Jump to content
POLITISTI.ro

Postare recomandată

Catalin

Nu ţi se pare puţin?

Ce vrei să spui, dacă are concurs de infracţiuni, ar fi trebuit să-i dea mai puţin? E prea aspră condamnarea, dacă nu ţi se pare puţin?

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

maxu08

pedeapsa o are ptr ultraj si nu pentru concurs; contrabanda nu a fost inca judecata (asa inteleg). deci la judecarea celei de-a doua infractiuni va lua mai mult in special cred ca se va aplica un spor. cred ca pedeapsa finala va fi in jur de 4 ani fara suspendare. doar o estimare.

Link către postare
Marius

E definitivă și irevocabilă?

Link către postare
dcrist

Nu ar fi mai bine sa nu mai aiba cine sa ajunga in fata procurorului in cazul in care un politist ar fi agresat(lovit, batut etc) dupa cateva cazuri mediatizate, infractorii ar fi putin mai atenti pe cine agreseaza :naughty:

Link către postare
maxu08

asta am spus-o de la inceput dar mi s-a atras atentia ca este ilegal :))

Link către postare
dcrist

Sa iti aperi pielea nu cred ca este ceva ilegal B-)

Link către postare
Panter

La o scena neobisnuita au asistat astazi, 19 noiembrie, la orele pranzului, cei aflati in apropierea intersectiei bulevardelor Unirii si Bucuresti din Baia Mare. Un interlop din urbe, cunoscut pentru scandalurile in care a fost implicat de-a lungul anilor, a fost incatusat in mijlocul strazii dupa ce a agresat verbal si fizic un politist. Trecatorii aflati in zona au urmarit socati cum s-a dat in spectacol barbatul, cunoscut cu numele de ”Deiu”. Acesta a inceput scandalul in parcarea din fata magazinului ”Maramuresul”, unde a avut ceva de impartit cu ”valutistii”, iar mai apoi s-a descatusat in fata patrulei care a intervenit la fata locului pentru calmarea situatiei.

http://www.emaramures.ro/Stiri/75072/EXCLUSIV-eMM-ro-SCANDAL-ULTRAJ-Un-interlop-din-Baia-Mare-incatusat-in-centrul-urbei-dupa-ce-a-agresat-oamenii-legii-GALERII-VIDEO-si-FOTO-

Modificat de Panter
  • Apreciez 1

Link către postare
BGeorge

Au avut prea multa rabdare cu el.

Modificat de BGeorge

Link către postare
TechnoCop

oare se supara cineva daca il puneau putin pe burta? sa simta mireasma ierbii?

• Apreciez 1

Link către postare
Cercetare

S-au straduit ceva baietii cu el :good:

Modificat de Cercetare

Link către postare
Panter

oare se supara cineva daca il puneau putin pe burta? sa simta mireasma ierbii?

Nu cred ca se supara nimeni,doar ca in loc de iarba era asfalt.

Link către postare
maxu08

nu era nici o problema, cind stai calare pe infracator si il incatusezi ambele seamana intre ele :)

Link către postare
25tess

acum am vazut la stiri ca scamatorul dupa ce a fost internat in spital si i s-a facut o expertiza psihiatrica, a primit mandat de arestare pentru 29 de zile. Eu zic ca merita si o pedeapsa cu executare.

Modificat de 25tess

Link către postare
Ecou

Sa iti aperi pielea nu cred ca este ceva ilegal B-)

Nu, dar trebuie sa ai grija cum o faci. Sa tii cont de "proportionalitatea" apararii fata de atac si etc. Desigur, as vrea si eu sa vad un porcuror cum discerne apararea inconjurat de trei indieni cu topoare!?

• Apreciez 1

Link către postare
Catalin

Vă mai aduceţi aminte de măscăriciul din Baia Mare, transformat de presă într-un mare interlop.

in_08269500.jpg

Ei bine, interlopul ăsta "Deiu" a primit mandat pentru 29 de zile şi evident că a făcut recurs.

Iar la recurs, ce să vezi ... în sala de judecată a pişat ochişorii în faţa judecătorilor, ca să-l elibereze. Ba chiar le-a povestit cum în trecut a fost maltratat de alţi interlopi, care i-au scos mai mulţi dinţi şi l-au înjunghiat.

