Jump to content
POLITISTI.ro

Bani de echipament sau prima de vacanta anticipat

Dan

Recommended Posts

parerea mea personal : in functie de bugetul sectiei unde esti, poti sa faci un raport si sa il sustii in fata sefului, mai departe vez tu ! calea legala nu o stiu .

poti cere un avans din salariul pe luna viitoare,cred ca maxim 50% si doar daca sunt fonduri.La mine in IPJ se dadeau 2 astfel de avansuri lunar,asta inainte inainte de criza asta tampita.

A,am uitat ,pentru probleme grave in familie poti beneficia de ajutor de la fondul de intrajutorare daca esti inscris sau daca aveti asa ceva,de la CNP si de la sindicatul in care esti inscris.Daca detaliezi problema poate iti dau mai multe amanunte,depinde daca problemele tale se incadreaza la ajutoarele mai sus mentionate.

• Upvote 1

Pentru fiecare articol bugetar exista un cont separat la financiar.

Pana acum nu am auzit pe undeva sa se dea anticipat banii pe haine sau chirie pentru rezolvarea unor probleme personale.

Bani anticipat din salariu sau de la fondul de intrajutorare se poate.

Cu respect. :emo-yessir:

@copman.

Nu, banii de echipament sau/si chirie anticipat nu se dau Se poate solicita avans din salariu.Dar pentru unele probleme grave familiale, daca se incadreaza in Normele Metodologice si documentele aferente, insotite de cerere, poti fi ajutat si de CNP, daca sunteti membru. Se poate discuta mai mult pe mesaj CNP, pentru detalii.

Cu stima,

parerea mea personal : in functie de bugetul sectiei unde esti, poti sa faci un raport si sa il sustii in fata sefului, mai departe vez tu ! calea legala nu o stiu .

lucrez la un post de politie, mai are valoare raportul catre seful de post?

• 1 month later...
  • Moderator

Sincer, eu cred că e doar praf în ochi. Șmecherii ăia de sus mai bagă ceva fitile, pentru a ne mai liniști cât de cât ...

domnul Fătuloiu când a venit la Dolj acum câteva zile și a stat de vorbă cu pleava, fiind întrebat de mai mulți colegi despre problemele de natură financiară, era în stare să ne promită și luna de cer, plus toate stelele ... așa, bonus. ;)

Elvis cred ca o sa simta altii inaintea mea, pt ca eu doar pe 14 ma uit pe card. Nu fac drumuri aiura la bancomat sa vad niste reclame de displayul acestuia :emo-yessir:

Iata un Comunicat de pe site-ul Sindicatului Agentilor :  "Datorita zvonurilor care care sunt vehiculate cu privire la acordarea primelor de vacanta si fondurilor alocate pentru echipament, in urma discutiilor purtate cu reprezentantii Directiei Financiare a Ministerului Administratiei si Internelor facem precizarea ca acestea vor fi acordate in functie de rectificarea bugetara ce va avea loc cel mai tarziu in luna noiembrie."

Noi am avut ieri sedinta de bilant pe 9 luni, iar adjunctul IPJ ne-a transmis ca se vor achita drepturile de echipament imediat dupa rectificarea bugetara,cica la financiar au inceput deja intocmirea statelor de plata, care vor fi bineinteles reduse cu 25%/persoana si pana la sfarsitul anului se vor achita o parte din primele de vacanta restante...o parte, nu toate! Aaa.. si inca ceva! de la1 ianuarie cica s-ar da 12% la salarii fata de cat le avem scazute in prezent!, bine ca...asta nu e o informatie chiar oficiala,asa s-a si exprimat de alfel....

Cat priveste primele de vacanta (asta e oficiala), vor primi sumel diminuate cu 25% doar cei care au efectuat concediu efectiv dupa data de 03iulie, indiferent de data cand au depus raportul!.. Exp. daca "x" face raport pentru plata primei de concediu pe data de 15 iunie, cum ca va efectua concediu incepand cu data de 5 iulie, acesta va primi suma redusa cu 25%...

întrebare ? dacă ai luat și echipament ,acum când se trage linia ,vor calcula și valoarea echipamentului luat de polițist tot cu 25% mai puțin ??? :wub:

Edited by ghici
  • Moderator

Din aceea sumă aferentă dreptului de echipament anual (cea întreagă, fără reducere) se scade 25%, după care dacă ai luat și echipament, se scade valoarea acestuia din suma aferentă acestui an (adică cea redusă cu 25%).

Greșesc?

O sa ti-l scada din suma intreaga si ce mai ramane primesti redus cu 25%.

Daca ai luat tot echipamentul sau echipament de toti banii este o problema.........

S-ar putea sa aduci bani de acasa :ner:

Cat priveste primele de vacanta (asta e oficiala), vor primi sumel diminuate cu 25% doar cei care au efectuat concediu efectiv dupa data de 03iulie, indiferent de data cand au depus raportul!.. Exp. daca "x" face raport pentru plata primei de concediu pe data de 15 iunie, cum ca va efectua concediu incepand cu data de 5 iulie, acesta va primi suma redusa cu 25%...

Din cate stiu, prima de vacanta se calculeaza in functie de salariul din luna anterioara. In mod normal, daca ai avut concediu dupa 3 iulie, ar trebui sa primesti drept prima de vacanta cuantumul salariului de baza din luna iunie.Ce ziceti, am dreptate?

Si mai normal si logic ar fi sa primeasca toti suma intreaga, indiferent de perioada in care au avut concediul. Asta atata timp cat cei care au luat acesti bani pana acum i-au luat 'intregi'!

Daca stau bine sa ma gandesc la cata normalitate exista in tara noastra....

O sa ti-l scada din suma intreaga si ce mai ramane primesti redus cu 25%.

Daca ai luat tot echipamentul sau echipament de toti banii este o problema.........

S-ar putea sa aduci bani de acasa :ner:

Eu zic sa aduca niste echipament...de 25 %...in speta daca are caschete... :blink: ..fara insemne..si sa le returneze "par air"... :angry:

.....

PS. Ce rau am ajuns..unde esti tu Tepes doamne..... :faint:

Din cate stiu, prima de vacanta se calculeaza in functie de salariul din luna anterioara. In mod normal, daca ai avut concediu dupa 3 iulie, ar trebui sa primesti drept prima de vacanta cuantumul salariului de baza din luna iunie.Ce ziceti, am dreptate?

Si mai normal si logic ar fi sa primeasca toti suma intreaga, indiferent de perioada in care au avut concediul. Asta atata timp cat cei care au luat acesti bani pana acum i-au luat 'intregi'!

Daca stau bine sa ma gandesc la cata normalitate exista in tara noastra....

Este dispozitie data in acest sens! O poate citi oricine pe Intrapol, IGPR-Directia Financiara! Cine a beneficiat de concediu efectiv incepand cu data de3 iulie, va primi prima de vacanta redusa cu 25 %...(indiferent la ce data a fost facut raportul de solicitare a primei), la fel ca si salariile, echipamentul, norma de hrana...totul redus cu 25% incepand cu 3 iulie!

Am un coleg la Bucuresti care mi-a fost si elev si mi-a spus ca sefii de sectii au avut sedinta si le-a fost spus ca in urma presiunilor sindicatelor pana la 1 ianuarie 2011 se dau banii de haine in proportie de 70% si prema de vacanta 50 % ca mai multi bani nu ar avea, bineinteles este valabil ce au postat anterior colegii in legatura cu reducerile privind cei 25%.:emo-yessir: