Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Este important să scriem şi să vorbim corect româneşte!

Recommended Posts

Dan

Diacriticele nu au legătură cu modul corect gramatical în care ne exprimăm. Nu te-a făcut nimeni analfabet, asta ai dedus doar tu. Este important să nu te grăbești când postezi, pentru a posta cât mai simplu, corect și pe înțelesul tuturor. De altfel este scris și în regulamentul forumului, dacă nu ai citit.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

tony6066

Da drecsy este foarte important sa citesti regulamentul acestui forum. E ca o Biblie pentru forumisti. Garantat nu o sa mai gresesti sau daca gresesti o sa intervina colegii moderatori si iti modifica corect postul. Stai linistit. Doar ca unii dintre noi ne am obisnuit sa scriem "mesengereste" sa zic asa si de aici toate necazurile tale sau ale mele. Asa ca verificate de zece ori inainte sa postezi un mesaj. Mai ales daca esti in vizor ca mine. Pe mine nu ma deranjaza greselile de gramatica ci vreau doar informatia care ma ajuta si cei care o dau.

• Downvote 5

BGeorge

Si daca pe altii deranjeaza, ce faci? :hmmmt:

Macar noi sa nu ne batem joc de limba Romana, chiar daca altii o fac. Aici nu ma refer ca iti scapa o cratima sau o virgula, dar... "trebuie sa fie bine ca sa nu fie rau!"

Edited by BGeorge
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Cristi

Da drecsy este foarte important sa citesti regulamentul acestui forum. E ca o Biblie pentru forumisti. Garantat nu o sa mai gresesti sau daca gresesti o sa intervina colegii moderatori si iti modifica corect postul. Stai linistit. Doar ca unii dintre noi ne am obisnuit sa scriem "mesengereste" sa zic asa si de aici toate necazurile tale sau ale mele. Asa ca verificate de zece ori inainte sa postezi un mesaj. Mai ales daca esti in vizor ca mine. Pe mine nu ma deranjaza greselile de gramatica ci vreau doar informatia care ma ajuta si cei care o dau.

Tu ai impresia ca esti cam important, din cate vad. Nu e nimeni cu ochii pe tine, crede-ma. De asemenea, ai impresia ca treaba moderatorilor e sa faca curatenie in gramatica ta infecta? Din nou, gresit. Daca nu stii a scrie corect romaneste, nu sta printre noi, e obositor sa iti citim postarile pline de ineptii gramaticale.

• Upvote 2
  • Downvote 1

CDStrong

Dintr-un regulament al unui forum oarecare:

"...

Cunoasterea foarte buna a limbii române scrise este obligatorie. Daca nu cunosti bine limba româna, indiferent de motiv, dar totusi intentionezi sa te integrezi în comunitate, esti rugat sa precizezi aceasta cu prima ocazie sau sa contactezi un administrator/moderator.

Exprimarea scrisa este, prin definitie, mai complexa decât cea orala si, prin urmare, încearca sa te faci înteles prin ceea ce scrii. În unele contexte este indicata o exprimare cât mai apropiata de cea literara, în alte contexte mai relaxate se poate folosi si un limbaj familiar însa în ambele cazuri este foarte important sa fii înteles cât mai usor de catre ceilalti.

15. Pe lânga cunoasterea limbii, este necesara cunoasterea regulilor de baza ale limbajului scris (majoritatea valabile în orice limba), dupa cum urmeaza:

- scrierea cu înflorituri (k, sh, tz, y) este interzisa, cu exceptia cazurilor în care pot aparea confuzii; aceasta va fi sanctionata cu avertisment verbal iar in cazul repetarii cu warning;

- se lasa spatiu dupa si nu înaintea semnelor de punctuatie; semne de punctuatie sunt considerate inclusiv semnele de exclamare si întrebare;

- apostroful nu tine loc de cratima;

- nu se lasa spatiu dupa prima paranteza, nici înaintea celei de-a doua; se lasa, în schimb, înaintea primei paranteze;

- un singur semn de exclamare sau de întrebare este de cele mai multe ori suficient, trei semne sunt considerate maximul admis, un numar mai mare ducând la enervarea cititorului; desigur, uneori se impun si exceptii, important e ca exceptia sa nu devina regula;

- orice propozitie începe cu litera mare, orice nume propriu începe cu litera mare (acest punct este doar o recomandare);

- numarul punctelor de suspensie este trei, nu doua si nici mai mult de trei;

- scrierea cu diacritice este optionala;

- scrierea nejustificata cu majuscule, litere îngrosate, italice, subliniate, cu culori sau alte artificii este interzisa. Aceasta va fi sanctionata cu avertisment verbal iar in cazul repetarii cu warning.

În general, tineti cont de faptul ca un post trebuie sa poata fi citit rapid.

..."

Edited by CDStrong
  • Upvote 2

338LM

E a doua postare a mea si as dori sa imi spuna cineva daca am dreptate sau nu.

Am observat ca multa lume scrie cu Î din A si de obicei pun inaintea cuvantului â ânsa, âti, Corect dupa parerea mea e ca Î se foloseste Înaintea si sfârsitul cuvântului. Înainte, Însă, [cenzurat]ând, mâine, român. Daca nu am dreptate va rog sa imi explicati de ce nu am. M-am contrazis cu multa lume si majoritatea din Buc. Ei imi spuneau ca corect se scrie cu I din A la inceputul cuvantului. Vreau sa stiu de ce? Daca va uitati si pe youtube, alte forumuri, o sa observati ca sunt foarte multe persoane care folosesc I din A la inceputul cuvantului.

Cristi

Ăia care folosesc â din a la începutul unui cuvânt poartă o denumire : semianalfabeţi.

Marius

Eu ştiu că â se foloseşte în interiorul cuvintelor, iar î se foloseşte la început şi la sfârşit.

Exemple: cântăreţ, început, a hotărî, hotărât, hotărând, a urî, urât, urând.

Sunt însă şi câteva excepţii, doar atunci când un cuvânt care începe cu î primeşte un prefix, caz în care î rămâne î (î din i), deşi apare în interiorul cuvântului.

Exemple: început – neînceput; îndoielnic – neîndoielnic şi aşa mai departe.

• Upvote 4

Cezar

Mama ce lectie de romana imi iau..

Am mai invatat o chestie, deci si la sfarsitse foloseste i-ul?

Asta n-am stiut-o

Mersi

VladSoare

Regula e aşa:

î se foloseşte:

1. La începutul unui cuvânt

2. La sfârşitul unui cuvânt

3. La începutul fiecărei componente a unui cuvânt compus (de ex. bineînţeles, neînfricat, etc.)

â se foloseşte în interiorul cuvintelor, cu excepţia cazului 3 de mai sus.

Eu personal nu scriu cu â (am făcut doar o excepţie mai sus, ca să se înţeleagă mai clar regula). Folosesc scrierea veche, cu î peste tot, cu excepţia cuvintelor derivate din român. O găsesc mult mai logică. E interesant cum a evoluat scrierea în limba română; a fost un proces de durată, care a trecut prin mai multe stadii de-a lungul timpului. Dar ăsta-i un subiect diferit, aşa că nu intru acum în detalii. În opinia mea (fără să fiu lingvist de profesie), scrierea limbii române a evoluat continuu, suferind apoi, în 1994, un regres puternic prin reintroducerea lui â şi a lui "sunt".

Legat de diacritice, deşi eu le folosesc întotdeauna, nu mă deranjează lipsa lor în mediul informatic. Pentru cine nu se pricepe la calculatoare nu-i întotdeauna foarte uşor să scrie cu diacritice. Cele mai recente Mac-uri vîndute la noi au tastaturi româneşti, care facilitează în mare măsură scrierea cu diacritice, însă pe Windows nu-i chiar rapid şi intuitiv: trebuie să intri într-un panou de control, să instalezi un driver alternativ de tastatură, apoi trebuie să apeşi o combinaţie de taste de fiecare dată cînd vrei să comuţi între română şi engleză, apoi trebuie să înveţi unde sînt literele româneşti şi să le foloseşti pe nevăzute... sînt detalii care pot descuraja pe cineva care nu e foarte familiar cu calculatoarele.

Dintre un mesaj scris corect dar fără diacritice şi unul plin de greşeli de ortografie dar cu toate diacriticele la locul lor, îl prefer pe primul. :)

Edited by VladSoare
  • Upvote 1

bri

lol

"Politisti" care isi dau lectii de gramatica....de parca asta ar fi cea mai mare problema a Politiei Romane.Nu zic ca e chiar nefolositor,ci tardiv.Din cate stiu eu,gramatica limbii romane este materie de admitere la scolile de agenti si academii,deci se presupune(poate in mod eronat) ca cei admisi ar trebui sa fie in stare sa nu faca greseli gramaticale(si aici nu vorbesc despre neatentie).

• Downvote 9

Cezar

Nu stiu despre politisti dar stiu ca tu ar trebui sa iei ceva lectii.

Chiar daca tu crezi ca e tardiv, eu iti spun, sa inveti gramatica si sa inveti sa folosesti corect limba romana nu e niciodata prea tarziu, deci nu fii aspru cu tine insuti. Da-ti o sansa ca mertia.

bri

ooooook! Daca tu zici...:)))))))

• Downvote 4

Johny29
:) Salut! Ca o parere proprie, sunt in sistem de ceva vreme si am vazut/citit suficiente documente redactate la diferite structuri ale IGPR/IPJ si e dezamagitor sa vezi/citesti o gramada de greseli gramaticale, ortografice sau de punctuatie. Pentru cine e obisnuit cu scrierea corecta a limbii romane, ii este greu sa treaca cu vederea...pentru cei de la "birouri" sau pentru cei din "strada", e necesar sa scriem un document (adresa, pv contraventie etc.) corect gramatical, doar il vad si altii (cetateni, alti colegi). Si nu numai, dar nu am o parere prea buna fata de cei care refuza sa incerce sa scrie corect limba nativa (indiferent de varsta, experienta sasu postul ocupat). Spor la invatat si rabdare multa la corectat, aveti de unde! :)

YNNNA

Alex, topicul l-am inițiat cu ceva timp în urmă, acum un an și ceva (25 July 2011 - 08:20 PM), dar probabil acum a fost remarcat de colegii care au postat după mine.

Dacă vom discuta și vom dezbate aici diferite greșeli, dezacorduri etc. nu poate fi decât benefic pentru toți. Pe noi, pe polițiști, nimeni nu ne iubește, iar eventualele greșeli în postările de pe forum sunt motive în plus să fim apostrofați si desconsiderați, cu toate că de cele mai multe ori cei care nu scriu corect o fac din grabă, delăsare și așa mai departe. Nu trebuie să uităm nicio clipă că forumul poate fi lecturat de oricine.

E foarte important modul de redactare a textului într-un post, pentru a putea fi citit rapid și ușor, să te poți face înteles prin ceea ce scrii. Pentru asta trebuie respectate câteva reguli de bază:

• Spațiu se lasă întodeauna după, nu înaintea semnelor de punctuatie.
  • Nu se lasă spatiu după prima paranteză, se lasă numai înaintea primei paranteze și după ultima.
  • Numarul punctelor de suspensie este trei, nu doua si nici mai mult de trei. Punctele de suspensie arată o pauză mare în cursul vorbirii. Spre deosebire de punct, punctele de suspensie nu marchează sfârşitul unei propoziţii sau al unei fraze, ci indică, în general, o întrerupere a şirului vorbirii etalând vorbirea incoerentă și au un impact vizual neplăcut.
  • Nu uitați că punctele de suspensie nu sunt singurele semne de punctuație și nici nu înlocuiesc celelalte semne de punctuație, altfel pare că povestiți un thriller și dovedesc doar că cel care scrie nu știe să folosească semne de punctuație.
  • Orice propoziție începe cu literă mare și orice nume propriu începe cu literă mare.

Laudabila initiativa! Am citit cateva subiecte dezbatute pe forum si am remarcat faptul ca sunt intr-adevar multe persoane care fac greseli inacceptabile de exprimare. Ar fi frumos ca toti cei carora li se atrage atentia sa tina cont si sa nu mai repete in viitor aceleasi greseli. Am mai remarcat si folosirea unor expresii jignitoare, ceea ce nu este deloc potrivit pe un astfel de site. Suntem romani si ar trebui sa stapanim gramatica limbii romane pe care am invatat-o cu totii in scoala generala si sa ne exprimam civilizat.

CITADELA

@YNNNA: Mulţumim pentru laude! Este bine că din când în când mai primim şi o vorbă bună! Cât despre "gunoiul lingvistic" de pe forum, echipa de moderatori încearcă să ţină "curăţenia" la zi! În caz că ne mai scapă câte ceva, există funcţia "semnalează"!

YNNNA

E intr-adevar foarte bun link-ul Ghid de exprimare corectă recomandat de Ben si chiar folositor! Prin urmare il recomand tuturor celor care vor sa-si verifice cunostintele de gramatica:)

Edited by YNNNA

Roby
On 3/31/2013 at 21:33, Drecsy a scris:

Imi cer scuze ca nu folosesc diacritice dar tastatura mea este in engleza dar am invatat diacriticele de la celalat Laptop. Vreau sa precizez ca daca gresim odata intr-o singura fraza, nu inseamna ca suntem analfabeti, ci doar neatenti chiar daca suntem de vina,si voi gresiti toata lumea greseste.

nu cumva era "daca gresim o data" !? :pfft::pfft:  si "celalalt" nu "celalat"
si nu cumva inainte de "dar" se pune virgula !?

• Upvote 1