Plângând le-a spus judecătorilor că nu poate sta după gratii pentru că are probleme cu spatele şi pentru că îi este teamă că va fi omorât în somn.

Vedeţi ce minuni fac câteva zile petrecute la beci!? :naughty:

• Apreciez 3

Link către postare
monica05

Mai degraba tine de arta teatrului si filmului, nu de minuni.

Modificat de monica05
  • Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
Dan

sursa telegranonline.ro 19.12.2012

15 ani de puşcărie pentru atacarea unui poliţist

Şapte indivizi care, în urmă cu mai bine de un an, au atacat un echipaj de poliţie şi apoi au încercat să se acopere unul pe altul în faţa anchetatorilor, au fost condamnaţi, ieri, de magistraţii Tribunalului Constanţa. Cea mai grea pedeapsă a primit-o Amet Ibazer, din Medgidia: 15 ani de închisoare pentru tentativă de omor calificat şi deosebit de grav şi ultraj contra bunelor moravuri. Potrivit hotărârii judecătoreşti, trei dintre complicii lui Ibazer îşi vor petrece următorii ani după gratii. Ahmet Iusein a fost condamnat la nouă ani de detenţie pentru tentativă la omor calificat, port ilegal de armă albă, ultraj contra bunelor moravuri şi tulburarea ordinii şi liniştii publice şi ultraj, Ridvan Iusein, la doi ani şi două luni de închisoare cu executare pentru ultraj contra bunelor moravuri şi tulburarea ordinii şi liniştii publice şi de ultraj, iar Erghin Şaban, la un an şi jumătate cu executare pentru ultraj contra bunelor moravuri şi tulburarea ordinii şi liniştii publice, ultraj şi favorizarea infractorului. Alte trei persoane judecate în acelaşi dosar au scăpat de puşcărie: Ferit Iusein, Salim Iusein şi Şaip Sesghin au primit câte un an cu suspendare pentru ultraj contra bunelor moravuri şi tulburarea ordinii şi liniştii publice, ultraj şi favorizarea infractorului. Sentinţa nu este definitivă.

CONFLICTUL

Conform rechizitoriului, Amet Ibazer, Ahmet Iusein, Ridvan Iusein, Erghin Şaban, Ferit Iusein şi Salim Iusein sunt acuzaţi că au atacat cu toporul un echipaj de poliţie care a intervenit să-l salveze pe Şaip Sesghin, pe care suspecţii vroiau să îl ucidă. Procurorii susţin că, pe 6 septembrie 2011, Ahmet Iusein, înarmat cu o sabie şi însoţit de ceilalţi cinci indivizi, au spart geamurile casei în care locuia Sesghin. Speriat, acesta a încercat să fugă. El a fost urmărit cu maşina de scandalagii, şi, când a fost ajuns din urmă, Ahmed Iusein, şoferul autoturismului, l-a lovit în plin şi apoi a demarat în trombă. La scurt timp, poliţiştii trimişi să aplaneze conflictul, au reuşit să oprească maşina suspectă în trafic. Când oamenii legii au încercat să îl reţină pe Ahmet Iusein, au fost ameninţaţi şi loviţi de cei cinci prieteni ai acestuia aflaţi în maşină. Mai mult, Ibazer Amet a încercat să îl lovească de două ori cu un topor în zona capului pe unul dintre poliţişti, într-un final reuşind să-l rănească. Poliţistul a folosit armamentul din dotare trăgând şase focuri de armă, cinci de avertisment în plan vertical şi unul pe direcţia agresorului, acesta fiind nimerit de glonţ în piciorul stâng. În timpul procesului, indivizii şi-au luat apărarea reciproc, susţinând că, în momentul izbucnirii scandalului, se aflau în alt loc.

