Jump to content
POLITISTI.ro

Ce ati schimba la actuala uniforma?

sheriffu
 Share

Recommended Posts

Eu personal cred ca nu ar trebui sa fie obligatoriu portul caschetei,in rest sunt destul de multumit de cum arata uniforma noastra. :emo-yessir:

• Membru

as schimba toata uniforma, si firma care sa se ocupe cu noua uniforma sa fie cea a lui basescu sau boc, pe criza asta sa nu moara de foame, saracii de ei....sa le ramana bani sa manance ei si familiile lor cat imi raman mieangry.gif

• Moderator

Eu as face uniformele negre, ca la americani, si cu berete tip fortele speciale franceze. Uniformele noastre sunt de tot rasul. Pantaloni de salopeta la dunga, cu geaca de fas, camasa si cravata si pantofi, plus caschete cu stema stramba. Superb.

Nici eu nu sunt de acord cu cascheta , motivul fiind ca atunci cind trebuie sa prinzi viteza nu-si are sensul . Trebuie sa scapi de ea . :D Apoi calitatea materialelor din care se confectioneaza echipamentul lasa total de dorit . Dar cred ca , privirile si insistentele trebuie sa fie indreptate pe cei care fac licitatiile la Bucuresti . Si ca o parere personala eu as opta pentru card bancar cu alimentare de cont special pentru echipament . Atunci firmele concurente cu echipament de calitate si care nu au prins licitatia , vor trece in fata . Ma imbrac de unde vreau , cu ce am nevoie si la sfirsit de an daca am facut economie sa-mi pot trece fondul alaturi de cel pentru anul urmator . :emo-yessir::hmmmt:

• Membru

si la uniforma as adauga obligatoriu la OP, rutiera sa se foloseasca vestele antiglont, alea pe care nu le avem, uniforma sa fie cat mai lejera pe corp si cu siguranta fara cascheta, o aiureala bucata asta de uniforma

• 2 weeks later...

Vad ca mai toti sunteti impotriva caschetei.

Dar acea cascheta nu are rol de protectie? Daca arunca cineva cu o piatra in voi si va nimereste in cap?

Edited by Miadry

Cascheta aia e buna numai sa iti pice parul, atat.

Hai ma, ca nu-i chiar asa. Nu toti politistii sunt chei. :lol:

Nu stiu, ma gandeam si eu ca o fi fost inclusa in uniforma cu un scop. :hmmmt:

Sincer, mie mi se pare draguta. :)

• Membru

O uniformă fără caschetă este degeaba.

Aş schimba tocmai cascheta cu una de tip american, mai putin inalta si mai grea.

Cine a ţinut una pe cap îşi dă seama de diferenţele enorme.

Miadry,

Problema e ca alea 2 straturi de material textil situat deasupra crestetului capului, nu te apara nici macar de ploaie, ce sa mai zic de pietre sau obiecte contondente.

Edited by Sony

@Sony: Am inteles.

@Mihai: Cred ca este o idee buna. Poate ca aceasta cascheta nu ar trebui neaparat exclusa din uniforma, ci doar inlocuita cu una mai eficienta.

:)

• Moderator

Normal ar fi sa fie eliminata obligativitatea portului acesteia, la fel cum este in toate tarile occidentale.

Cine vrea sa o poarte, sa o poarte, iar cine considera ca nu e utila sa nu o poarte.

Cel putin la Ordine Publica eu asa as vedea uniforma cu bocanci sau pantofi si pantaloni cu cat mai multe buzunare laterale nu la dunga ,geaca cat mai usoara si cat mai practica cu tot felul de buzunare si pe cap sapca(nu cascheta) astfel cand alergi nu iti va cadea de pe cap, uniforma sa fie ceva de genul cum au mascatii.

Ar trebui schimbata toata uniforma.

Si toate firmele care au confectionat-o pana acum.

Modelul negru cred ca ar fi cel mai bun iar toate buzunarele aplicate pe uniforma sa fie practice.

Despre portul caschetei sunt de acord sa fie facultativ. Cine are chelie poate sa o poarte. :ner:

Uniforma de culoare neagra nu este buna pentru politistii care lucreaza in strada deoarece vara se incinge de te ia aghiuta .Erau bune vara tricourile inscriptionate si sepcutele , nu stiu de ce au fost scoase.

• Moderator

da, dar nu din materialul ala oribil...se puteau face niste tricouri super insa nu cu guler de doi bani si cu gradul sub sfarcul stang....ma rog.

Barancris nu prea esti atent.

Cand am spus toata uniforma ma refeream si la material.

Sunt ,,materiale negre" cu care poti sta imbracat vara si in desert.

Oare politistii din Statele insorite mai tot anul in USA cum nu mor de cald vara?

Vezi ca a pus Marius o reclama la bocancii Bates si una la uniformele facute de 5.11 pentru politistii din tarisoara insorita si poate atunci o sa intelegi grija si respectul fata de politistii din operativ prin alte tari .

Suntem prea saraci sa mai cumparam lucruri de calitate foarte proasta la preturi astronomice.

Parerea mea. :emo-yessir:

Exista sepci care pe dinafara arata absolut normal, iar inauntru au o dublura din plastic dur ce ofera oarecare protectie, macar prin faptul ca la o lovitura directa nu provoaca o fractura cu infundare. Am sa revin cu poze in zilele urmatoare.

Nu te inteleg cand spui ca nu sunt atent. Atent la ce ?

Toata lumea stie ca negrul se incinge de la soare , iar cat priveste politistii din SUA , cei din partile insorite nu au nicidecum uniforme de culoare neagra ci bej sau nuante deschise , in functie de statul in care-si desfasoara seviciul.Unii poarta caschete , altii palarii sau sepci .

Edited by barancris

Ai dreptate barancris .

Esti un adevarat expert in materie .

Profanul de mine care nu stau imbracat in negru si cu bocanci 24 de ore chiar nu stiu nimic.

Te rog sa ma scuzi.

Multe salutari. :rolleyes:

• Moderator

Facem pariu ca scade infractionalitatea daca se adopta uniforma asta?clip.gif01017581interactiveb.jpg

Edited by Kmcoio

Facem pariu ca scade infractionalitatea daca se adopta uniforma asta?clip.gif01017581interactiveb.jpg

Dar tu, Kmcoio, ai iesi pe strada imbracat in uniforma asta?

Asteptam si o poza cu tine costumat astfel. :P

:lol: