare sau sedentarism (dirijatul in intersectie, cercetarea infractorilor, filajele, pandele, etc).... asta nu inseamna ca sunt mai putin obositoare decat frontieristul care baga cate 20 km de talpa in fiecare tura. Asa ca, daca nu esti in stare sa dai un raspuns, mai bine taci, ca sa nu iti spun: dute-n...

este o vorba..barbatul fara burta e ca mertanul fara stema. normal ca nu se aplica in cadrul MAI deoarece noi avem loganuri deci aia cu burtoi de neam prost si ceafa lata probabil sunt vechii dinozauri ramasi de pe timpul lu' nea nicu.sincer sa fiu astfel de cazuri sunt din ce in ce mai rare dat fiind si actuala situatie a salariilor unde astfel de specimene nu isi mai pot mari "investitia" fiind nevoiti sa dramuiasca banii nu doar pe nevoile alimentare. :D

Imi pare rau, nu am dorit ca topic-ul deschis de mine sa genereze conflicte verbale, totusi, va dau un sfat, chiar daca sunt opinii ce ii deranjeaza pe ceilalti membrii, haideti sa respectam opinia fiecaruia, oricat de suparatoare ar fi, si sa inlocuim violentele verbale cu altceva si sa nu transformam un topic, si indirect forumul, intr-un conflict virtual.

Sunt de acord cu SandoKhan, insa suntem ceea ce mancam; pe de alta parte eu nu m-am referit la mancare. Iingrasarea poate fi efectul unei cauze ce se poate afla in cu totul alt loc decat in mancare : poate fi stresul, o boala, etc.Unii oameni mananca de suparare, insa ii inteleg foarte bine pe politisti, insa inteleg si mai bine ca politistul lupta impotriva delincventei, sau asta este statutul lui, pe cand o infatisare, ce categoric il impiedica sa ia atitudine, nu este deloc bine pentru un raport politist - delincvent.

Consider ca un politist caruia nu ii pasa de felul in care arata, si care nu ia masuri in privinta a ceea ce il determina sa dobandeasca si sa pastreze burtica, poate deveni indiferent la ceea ce inseamna delincventa, poate deveni plictisit,poate deveni un robot, ce isi duce la indeplinire sarcinile cu greutate si intr-un mod mecanic.

Oricum, din puctul meu de vedere, consider barbatii cu burtica sexy si atragatori.Asa ca eu m-am referit strict la statutul unui politist.

Edited by angelfire

Subscriu la ce a spus @SandoKhan - care are in totalitate dreptate. Uneori te ingrasi in politie fara sa vrei.

Am fost sportiv de performanta ( JUDO ). Am adus ceva premii si pt. politie. Cand am intrat in politie am lucrat la OP, dar dupa aceia am fost la investigatii criminale ( judiciar ), unde acolo nu trebuie sa prinzi hoti cu fuga, ci sa le demonstrezi vinovatia, le prezintii probe ( nu zic ca nu mai alergi dupa cate un hot, dar mai mult iti folosesti capul , faci munca de birou ) . PS. cine a lucrat , stie !

Munca in politie m-a plafonat si nu am mai avut timp sa-mi mai continui antrenamentele. ( iar cine face sport de performanta si nu continua antrenamentele se ingrasa ) .

Acum intreb eu pe @angelfire :

- Cum este mai bine sa am 1,70 - 1,80 m si 60 - 70 Kg sau 1,90 m si 120 kg ( cat am eu ) ? Cine este mai impunator in fata interlopilor ? ( aceia pe care tu ii vezi doar la TV ) :naughty:

Daca aveam 1,85 m si 75 -80 kg ma faceam fotomodel si nu politist - asa cum iti plac tie angelfire .

PS. apropo cand bate vantul nu am probleme ! :ner:

Si nu m-am ingrasat din spaga sau din salariul de politist , ci pur si simplu din cauzele enumerate mai sus de mine si SandoKhan,

Ceia ce iti pot spune sigur si garantat - angelfire - este faptul ca eu am prins mult mai multi hoti decat tine in cei 15 ani de politie !

este o vorba..barbatul fara burta e ca mertanul fara stema. normal ca nu se aplica in cadrul MAI deoarece noi avem loganuri deci aia cu burtoi de neam prost si ceafa lata probabil sunt vechii dinozauri ramasi de pe timpul lu' nea nicu.sincer sa fiu astfel de cazuri sunt din ce in ce mai rare dat fiind si actuala situatie a salariilor unde astfel de specimene nu isi mai pot mari "investitia" fiind nevoiti sa dramuiasca banii nu doar pe nevoile alimentare. :D

junioru din scoala, dati cu parerea peste cativa ani.

Lasa-i pe cei care au trecut prin politie sa vobeasca.

Cand am facut scoala ( 1995- nu ca " dinozauri ramasi de pe timpul lu' nea nicu." ), poate asa gandeam si eu ( aveam 78 kg - campion national la judo ). Dar oricum pe mine mama m-a invatat sa fiu respectuos, sa nu jignesc oameni ( ca poate nu-i cunosc ), intr-un cuvant sa am " cei 7 ani de acasa " .

- TU unde ai fost in primii 7 ani, ai fost plecat de acasa ? am pretentia de la tine, urmezii cursurile unei scoli de politie. Citeste - ' Etica si deontologia politistului " - o carte foarte frumoasa . Bafta !!!

Apropo, si ca sa glumim putin, eu stiu o alta vorba : - politistul fara burta ori e prost, ori e bolnav :ner:

Edited by Eduard

"Daca aveam 1,85 m si 75 -80 kg ma faceam fotomodel si nu politist - asa cum iti plac tie angelfire ."-EDUARD

Draga Eduard,de unde sti tu ce-mi place, de esti asa sigur pe tine?

Si nu inteleg de ce te-ai lasat plafonat.

Ce nu inteleg eu de ce unii sunt nepasatori fata de propria existenta si se lasa prada vicisitudinilor. Nu cred ca ai inteles nimic din postul meu, insa citeste-l cu atentie. Ce am scris nu se adreseaza unei persoane anume, nu ai de ce sa fi asa nervos. Tot respectul pentru activitatea ta, insa scuza-ma, dar la ceea ce exprimi prin scris, in postarea ta, nu ai doar 35 de ani, ci 80 ani.Parca viata a trecut peste tine si tot ce ceri e : RESPECT PENTRU CA ESTI PLAFONAT DATORITA VICISITUDINILOR. Nu ai inteles nimic.

Si mi-ai dat o idee; poate voi deschide un topic sa se laude fiecare cu cati hoti a prins la viata lui. Si eu am prins unul, cand aveam 8 ani, fura varza bunicilor .

Sti cum este mai bine? Sa ai un psihic bun, rationament.

Edited by angelfire
  • Moderator

Domnilor, in special domnule SandoKhan, v-as ruga sa incetati cu exprimarea de cuvinte jignitoare la adresa celorlalti colegi de forum. Sunt convins ca stiti bine la cine se referea ety79ety, in niciun caz la politistii care isi fac treaba in ciuda burtii pe care o afiseaza. Prin limbajul adoptat, dvs. dati dovada ca sunteti afectat de ceea ce userul ety vrea sa emfazeze si nu ar trebui sa fiti, daca nu va considerati ca faceti parte din acea categorie. Va atrag atentia ca acest forum este pentru politisti, care, conform deontologiei profesionale, sunt niste oameni civilizati si care isi pot rezolva problemele pe cale amiabila, nu prin adresare de injurii si cuvinte jignitoare, ca sa vorbim in termeni de specialitate.

Sa aveti o zi buna!

Desi mi-e greu sa recunosc, sunt total de acord cu SandoKhan, mai putin cu jignirile sale! :naughty:

In afara de cele argumentate de el, consider ca este de bun simt sa nu critici aspectul fizic al celor din jur! Pentru mine, ambalajul nu conteaza, important este ce se ascunde in acel ambalaj!

Fara vreo intentie de a jigni, dar acest topic mi se pare pueril.

Edited by bestkyky

Chestia asta cu prinsul hotilor in fuga mi se pare putin o caterinca avand in vedere uniformele. Eu, elev, deci fara dotari, am fugit dupa un drac de mi-au iesit ochii (+ sarit garduri :D ) si stau bine la sprint. Ma simteam ca un pensionar. Iar politistul de langa, tanar, fugea omul, avea conditie buna insa pantofii si dotarile erau o povara. Sunt sigur ca in conditii de egalitate politistul il prindea fara probleme.

Desigur ca in final am pus mana pe bandit :clip:

@ angelfire - Nu m-am suparat nici pe departe ! poate as ai inteles.

Si nu m-am plafonat eu, ci sistemul . Nu eu am vrut sa ma ingras putin .

Si ti-am raspuns strict la ce ma priveste pe mine. Ce s-a intamplat cu mine.

Dar eu te-am intrebat alftel : - Cum este mai bine sa fii ? un politist slab sau un politist mai solid ?

Eu la 1,90 m si 120 kg, nu ma consider gras ci solid " bine facut - cum se spune prin popor "

Si iti repet chiar nu m-am suparat, nu am de ce . Dar am vrut sa-ti raspund, doarece nu toti oameni pot fii la fel, unii sunt mici - altii inalti , unii slabi - altii grasi, unii desteptii- altii prosti, unii rai - altii buni etc.

Nici in politie nu este un STAS ( a fost la selectie in scoala, dar asta a fost demult ), nu pot fii toti atletici . Calitatea muncii conteaza !!

Scuze daca am fost putin mai acid, nu am vrut !

Edited by Eduard

Daca te consideri solid, de ce te simti gras?pentru ca asta releva argumentele tale. Si de ce te-ai lasat plafonat de catre sistem?

Sincer nu stiu cum e mai bine, poate ai dreptate cu sistemul, insa noi suntem oameni, ne sta in putere sa schimbam orice.

NOI AVEM CAPACITATEA SA SCHIMBAM SISTEMUL, NU SISTEMUL SA NE SCHIMBE PE NOI.

Si atunci de ce nu schimbam sistemul?Poate ca ne gandim ca el se va schimba intr-o zi,sau poate suntem prea obositi,prea plictisiti sa mai intervenim si lasam totul asa, resemnati in fata unui sistem bolnav.Ne dam prea usor batuti in fata unui sistem ce nu respecta statutul politistului,dar mai important nu respecta statutul unui copil ce creste un delincvent, pentru ca un sistem e prea bolnav sa il opreasca...exemple sunt multe.Insa acest sistem se cere a fi respectat, chiar daca el nu respecta si incalca drepturi si libertati, in loc sa le protejeze.

Ce ne opreste sa il schimbam? Poate daca am fi mai uniti, mai ambitiosi, mai increzatori am putea schimba sistemul, un sistem ce intr-adevar plafoneaza, dar in cel mai rau caz ucide incet, dar sigur.

• Member

raspuns pentru deformati: si eu am avut burta, la 1,95 aveam 120 kg, din cauza a ceea ce zici tu sandokan, alimentatie aiurea, ajungeam seara acasa la 23, iar la 23.30 accident la nu stiu ce comuna saream peste cina, veneam dupa 3-4 ore si atunci mancam; in 2008 am fost detasat pe litoral ca motociclist, numai colegii de la Constanta poate sa-ti spuna cat dirijat bagam, de mancare nici nu mai aveam chef; dar am reusit prin vointa si ambitie sa revin sub 100 kg.

postul meu nu se adresa tuturor politistilor, credeti ca nu stiu ce viata e la post sau de noapte? ai sarit sa-mi adresezi injurii si faptul ca am intrat pe pile in politie, ma cunosti? parintii mei nu au avut bani nici macar de meditatii, dar de altele.

sandokan daca te-ai simtit cu musca pe ..... e treaba ta, eu nu am vrut sa jignesc pe nimeni, adica pe adevaratii politisti, faptul ca nu ai materie cenusie, am vazut, parerea mea. intai cunoaste omul si apoi spune-ti parerea, iar raspuns iti pot da oricand si oriunde, numai pe tine sa te tina! emo-yessir.gif

kmcoio...te-ai prins, altii nu si cei slabi cand nu au replica, injura sau tipa....ner.gif

Edited by eti79ety

Vă "certaţi" pe tema poliţistului cu burtă. De ce nu vă "certaţi" pe tema poliţistului operativ în vârstă de 65 de ani (conform noii legi a pensilor) care patrulează noaptea şi întradevăr, acel poliţist trebuie să fugă după infractori? Asta este o temă de gândire şi dezbatere. :hmmmt:

Dupa parerea mea, in politie chiar nu e nevoie de fotomodele, mai ales de parte barbateasca. Iar un sportiv sau fost sportiv intotdeauna se va misca mai bine fara de unul care n-a facut o ora de sport in viata lui.

In alta ordine de idei, parerea mea e ca balanta sa incline in mod egal pentru cei mai subtirei si cei mai "mari", astfel avand sprijin din ambele parti.

Eu consider, parerea mea, ca un poltist ce ia proportii nu se mai respecta si nu respecta nici ceea ce e, nu-i respecta pe ceilalti, nu respecta scopul pentru care si-a ales aceasta profesie.

Depinde si in ce forma fizica este chiar daca are forme. Eu unul chiar nu as tine cont de forme rotunde atat timp cat este in forma sportiva.

Ca exemplu: 214b4_thumb_ples_web.jpg

Nu stiu cati am tine pasul cu el. Cei din zona vestica, poate stiu despre cine vorbesc. :)

si senseiul meu este destul de rotunjor in talie insa nu as avea curajul sa facem un test de anduranta si rezistenta. si nici nu as recomanda cuiva. burta nu este un element care sa te ajute la aprecierea corecta a fortei si vitezei adversarului. dimpotriva,poti fi pacalit.

• Moderator

Știți ce este trist? Faptul că cei ca angelfire generalizează imediat și uite așa cei din jur acceptă și după o vreme vor începe să creadă acest lucru, rămânâdu-le impregnată această imagine distorsionată, ce nu are legătură cu realitatea.

angelfire a văzut doi polițiști supraponderali și pune întrebări retorice dar care se referă la toți polițiștii, ca și cum toți polițiștii ar fi supraponderali.

angelfire tu ești polițistă? Unde lucrezi, în ce domeniu?

Poți posta o fotografie a ta, să vedem și noi cam cum arăți ?

angelfire a vazut politisti in filmele cu americani ( nu vreau sa jignesc ), dar nu mai e de actualitate sa fugi dupa hoti sau infractori. Un politist adevarat ( gras sau slab, solid sau astenic, inalt sau pitic ) se impune prin calitatea muncii

in sectiunea dedicata politistilor cum am acces? nu am gasit informatii in acest sens si recunosc nu am rabdare sa citesc tot

apropo de politistii ocupati cu prinderea hotilor, am observat ca cei ocupati au timp ziua ( 08:00 - 16 :00 ) sa discute pe forum,

• Downvote 2

angelfire a vazut politisti in filmele cu americani ( nu vreau sa jignesc ), dar nu mai e de actualitate sa fugi dupa hoti sau infractori. Un politist adevarat ( gras sau slab, solid sau astenic, inalt sau pitic ) se impune prin calitatea muncii

in sectiunea dedicata politistilor cum am acces? nu am gasit informatii in acest sens si recunosc nu am rabdare sa citesc tot

apropo de politistii ocupati cu prinderea hotilor, am observat ca cei ocupati au timp ziua ( 08:00 - 16 :00 ) sa discute pe forum,

Scuza-ma ca intervin, dar chiar nu e cazul sa generalizezi.. si aici ma refer la "politistii ocupati cu prinderea hotilor"! ... In functie de structura unde activeaza, politistii mai pot fi si liberi in intervalul 8-16!... Cati politisti din cei care "prind hoti" crezi tu ca au program 8-16, cu liber in week-end?!.. :angry: mai putini.... Politistii mai lucreaza si in schimburi, in ture, cum ar fi: la ordine publica, criminalistica, posturi comunale, interventie rapida, etc.. Un politist de la un post comunal care a lucrat intr-o zi 8-16 la care se mai adauga si o patrulare de 6-8 ore de noapte, in mod logic si normal ar trebui a doua zi sa fie liber si s-ar putea sa-l intalnesti pe forum in intervalul 8-16 si chiar si mai tarziu!... Si sotul meu, care lucreaza la ordine publica, spre exemplu azi, in acest interval 8-16 a fost liber si a intrat probabil si pe acest forum,, ca intra cam in fiecare zi! Da si acum se pregateste de serviciu, ca e de noapte, intre 22-06! si s-ar putea ca maine sa dai de el pe net pe la vreo 14-15 cam asa!!... Deci, ....??..Chiar nu am inteles unde "ai batut" cu chestia asta!!... :doh: .... Bine, ca in proportie de 99,99% e sigur ca nu esti politist ori nu ai nicio treaba cu sistemul ca altfel nu puteai afirma asa ceva!.......

• Upvote 2
  • Moderator

Perspicacitatea nu e deloc punctul tău forte, vrei să pari mai inteligent prin astfel de observații, dar e doar o impresie a ta.

În general polițiștii care sunt în stradă lucrează în ture, nu au program 8-16, în plus, dacă nu ai aflat încă, suntem în anul 2010, internetul mobil nu mai este nimic deosebit, ba chiar se întâlnește la tot pasul, există telefoane cu Wi-Fi, etc. Așa că observația ta nu e de actualitate, ci doar trădează o mentalitate învechită.

PS: Nu trebuie să citești tot forumul dacă te interesează un anumit subiect, există și o funcție de căutare la care poți apela cu încredere, se numește Search.

• Upvote 1