ACUZAŢIE RETRASĂ

Iniţial, Sesghin a fost parte vătămată în acest dosar, însă, pe parcursul procesului, el a devenit acuzat. Procurorii spun că, la termenul de judecată din decembrie 2011, Sesghin a fost audiat de instanţă şi, spre surprinderea tuturor, a retractat toate declaraţiile date la urmărirea penală şi a negat că ar fi fost agresat de Ahmed Iusein. Mai mult, el a negat că s-a constituit parte civilă în dosar, sfidându-l pe judecătorul care a consemnat, la înfăţişarea anterioară, suma cerută de Sesghin drept despăgubiri morale şi materiale. Bărbatul a susţinut că actul medico-legal pe care l-a obţinut a doua zi după agresiune nu reflectă realitatea şi că leziunile care apar în document le-a suferit după ce a căzut şi s-a lovit cu capul de bordură şi nicidecum că ar fi fost călcat cu maşina de Ahmed Iusein.

Modificat de Dan

Link către postare
maxu08

nu doar ca au tupeu dar sunt si prosti ( cu tot cu avocati). ce aparari sunt cele precum ca se aflau in alt loc? wtf??

Link către postare
arcan

Subcomisar de la DGA, bătut şi călcat pe cap de bodyguarzi. Vezi cine este celălalt polițist bătut de “gorile” VIDEO

Un subcomisar de la DGA Timiş a fost bătut şi călcat în picioare pentru sigura vină că s-a aflat în calea bodyguarzilor de la clubul Molly Malone, care bruscau un alt poliţist. PRESSALERT.ro a intrat în posesia imaginilor de pe una dintre camerele de supraveghere care dovesc faptul că “gorilele” şi-au făcut, în 10 februarie, propria lege şi i-au lovit pe cei doi poliţişti, în mod repetat, cu picioarele şi pumnii, deşi aceştia erau imobilizaţi şi, cel puţin ofiţerul DGA, le-a spus că este poliţist. În imagini se vede cum subcomisarul Claudiu Iureş a intrat în club şi se uita să vadă cine este pe acolo. La un moment dat, din faţă este împins în subcomisar de către unul dintre bodyguarzii clubului inspectorul Dan Bulgaru de la Biroul de Investigaţii Criminale. Iureş nu apucă decât să ridice mâinile şi este împins de una dintre “gorile” spre ieşire. Deşi nu dă semne că ar vrea să riposteze, ofiţerul este prins de gât din spate şi trântit la pământ, de acelaşi tratament beneficiind şi celălalt poliţist. Cel puţin câte un agent de pază stă cu genunchiul pe gâtul fiecăruia dintre poliţişti. Cu toate acestea pe imagini se vede cum una dintre “gorile” face drumuri între cei doi şi le împarte cu generozitate picioare-n cap şi pumni în plex. Tratamentul inuman durează minute-n şir, dar “gorila” nu este mulţumită şi se pune el să-l ţină la pământ pe subcomisarul DGA, care cu mâna arată că-l doare piciorul pus pe gâtul lui. În shimb, mai primeşte câteva lovituri. Nici intervenţia altor clienţi nu-i înduplecă pe bodyguarzi să-şi schimbe atitudinea. După câteva minute, poliţiştii sunt scoşi afară din club, inspectorul Bulgaru fiind luat pe sus de mai multe persoane, şi predaţi unui echipaj de la secţia 1 Poliţie.

Ambele tabere au depus plângeri, dosarul fiind anchetat acum de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Timişoara. Bodyguarzii s-au apărat susţinând că scandalul l-a început inspectorul Bulgaru care s-ar fi luat de una dintre chelneriţele clubului. Cât despre lovirea subcomisarului DGA, unul dintre agenţii de pază, Radu Giura, a declarat pentru opiniatimisoarei.ro că “în toata altercaţia, a intervenit şi celălalt poliţist să calmeze spiritele, i-am spus să sune la 112, la Poliţie, şi mi-a spus că el este poliţist. Din acest motiv, colegii mei l-au imobilizat şi pe cel de-al doilea şi l-au predat echipajului de la Secţia 1”. Radu Giura a fost arestat, anul trecut în urma unei operaţiuni a DIICOT , acuzat că este liderul unei grupări specializate în contrabandă cu ţigări, ulterior fiind eliberat. Ancheta a fost finalizată, Giura şi ceilalţi membrii ai grupării urmând să fie trimişi în judecată pentru contrabandă şi grup infracţional organizat.

http://www.pressalert.ro/2013/03/subcomisar-de-la-dga-batut-si-calcat-pe-cap-de-bodyguarzi-vezi-cine-este-celalalt-politist-batut-de-gorile-video/

SCANDALOS Indivizii care au spart cu pietre mașina “mascaților”, cercetați doar pentru distrugere

Autoritatea oamenilor în uniformă este subminată chiar de instituțiile statului care, în majoritatea cazurilor, au o reacție de pasivitate în cazul sfidărilor la adresa legii. În aceste condiţii, tupeul interlopilor de a face concurs la bătut poliţişti îşi găseşte o explicaţie simplă – protecţia din partea unora dintre cei puşi să păzească legalitatea dublată de o non-reacţie în cazurile de încălcare flagrantă a legii .Nici atacarea cu pietre a mașinilor Poliției nu este considerată o faptă gravă. Ultimul caz – atacarea mașinii de intervenție a trupelor speciale ale Poliției Timiș la începutul lunii ianuarie în Cărpiniș. Atunci mascații au intervenit la solicitarea unui echipaj de la Rutieră care avea probleme cu un șofer fără permis. La plecare, țiganii au aruncat cu pietre după mașinile Poliției, unul dintre geamurile mașinii “mascaţilor” fiind spart. În ciuda atacului asupra poliţiştilor şi a tulburării grave a ordinii şi liniştii publice, la două luni de la incident, în ancheta coordonată de un procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Timişoara sunt puşi sub învinuire doi suspecţi, acuzaţi doar de săvârşirea infracţiunii de distrugere. Procurorul a considerat că Samir Mersan şi Samir Rotariu nu au săvârşit nici infracţiunea de ultraj, nici cea de ultraj contra bunelor moravuri, pentru care pedepsele sunt mult mai mari.

http://www.pressalert.ro/2013/03/scandalos-indivizii-care-au-spart-cu-pietre-masina-mascatilor-cercetati-doar-pentru-distrugere/comment-page-1/#comment-25075

Link către postare
Ben

Mi se urca sangele la cap cand ma uit la imaginile respective. Cum de au ajuns niste ghertoi de paznici, de pandari sa faca asa ceva din noi? CUM? Vorba unui coleg, i-am facut noi paznici sau ei pe noi politisti?

Pandarii erau, cel mai probabil olteni, ca altfel nu se explica.

• Apreciez 2
  • Displace 3

Link către postare
arcan

Glumele astea nu isi au rostul,cand este vorba de un coleg batut de niste gunoaie cu cefe late.Inainte de a fi olteni,moldoveni banateni sau ardeleni,sunt POLITISTI! Ne contram pe tema asta in timpul liber,si la o bere/palinca.Dar cand este vorba de un coleg lovit,pentru mine nu e gluma.Cu familia si cu serviciul nu glumesc.

• Apreciez 1

Link către postare
Ben

Intr-adevar nu este de gluma. Daca am lasat impresia ca asta am facut imi cer scuze, pt ca, asa cum am spus si mai spus, mi se face scarba cand ma uit pe imagini. Daca erau niste infractori prinsi in flagrant tot era deranjant, dar astia sunt niste giboni care se cred noua politie si asta se reflecta si la dubiosii respectivi pe care-i vezi plimbandu-se in masini "de interventie" am impresia ca-si spun, echipati de reinvadarea Irakului.

Sunt curios care a fost reactia celor de la Sectia 1 sau daca au stiut ca cei "predati" sunt politisti.

Link către postare
Marius

Eu sper ca polițiștii din cadrul Serviciului OP din IPJ Timiș să retragă avizele acestor paznici.

Link către postare
Ben

Asta daca or avea acele atestate. Nu m-ar mira sa figureze ca angajat al barului pe vreo functie care n-are atributii de paza, dar el in realitate fiind gorila. Nu cred ca s-ar incurca cu hartii genul asta de personaje.

Link către postare
teolucian63

Din imagini, nenorocitii aia nu sunt nici paznici, nici pandari, nici bodyguarzi, ci pur si simplu niste infractori! Majoritatea celor din cluburi, de la paza, se ocupa cu orice altceva, numai cu paza nu. Sper sa fie vreo actiune, razie, ceva pe la clubul respectiv si infractorii aia(ma refer la paznici) sa opuna rezistenta sau sa faca scandal...sa simta si ei cum e sa ai un genunchi pe gat! Urat, foarte urat. Arcan, daca poti, sa ne tii la curent cu urmarile in acest caz.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Cristi
      de Cristi
      Prin decursul anului 2015, la Postul de Poliție unde mi-am desfășurat activitatea în trecut, a fost primită o scrisoare din Penitenciarul Mioveni, județul Argeș, de la un cetățean încarcerat la vremea respectivă pentru săvârșirea unei infracțiuni de "lovituri cauzatoare de moarte". Omul și-a adus aminte că a avut anumite interacțiuni cu mine în trecut și a zis să mă "salute". La momentul respectiv nu am băgat în seamă această scrisoare, însă am înțeles că între timp individul s-ar fi liberat și ar fi revenit chiar prin județ. Am deschis acest topic pentru a sublinia, încă o dată, pericolele la care sunt expuși polițiștii români și de ce aceștia trebuie să beneficieze de protecție eficientă atât legislativ, cât și din prisma dotărilor. 
      Lectură "frumoasă"!

• Catalin
      de Catalin
      Am citit pe facebook postarea liderului sindicatului Diamantul în care semnala o măgărie a unui procuror ce a dispus clasarea într-un caz de ultraj comis sub forma unor ameninţări explicite şi directe asupra unui poliţist, pe considerentul că “fapta nu a fost de natură să producă o stare de temere” poliţistului ameninţat. Şi mi-am adus aminte că vorbisem cu voi aici, într-un alt topic, despre faptul că ar fi util să strângem separat într-un topic dedicat jurisprudenţă, decizii, motivări pe acest subiect care să ne poată fi utile în astfel de cazuri.
      Din păcate nu e un caz singular, am mai auzit despre astfel de situaţii în care unii procurori, atunci când vine vorba de poliţişti, confundă infracţiunea de ultraj cu cea de ameninţare. Şi avem aici o speţă în care Curtea de Apel Galaţi lămureşte problema:

Important de reţinut:
      Subiectul pasiv al infracţiunii este statul, respectiv autoritatea statului de care funcţionarii publici aflaţi în exerciţiul funcţiunii trebuie să se bucure în exercitarea atribuţiilor lor de serviciu. Persoana funcţionarului public reprezintă un subiect pasiv adiacent, neavând relevanţă dacă aceasta, în forul său interior s-a simţit sau nu ameninţată.
      Infractiunea de “Ultraj” diferă de infracţiunea de “ameninţare”, prin urmatoarele trăsături esenţiale:
      Infracţiunea de ultraj este o infracţiune împotriva autorităţii de stat;
      Subiectul pasiv principal vătămat este statul, iar subiect vătămat secundar este funcţionarul public aflat în exercitarea puterii de stat;
      În conţinutul constitutiv al infracţiunii de “Ultraj” (şi similar, la infracţiunea de Ultraj Judiciar) nu se regăseşte condiţia de a se produce o stare de temere, funcţionarului public agresat, acestă condiţie fiind menţionată doar la infracţiunea de “ameninţare”.
      Art. 206 CP - (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
      Art. 257 CP. - (1) Ameninţarea săvârşită nemijlocit sau prin mijloace de comunicare directă, lovirea sau alte violenţe, vătămarea corporală, lovirile sau vătămările cauzatoare de moarte ori omorul săvârşite împotriva unui funcţionar public care îndeplineşte o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat, aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu sau în legătură cu exercitarea acestor atribuţii, se sancţionează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru acea infracţiune, ale cărei limite speciale se majorează cu o treime.
      Art. 279 CP - (1) Ameninţarea, lovirea sau alte violenţe, vătămarea corporală, lovirile sau vătămările cauzatoare de moarte ori omorul, săvârşite împotriva unui judecător sau procuror aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu, se sancţionează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru acea infracţiune, ale cărei limite speciale se majorează cu jumătate.
      În concluzie, nu contează, pentru consumarea infracţiunilor de ultraj sau ultraj judiciar, dacă s-a produs o stare de temere funcţionarului public sau magistratului ameninţat.
      Curtea de Apel Galati a reţinut :
      "Persoana funcţionarului public reprezintă un subiect pasiv adiacent, neavând relevanţă dacă aceasta, în forul său interior s-a simţit sau nu ameninţată."
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.